Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amsterdam

Dragonfire

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...
olabilir tabi. olmasada önemli değil :D (adam trollmuymuş)

kim var hollanda da ya?

5 ocak sabahı schiphol'e inyorum. burdan rotterdam centrale, oradan da brielle deki hotel de zalm'a geçicem.birinci sorum en kolay nasıl geçerim?
ikibcisi erken varıcam eşyam falanda var da amsterdamda turlayabilirmiydim acaba? hotele girmek için 14.00'a kadar beklemem gerekiyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

tavsiyem: direk bavulu alıp, bavul odasına koy
fiyatları oldukca uygun ve guvenli baya, cantayla gezme bosuna.

(rotterdam'a amsterdam centraal'den de gidebilirsin, schiphol'den de gidebilirsin.)

metroyla: havaalani-amsterdam arası 15-20dk her 15-20dk'da sefer var, genellikle 1/2 no'lu perondan kalkar. saatleri vs havaalani icinde yazar. tek yon bilet 3.80 euro'idi sanırım, yanında bozuk para bulunsun indiginde (bosu bosuna first class bilet alma sakın, hic gerek yok)

amsterdam'da turlayabilirsin elbette..
sabah kacta iniyorsun?

stroopwaffle alıcaksın, taze filtre kahveni alıcaksın vs. sonra gezersin torture museum vs.

sıkı giyin amsterdam'ın ayazı üşütür...
Sosyal ağlarda paylaş

Goering said:

Dragonfire said:

tavsiyem: direk bavulu alıp, bavul odasına koy
fiyatları oldukca uygun ve guvenli baya, cantayla gezme bosuna.

(rotterdam'a amsterdam centraal'den de gidebilirsin, schiphol'den de gidebilirsin.)

metroyla: havaalani-amsterdam arası 15-20dk her 15-20dk'da sefer var, genellikle 1/2 no'lu perondan kalkar. saatleri vs havaalani icinde yazar. tek yon bilet 3.80 euro'idi sanırım, yanında bozuk para bulunsun indiginde (bosu bosuna first class bilet alma sakın, hic gerek yok)

amsterdam'da turlayabilirsin elbette..
sabah kacta iniyorsun?

stroopwaffle alıcaksın, taze filtre kahveni alıcaksın vs. sonra gezersin torture museum vs.

sıkı giyin amsterdam'ın ayazı üşütür...

Çok sağol, sabah 8:30'da iniyorum. Bavul falan derken 9'u bulur inmem.
Bavul odası dediğin garlarda da vardı sanırım. sonra eşyaları almak için geri dönerken problem yaşamam dimi?
Birde pazargünü açıkmıdır heryer?
Son gittiğimde yazdı gezmek falan güzeldi ama saat 6da barlar dışında hayat bitiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

metro(tren) istasyonu pasaport alanından çıktıktan sonra bir veya iki kat aşağıda. onunla gitceksin merkeze...

bavul odası dediğim yer de luggage room diye geçiyor. çantanı oraya kitliyorsun, saatini fln seçiyorsun: sana barkodlu bir kağıt veriyor, dönünce o barkodu okutuyorsun dolap açılıyor.

rotterdam güneyde kalıyor. trenle 1 saat kadar suruyor, second class tren bileti 14 euro fln olması lazım. first class 22 euro civarı...

hem amsterdam merkez / hem de havaalanından rotterdam'a gidebilirsin. bavulunu centraal tren istasyonuna da kilitleyebilirsin. hangisinde tren daha sık kalkıyor bilmiyorum...

bak zorda kalırsan diye yazıyorum:
taksi 150-160 euro tutuyor amsterdam merkezden / rotterdam'a,
amsterdam merkez - havaaalanı 60-70 euro tutuyor. zorda kalırsan taksiye binme, türk taksici çok var onlara hiç binme...

edit: dukkanlar acik pazar gunu, saatleri degisiyor. ben cok kiyafet alisverisi yapmadim, ne alicaksin?

alicak bisi disinda redlight rotterdam'da da var. hatta her hollanda sehrinde var, ve amsterdamdan ucuz. redlight da hep acik, ama abes saatlerde leş'e kalırsın
Sosyal ağlarda paylaş

alışverişten ziyade cafe, gezme vs.
roterdamdan taksiye bin diye mail atmış adamlar. roterdamdan brielle'ye gidicem işte en son.

//lan pasaportumu kaybettiler. ups bizde yok diyor, konsolosluk verdik diyor.
yarın alamazsam gg olacak.

Bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Çok faydalı oldu. Başka tavsiyelerede açığım, gidebileceğimi umarak.
Sosyal ağlarda paylaş

ben tek başıma sık sık gidiyordum amsterdama bir ara iş için:

smartphone kullanıyorsan,
offline çalışan bir gps/harita programı bul,
amsterdam haritasını download et. normal haritayla uğraşma derim... (roaminge falan da para verme boşuna)

kahvaltı edersin, coffee shop'a gidersin falan. bisiklet kiralarsın, vondelpark gibi büyük parkları gezersin..

vondelpark'ın orası museumplein: van gogh müzesi var mesela, onun yanında da modern sanat müzesi var amsterdam'ın. bir kaç tane daha müze var ama ben hiçbirine gitmedim. işkence müzesi var mesela, sırf türklerin gittiği...

https://plus.google.com/102279190935708602312/about?gl=nl&hl=en

http://www.tripadvisor.nl/Attraction_Review-g188590-d190554-Reviews-Van_Gogh_Museum-Amsterdam_North_Holland_Province.html

güzel coffee shop istersen önerebilirim ama :)

edit:
rotterdam'dan taksiye bin tabi,
amsterdam->rotterdam hızlı trenle gidersin...

edit2:
https://plus.google.com/103243930319725140676/about?gl=tr&hl=en

bu müze fena değil, sen yine kendi araştırmanı yap
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

evet beklenen oldu ve pasaportum gelmedi. mecburen uçuş ertelenmek zorunda kaldı.
şimdi benim derdim bunun sorumlusu vfsglobal mi upsmi. hangisine ağır söveceğimi öğrenmek istiyorum.

vfs global yeni devraldı hollanda pasaport işlerini o yüzden sıçmışlardır, erteleme için ekstra ücret ödediysen isteyebilirsin bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...