Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Space Battleship Yamato 2199

Sam

Öne çıkan mesajlar

• 1 yıl sonra ...

[video]www.youtube.com/watch?v=TqOJCyOFaek?feature=oembed" width="459">

Orijinal serinin 1977'deki 2. sezonundan ve Farewell Yamato: Warriors of Love filmlerinden Uchuu Senkan Yamato 2199 remake'ine uyarlanan ve son savaşı işleyecek olan Uchuu Senkan Yamato 2199: Star Voyaging Ark fragmanı yayınlandı.

Yamato'nun ana Gamilas filolarını mağlup etmesi üzerine onların kadim düşmanları olan Gatlantis'in istilası önünde bir engel kalmamıştır. Dünyaya dönüş yolu üzerinde Gatlantis'in acı kuvveti ile karşılaşan Yamato atlama yaparak kaçmaya çalışsa da bu onları düşmanın tam pençesine sürükler. Sondan bir önceki savaşlarını yaptıkları galakside mahsur kalan mürettebat buradan çıkmak için bir yol bulmalıdır. Başarsalar bile Yamato ile bu kez tek başına asla kazanamayacağı bir savaşa girmek zorunda kalacaklardır.

Filmin 21 Şubat'ta PSN Network'den izleyicilere sunulmasıyla malum ortamlara düşecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
orjinal seriyi bitirdim de gecen gun (remake i degil), sonr burda yorumlara bakarken trt de yayinlandi denmis. emin misiniz? macross flying fortress (robotech) hatirliyorum. gundam da hatirliyorum. ama bunu cocukken hatirlamiyorum. macross ile karistirmiyoruz dimi? temel konsept benziyordu cunku. 34 yasindayim bu arada. 85-87 den oncesini pek hatirlamiyorum. ona gore yanitlayin :)
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada neden hatırlamadıgımı biraz etrafa bakınca anladım. Macross, yamato dan cok daha sonraki bir yapım. (yamato 79 civarı, macross 82 civarı, robotech revizyonu 85) Ancak turkiye de TRT1 macross u (robotech olan amerikan revizyonunu) yamato dan cok daha once, 85 de yayınlamış. yamato yayınlanma tarihi 92 olarak geciyor. o nedenle yamato yu hatırlamıyormusum, muhtemelen izlememişim. o sırada yatılı orta okuldaydım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

@Namessar
Gundam'ın Türkiye'de yayınlanmış bir serisi yok. Yamato birden çok kez yayınlandığı ve uzun metraj filmleri ara ara yayınlandığı için ilk ne zaman verildiğini kestirebilmem olası değil fakat RoboTech 1986'da yayınlandığına göre Yamato'nun da takribi 1990-1991 bir gibi yayınlanmış olması olası. Ki o dönem zaten TRT'nin haftalık formatta Anime yayınladığı ve toplu yayın anlaşmasıyla bir dolu klasik yayınladığı döneme denk geliyor.

Aynı şekilde Yamato'nun yapımcısı Nishizaki'nin Leiji Matsumoto ile anlaşmazlığa düşmesinden ötürü kendi Yamato-vari serisini yapma sevdasından ortaya çıkan ve hakikaten Yamato'nun TV finalinden çok daha dramatik olan Blue Noah serisi de Yamato'nun hemen akabinde yayınlanmıştı ki ben yayınlandıktan uzun yıllar sonra bile o seriyi Yamato'nun son sezonu filan sanmıştım. Son bölüm cidden ağlatmıştı beni.

Konuya dönecek olursak, Yamato sözkonusu olduğunda saatlerce konuşabilirim, artık fanboy'luk mu dersiniz çocukluk nostaljşsş mi dersiniz bilmem ama özet geçeceğim. Eğer 2199'u sevdiyseniz -ki 4chan hipster'ları dışında sevmeyeni görmedim- kesinlikle klasik seriye ve filmlerine bir maraton yapın derim. Üzerinden geçen 40 küsür yıla rağmen bile bunu hakediyor. Özellikle 2. sezona maraton yaparken yada Warriors of Love gibi spinoff filmleri izlerken Anime sektörünün anlatı anlamında altın çağının o dönem olduğunu yadsıyamıyorsunuz.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=KLt0q7P2AfA?feature=oembed" width="459">

Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...

