Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk kimliği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Eskişehir’de Eski Türklere Ait Taş Heykel Bulundu

https://arkeofili.com/eskisehirde-eski-turklere-ait-tas-heykel-bulundu/

esk2.jpg

Spoiler

Söz konusu taş heykelin, Orta Asya kültürünün izlerini taşıması ve Türklerin Anadolu’ya yerleşme tarihleri açısından da önemli olduğu düşünülüyor.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde insan şekilli taş heykel ya da balballara rastlanıyor; ancak bunlar genelde taşa kazınarak yapılmış oluyor. Şimdi ise tespit edilen taş heykel, form itibari ile Orta Asya örneklerine oldukça benziyor. Bunun yanında bu heykeli istisnai hale getiren başka bir özellik ise Kuzeybatı Anadolu’da bu konudaki ilk bulgu olması.

53 cm boyunda ve 31 cm eninde olan taş heykel, İnönü ilçe merkezinde bulunan iki büyük mezarlıktan, şehrin doğusunda yer alan mezarlıkta, 20 cm toprağa gömülü şekilde bulundu. İki kolunu göğsünde birleştirmiş şekilde yontulan heykelin vücut kısmı zaman içinde oldukça yıpranmıştı.

Eskişehir’de bulunan eski Türklere ait taş heykel.

Bugüne kadar yöre halkı ya da yetkililer tarafından bilinmeyen heykelin, buraya mı ait olduğu yoksa farklı bir yerden mi buraya taşındığı araştırıldı. Yapılan incelemede, heykelin volkanik bir cüruf türü olan “Bazaltik” malzemeden yapıldığı, bu malzemenin ise mezarlığın 2 km güneyinde yer alan ve Kuzdağı eteklerinden akmış olan bazaltik lavlar olduğu anlaşıldı. Yani taş heykelin gerçek yeri de burası olmalıydı.

Daha sonra çevrede yapılan araştırmalarda Erken Dönem Türk Kültürü ile ilgili bulgular, taş heykeli yapıp dikebilecek bir Türk topluluğunun bu bölgede yaşamış olduğunu açıkça ortaya koydu.

Araştırmacılar; Bilecik’te, duvarlarında kök boya ile yapılmış “Eski Türk Kozmolojisini” içeren çizimler olduğu tespit edilen İsa Sofi Türbesinin de Orta Asya’dan taşınan kültür ikliminin bu bölgede uzun süre devam ettirildiğini göstermesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Söz konusu taş heykel, Eskişehir Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

esk3-768x1024.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Su resimdeki heykel kimin yapmis olabilecegine dair nasil bir bilgi barindiriyor olabilir allah askina. Hayir bir Turk balbalina bir suna baktigimda benzemiyor da. Asagidaki ifadeyi yapistirana kadar azicik anlatsalarmis hangi tarihten kalmaymis, eslestirilebilir hangi ozellikleri varmis.

"Daha sonra çevrede yapılan araştırmalarda Erken Dönem Türk Kültürü ile ilgili bulgular, taş heykeli yapıp dikebilecek bir Türk topluluğunun bu bölgede yaşamış olduğunu açıkça ortaya koydu."

Sosyal ağlarda paylaş

döngüye girdik. adam benzerlik var diye yazmış zaten, sen yok diyorsun. adam haberin içinde bütün sanat tarihi külliyatını anlatacak durumda olmadığına göre, senin şu şu nedenlerle benzerlik yoktur demen, savcılık makamından beklenen davranışlar arasında olur ?

Sosyal ağlarda paylaş

Atina'da Eski Turkler'e ait tas heykel bulundu.

Söz konusu taş heykelin, Orta Asya kültürünün izlerini taşıması ve Türklerin Atina’ya yerleşme tarihleri açısından da önemli olduğu düşünülüyor.

Daha sonra çevrede yapılan araştırmalarda Erken Dönem Türk Kültürü ile ilgili bulgular, taş heykeli yapıp dikebilecek bir Türk topluluğunun bu bölgede yaşamış olduğunu açıkça ortaya koydu

Spoiler

FUkyMwt.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Sanki tasin ustune kas goz birtek Turkler' oyabiliyormus gibi, biri yaptiysa kesin Turk olmak zorundaymis gibi. Kolay bir aramayla farkli farkli ornekler buldum, asagidaki albume attim.
https://imgur.com/a/s4UjwO0

Su Eskisehir'deki ornek butun bunlarin arasinda en dandigi. Yok bunu illa Turk yapan bir ozellik varsa iddia makami bunu anlatacak evet. Sitenin adi arkeofili bir kere, bunu anlatmayip da ne anlatsin? Daha ne zamandan kaldigi belli degil, hop On-Turk hop Erken Donem. Hangi donemse o da.

Sosyal ağlarda paylaş

9 dakika önce, Nigger_of_the_sand dedi ki:

Atina'da Eski Turkler'e ait tas heykel bulundu.

Söz konusu taş heykelin, Orta Asya kültürünün izlerini taşıması ve Türklerin Atina’ya yerleşme tarihleri açısından da önemli olduğu düşünülüyor.

