Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Aleviler (Türkmenler) ve radikalleşmeme

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Malum şu anlar zamanı ve dün halk tv de denk geldiğim bir programda, kadın konuklardan biri, Alevilerin 16yy dan günümüze kadar, öldürülmüş, asimile edilmiş, dışlanmış olmalarına rağmen, Kürtler ve Ermeniler gibi radikalleşmeden ve kültürlerini yok etmeden günümüze kadar geldiklerini belirtti.

Konuyu açma amacım, Türklerin bu özelliğinin altını çizen güzel bir örnek olarak görmem.
Sosyal ağlarda paylaş

tarihte bolca isyan etmişler onlar da. dersim (kürt alevisi ama alevi sonuçta) var en yakın tarihli mesela. bir de geçmişte o kadar çok sindirilmişler ki zaten seslerini çıkaracak bir imkanları da olmamış özellikle cumhuriyet döneminde. görece eşitlik olmasına rağmen alevi adamı memur bile yapmamışlar kolay kolay.

ha bir de cumhuriyeti kuranlar türkçü olduğu için, alevilerin çoğunluğu da bozulmamış türk olduğu için batı ve iç anadolu'da kısmen rahat bir hayat sürmüşler. doğudaki kürtlerde sorun çıkmış.

bu aralar da bi dhkp-c var işte alevi temelli.
Sosyal ağlarda paylaş

Irksal benlikle dinsel benlik karışlığı yaşanmış. Alevi'nin de Türk'ü, Kürt'ü, Suriyelisi var. Türk'ünde Alevisi, Sünnisi, Hristiyanı vb..

İş çok karışık içinden çıkılmaz gibi. Zaten Atatürk bakmış olacak gibi değil Ne mutlu Türküm diyene demiş çıkmış işin içinden ama millet olayı yanlış anlıyor hala.
Sosyal ağlarda paylaş

alevilik üst kimliğinin temel özelikleri nereden gelmiştir ve hangi kültürün baskın özelliklerini taşır?

öte yandan bir ırkın sahip olduğunu farz etiğimiz özeliklerin bir çoğu içinde yetiştiği kültür ile alınır

yani, fransız bir alevi 300 sene alevi olarak çoğaldıysa, ne kadar franszı kültüründen ne kadar alevi kültürün den bahsedebiliriz? sorudur bu bir iddiam yok.

diğer taraftan konunu ana fikri, ki prog. da bunun üzerine konuşuldu

efendim, 1915 de ermenileri sürmüşler, bu yüzden adamların bütün kültürü yok olmuş, adamlar marjinal olmuş

yok efendim, 30 sene kürtlerin üzerine gitmişler, adamların gelişimi durmuş

blalbalalalala, bunlardan sonra birde pis türkler, marifet

(işte, ortada genetik olmasa dahi, saf türk kültürüne en yakın topluluk aleviler,)* adamlar asırlarca zulm edilmiş, ve bu iki topluluktan daha fazla kültür üretmişler ve marjinalikten daha az söz ediyoruz.

diğer taraftan zaten, kürtüde ermeniyide aleviyde dışardan kimse kaşımasaydı bu işlerin hiç biri olmayacaktı.

ayrıca devlet devlet diye masal okumayın, devlet diye bahsettiğiniz şeyin nelere hizmet etiğini zaten hiç anlamadıysanız 17 aralıktan sonra anlamış olmanız lazım

(*) orası benim ilavem
Sosyal ağlarda paylaş

kimseyi incitmek istemem kim nasıl inanıyor ya da inanmıyorsa ve kendini öyle tanımlamak istiyorsa O' dur. saygım vardır.

konuyu saptırmak istemem. yalnız sünni, şii, alevi vs vs. alayı kültürdür dinle alakası yoktur. hatta bunlar ile gayet de iyi parçalamışlardır müslümanlığı, hristiyanlara rahmet okutmuşlar adeta.

Müslüman dünyasının bok içinde kalmasının en büyük nedenlerinden biri de bu mezhep ve mezhepçilik belasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Feamer ırkçı mı, bana mı öyle geliyor?

"Irkçılık kötüdür arkadaşlar, benim de Ermeni, Kü*t arkadaşlarım var ama" disclaimer'ını göremedim de...

ermeni ve kürt ırk değildir. millettir. yeter ya abi sdfgs bir de hepiniz üniversiteli, okumuş adamlarsınız ya
Sosyal ağlarda paylaş

Shean said:

GERGE said:

"Irkçılık kötüdür arkadaşlar, benim de Ermeni, Kü*t arkadaşlarım var ama" disclaimer'ını göremedim de...

ermeni ve kürt ırk değildir. millettir. yeter ya abi sdfgs bir de hepiniz üniversiteli, okumuş adamlarsınız ya

Hangi ırka mensuplar peki?
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Shean said:

GERGE said:

laz ırkına
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

Shean said:

GERGE said:

Beyaz abi beyaz. Sarı, siyah, beyazdan başka ırk yok. sarı asya beyaz esmer olanlarda giriyor. Siyahta afrika kökenliler.
Sosyal ağlarda paylaş

shean millete akıl vermeye çalışmış ama ona bakarsan insan(homo sapiens sapiens) tek ırktır zaten o zaman ırkçılık diye bir şey olmasın.

Irkçılık etnik kökeni de kapsar.

Konuyla alakalı da, aleviler yüz yıllarca bastırılmış, katledilmiş, isyanlar da olmuş anadolu'da.

Asıl anlamadığım öyle bir yazmışsın ki feamer, sanki bütün kürtler, ermeniler terörist. Milletin, etnik grubun radikali olmaz, insanın radikalı olur.
Ermeni terörist, kürt terörist olduğu gibi türk terörist, alevi terörist de vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar homo sapiense inersek hayvanlara zülum etmekte ırkçılık oluyor o vakit? siyah,beyaz ve sarıdan homo sapiense iniyorsak direk varlık yerine inelim. bakterilere kadar inelim bebeyim.

şaka bi yana millete doğru akıl veriyorum en azından. sen bu türk ırktır, kürt ırktır felsefesini ciddi bir ortamda kullansan taşşak konusu olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

ne inmesi, insan tek ırktır. İnsanları ırklara ayırmak başlı başına ırkçılık. Ten rengin farklı olunca ırkın farklı olmuyor.

şaka bir yana hem bilmiyorsun hem üste çıkıyorsun. Aç bak bakalım BM sözleşmesi nasıl tanımlamış ırk ayrımcılığını.

Bu Sözleşmede, “ırk ayrımcılığı” terimi, siyasî, ekonomik, sosyal, kültürel veya toplumsal yaşamın herhangi bir alanında, insan hakları ve temel özgürlüklerin tanınmasını, uygulanmasını, bu hak ve özgürlüklerden yararlanılmasını ortadan kaldırmak veya zayıflatmak amacına ya da etkisine yönelik, ırk, renk, soy ya da ulusal veya etnik kökene dayalı her türlü ayrım, dışlama, kısıtlama ya da tercih anlamındadır.
Sosyal ağlarda paylaş

bana kalırsa oluyor. homo sapiense kalmıyor ya insan. sarı, siyah ve beyaz insanların birbirinden farklı özellikleri var. Homo türünün diğer kategorisinden olabilir bunlar. Sonuçta hem genetik, hem vücut hem de zeka bakımından çok farklı kategoride olabiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...