Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk kimliği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

3 dakika önce, Robert_Poche dedi ki:

ermeni bebeklerinin başlarını taşla mı ezmişler?

binlerce hatta onbinlerce ermeni çocuğu türk komşuları tarafından evlat edinilmiş yollarda ölmesinler diye. kendi evlatları gibi yetiştirilmiş. çoğunun haberi bile olmamış gerçek anne babasından. bir açıdan bakarsan büyük zulüm başka açıdan bakarsan da önlenemeyecek bir felakette milletin komşusuna karşı son iyiliği. ermenileri en çok öldürenlerin de haydut çeteleri olduğu, bunların da hangi milletten olduğunu yazmamıza gerek yok sanırım. yaşanan büyük bir afet büyük bir katliamdır belki. ama devletin niyeti ermenileri yok etmek değildi. tarihsel olarak sahiplendikleri topraklardan çıkarıp imparatorluğun uzak bir bölgesinde yaşamaya zorlamaktı. tıpkı ülkemiz solcularının çok sevdiği stalin'in kafkas ve kırım türklerine yaptığı gibi. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 06.11.2020 at 21:25, Robert_Poche dedi ki:

Yo tam olarak demek istediğim şey bu. Aktif savaş anında Ermeniler bu savaşa dahil oluyorlarsa tüm riski de alıyorlar demektir.  Hikaye Türkler geldi durup dururken herkesi öldürdü değil, karşılıklı bir savaş anındaki kayıplardan bahsediyoruz.

ermenilerin savaşa dahil oldu iddiası da çok aşırı, dış destekli çeteler ve doğuda bazılarının silahlanması gibi bir durumlar var ama ermenilerin blok halinde bir şeye dahil oldukları bir olayı ben duymadım. ama olabilirler korkusu var ve eğer olursa oluşacak olumsuz duruma karşı alına bir önlem var.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ahmedinejad dedi ki:

yahudiler çeteler kurup zor durumdaki alman devletini arkadan vurmamıştır sanıyorum. hitler en başta bunların mallarına mülküne çökmek sonra da toptan yok etmek için ortada başka somut sebep olmadan psikopatça davrandı. osmanlı kendi topraklarını korumaya çalışıyordu.

farazi konuşuyorum, ermenistan bize saldırsa, bunu fırsat bilen pkk saldırılarını arttırsa türkiye geneline yayılmış 10 milyon kürtü doğuda belirlediğimiz 3-4 şehre sürme, buradan çıkmalarına izin vermeme hakkımız olur mu sence? hiçbiri ölmeyecek, acı da (fiziksel en azından) çekmeyecek. copy/paste ile taşıdık diye düşün.

niye bu kadar kasıyoruz anlamıyorum. ermeni "senin ataların benim atalarımı doğradı" diyorsa "evet yaa ne kadar da yanlış, hepimiz insanız neyi paylaşamadık ki" de geç.   

devlet kabul etmesin, lafını bile etmesin. herkes ne yapıyorsa onu yapsın. hangi devlet kendi yediği haltı kabullenip domalıyor ki? japonlar tecavüz şehri kuran komutanlarını hala yad ediyor, belçikalılar son floyd olaylarından sonra o katliamcı krallarının büstlerini yeni yeni kaldırmaya başlamış. ki bunlar radarın altında kalan ülkeler, asıl doğrayıp geçenler ispanyol, portekiz, ingiliz falan onların dönüp özür dileyeceği bi teba da kalmamış. dünyanın anasını ağlatıp geçen ülkeler bizi kınamış da, soykırımı tanımış da, ya bizden toprak isterlerse. isterse istesin. alabiliyor olsa zaten istemez. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sparkcaster dedi ki:

Yok ermeniler barisca yasadigi koylerde kendiliginden olmus, orta 2 tarih ezberlerinizle burda ne sacmaliyorsunuz allah kitap askina ya.

Bence sıvamaya geçmişsin, daha uzatma. Her yazdığında bir aşağılama çaban var, terbiyenin de sınırlarında dolanmak yerine "Mod" yazısının hakkını ver adam gibi yaz.

