Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Muhabbet kuşu

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

Ya arkadaslar baya enerjik bir muhabbet kusumuz var. Enerjik diyorum cunku normalde gunde minimum 5 posta aynaya attiriyordu bu arkadas. Ucurmaya disari cikardigimizda hemen omzumuza gelir konusmaya calisir, kovalariz geri gelir, cok evinde kaldigi zaman gak gak gak beni acin der... Kisacasi baya enerjik bir hayvan anlayacaginiz. Yaklasik 5 yasinda falan sanirim.

Son 2 gundur hayvanda ozellikle bir uyku, sakinlik durumu var. Kapisini aciyorum cok ucmak istemiyor, evine girip uyuyor hayvan. Sesi de cikmiyor.

Diskisi da normal gorunuyor. Ne problemi olabilir bilgisi/fikri olan var mi?
Sosyal ağlarda paylaş

bu siralar cok tuy doktuyse molting donemine girmistir, genelde mevsim gecislerine denk gelir ve 1 ay kadar surer. Yumurta sarisi ve vitaminle destekleyin. Diskisini gozlemleyin.

onun disinda anormal bi davranisi var mi? Titreme, uyurken cift ayak uyumak, uyudugu zamanlarda kakalarin kafeste cok fazla daginik olmasi tek bir yerde bir kac tane olmaması vb gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

bu siralar cok tuy doktuyse molting donemine girmistir, genelde mevsim gecislerine denk gelir ve 1 ay kadar surer. Yumurta sarisi ve vitaminle destekleyin. Diskisini gozlemleyin.

onun disinda anormal bi davranisi var mi? Titreme, uyurken cift ayak uyumak, uyudugu zamanlarda kakalarin kafeste cok fazla daginik olmasi tek bir yerde bir kac tane olmaması vb gibi.

Diskilarda problem yok, tuneginin altinda yogun sekilde var.

Yalniz az once cikti mutfakta tezgahlarin uzerinde gezdi ozellikle birsey arar gibi, en sonunda ocagin uzerindeki siyah metal tencere yukselticiler var onlara dadandi deliler gibi. Zar zor cektim hayvani.

Bir de yumurta sarisini nasil vermemiz gerekiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

yumurtayi haslayip sarisini kati olarak veriyorsun. Kafesinde 1-2 saatden fazla kalmasina izin vermeyin bozulmasin.
Ayrica her kus da sevmez, yemiyorsa bi kac defa daha deneyin.

Kafasinda veya baska yerlerinde tuylerinde siyah noktalar ve tuplesmeler var mi?
http://desmond.imageshack.us/Himg40/scaled.php?server=40&filename=moultyjerry24311.jpg&res=medium
Sosyal ağlarda paylaş

kum veriyormusun kuşa? ayrıca kalamar kemiği varmı kafesinde.
taşlık vardır kuşlarda yedıklerını öğütmek için kullanırlar.objelere ondan gidebilir.

aslında cok fazlada yorum yapmak istemıyorum komşularımın bi kaçıyla papaz oldum bu yüzden.

kuş üretiyoruz diye veteriner hekim zannediyorlar :D

kuş konusunda deneyimim deneye deneye. her zaman aynı taktikler her kuş için geçerli olmuyor. :(

@Kharon un paylaştığı resimdeki kuş tüğe girmiş.stresdende olabilir.mevsim değişimindende. bu dönemde çiftleşmezler,yavru yapmazlar.
Sosyal ağlarda paylaş

HocaEfendi said:

kum veriyormusun kuşa? ayrıca kalamar kemiği varmı kafesinde.
taşlık vardır kuşlarda yedıklerını öğütmek için kullanırlar.objelere ondan gidebilir.

aslında cok fazlada yorum yapmak istemıyorum komşularımın bi kaçıyla papaz oldum bu yüzden.

kuş üretiyoruz diye veteriner hekim zannediyorlar :D

kuş konusunda deneyimim deneye deneye. her zaman aynı taktikler her kuş için geçerli olmuyor. :(

@Kharon un paylaştığı resimdeki kuş tüğe girmiş.stresdende olabilir.mevsim değişimindende. bu dönemde çiftleşmezler,yavru yapmazlar.

abi şimdilik sen bildiğini düşünceni söyle kalkıp sana neden böyle dedin diyecek değilim sorun değil yani. sadece hayvanın bu halini görüp hiçbirşey yapmamış olmak istemiyorum.

yalnız objelere gitmesiyle taşlık arasında bağlantı kuramadım.
Sosyal ağlarda paylaş

mama vermiyorsan bi mama ver. vitamin takviyesi yap.
mama ile vitamini aynı anda verme.sabah mama verdiyse akşama vitaminli su ver.

