Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Swift

Deacon

Öne çıkan mesajlar

muhtemelen, evet
direk kendi sistemlerine kisitlanmis bir sey olacagi belli

son donem hype donduren seyleri bir araya getiren generic next-gen fp/oop hybridi syntax olarak, ki iyi bir sey bence

(diger topicte demistim, yine son donem hypelanan dillerden rust'in fonksiyonlari misal neredeyse swift ile ayni)

bes dakikada okudugum herhangi bir swift kodunu anlar oldum, [@^(){}{{}{}{}fdklfghjkfkfld] ile cebellesmek yerine

de asil konu playground sanki
repl 2.0 olacak gibi duruyor milleti programlamaya alistirmanin otesinde

native ios gelistiricisi olmadigim icin heyecan vermedi de guzel iste niye kullanilmasin
Sosyal ağlarda paylaş

uiview ile entegrasyonu hakkinda bisey yok sanirim piyasada
bide cidden kullanmak icin bir neden lazim sonucta
eger abarttiklari gibi %40-50lerde bir hiz artisi olacaksa ve bunu animasyonlarda ve cizimlerde saglayacaksa eyvallah ogreniriz.
ama bir artis saglamayacaksa cogu kisi uzun zaman gecmez. Bi kere benim olmazsa olmaz kutuphanelerim var objective cde
AFNetworking
TPKeyboardAvoiding
MMDrawer
MBHub vs vs
bunlar gibi kaliteli kutuphanelerin gelmesi zaman alacaktir illaki
Sosyal ağlarda paylaş

https://developer.apple.com/library/prerelease/ios/documentation/Swift/Conceptual/BuildingCocoaApps/InteractingWithObjective-CAPIs.html#//apple_ref/doc/uid/TP40014216-CH4-XID_26
https://developer.apple.com/library/prerelease/ios/documentation/Swift/Conceptual/BuildingCocoaApps/MixandMatch.html#//apple_ref/doc/uid/TP40014216-CH10-XID_75

evet ben de ucuncu parti seyleri merak ediyordum asil, o kadar da sancili gozukmedi
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bana çok gereksiz gözüktü bütün bu olay

objective c :
1 ) [myTableView insertSubview:mySubview atIndex:2];
2 ) UIColor *color = [UIColor colorWithRed:0.5 green:0.0 blue:0.5 alpha:1.0];

swift :
1 ) myTableView.insertSubview(mySubview, atIndex: 2)
2 ) let color = UIColor(red: 0.5, green: 0.0, blue: 0.5, alpha: 1.0)

çok mu farketti yani
Sosyal ağlarda paylaş

biraz belki tutucu düşünüyorumdur da böyle birisinin yeni bir dil yaptık çok güzel oldu demesi mantıklı gelmiyor bana. sonuçta c olsun c++ olsun yıllarca gelişimini sürdürüp şu anki halini almış diller naturel diller gibi. ilk başta çok güzel görünen şeyler uzun vadede sorun yaratabilir veya ne bileyim good programming açısından kötü alışkanlık yapabilir falan.
biz önceki altyapıyı tamamen koruduk şunları şunları ekledik diyorsan o zaman neden böyle ortalığı karıştırıyoruz.

yazılım dilleri bir firmanın elinde olmamalı bence microsoft olsun apple olsun oracle olsun. he başka nasıl olur bilmem orası ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

let myLength = myObject.length?
let myChar = myObject.characterAtIndex?(5)
if let fifthCharacter = myObject.characterAtIndex(5) {
println("Found (fifthCharacter) at index 5")
}

su satir sonlarindaki "?" nedir abi
anlayan?

