Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

"but 15 years of $60 has done no favours to either gamers or creators"

kendi adına konuşsun. ben hala 50 tl'lik oyun alıyorum.

ya isterlerse $400 dolar yapsınlar oyunları, bu oyunları üreten şirketlerler micropayment belasına özenip, "whale" denilen kitlenin cebinden para farmlamak için oyunun içeriğini parayla satacaklar. dlc'ler, season pass'lar, loot box'lar bunun için çıktı. oyunu $70'e satamadıkları için değil.

Sosyal ağlarda paylaş

20 dakika önce, applev0dka dedi ki:

15 yılda tonla sektör 15 katına çıktı ama hepsi pahalılaşmaya devam ediyor, ucuzlayan sektör var mı ki oyunlardan ucuzlamasını bekleyelim ?

dünyada yazılım kadar patlama gösteren başka bir sektör olmadı ki bu yüzyılda bir kıyaslama yapılabilsin? arge dışında masrafı neredeyse olmayan bir sektör. bütün dünyaya neredeyse sıfır masrafla pazarlayabiliyorsun aynı ürünü, diğer sektörlerin rüyalarında göremeyeceği avantajları var. korsan dışında hiç derdi yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi AAA oyunlar için bakıldığında prodüksiyon konusunda apple'a katılıyorum. 90'lardaki oyunlarla şimdiki oyunlar bir değil. Eskiden çok nadir tek tük bazı RPG oyunlarında, Black Isle'da olan prodüksiyon bugün AAA oyunların çok ciddi bir yüzdesinde mevcut.

Bir AC: Odyssey, bir RDR2, bir Titanfall 2 falan çok güzel senaryolara, sayısız detaya sahipler. Ben AAA saymasam da CoD serisi her sene eksiksiz "tam gaz aksiyon filmi" senaryosunda oyun çıkartıyor. Sayı, rekabet ve imkanlar arttıkça, grafikler artık sona yaklaştıkça oyunlar farklılaşmak için buna yöneldiler. Bugün oyunlarda filmlerden çok daha fazla sayıda orjinal ve keyifli senaryo çıkıyor. Eskiden pek düşünülmeyen senaristler, konsept artistleri, karakter tasarımcıları gibi sayısız ek iş çıktı oyunlara. Bir Witcher 3, bir GoW kolay yetişmiyor. Bir Last of Us atmosferi tesadüfen oluşmuyor.

Ha, pazar bu kadar büyümüşken, ekstradan bu kadar getiri gelmişken şu masraf artışı böyle bir zam ihtiyacı getirir mi? Bence hala getirmez. Zaten o yüzden Eminem'e Kevin Spacey'e para gömüyor CoD marketing için.

Sosyal ağlarda paylaş

arge dediğim o prodüksiyon zaten, taş, toprak, atık, demir, çelik, benzin vs yok işte ofislere koyuyorsun çalışıyor şnsanlar bu kadar. hizmet sektöründen bile kolay bir üretim faaliyeti olarak. film çekmekle müzik arası bir noktada. neredeyse hiçbir regülasyon, dava tehdidi vs yok. hangi sektörle kıyaslayacaksanız kıyaslayın buyrun.

donanım 80-90’larda patladı zaten. yazılım daha çok patladı esas son 20 yılda. özellikle oyun sektörü patladı, 15 yıl denmiş, size soruyorum 15 yıl önce wow harici kaç oyuna para vermiştiniz diye sorun kendinize. sonra farkedin ne kadar patlama yapmış pazar.

200 milyona film çekiyorlar sonra o oyunun onda biri paraya biletini satıyorlar. oyun yapımı pahalanmış diye ajitasyon yapmasınlar hiç. o 70$ fiyat koyanların hiçbiri aç gezmiyor, hepsi devasa şirketler eski büyüklüklerinin çok üstünde. duyan da salgın yüzünden işleri kesat filan sanacak. tam tersine etkilenmeyen sayılı sektörden biri.

gaben 10 yıl önce anlattı işte fiyat-satış ilişkisini. lüks ürün kalmak istiyorsa sektör bassınlar zamları, sonra denuvo vs kassınlar.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sam dedi ki:

dünyada yazılım kadar patlama gösteren başka bir sektör olmadı ki bu yüzyılda bir kıyaslama yapılabilsin? arge dışında masrafı neredeyse olmayan bir sektör. bütün dünyaya neredeyse sıfır masrafla pazarlayabiliyorsun aynı ürünü, diğer sektörlerin rüyalarında göremeyeceği avantajları var. korsan dışında hiç derdi yok.

Valla üretim masrafı dışında bir marketting masrafı var ki gittikçe büyümekte olan o

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_video_games_to_develop

oyunların üretim maliyetlerinden daha pahalı reklam maliyetleri artık. Türkiyede bile billboardlarda last of us 2 görüyorsak zerg bir şekilde fiyata yansıması doğal.

Sosyal ağlarda paylaş

o kendi hataları. türkiye’de astığı billboarddan pozitif kazanç sağlayacağını düşünüyorsa bir şirket neden cebimizden çıkacakmış bu akılsızlığın bedeli?

marketing bir özür değil kusura bakmasınlar. oyundan pahalıya gelmişse bütçede oturup düşünmeleri lazım hatalarını.