Bu arada bu kadar yanlı yazıyorsan ya garezin var, ya da önceden yazdığım gibi muhalefet yapmak için muhaleflik oynuyorsun. 

Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, Raze dedi ki:

farazi konuşuyorum, ermenistan bize saldırsa, bunu fırsat bilen pkk saldırılarını arttırsa türkiye geneline yayılmış 10 milyon kürtü doğuda belirlediğimiz 3-4 şehre sürme, buradan çıkmalarına izin vermeme hakkımız olur mu sence? hiçbiri ölmeyecek, acı da (fiziksel en azından) çekmeyecek. copy/paste ile taşıdık diye düşün.

niye bu kadar kasıyoruz anlamıyorum. ermeni "senin ataların benim atalarımı doğradı" diyorsa "evet yaa ne kadar da yanlış, hepimiz insanız neyi paylaşamadık ki" de geç.   

devlet kabul etmesin, lafını bile etmesin. herkes ne yapıyorsa onu yapsın. hangi devlet kendi yediği haltı kabullenip domalıyor ki? japonlar tecavüz şehri kuran komutanlarını hala yad ediyor, belçikalılar son floyd olaylarından sonra o katliamcı krallarının büstlerini yeni yeni kaldırmaya başlamış. ki bunlar radarın altında kalan ülkeler, asıl doğrayıp geçenler ispanyol, portekiz, ingiliz falan onların dönüp özür dileyeceği bi teba da kalmamış. dünyanın anasını ağlatıp geçen ülkeler bizi kınamış da, soykırımı tanımış da, ya bizden toprak isterlerse. isterse istesin. alabiliyor olsa zaten istemez. 

90larda yapilanlardan haberin yok galiba pek

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Sparkcaster dedi ki:

90larda yapilanlardan haberin yok galiba pek

ya şimdi online forum, herkes istediği gibi yazar eder tabi de, üslubun ile ilgili sıkıntılarım var, yazdıklarını yazma şeklinle saygıyı hak eden birisi olduğunu düşünmüyorum. 

yani demem o ki, bundan sonra bana birşey sorup da cevap alamazsan "lafı nasıl da oturttum, cevab veremedi" diye düşünme, hak ettiğin saygıyı verip kendimi ortamdan şutlattırmadığımı düşün.

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Şu güzel makaleymiş ya olayların küresel ölçekte bu boyuta geldiğini bilmiyordum ben

https://nationalinterest.org/feature/ive-worked-refugees-decades-europes-afghan-crime-wave-mind-21506

Alıntı

Jesus Was Turkish’: the Bizarre Resurgence of Pseudo-Turkology

A theory that claims multiple leaders – from Jesus to Barack Obama – are actually Turkish and that modern nations are little more than portions of a greater Turkic whole is gaining traction in many countries

Sosyal ağlarda paylaş

Türk kimliğinin küresel ölçüde psuedo-scientific olgularla desteklenmeye çalışılması üzerine bi makale işte. Bi taraftan bu işin nasıl atatürk zamanında seküler bir devlet kurabilmek için çağın ruhuna uygun bir gereklilik olarak başlatıldığı, diğer taraftan sovyetlerin çöküşünden sonra benzer çabaların türki diğer cumhuriyetlerde de ortaya çıkması ve alan bulabilmesi üzerine. Sonda da rusya ve macaristana dair tespitler var.

Sosyal ağlarda paylaş

https://nationalinterest.org/feature/ive-worked-refugees-decades-europes-afghan-crime-wave-mind-21506?page=0%2C2

bu makale dimi? hızlı göz gezdiriyorum ama tecavüzcü Afganların mağduriyetlerinden başka bir şey göremedim.

bu olmasın:

https://newlinesmag.com/essays/jesus-was-turkish-the-bizarre-resurgence-of-pseudo-turkology/

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Öff cp'de yanlış adres kalmış fark etmemişim pardon. Üstteki link alakasız bu konuyla evet, afganlar ve tecavüz vakalarıyla ilgili öbür topiğe koyduğum link.

