Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk kimliği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Türk kimliği tartışmalarında konu dönüp dolaşıp yazıya gelir. Yunanlılar mö 500'lerde bilimin temelini kurarken siz ms 600'de anca taşa işaret kazımışsınız derler. Kağıt üzerinde doğru görünse de Türklerin tarihte belirleyici bir rol oynamadığına veya baskın bir kültür olmadığına delalet değildir.

Erken Cermen tarihini araştırırken ve bu konuda okumalar yaparken fark ettim adamlar imparatorluk topraklarına girip krallıklar kurana ve hıristiyanlığı kabul edene kadar yazı falan bilmiyor. Hunlar gelmeden hemen öncesinde Kapadokyalı misyoner Ulfilas Tuna'nın kuzeyindeki Gotlara bir alfabe oluşturuyor ama devamı yok. Yani Cermenler de yazıyı ve onun getirdiklerini tıpkı Türkler gibi etrafındaki hakim kültürlerden alıyor. Cermenlerin ilk yazılı metinlerinden biri 500'lerde o da Roma anayasası üzerine yazılan Theodoric yasalarıdır. Keza Ren Nehri'nin diğer kıyısı ve Tuna'nın kuzeyinde yerleşik krallıklar Roma İmparatorluğu yıkıldıktan çok sonraları kurulmaya başlıyor.

Yani Türkler taşa işaret kazırken Cermenlerin durumu da farklı değil. Yazılı kültürün yoksa Afrika kabilesinden farksızsın anlayışı yanıltıcı olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • 2 yıl sonra ...
DoGMeaT, 16.11.2023 08:52 tarihinde dedi ki:

turk e zulum kismini anlamadim, yahudi dolu, ermeni dolu tarzi soylemleri kullanan kimseler, turkluguyle gurur duyan tipler genelde.

onların "Türklük" ile kastettiği sadece güç sahibi olan sağcı iktidarların oluşturduğu Devlet düzeninden ibaret. Devlet gücünün ötesine gittiğin an "milliyetçiliği" de, "Türkçülüğü" de bitiyor onların. Türkçülük ile ilgini günleri kutlamazlar mesela, ama İslamcılıkla ilgili her şeyi kutlamayı severler.

Türk doktorlarına, Türk öğrencilerine, Türk işçilerine, Türk öğretmenlerine karşı saldırgan tutumlarını görüyoruz. Ama Kudüsçülük ve Osmanlıcılık işin içine girince podyumda yer kapmak için uğraşıyorlar.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 18.11.2023 14:38 tarihinde dedi ki:

onların "Türklük" ile kastettiği sadece güç sahibi olan sağcı iktidarların oluşturduğu Devlet düzeninden ibaret. Devlet gücünün ötesine gittiğin an "milliyetçiliği" de, "Türkçülüğü" de bitiyor onların. Türkçülük ile ilgini günleri kutlamazlar mesela, ama İslamcılıkla ilgili her şeyi kutlamayı severler.

Türk doktorlarına, Türk öğrencilerine, Türk işçilerine, Türk öğretmenlerine karşı saldırgan tutumlarını görüyoruz. Ama Kudüsçülük ve Osmanlıcılık işin içine girince podyumda yer kapmak için uğraşıyorlar.

Kudüs konusunda yer kapmak fln hikaye, metin cihan şuan anlatıyor Twitter'da, ticari ilişkiler gayet devam, iktidar yanlısı is adamlari bavulla para kazanıyor İsrail ticaretinden

Yemende huriler dalga geçio Erdoğan'la , sen anca konuş, aksyon sıfır diye

Ama, henüz hala türk yorumunu aklım almıyor. Ünsal ünlü de benzer yorumlar yapıyordu, artık izlemiyorum gerçi, ona da katılmıyordum 

Akp Türkçü değil çünkü Türklerin çıkarlarını ve önemli günlerini gozetmiyor

MHP Türkçü değil çünkü AKP'nin projesini destekliyor, yaptıkları hainlik

Kürtleri de ekleyebiliriz doğal olarak

ülkenin yarisindan fazlası elendi

AKP'nin politikalarını , Türkçü, anti-turkcu, self hating Türkçü fln diye sınıflandırmak, yetmiyor, anlamsız kalıyor bu sebepten.

Bı gerçek türk olgusu var, bide ideal Türklük , ama heyhat ideal türk ülkede azınlık...