Daha sonra çevrede yapılan araştırmalarda Erken Dönem Türk Kültürü ile ilgili bulgular, taş heykeli yapıp dikebilecek bir Türk topluluğunun bu bölgede yaşamış olduğunu açıkça ortaya koydu

İçeriği gizle

FUkyMwt.jpg

Bu biraz zor bizde su teknolojiyle bile sunu yapabilcek kapasitede adam yok. Emre yusufi var o da ayni kaliba bi kaç modern fark ekleyip sag sola zengilere cakiyo

Sosyal ağlarda paylaş

istemiyorsan, bir şey bilmeden ne salça oluyorsun konuya?

italya dan ne demek? Etrüsk demek istedin sanırım ve ayrıca yazı ile ne alakası var? o görseli oraya koyan işgüzara sormak lazım ki "türk balbalı" diye bir ibare zaten yok, yazının başlığını o görsele koymuş işgüzar

öff yine saçma sapan döngüye soktun nigger

google görselde imaj aratarak sanat tarihçiliği yapman çok hoş ayrıca ?

hayır balbal nedir bilmiyor adam, "google baktım hiç benzemiyor" diyor, valla şahane...

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Istemiyorum diye birsey bilmedigim anlami nereden cikiyor?
Gerci bilgili olmak zorunda da degilim, zira mucadele ettigim sey bilgi degil o bilginin yoksunlugu.

"Bu heykeli Turk eseri yapan" ne diye soruyorum

gelen cevap "Nasil bir benzerlik olmasini bekliyorsun?"

Hayir iddia benzerlik oldugu yonunde, ne diye sorunca basligi "Turkler'de tas heykeller" olan hayvan gibi yazi atiyorsun, baslik resmindeki eserler Italya'dan be. 

Ben senin haber diye attigin ne qualitatif ne quantitatif bilgi iceren safsatayi sorguladim diye kabahatli mi cikacagim?

Senin kaynaklarin tasin ustunde kas goz gormekten baska ne yapmis da ben Google'dan arastirip karsilastirinca kabahat oluyor? Arada ne gibi bir metodoloji farki var? Nedir su Eskisehir'deki heykeli Korsika'dakinden farkli kilan ama Kirgizistan'dakine benzeten ogeler mesela aciklar misin?

Balbal nedir bilmiyormusum. Sana bir balbalina iki ya, sanki kopyalanamaz formulleri olan ronesans heykeli anasini satayim. 

Sosyal ağlarda paylaş

@nigger

Alıntı

Su resimdeki heykel kimin yapmis olabilecegine dair nasil bir bilgi barindiriyor olabilir allah askina. Hayir bir Turk balbalina bir suna baktigimda benzemiyor da. Asagidaki ifadeyi yapistirana kadar azicik anlatsalarmis hangi tarihten kalmaymis, eslestirilebilir hangi ozellikleri varmis.

"Daha sonra çevrede yapılan araştırmalarda Erken Dönem Türk Kültürü ile ilgili bulgular, taş heykeli yapıp dikebilecek bir Türk topluluğunun bu bölgede yaşamış olduğunu açıkça ortaya koydu."

her zaman olduğu gibi safsatayı sen yapıyorsun ve insanın şu ahir ömründen vakit çalıyorsun

yazdığın yazı üste

Alıntı

Hayir bir Turk balbalina bir suna baktigimda benzemiyor da.

yazınca, doğal olarak bende soruyorum, nasıl bir benzerlik bekliyorsun

Alıntı

bu alıntı için yazdığın sorunun cevabını zaten o yazıda anlatıyor.

eee ben daha ne yapayım? kim ne yapsın?

haberi yapan öyle geçmiş bilen adam için sorun yok, bilmeyende açar google bakar. balbal nedir, balbal ile heykelin farkı nedir falan diye ondan sonra salça olur

hayır bahanelere bak, haberde eksik bilgi varmış, öbüründe Etrüsk heykeli varmış?

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer cok garip bir savunma icerisindesin ama sanirim Nigger hakli panpa

Yazi zaten kanitsiz dogru duzgun desteklenmis bir iddia olmaksizin yazilmis iskembeden sallama tadinda bir yazi. Eger varsa da destekleyici birseyler bunun turkler tarafindan yapilmis olduguna dair, yazi bunu belirtmiyor. Senin attigin fotograflar ve niggerin attigi fotograflarda dunyanin her yerinde bir halta benzemeyen birsuru heykel yapildigini kanitliyor. Hatta senin su mesajin:

1 saat önce, Feamer dedi ki:

ya nasıl bir benzerlik olmasını bekliyorsun? altında sanatçının imzası mı olsun? belirli formlar dahili de o aileye ait bir eser işte. zaten bu şekilde heykel yapan fazla bir uygarlıkta yok, celtler, türkler, olmekler ve asyada bir kaç yer

dahi bunun herhangi baska bir millet tarafindan yapilabilmis olacagi olasiligilini ortaya koyarken yazida gecen su kisim:

bariz aptalca bir ifade oluyor. Bkz iskembeden sallamak or at yalani

Sosyal ağlarda paylaş

beyler yazı orada, onu bir okuyun ondan sonra konuşalım, hangi şekilsiz heykeller nasıl formda ve nerede nasıl vaziyette bulunursa balbal sınıfına girer

ayrıca haber daha yeni, kim bulmuş nerede bulmuş falan bunlar belki zamanla ortaya çıkarda.

yazıda "türk" geçince niggerin köpürmesi bakı kalıyor maalesef, kaç sene oldu aynı şekilde ilerliyor bütün konular.

heykel taşa gelse ben balbalım dese bile, "lan taştan heykelin dediğine mi inanacam" diye itiraz edecek birisidir, nigger ?

Sosyal ağlarda paylaş

Olm neyin kafasindasin, yaziyi okuyup yorum yaptim zaten. Yazarina bile baktim, trde okumus masterini yeni bitirmis Phd ye baslamis bir arkadas dogru hatirliyorsam. Nigger alinti bile yapmis yazidan. 

Yazida turk gorunce kopuruyor mu Nigger bilmem ama sen sertlesiyorsun galiba, kan gitmiyor beyne. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...