Alıntıyı yaptığım ve bu konuyla ilgili pseudo turkology makalesi ise şu:

https://newlinesmag.com/essays/jesus-was-turkish-the-bizarre-resurgence-of-pseudo-turkology/

Sosyal ağlarda paylaş

türkçülük dediğimiz şey asya çıkışlı şey. Gaspıralıya gelene kadar "biz neden bu rusların altında yaşıyoruz, oysa eskiden böyle böyle şeyler varmış." düşüncesinden ortaya çıkan bir fikir bir iddia. rus imp. içinde boy boy aşiret aşiret yaşayan ve kültürel olarak benzer turan halklarını bir çatı altıda toplayarak ve onlara belirli bir bilinç kazandırarak bağımsızlık kazanma hareketi. Anadoluya gelmesi macarlardan ve azerilerden sonra oluyor. ama en başarılı uygulamasını mustafa kemal yapıyor. zira rusyanın içinde olduğu gibi osmanlı altında da milyon parçaya dağılmış kitleleri "türk çatısı altında toplayarak" yeni bir ulus yaratıyor. "bu türk çatısına" muhayyel diyenler olabilir ama avrupanın ortasında fransız diye bir ulus yaratmaktan daha gerçekçi bir davranış. zira zaten eski zamanlarda olduğu gibi "Türk" bir çatı isim olarak kullanılan bir kavramdı ve bunun altında asyada yaşayan, iran, germen ve slav olmayan bütün halklar giriyordu. zaten diğer medeniyetlerin bu insanları tanımlama şeklide böyleydi. misal Roma, atillaya iskit diyordu, zira onun için bu doğu halkları İskit olarak kabul edilmişti.

mesela makalede geçen ve ironi yapılan ingiltere kraliçesinin türk olduğu iddiası var. bunun çıkış yeri keltik halklarında türklerle yakın olarak tutulmasından kaynaklanıyor. keltlerin çıkış yeri olarak yanılmıyorsam turfan bölgesi gösteriliyor. en uzağa gidenler keltleri, arada kalanlar iskitleri, doğuda kalanlar ise cuman/kıpçak kitleyi oluşturduğu söyleniyor.

bunu iddia edenler sadece türk tarafında değil. fransız bir yazarın yazdığı galantlar kitabında, türkler ile keltlerin benzer kültür ve yaşayış biçimlerine sahip olmalarından ötürü, galatya bölgesine yapılan türk yerleşimleri sinerji yaratarak bölgenin hızlıca türkleşmesini ve isminin değişmesi sağlamıştır diyor.

mesela dalga geçilen "dağ türkü" zorlamasını da bu bakımdan değerlendirmek lazım aslında. keltleri bile çatının içine sokan akıl kürtleri de irani diye dışlamak yerine bir şekilde içine almaya çalışıyor. Araplara "çöl türkü" denmiyorsa, "dağ türkü" lafına çokta alıngan olmamak lazım.

isanın nasıl türk olduğu hakkında bir fikrim yok ama muhammedin türklüğü onu kabul etmeyen cahiliye araplarının "o bizden değil falancalardan" dedikleri iddiasına dayanıyor, 

sonuç olarak, hızlı bir göz gezdirme yaptım ona dayanarak yazdım, makalenin de dediği gibi ne olursa olsun bu tür söylemlerin belirli bir amaca yönelik söylendiğini görmezden gelmemek lazım, yani Muhammet türktü de müslüman olduktan sonramı anladın bunu diye adama sorarlar ama o devirden yapılan nakillere göre böyle bir çıkarım yapılmasını da yanlışlamaz bu durum.

türklük, bazıların dediği gibi Hayali Cemaatlerin içinde görüle bilinir belki ama yakın zamanda iskitler hakkında haber yapan national geographic, haberi verirken "acaba" diyebilecek kıvama geldiyse, Türk çatısı altında toplanan halklar fikri o kadarda muhayyel değerlendirilmemeli.

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...