İnsanlar çok baydı çünkü adeta  spam yaptım discordda ROK röportajını izleyin diye, ama bu ülkeyi ve dinamiklerini çok isabetli ve gerçekçi anlattı

Değindiği şeylerden biri, tayyibin desteginin aslında aldığı oydan daha fazla olduğu, çünkü bazı konularda milliyetçi damarı suistimal edip halkın %80inini arkasına alabileceğini, aynı anmda hem Türk milliyetcisi hem muhalif olunmayacagini anlattı. Türk milliyetçiliği, TC tarafindan consent manufacture ve  rejimin self preservation'i için cepte tutulan kullanışlı bir araçtır'a getirdi.

Sosyal ağlarda paylaş

Rasim Ozan Kütahyalı dinleyip ülkeyi anlamak çok verimli olmayabilir, çok izlediğim biri değil ama ağzı laf yapan bir tv şahsiyeti kendisi diye görmüştüm.

Son paragrafta beğendiğini söylediğin tezin membası burada bak, madem beğendin tavsiye ediyorum:

https://iletisim.com.tr/kitap/ziya-gokalp-kemalizm-ve-turkiyede-korporatizm/7382

Yalnız bu tamamen yanlış olmamakla birlikte biraz eskidi bence. Ben biraz daha ulusaşırı bağlara bakardım mevcut durumu yorumlarken.

Keza milliyeti bence yanlış yorumluyorsun. Millet zaten kurgu, içeriğini mitoloji gibi dolduruyorsun. Ama antik çağlarda mitoloji önemsiz veya küçümsenecek bir şey olmadığı gibi ulus-devlet çağında da ulus için  aynısı geçerli. "Kürtleri de ekleyebiliriz doğal olarak" demişsin ancak en azından HDP seçmeni kürtler özelinde konuşursak, modern anlamıyla vatandaşlık bu grubun gayet çıkarınadır ve içgüdüsel olarak genelde bu yönde pozisyon alıyorlar. Erdoğan'ın (öncesinde de belki öledir ama) son 10 yıldaki kişisel projesi ise modern devleti aşındırıp halkı da tebaya indirgemek. Yani modern ulus devlet-vatandaş bağının yerine yönetici elit-yönetilenler koymak.

Kürtler azınlık olduğu için bunda çıkarları yok esasen, dolayısıyla modern devlet çerçevesinde bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı projesine mesela ulusaşırı ideolojiye sahip İslamcılardan, sosyalistlerden daha teşneler, AKP-MHP'de vücut bulan ve yerel çıkar ağlarına dayanan (işte kasaba siyasetçisi, ahbap-çavuş ilişkileri vs) bir düzen yerine de daha kozmopolit bir arayıştalar. Tabii ki genelleme yaptım, HDP'ye oy veren aşiret de elbet vardır.

Neye bağlayacağım, İYİ partiye oy vermiş seçmenle HDP'ye oy vermiş seçmenin, aynı zamanda genel olarak CHP seçmeninin ortak noktası budur, yani teba değil modern bir devletin vatandaşı olmak. Bu da milliyetçi bir arayıştır çünkü modern devlet ulus devlettir.

eldar tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Yani diyorsunki gerçek türk milliyetçiliği, kapsayicidir ve türiyede rule of law+çağdaş yaşam isteyen herkes bu yolun neferidir.

Etnik yanı yoktur, iradeye dayanır, tamam.

İktidar yanlısı tarafa sorsak, Türkiye milliyetçiliği nedir diye, daha banal cevaplar gelecek

bayrak inmez ezan dinmez millet bölünmez vatan şaşmaz vs., bayraktar siha, Suriye'den toprak aldık, somaliye üs kurduk, karşı çıkanlar hain yahut yanilgida diyecekler

Gerçek İslam bu değil gibi bı durum var sanki yahut bir kavram karmaşası

Çünkü HDP ve Kürtlerin samimice destekleyebilecegi bir Türk milliyetçiliği olduğunu iddaa etmek, bana komik geliyor. sizin Türk milliyetçiliği sandığınız şey , türk milliyetçiliği olmayabilir.

Kodlanmışız işte, inanılmaz başarılı bir kodlama.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
  • Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek Türk milliyetçiliği yoktur diye sen dedin, üzerine ben mitolojidir milliyetçilik yazdım. Milliyetçiliğin bir özü olduğunu düşünsem niye mitoloji diyim, 1930 milliyetçiliğinde tabii etnik unsur vardı. Doğru/sabit/ideal bir Türk milliyetçiliği yok, hiçbir milliyetçilikte yok. 