----

bu arada eski fotolardan buldum yakın zamanda çekmedim fotolarını benim kuşların.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150611357647839.390435.653747838&type=1&l=c1ab6cee60

mart 2012 de 9 çift kadar vardı.şimdi 20 çift 4-5 tanede damızlık falan karışık.
Sosyal ağlarda paylaş

HocaEfendi said:

mama vermiyorsan bi mama ver. vitamin takviyesi yap.
mama ile vitamini aynı anda verme.sabah mama verdiyse akşama vitaminli su ver.

----

bu arada eski fotolardan buldum yakın zamanda çekmedim fotolarını benim kuşların.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150611357647839.390435.653747838&type=1&l=c1ab6cee60

mart 2012 de 9 çift kadar vardı.şimdi 20 çift 4-5 tanede damızlık falan karışık.

ya mamadan kastın nedir? yemliklerinde kendi yemleri var, acıkınca gidip yiyor. arasıra ekmek veriyoruz aç olacağını düşündüğümüz zaman.

ekmek vermenin bir zararı yoktur herhalde?
Sosyal ağlarda paylaş

aslında ekmekte maya var zararlı.

mamadan kastım şu

haşlanmış yumurta.
havuç/kabak(yeşil)
eti cici bebe yada etimek

bunları karıştırıp verıyorsun. küçük yemlikte. cok cıvık olmayacak.

haftada 1 versen güzel olur.doping niyetine :D
bak şu linkte birisi resimli paylaşmış.
https://www.facebook.com/notes/muhabbet-ku%C5%9Fu/resimlerle-yumurtal%C4%B1-mama-yap%C4%B1m%C4%B1-ceren/561471677202619

üretim yapanlar karışım kullanırız etimek yada cici bebe yerine.ben haftada 2 yada 3 gün veriyorum. ama bizim olay farklı sürekli yavru yaptırma durumumuz var.
Sosyal ağlarda paylaş

Hastalık durumlarından çok anlamam da mama tavsiyesi yerinde olmuş ilk defa duyuyosan.

Artı bide dal darı verebilirsin ballı kraker yerine, hem doğal hem daha faydalı.
Yalnız pisliği çok oluyor. Bi kanat çırpmasına bakıyor 1 m2 alanın kabuk içinde kalması. Yedikçe dökersin hemen.

Kalamar kemiği denmiş zaten ben de mineral taşı diyim o zaman. Bu ikisini su ve yem kadar kafese takmak önemli bence.

Bide abi kafesi temizle arada, bok içinde kalmış ortalık
Sosyal ağlarda paylaş

bugün yaklaşık 2 saat boyunca aralıksız elma ve yumurta sarısı tiftti hayvan. kaçta kaçını yedi bilmiyorum.

veterinere gittim, anlattım durumu, günde suya 4 damla bir ilaç verdi ancak hayvana içiremiyoruz. bir de balık sırtı aldım taktım ama korktu baya ondan. kafasını kanadının altına aldı, uyuyor şimdi...
Sosyal ağlarda paylaş

kafesinin tabanındaki kağıdı sıksık değiştir, bikaç ayda bir kuş evde uçarken kafesi sök ve küvette yıka durula, mikrop yuvasına dönmesin kafes, suyu süzülünce biraz kuruyunca koyarsın yerine kuş girer.

seninki üşütmüş gibi duruyor, bi de sakın portakal maydanoz falan yedirmeyin ölüme kadar yolu var.

yemleri de kutulu yem alın, çuvallardan kiloluk alınca içinden zararlı ot denk gelebiliyor o da tehlikeli.

kuşların midesinde kum olması lazım, kafesine ufak kumluk takman lazım, var mı sende bilmiyorum. ayrıca kalamar kemiği de gerekli kenara asman lazım.

suyunu sık sık tazele bikaç günde bir, yemini üfür üstte kalan yenmişler gitsin. rüzgarda, kurenderde kalmasın, başka da bir olayı yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

kafesinin tabanındaki kağıdı sıksık değiştir, bikaç ayda bir kuş evde uçarken kafesi sök ve küvette yıka durula, mikrop yuvasına dönmesin kafes, suyu süzülünce biraz kuruyunca koyarsın yerine kuş girer.

seninki üşütmüş gibi duruyor, bi de sakın portakal maydanoz falan yedirmeyin ölüme kadar yolu var.

yemleri de kutulu yem alın, çuvallardan kiloluk alınca içinden zararlı ot denk gelebiliyor o da tehlikeli.

kuşların midesinde kum olması lazım, kafesine ufak kumluk takman lazım, var mı sende bilmiyorum. ayrıca kalamar kemiği de gerekli kenara asman lazım.

suyunu sık sık tazele bikaç günde bir, yemini üfür üstte kalan yenmişler gitsin. rüzgarda, kurenderde kalmasın, başka da bir olayı yok zaten.

valla elma verdik ama?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...