Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ethernet...

orc_lord

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Evet ethernet teknolojisi eskidi birazcık ama olsun yani pek ii takip edemedim şimdi bir ethernet kartı almayı düşünüyorum ne alıyım dersiniz markası fiyatı birde kurmak nası zormu?
Son olarak baglıyacagım bilglerin ikisindede aynı marka olmak zorunda diil dimi? :-?[hline]===> orc_lord <===
*Çok sevdiği babannesini kaybettiği için üzgündür*
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Anladım peki iki bilginde aynı marka etherneti olması lazım değil dimi birinde sis marka bişi var birinede ucuz bişiler planlıyorum birde işletim sistemleri farklı yani biri me biri xp yarın alıcam çalışır dimi? :-?[hline]===> orc_lord <===
Sosyal ağlarda paylaş

Muhahaha, Bonepart eskicek demek istemiş, yanlış anlamayın..[hline]Ardeth, 07 Şubat 2003 22:02 tarihinde demiş ki:
Ya arabaları neden seversiniz ne bilim şöyle safkan bi arap atına binmek simsiyah çok daha gurur verici. Hem arabanın içinden kılıçta kullanamazsınki
Sosyal ağlarda paylaş

Durumu şöyle düşün, bir firmada 1000 tane bilgisayar var ve bunlar değişik zamanlarda alınmış. Şimdi bunlardan birisinin etherhet kartı yandı diyelim veya bilgisayar yenileniyor, eski karttanda artık üretilmiyor. Şimdi firma bütün bilgisayrlarındaki ethernet kartlarını değiştirmek mi durumunda?

Buradan çıkan sonuç markalar farklı olabilir, illa sorun çıkar diye bir şey yok. Ancak bir ihtimal sorunda çıkabilir bu tür şeylerde o sebepden mümkünse aynı marka al. Mümkün değilse en azından aynı chipsetli ethernet kartı al ki bir çoğu zaten realtek chipseti kullanır. O da mümkün değilse hiç alakasızda olsa o bulduğun kartı al, sorun çıkarma ihtimali cidden çok düşük. Zaten bahtsız bir deveysen bölgene yıldırım filan düşer ethernet karınla birlikte anakartın filanda yanar :-( Başıma geldide ordan biliyorum.[hline]
I get knocked down
But I get up again
You're never going to keep me down
Cücelerim ve ben yardımlarınızı bekliyoruz

[Bu mesaj fedaykin tarafından 08 Şubat 2003 00:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ehu hadi 2 mesaj pespese giderde 5 mesaj ehehe :) Bu arada orc lord 2 ethernet'in aynı olmaması geyiği kablo kullanırken bir bilgisayara 2 tane aynı ethernet takarsan modemin bağlı olduğu ve diğer bilgisayarın bağlı olduğu ethernetleri karıştırabileceğin için ayarlarını bozmamak için bir tür tedbir yoksa bi işlevi yok. Aynı da alsan farklıda alsan sonuçta sen bir hata yapmadıkça sorun çıkarmıyorlar. Bu arada Hub kullanmayacaksan Cross Kablo yaptirman lazim unutma. Yani sonra buraya mesaj atip bilgisayarlar birbirlerini gormuyorlar diye dert yanma :)[hline]One ring to rule them all
One ring to find them
One bring them all
and in the darkness bind them.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Anlayamadım demirmaske :)
Şimdi aldım diyelim taktım tanıttım birde kablom var elimde bagladım birbirine çalışır dimi?
Yani ikiside artık herşeyi ortak paylaşacak net bağlantısı dosya falan :-?
Yardım istiyorum hem ben dert yakınmıyorum...
Makina makroya aldı galiba 5 msg yi atarken birkere tıkladım ama :)
Takıldı :([hline]===> orc_lord <===
Sosyal ağlarda paylaş

iki türlü bağlama şansın var ethernet ile
birincisi demirmaskenin de dediği gibi cross bağlantı, bunları bilmene gerek yok ethernetleri aldığın yere söylersin cross bağlantı yapacam diye sana ona uygun hazırlatırlar kablosunu, cross bağlantı ile sadece iki bilgisayar bağlarsın

