Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

çerkezler

PuSSi

Öne çıkan mesajlar

bende uzaktan gözlemliyorum topici
bir kız arkadaşım varda çerkez
çerkezler hakkında ne kadar bilgi toplasam kardır benim için :)[signature][hline]I am lost in the black chamber.There's no way to turn back. I'm possessed by the old creature who has planned all to take my soul. Too late for me, in my hands, in my head. He is in me, my soul is lost in his black chamber...
Sosyal ağlarda paylaş

herkesin cok guzel olduklarini soyledigi ama nedense benim daha guzel gormedigim irk. Kendilerince bir dilleri var konusan sayisi bir elin parmaklari gerci trt haber yapiyordu cerkezcede bilmem devam ediyormu.[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE

[Bu mesaj onlyreal tarafından 05 Ocak 2005 16:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

çerkezler gelenek göreneklerine çok bağlı çok saygılı aynı zamanda inanılma modern görüşlü insanlardır.kafkasyadan öçmüşler karadenize gelmişler..ve çerkeslerin çocu çerkezce bilir tabiki 1860lardan itibaren türkiyede de farklı yerlere dağıtıldıkları için dillerini koruyabilmeleri ve yaygınlaştırmaları zor olmuş ama..
Sosyal ağlarda paylaş

çerkez iyi adam sayarLar :)
nufus memuru yapmak Lazım onLarı :)[signature][hline]Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz.

Kızılderili Atasözü
Sosyal ağlarda paylaş

süpersin mave
ne diyim bi şeyin sidik yarşını hala sürdürüyorsun burda
onu bırakında gelenekleri görenekleri hakkında bir bilgii olanda yazabilirmi acaba.[signature][hline]I am lost in the black chamber.There's no way to turn back. I'm possessed by the old creature who has planned all to take my soul. Too late for me, in my hands, in my head. He is in me, my soul is lost in his black chamber...
Sosyal ağlarda paylaş

mesela yaşlılar varsa anneanne dede gibi kadın veya adam çocuğunu sevemezmiş yanında,yaşlıların yanıında bacak bacak üstüne aılmazmış,su getirilince bardak alttan tutulut ve eğilinip uzatılırmış,en önemli şey saygıymış..ancak birbirlerine çok bağlıdırlar ve muhabbetleri vardır.bu muhabbetlerde köyün genç kısları ve genç delikanlıları toplanır şarkılı türkülü birbirlerine aşkımsı laflar atrak ve buna yaşlılar müsade eder,sevgiliye karşı değildirler görücü usülü ve akraba evlilikleri asla yoktur..çocuk sevme mevzusu da çook eskidenkalmış şuan öle sıkı kuralları da yok..ayrıca çok güsel dans ederler..köy düğünleri bi başka güseldir..
Sosyal ağlarda paylaş

du ben bi soriyim nasıl dans ediyormuş.
belkim öğrenirim :)[signature][hline]I am lost in the black chamber.There's no way to turn back. I'm possessed by the old creature who has planned all to take my soul. Too late for me, in my hands, in my head. He is in me, my soul is lost in his black chamber...
Sosyal ağlarda paylaş

Valla biz okadar gelenek ve göreneklere bağlı değiliz, çerkezcede bilmiyoruz. Takip eden kuşaktan uymasını beklediğimiz adetlerde yok. Saygı denen şeyide bazı kalıplaşmış hareketler ve davranış adapları yerine daha çok karakteristik, duygu, düşünce gibi şeylerle ölçüyoruz (baba tarafına bakarak konuşuyorum). Genelde çocukların hayatlarını nasıl şekillendirdiklerine pek çok noktada karışılmıyor (şuana kadar gördüğüm en belirgin ders konusunda müdahaleler mevcut akrabalar içinde). Sanırım genel olarak bir tembellik, ağır başlılık ve sakinlik mevcut aile bireylerinde. Ama nitekim aile kurduktan sonra ailenin babası baya bir çalışkan hale geliyor. Amcalarımdan ve babamdan gördüğüm kadarıyla. Henüz daha evlenmiş kızımız yok baba tarafından evlenince onlarıda yazarım. Ha mesela ama kuzenlerimden biri bu tanımlara hiç uymuyor, ayrıca istisnalarda mevcut. İşte buda baba tarafından bizim ailenin analizi.
Ama sanırım fiziksel olarak az çok çerkezlerden gelen bazı özellikler mevcut.

demekki neymiş fazla genelleme sağlığa zararlıymış (fiziksel genellemeler dışında)[signature][hline]''It is very easy to disappear. Just examine ordinary people and act like them.''
Beş Hececiler

[Bu mesaj Ardeth tarafından 05 Ocak 2005 16:57 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Baggio, 05 Ocak 2005 16:44 tarihinde demiş ki:
Pati'de normal insanlar genelde beraberdir, anormaller de bunu tespit etmeyi marifet sanar.

sizde benimLe mi berabesiniz ?[signature][hline]Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz.

Kızılderili Atasözü
Sosyal ağlarda paylaş

çerkez tavuğugüseldir,çerkez ethem de tarih kitaplarında dendii gibi ülkeyi satmamıştır inönünün baskılarından dolayı yunanlılara sığınmıştır arkasında ölüm tehditleri vardır..neyse hemen ekliim çerkezler tembel değildirler..
Sosyal ağlarda paylaş

benim asıl öğrenmek istediğim
böle birden karşıma sürpriz diye çıkıp sille tokat yemiş gibi bi hale düşürecek bi durum olmasın.
:) çarpılmakta var işin ucunda[signature][hline]I am lost in the black chamber.There's no way to turn back. I'm possessed by the old creature who has planned all to take my soul. Too late for me, in my hands, in my head. He is in me, my soul is lost in his black chamber...
Sosyal ağlarda paylaş

cerkez ethem vatani satmis bir adidir. Inonun baskisi dedigin duzenli orduya gecildiginde ben gecmem abi kendim takilirim demesidir tabiki inonu baskida yapicak olum tehditide.

Sonra bu konuda guzel kitap ararsaniz adini hatirlayamadigim ama su 90 yasinda unlu donek bir tarihcimiz var ya onun kitabi guzeldir bu konuda.[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE
Sosyal ağlarda paylaş

ünide bunu tez olarak hazırlattılar kusenime.. bikere çerkezler uyumlu bir ırktırnve sahiplenicidirler.çerkez ethem türklere yardım ederken bundan kormuş çünkü M.KEMALden sonra yerin kendisinin olmasını istiyormuş ve çerkez ethemi tehdit olarak görmüş,çerkez ethem ordularının karşısına tuzaklar kurdurmuş buna rağmen çerkez ethem savaşmış ancak inönü tehditlerini arttırmış ayrıca çerkez ethemin kardeşi de inönüyle birlik olup tuzaklara ortak olunca çerkez ethem çareyi yunanlara sığınmakta bulmuş,anlicaan ülkesini satmamış canı uğruna sığınmış..düsenli ordu konusunda da çerkezlerin en genel öselliği özgürlüklerine düşkn olmalarıdır.. ben bu konuyu sayısız kaynaktan araştırdım,alah aşkına çimpe kalsei örneğim türklere bizanstan hediye diye gnderildi yardımlarımız için ancan TRT geçen gün çimpe kalesinin fethini film yapmış gösterdi ve bilmemkaçıncı yılı kutlu olsun dedi yane böle bi ülke burası savaşmadanalınan kaleye bile hikayeyi buldular..o yüzden günümüzde alternatif tarih var tavsiye ederim..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...