Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of Iron 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

14 saat önce, Laurelin dedi ki:

off o sakalli askerler osmanlida bile yok, hala nasi bole kekolara yaptiriolar ya klasik batili kafasi iste

ve

Alıntı

@eldar: Bu ne lan askerler bıyıklı, hangi salak yapmış bunu, müzik de berbat. 

oradaki gibi bıyık değil ama "bıyıklı asker"ler kore savaşında var mesela,

GV_TE7u6GV9RmV32D-Hf6Z1LLzbyj7V4ZMIVCTge

bıyık ve sakal askerlik ve savaşçılık ile paralel giden bir konu 

https://en.wikipedia.org/wiki/Facial_hair_in_the_military

ve zamanla bütün dünyada bazı düzenlemeler geliyor sakal ve bıyık konusu için, tsk içinde de uyulması gereken kurallar oluşuyor

mesela şöyle bir durum var, değişik yerle de bahsediyor ama en derli toplu yazı bu

Spoiler

https://odatv4.com/yahu-tskda-yok-ki-boyle-bir-yasak-2802171200.html

Tarih: 23 Haziran 1983.

TSK İç Hizmet Kanunu değiştirildi.

“Kıyafet kavramı içinde olan el, yüz ve saç tuvaletlerinde sadelik esastır. Favori, sakal ve bıyık bırakılamaz” denildi. (Kanun, 2861)

Bıyık karşıtlığı nereden çıktı?

Amerikan Ordusu ile ilişkiler arttıkça, Türk subayı özentiyle bıyıklarını kesmeye başladı. Buna tepki olarak kimi subaylar bıyık bırakmaya başladı. “Türk Ordusu içindeki bıyıklı subaylar solcudur” sözleri çıkarıldı.

12 Eylül 1980 askeri darbesi, “bıyıklı solcu subayları” tasfiye ettiği gibi bıyık bırakmayı da yasakladı!

Gelelim konunun kadın subaylarla ilişkisine…

Kadın subaya başörtüsü yasağı var mı?

Yok.

Kadın subay başörtüsü giyse, bunu engelleyen kanunlarda bağlayıcı hüküm yok.

Bu gerçek ortada iken deniyor ki:

AKP, Türk Ordusu'ndaki başörtüsü yasağını kaldırdı!

Yahu! Yok ki böyle bir yasak!

Amaç belli. Referanduma giderken Türk Ordusu'nu siyasete alet ediyorlar.

Yetmiyor.

Hürriyet gazetesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile röportaj yapıp, “Karargah rahatsız” haberi yapınca, “rahatsız” sözcüğünden rahatsız olup ayağa kalkıyorlar!

Gazeteci soru sormasın mı?

Aldığı yanıtı yazmasın mı?

Hem, -haklı olarak- “Türk Ordusu siyasetle ilgilenmesin” diyorlar; hem de -referandum nedeniyle- ortaya attıkları başörtüsü yalanına Türk Ordusu'nu alet ediyorlar! Yapmayınız…

Peki.

“Bizim Mahalle” pek mi farklı?

özetle:

“Türk Ordusu içindeki bıyıklı subaylar solcudur”

12 Eylül 1980 askeri darbesi, “bıyıklı solcu subayları” tasfiye ettiği gibi bıyık bırakmayı da yasakladı!

1900-1950 arası erler içinde sakal ve bıyık bırakma askerlik ve savaş halinde nasıl kurallara sahipti diye bakmak lazım aslında 

bir çok fotoğraf var,

2e178ab8cafaed57954e2131a1d8f76a.png

gibi gibi bıyık yaygın gözüküyor, sakal belki aransa bulunur ama fotoğrafa konu olmuşmudur o tip biri bilmiyorum, paşalarda sakala var misal Cemal Paşa ama erat içinde görsele girmiş bir şey kaba bir arama ile çıkmıyor

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel katkı, 1. Dünya Savaşı'nda Avrupa'da bıyıklı askerler var bildiğim kadarıyla ancak ikinci dünya savaşında böyle bir örnek bilmiyorum. Tüm görsellerde Avrupalı askerler sinekkaydıyken Türk askerlerin hanzo gibi çizilmesi oryantalizmdir. Ancak bu Kore'den dönen bıyıklı askerler 2. Dünya Savaşında da var mıydı acaba diye düşündürdü beni.

