Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Danimarka da yasamak hakkinda bilgi sahibi olan?

LuNiZ

Öne çıkan mesajlar

nesi soğuk abi baksana ılık ılık yaşıyormuş herifler. açık açık iskandinavlar öyle böyleymiş dendi. en iyisi norveç, hem dili de yazınca danish oluyor çemçük konuşunca swedish. sakin sakin yaşarsın. bunlarla nasıl çıplak saunaya gireceksin? ya adam o anda öyle böyleden öyle modundaysa?

maazallah.
Sosyal ağlarda paylaş

LuNiZ said:

daha spesifik konularda, mesela INSAAT calismak isteyenler veya INSAAT isindeyseniz, bana cv gonderin ileteyim tanidigim headhunterlara vs..

senin icin duzelttim....

olm kerpicten evlerde oturuyor bu avrupalilar ha.

bi avm yapsinlar da keyfimizi bulalim.
bi otel yapsinlar da lobisinde oturalim.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

hava nasıl hkaikaten ya. hani soğuk biliyorum o kadarını da. istanbulda bile kışın 5 kere grip olan insanım, orası böyle 8 ay falan karlı kalan 3.5 ay yağmurlu falan mı fasd

O norvecin/isvec in kuzeyi ve finlandiya icin gecerli..

danimarka da da kar yagiyor ama nasil diyim 10-20 cm max.
Istanbulla ayni hemen hemen

hava sicakligi ise, genelde istanbul buradan 5-8 derece daha sicak oluyor.
ama su anda istanbul mesela gereksiz sicak, normallerin ustunde.
burada hayat daha normal o acidan..

yani soguk ama, alisiyorsun.
burda oyle aylarca suren karanliklar kara kislar falan yok.
hani kisin 1 bilemedin 2 ay gun erken bitiyor ama, onun disinda oyle cok gunessiz karanlik ve kasvetli degil durumumuz.

soguk da iste Ankara sogugu kivaminda..
Ankarali cok burda ahahah :D
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

hava nasıl hkaikaten ya. hani soğuk biliyorum o kadarını da. istanbulda bile kışın 5 kere grip olan insanım, orası böyle 8 ay falan karlı kalan 3.5 ay yağmurlu falan mı fasd

LuNiZ said:

Jeeztro said:

O norvecin/isvec in kuzeyi ve finlandiya icin gecerli..

danimarka da da kar yagiyor ama nasil diyim 10-20 cm max.
Istanbulla ayni hemen hemen

hava sicakligi ise, genelde istanbul buradan 5-8 derece daha sicak oluyor.
ama su anda istanbul mesela gereksiz sicak, normallerin ustunde.
burada hayat daha normal o acidan..

yani soguk ama, alisiyorsun.
burda oyle aylarca suren karanliklar kara kislar falan yok.
hani kisin 1 bilemedin 2 ay gun erken bitiyor ama, onun disinda oyle cok gunessiz karanlik ve kasvetli degil durumumuz.

soguk da iste Ankara sogugu kivaminda..
Ankarali cok burda ahahah :D

Valla bizim buraya bu hafta 20 cm falan kar yagdi rahat ama normallerin cok ustunde. Gecen yil mesela ocak ayina kadar kar yagmamisti. Netekim hava -2 ile 2-3 derece arasi oynuyo suan asiri soguk degil. Angara gibi oluyo en fazla iste lunizin dedigi gibi, sadece kis daha uzun. Öyle abarti bi soguk yok, alisiyo insan. Diger kaldigim yerlere göre cok daha iyi (stockholm, umeå). Göteborg tarafindayim simdi.

Bide luniz hava konusunda daha avantajli, ben daha kuzeyde oldugum icin karanlik mevzusu bizi vuruyo biraz. Suan mesela 7.30 gibi aydinlaniyo 4.30 gibi karanlik. Malum gunduzlerin en kisa oldugu zamana giris yapiyoruz simdi. Ama yine dedigim gibi cok kuzeyde olmadigim icin avantajli.

