Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dolma kalem, mürekkep, yazı aracı hastalarına gelsin

Mc_Lovin

Öne çıkan mesajlar

Şimdilik "koleksiyonum" şöyle

As kadro:
Lamy Safari  - İlk göz ağrım, fiyat performans canavarı

Sheaffer Imperial (?) - dededen kalma. Çok güzel kalem ama dedem bastıra bastıra ucunu bozmuş sanırım. Manevi değeri de var.

Pelikan m120  -yine dededen kalma. Ciddi bir bakımdan geçmesi gerekiyor ama kırık dökük ahı gitmiş vahı kalmış görünümüne rağmen hala çalışması ayrı hoşuma gidiyor.

Sheaffer (modelini bilmiyorum açıkçası)  - Açık arttırma da kazandım, bugün kartuş takma şansım oldu. Şimdilik fena değil gibi.

Mont Blanc Meisterstück No: 12 - Açık arttırmadan yine, bebeğim. Bakmalara doyamıyorum. Minimum 50 maksimum 60 yaşında olmalı. Annemden yaşlı olma ihtimali var. Hooded Nib ❤️

Bunlar harici de bir kaç tane daha var ama onları açıkta tutmuyorum pek. Aralarında bir Parker bir de Senator var, diğerlerinin ne oldukları tam belli değil. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
7 saat önce, monoscope dedi ki:

https://www.kalemhediye.com/urun/scrikss-heritage-50-yil-dolma-kalem-mat-siyah-scrikss-kalem-isme-ozel-kalem-hediyelik-kalem

ben şundan almıştım motiflerini falan çok beğenip. Ama ucu inanılmaz kalın geldi yazı yazarken çok dağıtıyorum acemilikten. Sonra gittim ucuz yollu faber castell ince uçlu bir dolma kalem daha aldım yukardakini çocuğuma vericem büyüyünce o da çocuğuna verir diye düşünüyorum ?

Günlük kalemim bu benim, siyah titanium modelini kullanıyorum. Aşırı memnunum. Bin küsür dolarlık Avrupa ve Japon kalemlerinden daha çok beğendim. Yedekte dursun diye bir tane daha almayı planlıyorum, sürekli hediye de ediyorum.

Yeni girecekseniz ve ucuz olsun diyorsanız ama en iyi tavsiyem Pilot Metropolitan. Pilot MR1 ya da MR2 ve MR3 diye geçiyor. Lamy Safari'den daha kaliteli buldum ben her açıdan.

Sosyal ağlarda paylaş

dolma kalem bana hamallık gibi geliyor. mürekkebini doldur, akmamasına dikkat et felan...

Pilot Dr. Grip ve Uni-Ball Signo 307 kullanıyorum, çok memnumum dengeli tutuş ve kaliteli mürekkeplerinden.
hızlı kuruması yüzünden Zebra Sarasa Dry da öneriyorlar.
Pilot G2, Pentel EnerGel, Stabilo Worker, Rotring 600 almayı denemeyi düşünüyorum.

tabii şöyle dolma kalem koleksiyon düşkünleri var, ama o bana göre değil pek.

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, deadwoll dedi ki:

Lamy'ler günlük kullanım için ideal. Benim sürekli kullandığım kalem de Lamy. Şırıngayla mürekkep doldurup duruyorum tüpüne heheh

Olur da üşenmeye başlarsan şu aparatlar da var, haberin yoksa diye söylemiş olayım

https://lamyshop.com.tr/tr_tr/catalog/product/view/id/583/s/lamy-z28-dolma-kalem-pistonu/

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

Lamy 2000 siparişi verdim, 2000lerin biraz kalın yazdığı söylendiğinden F uç istedim. Göreceğiz bakalım, bir süredir aklımda olan bir kalemdi. Uçlar hakkında biraz şans işi denir genelde Lamylerde ama Safarimin ucu bariz elimdeki en iyi uç. 2000 uçlarında da bir "sweet spot" olduğu söyleniyor ama internette öyle bir durumla karşılaşmadıklarını söyleyenler de var. Elime bir geçse de denesem ?

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Aket-Atum dedi ki:

Lamy 2000 siparişi verdim, 2000lerin biraz kalın yazdığı söylendiğinden F uç istedim. Göreceğiz bakalım, bir süredir aklımda olan bir kalemdi. Uçlar hakkında biraz şans işi denir genelde Lamylerde ama Safarimin ucu bariz elimdeki en iyi uç. 2000 uçlarında da bir "sweet spot" olduğu söyleniyor ama internette öyle bir durumla karşılaşmadıklarını söyleyenler de var. Elime bir geçse de denesem ?