Sosyal ağlarda paylaş

o devirde fotoğraf nispeten değerli bir şey olduğu için ve propaganda ağırlıklı çekildiğinden ötürü temiz ve güzel giyim ve tıraşlı olunması istenirdi, ek olarak subay sınıfının zaten örnek teşkil etiği için serseri sıfatlı olunmaması zaten genel kabul görmüş bir şey ve aynı şekilde serseri sıfatlı askerlerin ortada dolaşması da zaten büyük bir imaj sorunu oluştur artı olarak hijyen ve diğer meselelerde eklene bilir ama sakal konusunda en ünlü örnek ikinci dünya savaşından:

Tank ACE Kurt Knispel

bu istenen sıfatta bir fotoğraf:

maxresdefault-500x738.jpg

buda sık sık uyarı almasına neden olan normal hali:

Kurt_Knispel.jpg

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

gerçi savaşında içinden insan manzaraları ile kurtarılacak bir şey de değil aslında yaptıkları, sonuçta jenerik bir şey yapıyorsan genel kabul gören uygulamaya göre hareket etmen gerekli. bıyık kabul edilebilir ama oda yine benzer tipte olması lazım. amarikan motor gang bıyıklı subay ve her biri farklı tarzlarda askerleri ile zaten "bıyıklı türkler" imajcıda çizilmiyor

Sosyal ağlarda paylaş

Şu "planlama ve savaşı AI'ya devretme" kısmını kapama imkanı yok mu? 

En düşük hızda amele gibi bütün orduyu kendim yönetmek istiyorum. Bunu yapabiliyorsun ama planlama bonusları alamayınca da, karşı taraf aldığından baya dezavantajlı oluyorsun

Sosyal ağlarda paylaş

öyle diyorlar ama yeterli bir tank birliği ile hiç bir dezavantaj hissetmeden kendim kontrol ederek oynuyorum açıkçası ama piyade savaşlarında denk kuvvetler arasında sıkıntı olabilir ama zaten piyadeyi savunma yapmaktan başka bir şey içinde kullanmıyorum, onu da zaten hat çizip bırakıyorum o yüzden planlama yapmamanın bir sıkıntısı görmedim, bilakis ai verince daha fazla sıkıntı çıktı hep

ama dediğinden kaçınmak için şöyle yapıyorlar genelde, planı yapıyorsun ama uygulama kısmına geçmeden sen elle kontrol ediyorsun bu sayede planın bütün avantajlarını aldığını söylüyorlar ama bilmiyorum

Sosyal ağlarda paylaş

ai başka bir  sorunu oluşturduğu cepleri kapatmaya uğraşmadan düşmanı geri iterek savaşmak ki buda oldukça fazla insan gücü ve malzeme israfına neden oluyor, çembere almak gibi bir uğraş içine girmezsen veya yaptığın çemberi hızlıca kapatamaz ve düşmanı içinden kaçmasına neden olursan, o bonuslar da bence bir fayda sağlamaz...

ha mesela hız gibi bir derdinin olmadığı, insan ve basit malzemeden oluşan orduları olan çin gibi ülkeler ile oynadığın zaman iyi olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

ahah achi isimleri her zamanki gibi çok iyi:

Nobody’s Business but the Turks: Restore the Ottoman Sultanate.

Hardly Anything Sèvres: As the Ottoman Empire, hold the capitals of France, the United Kingdom, Italy, and Japan.

One Nation Under Atatürk, Indivisible: As non-aligned Turkey, have zero negative state modifiers.

We’re Putting the Band Back Together: As Turkey, be in a faction with Germany and Austria-Hungary.

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

hoi serisi daha dufduf dıkş dıkş ama gene çok planlama lazım savaşa girmeden çünkü herşeyi üretmek, hazırlamak filan çok zaman alan işler. savaş başlarken hazır değilsen putin'e yaptıkları gibi ağzını burnunu kırıyorlar. deniz savaşlarında özellikle gemiler kaybedersen yerine koyana kadar yıllar geçiyor. sonra da savaşta bayağı mikro yapmak lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

1 aydır filan son halini tekrar oynuyorum da, yazacaktım zaten @Suark'ın mesajı vesile oldu. ilk defa hoi serisinde baştan sona bitirdim savaşı, sonlara doğru netleşince bırakıyordum.

