Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Whatsapp

Fin

Öne çıkan mesajlar

Bana ters geliyor, benim davranislarimi ve aliskanliklarimi analiz edip, bu patterni duygusal olarak beni somurucek zaaflarimi kullancak sirketlere pazarlamasi, ne kadar bilinci olursak olalim neticede insaniz ve surekli degisen bir ruh halimiz var. Hayvan gibi materyalist bir dunyada yasiyoruz, rekabet altinda ezilmemek icin durmadan ogrenmemiz ve calismamiz gerekiyor, ve bu kazandiklarimizla toplum icinde var olabilmemiz icin durmadan alisveris yapmamiz lazim. 1 yil oldu sanirim instagrami kapatali, facebook kapatamiyorum cunku utility haline gelmis sirf o yuzden ayrica tiksiniyorum. 

Bunun geri donusu 2 turlu oldu birinci evet pandemi surecinde sosyal medya kullanisli oldu, o acidan eksikligi biraz yanlizlik olarak dondu, ama bunun pozitif yani mecburen daha vefali bir insan olmami sagladi, aramayi dusunmedigim insanlari bile aradim, eski arkadaslarimla tekrar konusmaya basladim.

10 aydir koyde yasiyorum ve yasadigim yere kargo bile cok zor geliyor, beklentilerim o kadar degisti ki eskiden cabuk tuketip sadece sonuca odakli davranirken, simdi uretip o surecten zevk almayi ogrenmem gerektigini anladim. Muhtemlen pandemi bitmeden isimi ve yasadigim sehri degistirmis olurum diye umuyorum. 10 aydir uzaktan calisiyorum ve 8-5 rutinine donmek o kadar zor geliyor ki artik, umarim isler istedigim gibi gider ve donmek zorunda kalmam.

Tabi bunlar benim fikrim, sosyal medyayi cok daha verimli kullanan insanlar vardir illa, ama kendinizi tanirsaniz baskasinin sizi yonetmesine veya tanimlamasina izin vermezsiniz, privacy filan hikaye kaliyor diye dusunuyorum.

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Kesinlikle haklısın. Tüketim ve yaşam şekli alışkanlarını dizginlemeyi başaramayan insanlar için sosyal medya zehir, ve panzehiri yok. Gördüğü reklamdaki şeyi almak isteyip alamayınca mutsuz olan, yaşamak istediği hayatı yaşayanları görüp de mutsuz olan vb. kitleler için kişisel verilerinin kullanılıp manipüle edilme şansları çok çok daha yüksek. Ancak buradaki birçoğumuz artık ne istediğimiz bilen, bir şey alıp almamadan önce "ihtiyacım var mı" sorusunu soran, onun bunun yaşadığını iddia ettiği hayatlara özenmeyen insanlarız. Böyle oluyor olmamız kişisel verilerimizi altın tepside sunup bizi manipüle etmeye çalışmalarına bayılmamızı gerektirmiyor tabii.

Benim demeye çalıştığım, kişisel verilerimiz o kadar ortalığa saçılmış halde ki (en azından benim için), whatsapp da kullansın nolcak ya demek istedim. 

Ha sen dijital ayak izi bırakmamak için özen gösteriyorsundur, bu sözleşmeye de o yüzden karşı çıkıyorsundur ona saygı duyarım.

Sosyal ağlarda paylaş

45 dakika önce, axedice dedi ki:

If you dont pay, you're de product klişesi gayet doğru işte, yani çok da alternatif bi durum yok. Verilerinin kullanılmasını istemiyorsan bedeve değil ücretli bi program kullanacaksın, belki onu yapmaya çalışan da çıkar bu kadar tepkinin ardından. 

Ödediklerin de kullanıyor ki, spotify ve netflix tüm tercihlerini daha çok para kazanmak için kullanıyor sonuçta. Amazon hele ağababası.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, sipeyskeyk dedi ki:

Ancak buradaki birçoğumuz artık ne istediğimiz bilen, bir şey alıp almamadan önce "ihtiyacım var mı" sorusunu soran, onun bunun yaşadığını iddia ettiği hayatlara özenmeyen insanlarız. Böyle oluyor olmamız kişisel verilerimizi altın tepside sunup bizi manipüle etmeye çalışmalarına bayılmamızı gerektirmiyor tabii.

Ben buna tam katılmıyorum. Yani evet ortalamaya göre oldukça rafineyiz, daha dikkatliyiz. Ama hala kendimde de, çevremde de, Pati'de de bayağı yönlendirme ile fazladan alışveriş dürtüsü gözlemliyorum ben. Tamam tutup pavyonda paraları savurmak gibi şeylere özenmiyoruz (Esh falan yapıyodur gerçi ?). Ama kendi ilgi alanlarımızda ihtiyaçtan fazlası veya pratikte fark etmeyecek ekstraya para harcama bizde de var.