Yeni Uchuu Senkan Yamato projeleri konusunda yetkiyi elinde bulunduran kişi olan Proje Şefi Shoji Nizhizaki (Leiji Matsumoto ile birlikte Uchuu Senkan Yamato'nun iki yaratıcısından biri olan Yoshinobu Nishizaki'nin üvey oğludur kendileri) Yamato Premium Fan Club dergisinin bu ayki sayısında bir okuyucu mektubuna cevabında Uchuu Senkan Yamato 2199'in devamı niteliğinde yeni bir serinin hazırlıklarına başladığını doğruladı.

Dergi kapağındaki artwork'da da bu bağlamda 2. sezonda olduğu gibi Susumu Kodai kaptan ceketli, Yuki ise sivil giyimli olarak görülüyor.

Yeni seri 1977 tarihli Uchuu Senkan Yamato 2. sezon ve onun 1978'de vizyona giren alternatif Anime film uyarlaması Saraba Uchuu Senkan Yamato: Ai no Senshi-tachi'nin harmanlanacağı bir yorum olacak. Bundan hareketle hikayenin Gatlantis İmparatorluğu'na karşı verilen son direnişi anlatacağını çıkartabiliyoruz. (Uchuu Senkan Yamato 2199 için geçen yıl hazırlanan Hoshimeguru Hakobune filmi de Gatlantis'le Dünya'ya dönüş yolunda yaşanan bir çatışmayı 24 ve 25. bölümler arasına sıkıştırarak ileride bu konunun yeni bir seriye bağlanabileceğine açık kapı bırakmıştı aslında) Seri Uchuu Senkan Yamato 2199'de de olduğu gibi sadece bir remake'den fazlası olacak, öte yandan tek düşman Gatlantis olmayabilir yani 1979'deki "Aratanaru Tabitachi" yada 1980'deki "Yamato yo Towa ni" filmlerindeki düşmanlar da ayriyeten kullanılabilir.

Nishizaki bu seriyi de Uchuu Senkan Yamato 2199'de olduğu gibi önce kısa süreli sinema gösterimleri, ardından OVA'lar, en son da TV yayını olarak sunmayı planlıyor. Verilmiş resmi bir tarih olmasa da seri 2016'da OVA serisi olarak başlayıp 2017'de yani 2. sezonun 40. yılında TV ekranına gelebilir.

Şimdilik kesinleşmemekle birlikte Nishizaki bu serinin ardından diğer Yamato hikayelerini de remake olarak baştan çekerek en başından en sonuna dek tüm hikayeyi yenilemiş olmak istediğini de ifade ediyor.

Yeni serinin resmi duyurusu ve net yayın tarihi bu senenin sonlarında kesinliğe kavuşacak.

bonus:

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...

Sonunda büyük gün geldi ve yapımcıların resmi web sitesini kayıt altına alıp buradan prodüksiyonun başladığını ilan etmeleri ile Uchuu Senkan Yamato 2199'un 2. Sezon Remake'i hakkında ilk doğrulanmış detayları öğrenmeye nail olduk.

Yönetmenlik görevi Akihiro Enomoto ve Yutaka Izubuchi'den Nobuyoshi Habara'ya (Soukyuu no Fafner külliyatı, Break Blade, DNAngel, Shaman King, Mahou Sensei Negima, Sorcerer Hunters, Steam Detectives) geçmiş. Senaryo ise Yutaka Izubuchi editörlüğünde bir sürü senariste dağıtılmak yerine tam yetki ile Fukui Harutoshi'ye (Space Pirate Captain Harlock Movie, Mobile Suit Gundam Unicorn, Sengoku Jietai 1549) geçmiş. Değişiklikler olması göz korkutucu olabilir fakat bu değişiklikler bence serinin tam olareak ihtiyacı olduğu anda , ihtiyacı olan yere cuk oturan başarılı değişiklikler. Nobuyoshi Habara'yı en sevdiğim yönetmenler listemde ilk 10'da, Fukui Harutoshi'yi ise en sevdiğim senaristler listesinde ilk 5'de sayan birisi olarak bu değişikliklere güvenim tam.

Soukyuu no Fafner yada Gundam Unicorn'u izlediyseniz neden heyecanlandığım konusunda az biraz fikriniz oluşur, izlemediyseniz izleyin vakit kaybetmeden.

