Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mac için C Editor

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Selamlar

Deitel' in kitabından C çalışmaya başladım.
Mac için Editor tavsiyesi verebilir misiniz?

Basit Hafif bir program arıyorum.
Yazmama yardımcı olacak derleyip çalıştıracak bir program.
İşte bu konuda hiç bir şey bilmeyen birinin kolay kullanabileceği işini kolaylaştırabilecek türden bir program.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii ki Vim.

Dedikten sonra daha baslangictan unix tool'larina alisman acisindan IDE kullanmamani oneriyor ve sublime text isini gorur diyorum.

Konsol uzerinde gezinme, derleme gibi islemleri simdiden ogren ki ileride karsimiza mulakata geldiginde `pwd` ne diyen muhendis olma.

You're welcome.
Sosyal ağlarda paylaş

vim'e saygı duyuyorum. öğrenmesi çok kolay değil ancak uzun vadede kâra geçebileceğin bir editör. ayrıca tüm unix tabanlı işletim sistemlerinde default olarak vi geldiğinden çok işine yarar. öğrenirsen gerçekten çok güçlü.

ha ben de çok iyi bilmiyorum daha, ama öğrendikçe daha bi güzel geliyor. daha bir IDE gibi kullanamıyorum ama GUI'li bir text editor'e göre daha hızlıyım şu an vim'le, ve mouse'un yavaşlattığının farkına vardım. komutları çok güçlü olduğundan yazdığın macrolar da çok güçlü ve flexible oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

vim kullandigim ana zimbirti ama tavsiye etmiyorum
sunucuya girip ufak fix duzeltme atarken rahat edecek kadar bilmek yeterli bence

klavyeye 948tu9gijmiods diye basinca evrenin sirrini cozuyor olabilir ama o seviyeye gelmek icin baya bir kullanmis olmak gerek

sirf vimi ogrenmeye de o kadar vakit ayiramiyorsan uzerinde calistigin sey buyudukce pek de oyle produktiviteni zirveye cikartmadigini farkediyorsun, cogu " ide degiliz biz, sadece bin tane plugin kurman gerekiyor" editoru gibi eklentilere ihityacin oluyor

2014'e yaklastigimiz gunlerde de kicikirik bir plugin kurmak icin neredeyse gentoo kuracak kadar caba sarfettirince hayattan tiksindiriyor maalesef

--

sublime bir iran sinemasi iki zaten

sublime'da yapip vimde yapamayacagin sey teoride yok ama pratikte "is yapacagim bununla" dedigin vakit sana cogu seyi lagaluga yapmadan onune sunuyor olmasi en buyuk artisi
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

2014'e yaklastigimiz gunlerde de kicikirik bir plugin kurmak icin neredeyse gentoo kuracak kadar caba sarfettirince hayattan tiksindiriyor maalesef

Bu baya yanlis. Bkz: https://github.com/gmarik/vundle

.vimrc dosyasina

Bundle 'tpope/vim-fugitive'

ekliyorsun ve ne oluyor? github'daki tpope isimli kullanicinin vim-fugitive isimli repository'sindeki plugini otomatik olarak[bundleinstall komutuyla] kuruyor. Magic. Readme'yi incelersen bununla sinirli olmadigini gorursun.

Ayrica ilk etapta plug-in gerekli degil bence. Ama bir sure sonra birkac eklenti iyi oluyor ama olmasa da olur turden. Unix felsefesine uygun olarak "do one thing and do it well" mantiginda editor iste. Text-editing konusunda ustune yok. Diger unix tool'larini da iyi biliyorsaniz IDE'den daha efektif bi ortaminiz oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim seviyemdeki bir adama Vim önericeğinize emin misiniz?
Her emsajda süper olduğunu ama zor olduğundan, bilmek gerektiğinden, alışmak gerektiğinden, zaman istediğinden vs. bahsediyorsunuz.
Ben program yazmak üzerine bir şey bilmiyorum hatta konuştuklarınızın yarısını zor anlıyorum. Almışım elime Deitel' in C üstüne olan kitabını sayfa sayfa gidiyorum.
Eminim iyidir güzeldir de bu seviyedeki birine biraz zor ve sıkıcı değil mi?

Ben bir kaç ay öncesine kadar ilk bir kaç üniteyi bitirdim Windows üzerinde çalışan DevC++ kullanıyordum ki çok kolaydı benim için. Ne yapıyordum, kitaptakini kendim çözmeye çalışıyor yazıyordum programa, compile and run diyip çalıştırıp bakıyordum oldu mu oldu. Onun dışında renkli renkli ayırıyor hata buldu mu satırı gösteriyor vs. Bunun dışında bir şey bilmiyorum program kullanımında bile.
Şimdi artık windows değil Mac kullanıyorum, devam etmek istiyorum C ye.
Hayır ille de bu seviye bile olsa kullan diyorsanız o zaman bir daha bir inceleyeyim, ne dersiniz, ille de Vim mi?
Sosyal ağlarda paylaş

vundle'i kurup elveda pathogen dememi takiben sorun cikarmasi bir gun surdu, pek katilmiyorum o konuda
sublime veya beriki editor de cikariyor, hicbiri mukemmel degil elbet

de demek istedigim, ortalama yeni kullanicinin bunlari arayip bulmak zorunda olmasi (su an "learning vim" diyince direk bunu kurun, vimball falan ugrasmayin hasta misiniz diye sonuc cikiyorsa bilemiyorum, iki yil once esamesi yoktu) kotu bir sey, alternatifleri daha kolayini sagliyorken

ghaldszar said:

Benim seviyemdeki bir adama Vim önericeğinize emin misiniz?

vim yine de ucretsiz en iyi editorlerden macte (macvim var terminalden girmek istemiyorsan)

de baya beginner seviyesindeysen de tek yol vim falan diyemiyorum acikcasi, ide kur sana completion vs yapsin da diyemiyorum ote yandan, ben duz notpedle gidiyordum ilk kodlarken ama cok luzumlu mu o kadar kati olmak bilemedim

xcode baya sinir bozucu olabiliyor ama onu da kur istersen yanda (developer account gerekmiyordu sanirim, mac app store'da ucretsiz vardi), dev-c++'daki seylere benzer ozellikleri var

bir onda bir digerinde alistirma yap, hazir hissedersen ihtiyac duydugun eklenti ivir zivirla vim'e agirlik verirsin

para harcarim dersen programlamayla daha once alakasi olmayanlar da dahil cogu tanidigim sublime'da baya rahat etmisti
Sosyal ağlarda paylaş

Bu MacVim'i de Bublime'yi de kurcaladım biraz.
Sublime'nin ilginç özellikleri ve kolaylaştırıcı yönleri var anladığım kadarıyla. Toplu değiştirmeler ya da kolan olarak silmeler vs. Fakat bir bedeli de var. Şu an içi o fiyatı vermeye değer mi bilmiyorum. Çünkü tamamen meraktan uğraştığım bir şey C, benim için. Bir hobi durumuna ulaşmadı henüz.

MacVim de ise aradığım ama bulamadığım (herhalde ben bulamadım ) bazı şeyler var.
Mesela otomatik satır sayısı koymak mümkün mü yoksa biz mi yazıyoruz?
Yazdığımız kodda bir hata varsa onu ya da hata olan kodun satırını gösterebiliyor mu?
Programın içinden build ve run yapmak mümkün mü?

Macx bana nedense çok karışık geldi ama onu da kurcalıycam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...