Basit örneklerle mesela mekanik klavyede hangi tuş var bakmak, mouse dpi'ı için 12000 değil 16000 olsun demek, monitörden 4k gaming falan hep aslında ihtiyaç olmadığı halde, pratikte bir şey kazandırmayacağı firmaların reklamı sayesinde "premium hissiyatı"yla yönelinen şeyler. İçten içe işleniyor işte. Sizin kişisel datalarınız oldukça da daha çok işlenecek. 2-3 hafta önce bilgisayar topladım aldım, sürekli hepsiburada'dan amazon'dan parça reklamları, msi gaming'den asus rog'dan reklamlar pörtlüyor hep "bizimki daha premium, daha özelsin" manalı. Ya da mesela şurada "Steam kütüphanenizde satın almadığınızdan beri bir kez bile oynamadığınız ve en az 3 senelik kaç oyun var" desem sonucu tahmin edebiliyorum.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

22 saat önce, Bone dedi ki:

şu hikayeleri çok duyuyorum da bir tek benim başıma gelmiyor niyeyse. elimde bir android telefon, bir iphone, bir de ipad var. üçünü de karşıma alıp defalarca denedim. tek bir kelimeyi tekrar ettim, cihazlar kapalıyken denedim açıkken denedim, bir hikaye okudum o hikayeyi tekrar ettim, birisiyle konuşuyormuş gibi bir şeyler anlattım.
hiçbirinde de anlatılan gibi kelimeler üzerinden reklam çıkmadı. benim mikrofonlarda özel bir değişikliğe gitmiş de değilim.

öte yandan komiğime giden şey, hepsiburada / idefix / kitapyurdu / migros gibi bir yerden bir şey satın aldığımdan sonra, oradan aldığım ürünlerin reklamı çıkıyor. çok efektif bir reklamcılık yöntemi, zaten bendeki ürünü bana pazarlıyor ?

senin test ettiğini anlayıp “15dk konuşsun bu” kodu devreye giriyor olmasın. öyle aptal  bişey değil bu. 

milletin anlamadığı da “ya senin mesajlarını ne yapsın” sen kimsin ki kısmı. e heralde tutup bakalım bunun özel hayatı neymiş diye kimse bakmayacak, olay senin davranışlarını analiz edip seni yönlendirmek, davranışlarının potansiyelinden faydalanıp kullanmak. ne kadar bilinçli olursan ol, içgüdülerine oynuyor, haber okurken bir bakmışsın akıllı süpürge siparişi vermişsin, farkında bile olmazsın asfs

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...

hay bin kunduz, son ios guncellemesinden sonra notificationlari almamaya basladi. silip tekrar kurdum butun gecmis amokachi oldu meh.

icloud backup da apple a data kaptirmamak icin yapmiyodum, bunlar nasil olsa sifreli fln tutuyolardir diye. uctan uca sifreli oldugunu biliyodum ama, arada bi yerde private key vardir diye dusunuyorum, yani telefon bunlarin serverleri ile sifreli mesaji alip decrypt ediyodur dedim tabi olmadi.

gitti dimi butun gecmis? yoktur mu bir caresi?

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

Bugün eşim aradı ben işteyken. Bizim kurum Oruçoğlu termalle anlaşma yapmış iki gün gidelim mi dedi. Ben de gönder sözleşmeyi bakayım dedim. WhatsApp üzerinden PDF olarak Oruçoğlu isimli bir dosya gönderdi bana. Tüm konuşmamız bu kadar. Akşam eve geldim eksi sözlüğü açtım karşıma çıkan reklam Oruçoğlu termal. 

Ya android bizim telefon aramalarımızı baya ciddi filtreliyor. Ki Oruçoğlu kelime olarak içinde Türkçe'ye has harfler bulunduran bir kelime. Yani yapay zeka baya sağlam Türkçe anlıyor olmalı. Ya da WhatsApp tüm konuşmalarımızın içeriğini Google'a satıyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ahmedinejad dedi ki:

Bugün eşim aradı ben işteyken. Bizim kurum Oruçoğlu termalle anlaşma yapmış iki gün gidelim mi dedi. Ben de gönder sözleşmeyi bakayım dedim. WhatsApp üzerinden PDF olarak Oruçoğlu isimli bir dosya gönderdi bana. Tüm konuşmamız bu kadar. Akşam eve geldim eksi sözlüğü açtım karşıma çıkan reklam Oruçoğlu termal. 

Ya android bizim telefon aramalarımızı baya ciddi filtreliyor. Ki Oruçoğlu kelime olarak içinde Türkçe'ye has harfler bulunduran bir kelime. Yani yapay zeka baya sağlam Türkçe anlıyor olmalı. Ya da WhatsApp tüm konuşmalarımızın içeriğini Google'a satıyor. 

esin evin IP'sinden orucoglunu aratmis olmasin onceki gunlerde? veya home-ofis miydi o zaman kesin.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...