frontage değişikliği bence de iyi ama gene birkaç tanesi öne çıkıyor, biri reddit'te oturup analizini yapmış. 27'de karar kıldım bu sefer mesela. eskiden daha büyük div'ler yapıyordum ama damage'ı birden fazla div'e dağıttıkları yeni sistem yüzünden birden fazla div'le savaşmak daha mantıklı göründü.

lojistik gene temelinde iyi bir sistem yapmışlar ama supply hub aşırı pahalı. (bunun liman gibi birkaç seviye olması lazım pahalanacak şekilde ufaktan başlayarak) oyunda herşeyin ama herşeyin planlamayla çaresi var ama bir tek supply hub'ın yok. hani "barbarossa için önceden şu planlama yapılsaydı" filan denir, burada planlamayla filan halledemiyorsun. afrika ve asya'da savaşmak özellikle tam bir eziyet ve ai buralara divlerini yığıp bütün endüstrisini yediği attirion'a silah beslemekle harcıyor. mesela amerikave ingiltere afrika'da axis minorlarıyla attirion festte otururken bomboş kalan ingiltere ve amerika üzerinden yürüdüm geçtim. gene sovyetler, çin vs kaybettikleri matların yerine yenisini koyamadıkları için div üretemez hale geliyorlar. div'lerine de asla maint comp koymadıklarından bu ai ülkelerin hiçbiri ilk birkaç ay sonrasında oyuncuyla rekabet edemiyor.

espiyonajı hiçbir zaman sevmedim bu oyunlarda, burada sadece compliance basmak için kullandım ama o bakımdan da çok güçlü. bütün sovyetler'i filan neredeyse corelamış gibi barış yapmak filan. 1600+ ic ile bitirdim oyunu. resistance sistemi de iyi ama biraz aşırı abartı verilen kayıplar. öğrenince cheese 2.6ic leichtraktor basmaya başladım, yine de nihayetinde partizanlara verdiğim kayıp savaşın kendisine verdiğim kayıptan çok daha fazla oldu lmao. bir de compliance oluşturmayan yöntemler bayağı işlevsiz olmuş artık. o sistemi bir denge ayarından geçirmek lazım. ha bir de isviçre tam komedi yani oyuncu saldırmasın diye şaşırmışlar ne yapacaklarını.

tech tree'lerin gene bir denge ayarından geçmesi lazım. bazı total çöp techler aşırı uzun. bazıları da bariz zamanını haketmiyor. bir de naval xp gibi oyunda edinmesi en zor xp'yi istiyor aşırı uzun olmamak için tree'si. bayağı silme akılsızlık eseri yani. dünyanın BÜTÜN donanmalarını batırdım ve hala naval xp yok doktrin ve tech için. sadece mevcut gemileri refitlemek resmen emiyor xp'yi. oturdum savaşın ortasında naval exercise basıyorum tam komedi. naval exercise'da 2-3 ay tamir isteyecek şekilde hasar görüyor gemi, gerçek savaşta almadığı hasarlar. onu yapmazsan da xp yok.

ve burada en kritik noktaya geliyoruz, en çok yazmak istediğim. bu dlc'leri ai'a öğretmemişler, oyuncu kartopu gibi büyürken ai doğru düzgün gemi, tank, uçak yapamıyor. özellikle de gemi. tank zaten üretmiyor. adama bakıyorsun 150 infantry equipment, 50 uçak, 5 tank ayırmış. sonra bunların üstünden en ucuz light tanklarla geçiyorsun. benim 50bin kayıp verdiğim savaşta ai aynı ülkeyle 5 milyon kayıp veriyor. burada oyuncunun tek rakibi supply hub eksikliği savaşacağı yerde. oturup machine learning mi kasarlar ne yaparlar bilmiyorum ama vic3 ve eu4'teki gibi burada da ai oyundan hızlı düşüyor artık. multi oynamayanları sallamıyor sanırım paradox. hiçbir paradox oyununda böyle ağır net ezdiğimi hatırlamıyorum ai'ı yani. hiçbir zaman süper değildi ama ırak savaşı'ndan beter kayıp oranları olmazdı. burada 1:100 yaptım kiminle savaştıysam. uçak yapıyorsun 1:5 kayıp. gemi yapıyorsun 1:50 kayıp. tank yapıyorsun 1:100 kayıp.

bunların hepsini birleştirme olayını 2005-2015 arası yapmışlardı ama sonra bıraktılar serilerin son oyunlarında. o in-game converter ck, eu3, vic, hoi2 arası vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam. sonra yapmadılar bir daha.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...