Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GSS Saçmalığı

smyrnas

Öne çıkan mesajlar

Böyle bir şeyi ödemekteki motivasyonu anlamıyorum ben. Sağlık durumu gerekçesiyle bunu ödemek zorunda kalanları ayrı tutuyorum.

Kredi alıyorsun altına imza atıyorsun, şu kadar ayda şu kadar faizle ödeyeceğim diye. Hat alıyorsun her ay belli bir vergi ödeneceğini biliyorsun. Elektrik, su aynı. Araba alıyorsun, trafik sigortası, muayene, cart curt ödenmesi gereken şeyler belli (ne kadar adaletli orası tartışılır).

Senin birey olarak hiç bir onayının olmadığı, havadan gelen bir borcu ödemenin mantığı nedir abi peki? Üstelik işsizsin diye çıkarılan bir borç. Bu zamanında daha pahalıyken, tüm aile "öde öde, yapılandır, öde" diye cephe aldı bana. Şehir dışından akrabam arıyordu, "bu ay son yapılandır, öde" diye. Onlar anlamak istemeseler de anlatıyordum neden ödemeyeceğimi. Çevremde panik olup ödeyen arkadaşlarım oldu.

Ondan sonra pat diye bir değiştirdiler işi, 50 küsür liraya düştü. Ağlamayı başladı ödeyen arkadaşlar. Darlayan aile üyelerine gördünüz mü dedim, susukunlaştılar biraz, daha sonra 50 liradan öde diye darlamaya başladılar.

Herkesin kendi tercihidir tabii karışmak haddime değil ama prensip gereği, altında imzam yoksa, adıma çıkarılmış borç 50 kuruş da olsa ödemem.
Sosyal ağlarda paylaş

Arondrin said:

Böyle bir şeyi ödemekteki motivasyonu anlamıyorum ben. Sağlık durumu gerekçesiyle bunu ödemek zorunda kalanları ayrı tutuyorum.

Kredi alıyorsun altına imza atıyorsun, şu kadar ayda şu kadar faizle ödeyeceğim diye. Hat alıyorsun her ay belli bir vergi ödeneceğini biliyorsun. Elektrik, su aynı. Araba alıyorsun, trafik sigortası, muayene, cart curt ödenmesi gereken şeyler belli (ne kadar adaletli orası tartışılır).

Senin birey olarak hiç bir onayının olmadığı, havadan gelen bir borcu ödemenin mantığı nedir abi peki? Üstelik işsizsin diye çıkarılan bir borç. Bu zamanında daha pahalıyken, tüm aile "öde öde, yapılandır, öde" diye cephe aldı bana. Şehir dışından akrabam arıyordu, "bu ay son yapılandır, öde" diye. Onlar anlamak istemeseler de anlatıyordum neden ödemeyeceğimi. Çevremde panik olup ödeyen arkadaşlarım oldu.

Ondan sonra pat diye bir değiştirdiler işi, 50 küsür liraya düştü. Ağlamayı başladı ödeyen arkadaşlar. Darlayan aile üyelerine gördünüz mü dedim, susukunlaştılar biraz, daha sonra 50 liradan öde diye darlamaya başladılar.

Herkesin kendi tercihidir tabii karışmak haddime değil ama prensip gereği, altında imzam yoksa, adıma çıkarılmış borç 50 kuruş da olsa ödemem.

gss ödemeyenler fetöcü derler, ilk sen ödersin açsdöm

riske gerek yok abi, öyle de böyle sikiolar zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

gss ödemeyenler fetöcü derler, ilk sen ödersin açsdöm

riske gerek yok abi, öyle de böyle sikiolar zaten

ahaha yine ödemem. ya über vergilerle falan alacağını alıyor devlet eyvallah da, sonuçta malı tüketmezsen ödemezsin vergiyi bir yere kadar düz mantıkla. bu direkt isme özel geliyor. paticik yönetimi "herkese aidat yazıyoruz bundan sonra" derse kulağa nasıl geliyorsa bu da aynısının laciverti. ben başta dedim zaten ödeyen öder kendi tercihidir. ben bunu ödersem kendime olan saygımı kaybederim. :)o
Sosyal ağlarda paylaş

Öğrenciyken kakalamışlar bana da.
Hiç bir hizmeti de kullanmadım.

Israrla da ödemiyorum. Yiyorsa tahsil etsinler.
Yani ben anlamıyorum, zaten zor durumda olan bir adama, kullanmadığı bişey için borç kakmaya çalışmak neyin fırsatçılığı?

Zamanında öğrenciyken birsürü yokluk zorluk, bide kredi çıkardılar burs yerine.
O da aynı hesap. Hep deniyor ya. Ulan sınıfta bakıyordum burs çıkanlara, adamların babası a6 ile geziyor, Çukurambarda evleri var.

Biz memur çocuğuyuz, zar zor üniversiteye hazırlanmışız, kredi veriyor.

Gerçekten hayret ediyor insan.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
up up up!

gençler şimdi bu ödemenin son günü nisan sonuydu. ben de son gün ödemiştim. Sonra mayıs ayı boyunca kapalı kalmıştı kontrol sistemi. bu arada borçlar silincek falan filan haberleri çıkmıştı.

şimdi bende borç yok (ödedim çünkü:() var mı ödemeden borcu falan silinen veya gecikme faizi ne kadar geçirmişler ?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

2020’de hala gss prim borcu olanlar hiç bir şekilde devlet/özel hastanelerden hizmet alamayacak diye bir haber okudum.

daha önce kontrol ettiğime eminim prim borcum falan yoktu. Şimdi içim rahat tekrar e-devletten kontrol edince 25 yaşımı doldurduğumdan işe girene kadarki sürede (askerlik hariç) her ay borç işlemiş ve borca faiz işlemiş görünüyor. Toplam 555₺ borç bunun 206₺ si faiz.

daha önce edevletin borç göstermediğini de ispatlayamam durduk yere geçirdiler yine

Sosyal ağlarda paylaş

gss borcu olanlar hizmet alamıyordu ama geçen seçimlerde 2019 sonuna kadar borcu olsa bile herkes ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanabilecek diye af çıkardılar, tamamen seçim yatırımıydı. şimdi o süre bitti yine eskiye döndü olay.

özel hastanelerden sigortalılar da yararlanıyordu ücretsiz şekilde, onu belirtmek istemişler heralde yoksa özel hastaneye gitmişim parasını vermişim kim ne karışacak

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...