Yeni serinin isminin Uchuu Senkan Yamato 2202: Ai no Senshitachi olduğunu görüyoruz ki bu başlık aslında 2. sezonun 1978 tarihli alternatif işlenişli (ve haliyle alternatif sonlu) adaptasyonunu barındıran filme denk düşüyor. Filmi izleyenler Anime tarihinin en sarsıcı deneyimlerinden birisi olduğunu iyi bilirler. Çok birşey söylemeyeyim ama isimli mürettebatın çevresindeki dramatik atmosfer açısından konusunda hayli çekingen kaldığını düşündüğüm ilk sezondan sonra, hele bu kadro ve bu isim değişikliğinden sonra, artık hiç kimse güvende olmayabilir.

Yamato 2199'un uyarlandığı 1. sezonda yeralmamasına rağmen 2. sezon ve Ai no Senshitachi'den adapte edilen Amiral Hijikata'nın ve yine bu saydığım yapımlarda yeralan Hajime Saito karakterinin Yamato 2199: Hoshimeguru Hakobune ara filminde de yeralması üzerinden bir 2. sezon Remake'i geleceğini kesinlikle hissediyordum ama bunun serinin 40. yıl dönümünden önce duyurulması güzel bir gelişme oldu. Şimdi 31 Mart'daki basın duyurusunu bekliyorum, şanslıysak belki bir Teaser de görebiliriz, kim bilir?

Kaynak: Cosmo DNA
Sosyal ağlarda paylaş

axedice dedi ki:

Uzay gemisi neden deniz gemisi şeklinde?

Çünkü insanlığın elinde artık neredeyse kaynak kalmadığından, kurumuş okyanusun dibinde buldukları, eski güçlü zamanlardan kalan tek kullanılabilir durumdaki savaş gemisini enkazını onararak kullanmak zorunda kalıyorlar. Orijinal seri bunu ortada Star Wars filan bile yokken, 1974'de yaptığı için şimdilerde belki yadırgayabilirsin ama geminin kendisinin bile anlatım boyunca adeta karakterlerden birisi gibi benimsenecek hale geldiğini gördüğünde (ki klasik seri introsunda sadece Yamato görünür, başka hiçbir karakter kadraja girmez, çünkü o gemi insanlığın tüm geleceğini ve umutlarını sembolize ediyordur) bunu anlayacağını ve yadırgamayacağını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=LKe0wARmks4

Yamato bana tüm hissettirdikleriyle düşündüğümde tüm hayatım boyunca izlediğim en iyi klasik ekol bilimkurgudur bana göre.

Ayrıca Yamato efsanesi hakkında açıklayıcı olması için II. Dünya Savaşı'ndaki Operasyon Ten-Go hakkında araştırma yapmanızı öneriririm.

aquila tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

x69592905_1992327767534602_8654061700724

2012'de başlayan Uchuu Senkan Yamato reboot projesinin 3. sezonu sonbahar 2020 için açıklandı. Proje ile ilgili ilk teaser ve basın lansmanı külliyatın 45. yılı olan 6 Ekim 2019'da gerçekleştirilecek. Projenin başlığı olan "New Journey" (Aratanaru Tabidachi) Yamato'nun 1979 yılında yayınlanan filmiyle aynı ismi taşıyor ve tahminlerim doğruysa bu sezon hem Gamilas'ın Bolar Federasyonu ile girmek zorunda kaldığı savaşı hem de Yamato'nun kendilerini cyborg haline getirmiş bir topluluğa karşı verdiği mücadeleyi anlatacak. Gundam Unicorn'un yönetmeni Fukui Harutoshi 2. sezonda olduğu gibi bu sezonun da senaryosunu yazan kişi olacak. Ayrıca XEBEC stüdyosunun bu yıl Sunrise tarafından satın alınmasından dolayı bu 3. sezon Sunrise Beyond başlığı altında yayınlanacak.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

FJdMtGsagAAg77O?format=jpg&name=small

Yeni Yamato projesi duyuruldu:
Yamato Forever: Rebel 3199

Bu projeyle beraber yeni Yamato serileri eski hikayenin ötesine geçmiş ve remake'den çıkmış bulunuyor. Matsumoto ve Nishizaki arasındaki yasal ihtilaflardan ötürü erken sonlanan ve canon sayılmayan Dai Yamato Zero-go'nun da 3199'da geçtiğini düşünürsek bu versiyonun erken final yapmış bu Anime'yi bir tür tamamlama girişimi olacağı düşünülebilir. Öte yandaki ismindeki Rebel'en hareketle bir tür Harlock team up'u olabileceği yönünde yorumlar da var.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...