Sosyal ağlarda paylaş

Artık günümüzde satış = reklam. Sadece oyun için değil bu her türlü üretim için geçerli. Ürünün fiyatını belirleyen bu reklam stratejileri oluyor zaten. Elektronik, cep telefonu vb. böyle değil mi adamlar 5 dolara mal edip 100 dolara satabiliyorlar. Rekabet için şart zaten reklam en çok.

Sosyal ağlarda paylaş

Zaten reklam ve etik bitmeyen bir sorgulama klişesi. Ama herkesin cyberpunk konuşması ki gamingle alakası olmayan insanlar bile şuan bunun hype'nı yaşıyor olması bunun bir bedeli olmalı değil mi ? (orda neden keanu var başka biri yok misal)

60 dolarlık oyunu 70 dolara satabilirsin tabi hiçbir şey eklemeden nasıl indirim günlerinde 35 dolara satabildiğin gibi.

Nintendo bu konuda en istikrarlı firma o da en çok eleştiriliyor bu yüzden. Ürünün maliyeti bence kalıcılığı ve içeriği ile ilgili olmalı Witcher 3 hala aynı witcher 3 ama fiyatı değil. O zaman burda zaman faktörü devreye giriyor ki bence en büyük ilizyon burda, tüketiciyi aldatan bu. PRE-ORDER mantığı işte doğmamış çocuğa don biçme. Herşeyi acele tükememiz gerekiyor gaming sektöründe.

Bence gaming pass gibi oluşumlar (spotify netflix ) bu tarz sektörler için en ideali ya. 70 dolar vereceğim oyunu kenara atıcam bitirdikten sonra nede olsa.

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, reampage dedi ki:

keanu

oyunda olmayan random celeb değil ki keanu, olacak tabi ki marketing'inde. ahmet diye bi oyuncu çıkıp "bu oyun çok güzel, xxxx tarihinde çıkıyor. mutlaka gidip alın." demiyor ki. "çok mu lazımdı oyuna keanu koymak" dersen onu ayrı tartışırız (bence lazımdı, az bile koydular =P)

1 saat önce, reampage dedi ki:

Bence gaming pass gibi oluşumlar (spotify netflix ) bu tarz sektörler için en ideali ya. 70 dolar vereceğim oyunu kenara atıcam bitirdikten sonra nede olsa.

şu da idealin tam aksi benim için. 1 veya 2 tane servis varken her şey çok güzel ama 6-7 tane olunca hiç de ideal olmuyor.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

subs için 1 taneyse iyi işte xbox örneğinde olduğu gibi ama teoride tekel olup fiyatının şimdikinin 2 katı olmasına engel olan bişey yok. "subs'çılar 6-7 tane olsun, rekabet olur fiyarlar daha normal olur" dedin mi de 3 tane oyun oynayacak olsan, üçü de farklı servislerdeyse gg oluyosun. ayrıca bugün "aylık x dolar ver, oyunların listesi bu, şunlar da çıktıklarında eklenecek. subs açık olduğu sürece istediğin kadar oyna" olan şeyin ilerde "a oyunu için aylık 2 dolar daha ekle" şeklinde olmayacağının garantisi yok.

Sosyal ağlarda paylaş

55 dakika önce, Cokomantis dedi ki:

oyunda olmayan random celeb değil ki keanu, olacak tabi ki marketing'inde. ahmet diye bi oyuncu çıkıp "bu oyun çok güzel, xxxx tarihinde çıkıyor. mutlaka gidip alın." demiyor ki. "çok mu lazımdı oyuna keanu koymak" dersen onu ayrı tartışırız (bence lazımdı, az bile koydular =P)

şu da idealin tam aksi benim için. 1 veya 2 tane servis varken her şey çok güzel ama 6-7 tane olunca hiç de ideal olmuyor.

cast seçimi için dedim tabi ki. Nasıl GTA 5'te steven ogg'un seslendirmesi ve karakteri göze çarptıysa ve başarılı olduysa (trevor ) bence keanuda çok iyi bir tercih ve reklam değeride çok iyi. Steven Ogg o açıdan pek bilinen biri değildi. RPG oyunlarda karakterlerin oyunculuğunu artık alabiliyoruz, teknoloji çok ilerledi. AC:Valhalla oynuyorum bariz şekilde mimiklerin yeri var artık dialoglarda hep olmasa bile hissetiriyor. Hatta direk mimikle cevap verdiği anlar var. 

Game pass tercih olmali tabi ki herkese göre bir olay değil. Ben 5 saat pc karşısında vakit geçiriyorumdur sen 1 saat geçiriyorsundur. Ya da abim tek araba yarışı oynar mesela ona gidip game pass aldırmanın hiç bir anlamı yok.

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, applev0dka dedi ki:

15 yılda tonla sektör 15 katına çıktı ama hepsi pahalılaşmaya devam ediyor, ucuzlayan sektör var mı ki oyunlardan ucuzlamasını bekleyelim ?

1989'daki 2600 dolar bugün 5625 dolar ediyor, 5000 dolar bugün 10800 dolar ediyor, 7000 dolar bugün 15000 dolar ediyor. ama bugün 1500 dolar civarına çok iyi iş/oyun bilgisayarları toplayabiliyorsun: https://www.logicalincrements.com/ 
bilgisayar sektörü 30 senede 30 katına çıkmış olsa şimdi 150000 dolarlık PC'ler alıyor olurduk.

Computer19891.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...