Umeå'da kaldigim zamanlar rezaletti, -38 dereceyi gördum gun ortasi, kis boyu -15/-20nin ustune cikmadi. Kar mayis ayinin sonuna kadar erimedi. Soguk cok sorun olmuyo okadar kar falan, hani surekli yollar acik. Kaldirimlara kadar kar kureniyo tuzlaniyo bilmemne falan insanlar yurusun diyede, karanlik mevzusu insani cok yoruyo. Motivasyonunu ölduruyo insanin. Umeå tarafinda kisin en uzun zaman bildigin saat 10 da aydinlanip 2 de falan karariyodu. "mnskm bu nasil hayat" moduna giriyo insan ister istemez okadar kuzeyde. Hoccemamayla o tarafta beraberdik o dönem, habire bulusup cay kahve dertlesme falan depresyondan kendimizi asmayalim diye :D Simdi 2 kati para verseler yine yasamam o kadar kuzeyde. Onun disinda iste stockholm, göteborg falan gayet yasanilir derecede.
Sosyal ağlarda paylaş

@Korax

Senin olduğun dönem baya soğuktu Umeå. Son bilmem kaç yılın en soğuğu falan diyorlardı. Bir sonraki sene o kadar soğuk olmadı.

Şubat ayı biraz zor oluyor soğuk bakımından. Kar zaten çok yağmıyor ama yağan erimediği için sürekli birikim oluyor. Cadde sokaklar kaldırımlar temizleniyor. Hayat normal akışında.

Kuzeyde eğer işini, sosyal hayatını düzgün kurabilirsen, karanlık kar soğuk çok da etkilemez. Ama düzenini kuramazsan depresyondan bitirir adamı.
Kar soğuk çok severim ben ama ilk gittiğimde biraz zorlandım. Soğuklar başladı karanlık çöktü, okulda da bir sürü şeyle uğraşırken fena oldum ama sonra düzenimi kurunca mutlu mesut yaşadım.

Türkiye'de yaşamaktan milyon kat daha iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

150% ye dustu vergiler, 180% di.. oyle diyim ben sana
:D

ikinci el olunca fiyatlar TR deki ikinci el ile ayni,
ama tabi burda TR nin 3 kati falan alim gucunuz oluyor.. ona gore kazaniyorsunuz
o yuzden 0 arabayi unutuyosunda 3 yasinda araba kral gibi oluyor yani :D

edit: bide DK nin en buyuk avanyaji, ulke dumduz.. yollar dumduz... iklim nemli degil cok.. ruzgar yuzunden.. o yuzden arabalar kilometre yapsa bile yaslanmiyor..
mesela istanbulda 150.000 den sonra yuzune bakmakta zorluk cekecegin modeller burda 300.000 i gomuyor, biraksalar ustune bi 300k daha ceker ki, mesela mercedesler bmw ler eski modelleri rahat rahat 500k i deviriyorlar, cok sorun oldumu almanya da tikir tikir sifirliyorlar motoru cicek gibi oluyor araba...

boyle enteresan hadiseler de var. o yuzden mesela burda volvo kullanan pek yok ama Alman arabalari baya bir tercih ediliyor.
Fransiz arabalariyla birlikte (inanin bende cok saskinim burdaki peugeot, renault ve citroen populasyonu karsisinda)
Sosyal ağlarda paylaş

su da cok komik ha, konu Danimarka dan iskandinav ulkelerine baya bir kaymis,
hatta ilk sayfadan, bunca admin mod geliyor gidiyor suraya :D
bir allahin kulu da topak i duzeltelim demiyor..

size zahmet, konu basligini "Iskandinav ulkelerinde" seklinde mincirabilirmisiniz? sevgili dostlar :D

ahaha..
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

LuNiZ said:

daha spesifik konularda, mesela INSAAT calismak isteyenler veya INSAAT isindeyseniz, bana cv gonderin ileteyim tanidigim headhunterlara vs..

senin icin duzelttim....

sanırım amele arıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

dasaaa said:

LuNiZ said:

senin icin duzelttim....

sanırım amele arıyor.

amele basi..
lutfen

ben amele basiyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...