characteratindex optional bir int donduruyor, null da olabilir gecerli bir index de anlaminda (scala/f# 'taki option gibi), deger varsa fifthcharacter'a matchliyor, yoksa if statementa false vermissin gibi oluyor bakmiyor hic

let optionalFifthCharacter = myObject.characterAtIndex(5)
if(optionalFifthCharacter) {
println("Found (optionalFifthCharacter!) at index 5")
}

de olabilirdi bir de, let = .. optional degeri disari cikartip matchlemek icin, onun yerine ! ile de explicit olarak bu optional degerin ici dolu ben biliyorum diyorsun

tabi ici bossa runtime error, su ornekte imkani yok gerci true donmese zaten dusmeyecegi icin oraya

ilk iki satirsa yanlis anlamadiysam myObject'in length propertysi / charatindex metodlari var mi, varsa getir hele yapiyor

--
misal

var myObject : Foobar? = nil;

<...arada bir seyler donsun...>

if let fifthCharacter = myObject?.characterAtIndex?(5) {
}

myobject nil degilse ve index dondurecek seyi de implement ediyorsa ve de bu zimbirti 5. karakteri bulduysa printle
yoksa gec
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

let myLength = myObject.length?
let myChar = myObject.characterAtIndex?(5)
if let fifthCharacter = myObject.characterAtIndex(5) {
}

su satir sonlarindaki "?" nedir abi
anlayan?

c# dan referans verecek olursak nullable karakter demek oluyor. int bir değişkene null ataması yapılamaz. ama int? null atama yapılabilinir. buna benzettim ben buradakini de...

mesela demiş ki:

var surveyAnswer: String?
// surveyAnswer is automatically set to nil
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

https://developer.apple.com/library/prerelease/ios/documentation/Swift/Conceptual/BuildingCocoaApps/InteractingWithObjective-CAPIs.html#//apple_ref/doc/uid/TP40014216-CH4-XID_26
https://developer.apple.com/library/prerelease/ios/documentation/Swift/Conceptual/BuildingCocoaApps/MixandMatch.html#//apple_ref/doc/uid/TP40014216-CH10-XID_75

evet ben de ucuncu parti seyleri merak ediyordum asil, o kadar da sancili gozukmedi

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Baslangic noktasi olarak kullanilmali hatta. Tek sorun kaynak problemi olacaktir. Google'da "how to do x in objective-c" yazdiginda 50 tane cevap geliyo. Ilk etapta swift'te bu sorun yasanabilir. O yuzden biraz daha yavas ogrenme / gelistirme olabilir ve normaldir. Ama sonucta ilk ogrenenlerden olacaksin, kazancin daha buyuk.

2-3 sene icinde iyice replace eder Obj-C'yi zaten. Yeni proje baslamaz muhtemelen Obj-C ile. Obj-C API'leriyle iletisimi cozuldukten sonra obj-c'yi cook buyuk oranda cikaririz hayatimizdan.
Sosyal ağlarda paylaş

Obj-c icin de c ve c++ kullanilabiliyor, simdiye kadar drop edilme gibi bir durum soz konusu olmamisti.

Ama tabii ki, burda yeni gelen dil desteklenen sub dilleri degil ana dili replace etmek icin geliyor, benim beklentim low level c/c++ support u devam edip obj-c yi iki sonraki IOS/OSX versionlarinda drop ederler.
Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen dediğin gibi olacak gladmir. swift de llvm compiler üzerinde koşuyormuş, obj-c gibi. compatibility sorunu fazla olmayacaktır. yeni dilin avantajlarından dolayı kullanımı artmaya başlayacak, 3rd party library'ler çoğalacak, doğal bir geçiş olacaktır.

mevcut native ios geliştiriciler için iyi haber bence, obj-c'de olmayan modern(!) fonksiyonlar platforma geliyor bu sayede. pek tabii ios popülerliğini koruduğu sürece, yeni başlayanlar için de güzel, adaptasyon daha kolay olacaktır.

ama toplam fayda adına kötü haber. apple hala kapalı kalmaya devam ediyor. kendi programlama dili, başka hiç bir yerde kullanılmayan. obj-c gitti, bu geldi. ms bile bu sevdasından vazgeçti dedik, şimdi apple başladı.

bir de satışçı kafasıyla slide gösterip, 2 kelimelik grafiklerle "3x kat daha hızlı" yazma konusu uyuz etti beni =) benchmark o kadar temsili kelimelerle geçiştirilemez ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...