Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kısır Kedi Maması

STY

Öne çıkan mesajlar

sabonis said:

vete sor onu da yani toplam kaç paralık mama ziyan olacak ki? ayrıca hem ziyan olmaz, sokak kedilerine ver ne güzel, hem aklında soru işareti kalmaz seninkiyle ilgili hem iyilik yapmış olursun.

vet müsait değildi, araba çarpmış bi köpeğe müdahale ediyorlardı kediyi alırken

200tl mama yeni almıştım. sokak kedilerine biraz ucuzundan veriyorum çok yedikleri için
Sosyal ağlarda paylaş

Kısır mamaların olayı düşük kalori ve düşük fosfor, magnezyum. Kullandığın mamanın magnezyumu falan düşükse porsiyonu azaltarak verebilirsin. Zaten idrar yolları problemi çoğunlukla erkek kedilerde çıkıyor.

Ha bi de en önemlisi kediye bol bol su içirmeye çalış. İçmiyorsa yaş mamalarla desteklemeye çalış.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Drall said:

Merhabalar. Farmina N&D kısır kedi maması kullanıyorum erkek kediye, kısırlaştırmadan önce hep acana yiyordu. onu koyduğumuzda gün içinde acıktıkça gidip yiyordu hayvan, çok sevmiyordu öyle kalmadığında acıkmadıkça ağlamıyordu. ama nd'ye geçtiğimizden beri gün boyunca 1-2 saatte bir ağlamaya başladı mamanın yanına gidip. koyduğumuz ne kadar olursa olsun yiyor onu. üç günlük koysam onu da yer hayvan evladı. 4.7-5 kg arası gidip geliyo, kilolu değil yani. ama kilo alsın da hiç istemiyorum.

...

abi şu durumu ben de şu an royal canin sterilesed tavukluda yaşıyorum.

evden kaçmış 6-7 yaşında bi tekir sahiplendik geçen ay. idareten aldığım mamalardan sonra arkadaşım tavsiyesiyle royal canine geçtik. ortalamama mamaları günde 1-2 kez sadece acıktığında yiyorken royal canine geçince madde bağımlısı gibi oldu. aynı drall'ın bahsetiği durumdayız.
işin komik yani royal canine alternatif olarak da yukardaki nd mamayı önerdiler.

3 gündür royal caninle mito karıştırıp veriyorum gene gömüyor affetmeden. uzun süreli daha normal bir mamaya geçmem lazım hızlıca.

kedi 5-6 yaşında, kısır, tekir. nd sterilesed alayım direkt yoksa farklı bir mama mı önüeririsiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
İlk kez N&D aldım ben de aynı sorunu yaşıyorum. Acana-Orijen'i yediğinde uzun süre tok kalırdı N&D'ye geçtim geçeli kafa silkiyor artık. Verdikçe istiyor. Domuz etli-elmalı benim verdiğim. Acana ve Orijen gramajları düşürüp çakallık yaptığı için bıraktım geri de dönmek istemiyorum. Zaten iyice uçtu fiyatlar.

Bu arada benimki de kısır ve tamamen tahılsız mamalardan veriyorum hiç bir sorun yok. Kilo artışıdır, idrar yolu sorunlarıdır hiçbir şey yok çok şükür.
Sosyal ağlarda paylaş

biz de kısırlaşmadan önce de nd veriyorduk, kitten tahılsız. sonra az tahıllı verdik yetişkin. şimdi kısır maması veriyoruz. abartı yemiyor, ölçmeden koyuyoruz ama çoğu zaman mama kabı dolu.

hills, royal canin de verdik zaman zaman ama nd içerik bakımından daha iyi sanki. yine de sabit aynı mama vermemeye çalışıyoruz, hem tat hem besin değeri olarak.

nd'den tek şikayetimiz (eşimin teorisi) biraz fazla enerji veriyor kediye

eregorn said:

Sürekli ND vermeyin. ND bitince değiştirin mamayı. ND kötü demiyorum ama tahıl bazlı bir mama

nd az tahıllı veya tahılsız değil mi genelde? tam tersine diğer mamalarda daha çok tahıl var sanki
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

biz de kısırlaşmadan önce de nd veriyorduk, kitten tahılsız. sonra az tahıllı verdik yetişkin. şimdi kısır maması veriyoruz. abartı yemiyor, ölçmeden koyuyoruz ama çoğu zaman mama kabı dolu.

hills, royal canin de verdik zaman zaman ama nd içerik bakımından daha iyi sanki. yine de sabit aynı mama vermemeye çalışıyoruz, hem tat hem besin değeri olarak.

nd'den tek şikayetimiz (eşimin teorisi) biraz fazla enerji veriyor kediye

eregorn said:

Sürekli ND vermeyin. ND bitince değiştirin mamayı. ND kötü demiyorum ama tahıl bazlı bir mama

nd az tahıllı veya tahılsız değil mi genelde? tam tersine diğer mamalarda daha çok tahıl var sanki

N&D'nin bir sürü çeşidi var. Tahıllı, düşük tahıllı, tahılsız, kısırlar için tahılsız... Ben normal tahılsız verdim çünkü kısırlaştırılmışlar için tahılsızda kırmızı et seçeneği yoktu sadece tavukluydu. Hatta firmayı arayıp sordum numaramı alıp veterinerimiz size dönecek dediler. Cidden yarım saat sonra arayıp güzelce bilgilendirdiler. Kısır kediler için tahılsız bütün çeşitlerimizden verebilirsiniz demişti kadın.

Enerji patlaması da mamalardaki yüksek proteinle alakalı. Bizimkine ilk kez Acana verdiğimin bir hafta sonrası hiç atlayamayacağı yerlere çıkmaya, evde paldır küldür dört nala koşmaya başlamıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Lavabodan vakumlamayı öğrendi artık, boruda kalan suyu içiyor bazen mama kabındaki su yerine.

Özellikle protein oranı yüksek mama vermeyi tercih ediyordum ama fazla enerjik oluyor diye artık daha sık değiştiriyoruz mamayı, filler dayıyoruz. Bi de ekmek yiyor deli gibi, tahıl ihtiyacı mı bilmiyorum ama küçüklüğünden beri hamur işine bayılıyor. Balık ekmek koy önüne önce ekmeği bitirir
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz mama = tüy dökülmesi, tüylerde canlılık kaybı, hastalık riski, ilerleyen yaşlarda daha büyük hastalık riskleri.

Alışmasına alışır da, siz mutlu olur musunuz sonrasında bilemem :) Biz avuç avuç tüy toplamaya başlamıştık temizmama'dan aldığımız mama yüzünden.
Sosyal ağlarda paylaş

sadman said:

Heh iyi bitek ben kullanmiyomusum. Somonlu sterilised veriyorum ben de yaklasik 3 senedir. Ama tüyleri bi kötü görunmeye basladi gözüme, böyle yol yol gözüküyor yağlanmış saç gibi. Sizinki de öyle mi? Veteriner mamadan olabilir demişti.
3 senedir aynı mama kullanmak yanlış, en azından yılda 1 değiştirmek faydalı olur. ND, Acana, Orijen sınıfı çok iyi ama pahalı, proplan'ın alternatifi olarak royal canin ve hills geliyor aklıma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...