Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

..:l:..WoW Sözlüğü..:l:..

Dorn

Öne çıkan mesajlar

Dolanırken WoW'un sitesinde çıktı karşıma. Genel olarak birçok mmog'da da işe yarayacak bilgiler. Çoğunuz biliyodur gerçi ama hazır oyuna başlayacak biçok insan varken çevireyim, faydalı olur diye düşündüm.

Yanlış çeviri/açıklamalarımı düzeltmekten ve aklınıza gelen başka şeyleri de eklemekten çekinmeyiniz. Özellikle bazı özel isimler konusunda "mekan adı la bu" diye attım tuttum, onları da zamanla düzelticem inşalla ;)

AC - Armor Class: Zırhınız, savunma puanınız
Add: Savaştığınız yaratık(lar)a isteğiniz dışında yenilerinin eklenmesi.
Alt: Ana karakteriniz dışında hesabınıza kayıtlı diğer bir karakter.
AOE: Alan etkili, birden çok yaratığa zarar veren büyü.
AE: Alan etkisi
AFK: Oyuncu bilgisayar başında değil demek oluyo.
Aggro:Yaratık size kitlendi saldırıyor demek. Bazı yaratıklar belli mesafeye gelince direk "aggro" olurken bazıları siz saldırana kadar sizinle eleşmez.
Aggro Radius: Yaratığın size aggro olacağı mesafe kısaca.
AGI: Agility
Avatar: Oyundaki karakteriniz oluyor bu.
Bind: Ölünce nerede tekrar spawn olacağınız hususu. Bind etmek demek de dolayısıyla buna karar verip gerekli işlemi yapmak oluyor.
Buff: Geçici olarak sizi daha güçlü, hızlı, korumalı vs. yapan kısaca dosta yapılan iyi niyetli cici bici büyüler.
Carebear: Pvp yapmak yerine diğer oyunculara pvm'de yapdımcı olmayı seven zat-ı muhteremler.
Caster: Büyücü işte kısaca.
Cheese: Oyundaki bir dengesizlikten, hatadan faide sağlamak.
Creep: Canavar, öcü.
Critters: Davşan,sincap gibi siz saldırınca bile size saldırmayan canlılar.
DD - Direct Damage: Zararı zamana yaymayıp, tek seferde veren büyü.
DMG - Damage:Zarar, ziyan.
DOT - Damage over time: Zararı zamana yayarak veren demek oluyor.
DPS - Damage per second: Saniye başına verilen/alınan zarar.
De-Buff: Bir şekilde yapılan kişinin/canavarın etkinliğini azaltan büyü. Örn: Slow(yavaşlatma)
FH - Full Health: Ful dolu bir health
FM - Full Mana: " " " mana
GM - Game Master: Blizzard tarafınfan görevlendirilmiş ve görevi oyunculara yardımcı olmak, problemlerini çözmek vs. olan kişi.
Griefer: Gıcık insan sinire gark eden oyuncu
GS - Goldshire: Yer adı galba ama tam bilemedim dolayısıyla serbest çağrışım yoluyla zengin oyunculara ya da iyi para kazandıran pvm bolgelerine falan denilen bir şey olduğunu da hayal edebiliriz gönül rahatlığıyla :).
HP - Hit points or Health: sağlık durumunuz işte.
IF - Ironforge: Biliyorum ama söylemem :)
Incoming (INC): Saldırı geliyo demek.
Instancing: Bu sadece sizin ve grubunuzun oyuncu olarak bulunduğu tarz dungeon oluyor. Başka bir grup geldiğinde aynı dungeonun kopyası yaratılıyor ve onlar da ona giriyor. Buralarda grup dışı başka kimseyle karşılaşmıyorsunuz camping muhabbeti ve gereksiz aggrolar yüzünden sinirlere gark olmuyorsunuz.
INT - Intelligence: Zeka
Kiting: Sürekli düşmandan ( ve dolayısıyla vereceği damagedan) kaçarak ona zarar verdiğiniz bir dövüş stili.
KOS - Killed on Sight: Kısaca vur emri gibi bişey. Örneğin bir orc bir insan guard npc'ye direk KOS'tur, insan guard o orcu "kos"turur ;)
KS - Kill Steal: Başka birinin öldürmek üzere olduğu şeye dalmak suretiyle yapılan bir nevi hırkıslık, dombilililik..
LFG - Looking for a group: Grup arayan kişi böyle oluyor.
Log: Bağlantıyı kesmek, oyundan çıkmak.
LOL: ROFL ile beraber çok da takdir edilmeyen bir gülme/bişeyi komik bulduğunu belirtme efekti. Blizzard "hehehe" ya da "hahaha"yı öneriyormuş :D
LOM - Low on Mana: Manam bitti bitecek.
LOS - Line of Sight: Görüş alanı/menzili.
LOOT: Bir sandıktan ya da öldürülen yaratıktan çıkan ganimet.
LVL - Level:Ne?!? Bunu da mı çevireyim ? "Seviye" nası?
Mez: Mesmerize'ın kısası. Sleep gibi adamı geçici süre için donduran büyüler.
MMO - Massively Multiplayer Online: Dana gibi çevirimiçi çok oyunculu hödö.
MMOG - Massively Multiplayer Online Game: Üsttekinin oyun olanı.
MMORPG - Massive Multiplayer Online Role Playing Game: Üsttekinin rol yapmalısı, günümüzde geldiği haliyle belli bir karakteri sonsuz bir gelişme kısırdöngüsüne sokmalısı.
MOB: Kısaca oyundaki tüm bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterler, canavarlar.
Newbie: Yeni ya da beceriksiz oyuncuların tanımlanmasına yardımcı olan kelime.
Newb: Üsttekinin 0.02 saniye daha hızlı yazılmış hali.
N00b: Üsttekini söylemenin daha ayıp yolu.
NPC: Bilgisayar tarafından kontrol edilen karakter.
OguzAmca: Sabah 07:00'de kalkıp işe gidecekken bu saatte bunlarla uğraşan dümbük, ibibik.
OOM - Out of Mana: Manam bitti demek. Savaş sırasında healerlerden duyulur genelde bu replik.
PC: İnsanlar tarafından kontrol edilen karakterlere böyle deniliyor.
Pet: Bir o
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel olmuş... Siteye koyalım bunu da.[signature][hline]Profocio Hosting
Bir pati futbol maçından sonra Babacum hakkında şöyle yorumlar olmuş:
fizban: bi insan bu kadar boş koşup, bu kadar anlamsız şeyler yapabilir
tora: abi iki rekat kosma mac bitecek ben orda ulan nie uzatıyosunuz die bagrıyorum adam hala sahanın içinde bos bos kosuyo
holyman: Kenderin arkı orta saha. Babacum tam saha.
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu oynayan arkadaşlar Dalamar ve OffChu gibi sıkça gidilen mekanların isimleri, bunların kısaltmaları gibi şeyleri de yazarlarsa bu listeyi zamanla baya geniş kampamlı bir index haline getirebilirim. hatta zamanla mekanları, özellikleri, hitapları vs. de ayırabilirim daha geniş açıklamalarıyla. Örneğin mekan isimlerine kolay ulaşım yolları vs. gibi eklemeler yapılabilir zamanla.

eklemelerinizi bekliyorum.[signature][hline]Ankara Paintball
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...