Ben sadece  şu anda nasıl kendine milliyetçi/vatansever deyip hakiki Erdoğan karşıtı olunabileceğini. İYİ seçmeni ve HDP seçmeninin niye aynı yönde oy kullanabileceğini anlattım. Ama bunlar sabit şeyler değil, kendimce şu anın fotoğrafını çeklip yorum yapıyorum. Benim sandığım bir Türk milliyetçiliği yok, zaten öyle sabit bir Türk milliyetçiliği de yok ki tanımlayıp doğrusu bu diyeyim.

Taha Parla ve başkalarının 80'lerde ürettiği bir tezi Erdoğan döneminde biraz güdük kalıyor, ki bence genel olarak doğru ve bugün de kısmen geçerliliği olan bir tez olsa da bugün için ana açıklayıcı tez midir, ben sanmıyorum. Erdoğan en popüler olduğu zaman kendi deyimiyle milliyetçiliği ayaklar altına aldığı zamandı, en çok oy oranına da o zaman sahipti, ittifaksız %49.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 20.11.2023 16:08 tarihinde dedi ki:

Kudüs konusunda yer kapmak fln hikaye, metin cihan şuan anlatıyor Twitter'da, ticari ilişkiler gayet devam, iktidar yanlısı is adamlari bavulla para kazanıyor İsrail ticaretinden

Yemende huriler dalga geçio Erdoğan'la , sen anca konuş, aksyon sıfır diye

Ama, henüz hala türk yorumunu aklım almıyor. Ünsal ünlü de benzer yorumlar yapıyordu, artık izlemiyorum gerçi, ona da katılmıyordum 

Akp Türkçü değil çünkü Türklerin çıkarlarını ve önemli günlerini gozetmiyor

MHP Türkçü değil çünkü AKP'nin projesini destekliyor, yaptıkları hainlik

Kürtleri de ekleyebiliriz doğal olarak

ülkenin yarisindan fazlası elendi

AKP'nin politikalarını , Türkçü, anti-turkcu, self hating Türkçü fln diye sınıflandırmak, yetmiyor, anlamsız kalıyor bu sebepten.

Bı gerçek türk olgusu var, bide ideal Türklük , ama heyhat ideal türk ülkede azınlık...

İnsanlar çok baydı çünkü adeta  spam yaptım discordda ROK röportajını izleyin diye, ama bu ülkeyi ve dinamiklerini çok isabetli ve gerçekçi anlattı

Değindiği şeylerden biri, tayyibin desteginin aslında aldığı oydan daha fazla olduğu, çünkü bazı konularda milliyetçi damarı suistimal edip halkın %80inini arkasına alabileceğini, aynı anmda hem Türk milliyetcisi hem muhalif olunmayacagini anlattı. Türk milliyetçiliği, TC tarafindan consent manufacture ve  rejimin self preservation'i için cepte tutulan kullanışlı bir araçtır'a getirdi.

Ünsal Ünlü'yü ne gerekçeyle izlemediğini anlamadım. sanırım Ünsal Ünlü ve Fatih Altaylı benzer şekilde yorumlar yapmıştı ve ikisine de katılıyorum.

İsrail'in yaptıkları savaş suçuna giriyor, ama Hamas'ın yaptıklarını eleştirmeden sadece İsrail odaklı bir nefret kampanyası başlatırsan yanlış. Bu iş Yahudi düşmanlığına evrilir . Öte yandan İsrail de bunu istiyor gibi, böylelikle kutuplaştırma politikası devreye giriyor ve ortalık ayağa kalkmışken İsrail bundan yararlanıyor.

Kendisine "Türkçü" diyen, "Milliyetçi" diyenler aslında dediğin gibi hainlik peşinde gidiyorlar, "The Super Patriot" kafasındalar. Starbucks'a gidenlere saldırıyorlar, ama aynen dediğin gibi İsrail'e bavulla para akıtan AKP-MHP'ye karşı en ufak bir şey demiyorlar. Onların da hoşuna gidiyor bu gürültü, arada İsrail'le olan işlerini rahatça devam ettiriyorlar.

"ROK röportajını izle, ROK röportajını izle" diyenler genelde yaşı küçük kişiler. Harun Yahya / Adnan Oktar videosu da yine benzer kesim tarafından parlatıldı. 10 sene önce "abi çok komik adam ya gülmek için izliyorum" diyenler için çok şaşırtıcı bilgiler gibi geliyorlar. Oysa içinde bizzat yaşamışlar olarak ne bok olduklarını zaten söylüyorduk. Influencer'lar dile getirince kıymete biniyor...