Boyle bir konu oldugunu bile unutmusum.

2000 ler cok guzel secim hayirli olsun. Metal degil de siyah fiberglass olan modelden istediysen yaka kancasi biraz sinir bozucu derecede oynayabiliyor, bir de acip kapatirken fazla sikistirmaya gelmiyor, vidayi fazla sikmamaya gayret etmeni oneririm. Alıştıktan sonra da safari ucuna daha iyi demeyeceğinden eminim, 2000 kendi fiyatında resmen benchmark. 

Dedem hem matbaaci hem hattat idi. Benim aklim ermezken bana farkli murekkepleri, emdirme kagitlarini, divit uçları, kağıt tiplerini falan anlatırdı. Çok keyifli ve ayrı bir yeri vardır bu merakın bende. 

Fakat hem yazı tarzım hem de solak olmam sebebiyle (biraz da beceriksizlik muhakkak) dolmakalemle o yazı işi tamamen bir eziyete dönüyor benim için. O yüzden dolmakalemlerim bir sözleşme vs imzalayacaksam vs kullanıp yazı için genelde aynı kalemlerin bir de roller larını alıyorum. Güzel bir yazım olsun, hakkını vererek kullanayım çok isterdim. ?‍♂️

Koleksiyondaki pelikan da dikkatimi çekti, low-end pelikan olmasına bakmamak lazım. Pelikan keyfi ayrı. 

KHaRoN tarafından düzenlendi
divit yerine çivit yazmışım köylü gibi, fistan'ın mesajından sonra düzelttim.
Sosyal ağlarda paylaş

divit az kullanmadık okulda güzel zevkli bi uğraştı, babam da biriktirir bildim bileli bi bond çanta dolu dolmakalemi var ama şu devirde artık gereksiz bişey oldu üstelik üretim azalınca fiyatlar da arttı güzel kalemlere bi dünya para istiyorlar, eskiden 100k üretilen kalem şimdi 1k zor satıyor doğaldır ama pek bi değeri yok aslında bu kalemlerin uzay bilimi değil ucuna metal yapmak içine mürekkep doldurmak falan sdfh

Sosyal ağlarda paylaş

2011 yazısı var bbc de, dijital çağ ile kağıda elle yazı yazma işi azalıyor ve tükenmez kalemin icadından sonra 60 lardan sonra yani dolmakalem bitme noktasına geliyor daha sonra hobi ve kişisel aksesuar olarak kendine yer buluyor bu da satışları artırıyor ancak eskiden üretim 100 iken 12 ye düşüyor 2011 den sonra 14-15 e anca çıkıyor. yani şöyle durup bir düşününce dolmakalemin satışlarının artması pek mantıklı görünmüyor zaten

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Satışları artmaz, tükenmeze göre ama yazması daha kolay geliyor bana eğer uzun süre yazacaksam.

Yine de aksesuar dışında gereksiz tabii, tükenmez var olan en kötü kalemlerden olabilir ne de olsa. Güzel bir roller ile yarışamaz ama dolma da genel konfor olarak.

Ben de dolma kullanıyorum gerçi, fakültede çok yazarken roller kullanıyordum.

Sosyal ağlarda paylaş

***Cehalet postu on***
Hazır kalem konusu varken geçenlerde alıp çok memnun kaldığım bi kalemi yazayım ben de. Dolmakalem değil, fiyatı da çok ucuz ama yazması çok keyifli, ucu ince, mürekkep akışı, kuruması her şeyiyle güzel; 

images?q=tbn:ANd9GcRthuQmyMAaOFkyNQo-ee1

pilot gtec c4. Bundan sonra kalem alacağımda gözüm kapalı bunu tercih edeceğim. 

***Cehalet postu off***

Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
Spoiler

***Cehalet postu on***
Hazır kalem konusu varken geçenlerde alıp çok memnun kaldığım bi kalemi yazayım ben de. Dolmakalem değil, fiyatı da çok ucuz ama yazması çok keyifli, ucu ince, mürekkep akışı, kuruması her şeyiyle güzel; 

images?q=tbn:ANd9GcRthuQmyMAaOFkyNQo-ee1

pilot gtec c4. Bundan sonra kalem alacağımda gözüm kapalı bunu tercih edeceğim. 

***Cehalet postu off***

Bu konuyu unutmusum ben.

Sonrasinda gaza gelip bi kutu siparis ettim ben bu kalemden. 

Hepsi birbirinden kotu cikti. Elimdeki tek iyi ornek de bittigi icin kullanamadim dogruduzgun hicbirini. Kimi asiri murekkep birakiyor kimi hic yazmiyor sdf

150 liram cope gitti.

neutrino tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...