ikincisi de hub denilen ve ikiden fazla bilgisayarı bağlamak ve paylaşmak için kullanılan sistemler var, ethernetlerin dışında bir de buna para ödemen gerekiyor 2den fazla sayıda bilgisayarı bağlamak için, ama bir de bu sistemin kablosu farklı, yine alırken söylersin, zaten hub ve ethernetleri aldığın yerden istediğin boyda kablo hazırlarlar o sisteme göre

ethernet ve hub zaten sorun çıkarmaz da kabloya dikkat et mutlaka, başka bir yerde yaptırırsan mutlaka söyle cross mu yoksa hublı bağlantı mı olduğunu

ve evet dediğin gibi alacaksın ve iki bilgisayar da kendi ekranlarında sanki diğer bilgisayar varmışcasına birbirine paylaştırılmış olabilecek eğer istediğin oysa, internet ve yazıcı paylaşımı da dahil

yalnız ben bir de alternatifleri söylim dedim
mesela sadece iki bilgisayarsa söz konusu olan ve birbirlerine 5 metreden daha uzak değilseler o zaman ethernet yerine firewire veya usb 2.0 da kullanılabilir, bunlar neden alternatif, çünkü hızları yukarıda konuştuğumuz sistemin 4-5 katı

mesela firewire 400 Mbps, usb 2.0 480 Mbps iken bizim konuştuğumuz ethernet sistemi en fazla 100 Mpbs, yalnız işte aradaki mesafe kısaysa kullanabiliyorsun bunları, öyle şirketlerdeki gibi bankalardaki gibi birkaç katlı binayı dolaşamıyosun...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DeMiRMaSKe, 08 Şubat 2003 02:30 tarihinde demiş ki:
... Bu arada Hub kullanmayacaksan Cross Kablo yaptirman lazim unutma. Yani sonra buraya mesaj atip bilgisayarlar birbirlerini gormuyorlar diye dert yanma :)[hline]One ring to rule them all
One ring to find them
One bring them all

heheh neden atmasın ki, buranın amacı ne? böle bizim gibi salaklıklar yapıp sonra da ben bunu yaptım böle oldu napim diye sormak için değil mi :P

*zamanında aynı şeyi yapmıştır*
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi kısmı anlamadın orayı daha çaıklayıcı yazayım :) Blackrose valla aynı şeyi yapmış olabilirsin ama yani ben burada uyarıyorum baştan işte. Yani dediğim şeyi yap ona göre haaaa gibisinden. Tehdit edince insanlar genelde daha az hata yapıyorlar :)

Orc Lord. Sen sadece 2 bilgisayarı bağlayacaksın değil mi? Yani ayrıca kablonet paylaştırmayacaksın? Paylaştıracaksan kablo net bağlı olan makinede daha az hata yapmak için makinedeki ethernet kartından farklı birşey al böylece hangisinin neye bağlı olduğu konusunda şaşırmazsın.[hline]One ring to rule them all
One ring to find them
One bring them all
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Hmm cross kablo tamam sorarım kartı hallettik şimdi bir kablo kaldı olursa inşallah :)
Ha şimdide dizüstünden iki hatla girdim biri gprs biride 56k ile hattı nasıl ortak kullandırırım ethernetsiz falan :-)[hline]===> orc_lord <===
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an makinemde iki tane Ethernet kartı var.

SureCom 320X-S olanı WinXp ve Linux kernel 2.4.xxx de tam olarak kullanma ihtimalim olmadı. WinXP ye sürücü yükledikten sonra yola geldi; ama Linux altına tanıtamadım, süründüm. (belki sürücüsü vardır, tekrar deneyeceğim)

Realtek RTL8139(A) olan ise hiçbir sistemde henüz sorun çıkarmadı. Zaten Realtek yongalı hiçbir ethernet bağdaştırıcısı henüz kurduğum/kurcaladığım işletim sisteminde ve donanım birleşiminde sorun çıkarmadı. (örneğin Asus A7V8X' de bulunan yonga Linux altında da Windows altında da düzgün çalıştı)

Ishinotsuyoihito Öneriyor "Realtek"
test edildi - onaylandı[hline]HeadShot..!

Benim Hakkımda
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...