Kasten ve bilinçli şekilde bunları yapıyor bu adamlar. Zamanında "saflıklarına ve bilmediklerine" yoranlar vardı ama işte Yetmez Ama Evetçi kafası aslında, kırkbin kere uyarsan da inadına yapacaklardı çünkü işlerine öyle geliyordu. İşleri bitip sağlama alındıklarında şimdi itirafçı oluyorlar. İş işten geçtikten sonra...

UUlPpNi.png

Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 20.11.2023 19:34 tarihinde dedi ki:

Yani diyorsunki gerçek türk milliyetçiliği, kapsayicidir ve türiyede rule of law+çağdaş yaşam isteyen herkes bu yolun neferidir.

Etnik yanı yoktur, iradeye dayanır, tamam.

İktidar yanlısı tarafa sorsak, Türkiye milliyetçiliği nedir diye, daha banal cevaplar gelecek

bayrak inmez ezan dinmez millet bölünmez vatan şaşmaz vs., bayraktar siha, Suriye'den toprak aldık, somaliye üs kurduk, karşı çıkanlar hain yahut yanilgida diyecekler

Gerçek İslam bu değil gibi bı durum var sanki yahut bir kavram karmaşası

Çünkü HDP ve Kürtlerin samimice destekleyebilecegi bir Türk milliyetçiliği olduğunu iddaa etmek, bana komik geliyor. sizin Türk milliyetçiliği sandığınız şey , türk milliyetçiliği olmayabilir.

Kodlanmışız işte, inanılmaz başarılı bir kodlama.

Uluslararası tanımlamalara baktığımızda kabaca iki tip milliyetçilik var
Liberal/Kültürel Milliyetçilik vs Muhafazakar/Yayılmacı Milliyetçilik.

"Millet" ve "Liberalizm" kavramları Fransız Devrimi'ne doğru uzanıyor. Sonrasında Monarşilere karşı Cumhuriyet fikri yükseliyor, ve bu tip devlet yapısını arzulayanlar Milliyetçilik ve Liberalizm fikirlerini de savunuyor. Atatürk de bunlardan biri. "Atatürk Milliyetçiliği" denilen şey esasında kapsayıcı, akılcı, vatandaş temelli, ilerici, kozmopolit, çoğulcu, anayasaya dayanan, insan haklarını öncelikleyen, milletin kendi kaderini tayinini amaçlayan bir anlayış. Ve kökeni bu Fransız Devrimi'yle yükselen fikirlere dayanıyor.

Muhafazakarlar, Milliyetçiliği öncelikle düzene ve siyasi istikrara karşı bir tehdit olarak görüyorken, zamanla milliyetçilik fikrini kendi çıkarları doğrultusunda eğip büküyorlar. Yeni kurulan değil ama kurumlaşmış Ulus-Devletlerde ortaya çıkan bir sıkıntı. Sağcılar terimleri çarpıtarak kullanmayı çok sever, onun sonucunda Irkçılık boyutunda bir "Milliyetçilik" anlayışı ortaya çıkıyor. Bundan bizim ülkemiz de nasibini alıyor tabii... Dışlayıcı, dinî, etnik temelli, gerici, militarist, çoğunlukçu, otoriterliğe dayanan, milli menfaati öncelikleyen, hamaset politikalarını amaçlayan bir anlayışa dönüşüyor. Solcular da "milliyetçilik" tanımını sağcı bu gruplardan öğrenince, "ulus devlet" karşıtlığı başlatıyor.

"Gerçek İslam bu değil" mevzusundan ziyade Protestan vs Katolik gibi bir ayrım var. Milliyetçilikte olay Vatandaşlıktan çıkıp Etnisiteye çevrildiği an, mevzu Faşizm'e kadar gidiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

ulus devlet kurgusunun temeli ırk milliyetçiliği, vatandaşlık ırkı öncelemiyor. orada kronolojiyi saptırmamakta fayda var yoksa dünyayı yanlış anlarsın. önce ırk oluyorsun sonra vatandaş. değilsen de dağ türkü filan diyip o ırka çekilecek şekilde birisi senin için temellendiriyor ve türk oluveriyorsun mesela ya da tahammül ediliyorsun en hafif tabiriyle, devlet sınırları dışındaysan ya da içinde olduğun halde bu ırka dahil edilemiyorsan ise öteki ve tehlike unsuru oluyorsun. Ulus devlet kurgusu ırkta temellenip kendisini öteki üzerinden tanımladığı için ise sakıncalıdır ki bu İsrail'in bugünkü durumu buna çok güzel oturuyor, yehuda'nın ırkından gelenlerin öteki olarak tanımladığına her türlü gaddarlığı yapabilme hakkını kendisinde görmesi o besleyip durdukları ırk milliyetçiliğinin, ulus devlet kurgusuyla bir araya gelmesinin bir sonucu.

Marl0_on tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

diger threade yazalim dedim ama olmadi olamadi

JJ roussouya dayanan, liberal bir milliyetcilik savunuyor Bone ve eldar

soguk savas, post modernism, ulku ocaklari, alparslan turkes, muhsin yazicioglu vb olgulari incelemeden Turk milliyetciligi konusmus oluyoruz ama, idealist bir milliyetcilik bana anlatilan, wishful thinking*

kominist bile 1930 kominizmini savunmuyor, neo fasistler, nazi soylemi ile gelmiyor artik, hatta zionist fln oluyor gunumuz neo fasistleri.

o yuzden gunumuzde Ataturk milliyetciligi ile Turk-Turkculuk tartismasi yapmaya calismak, yetersiz. Cerceveye koyamiyorsun yasananlari, halka inemiyorsun.

ozgur ozel pervin budanla ayni operaya gitmis, kurt sanatcinin elini opmus diye elestriliyor, arguman uretip halki ikna edemiyorsun, bu bakis acisinin toxicligini anlatamiyorsun, kabullendiremiyorsun, cunku milliyetci, turkcu ve anti turkcu diagramina sikisip kalmissin, derdini anlatamiyorsun, milliyetcilik nedir diye anlatmaya basladiginda saydigin seyler gunumuzde pek gecerliligi olmayan sanal konseptler kaliyor.

o yuzden yine diyorum ,  turkcu-anti turkcu diye kategorize etmeye calismak, fuzuli, ve sadece sizi yaniltir, gerceklikten kopmus bir tutum

* unsal unlu dinlememe sebebim bu dogrusu, ben wishful thinking dinlemekten baydim, medya takibi icin sevdigim bir abiydi o yayini bitirdi zaten, artik iyice patreon kolesi ve dolayisiyla dinleyicilerin istedigi konulari istedigi sekilde anlatan circlejerk vari programlar yapiyor . Umudu olan insanlarin ihtiyaci olur bu wishful thinkinge, ama ben artik umutlarimdan siyrildim, bi sik olmaz ayni dandiklikte devam ederiz diye bi kabullenme yasadim son secimler oncesi, valla o zamandan beri dinleyemiom unsal unlu, rusen vb umut satan adamlari.

Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 21.11.2023 16:01 tarihinde dedi ki:

* unsal unlu dinlememe sebebim bu dogrusu, ben wishful thinking dinlemekten baydim, medya takibi icin sevdigim bir abiydi o yayini bitirdi zaten, artik iyice patreon kolesi ve dolayisiyla dinleyicilerin istedigi konulari istedigi sekilde anlatan circlejerk vari programlar yapiyor .

bu dediğini hiç anlamadım. patreon kölesi ve dolayısıyla dinleyicilerin istediği konuları istediği şekilde anlatmak ne demek?

kişiye özel yayın yapıyor da benim mi haberim yok?  öyleyse 3-5 dolar da ben ateşleyeyim bana da özel yayın yapsın.

YouTube kanalındaki yayınları diyorsan da eskiden neyse şimdi de öyle konuşuyor. Patreon'la tek ilişkisi podcast yayınlarını oraya taşıması ve onun için de en ufak para almaması.

Ünsal Ünlü ve Fatih Altaylı kişiliklerini seversin sevmezsin o ayrı (ben Fatih Altaylı'nın 2002-2022 arasındaki hâlini sevmiyorum mesela) ama yayınları gayet iyi ve yerinde. diğer gazetecilerin ve ünlülerin yayını, yayın boyunca yorum okuyup yorumlarla sohbete dönüyor. Ünsal Ünlü ve Fatih Altaylı'nın en azından bir konsepti var ve bu konsepti devam ettiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 21.11.2023 17:08 tarihinde dedi ki:

tartıştığımız konuyu bağlamdan koparıp buraya aktarmışlar komik olmuş. o ilk mesaja bakan "ne oluyor hayırdır" der 😄

bağlamdan kopmuştu zaten sayfalardır, dogmeat'in mesajında link de var hani hayırdırlık bir durum yok.

israil milliyetçiliğiyle ilgili birşey yazılacaksa oradan devam edilir. türkiye konuşulacaksa başlığı o değil.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...