Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
On 30.05.2020 at 10:11, KHaRoN dedi ki:
Spoiler

Birinci sorunun cevabı aslında karmaşık ama en basitinden akustik iyileştirmeyle ses geçirmezlik (farklı oranlarda da olsa) arasındaki farklardan bahsedebiliriz.

ikinci gözetilen unsur ise estetik ve maliyet belki bir de fonksiyonellikten bahsedebiliriz. Heryeri veya çoğu yeri kapladığımızda hem duvarda kullanılabilir alanları yok edip hem de sağladığımız faydayı hızla azaltıyoruz. Pahalı olup çirkin gözükmesi de cabası. 

Bunun aslında bir kaç sebebi var. Odadaki eşyaların, duvarların, camlar / pencerelerin reflektivitesi, tavan yüksekliği, tavan malzemesi, zemin özellikleri, odanın şekli, sesi ürettiğimiz yerin pozisyonu, kısaca herşey etkili. 

Bu sebeplerin bir veya birkaçı bir araya geldiğinde bazı durumlar söz konusu oluyor. Oluşan dik ve açılı yansımalardan, sesin absorbe edilmesinden v.b. interferans oluşur. Bu pozitif veya negatif yönde olabilir. Örneğin iyi dizayn edilmiş bir konser salonunda sesi absorbe etmekten çok bu yansımaların pozitif olarak kullanılması ve dezavantajlı olabilecek yerlerde absorbe edilmeye çalışılması söz konusu. 

Bu da bizi bu panellerin özelliklerine ve neden konuldukları yerlere konulduğuna getiriyor. En basitinden dinleme kalitesine etki eden 4-5 tane olay var, amaç da genel olarak dinleme pozisyonunun olabildiğince anekoik olması(bkz. unechoic, yansımasız alan, anti-reflection zone , ARZ).

Bunlardan birincisi erken yansımalar. Bunlar kısaca kaynaktan çıkan dalganın yaptığı ilk yansıma. Henüz yoğun ve güçlü oldukları için özellikle küçük oda akustiklerinde hep negatif etkileri oluyor. Köpük paneller genelde bu ilk noktalara yerleştirilip daha erken sönümlenme veya güçsüz olarak yansıması sağlanmaya çalışılıyor. daha fazla bilgi için bkz. first reflection point treatment

İkincisi geç yansımalar, bunlar da tahmin edilebileceği gibi ikincil üçüncül yansımaların oluşması olayı. Genel itibariyle çok fazla katı cisim, yansıtma özelliği fazla bulunan alan, düz duvar, halısız zemin v.b. gibi şeylerin olduğu yerlerde oluşuyor. Çözümü basit, stor tipi değil de katmanlı perdeler, lastikle yumuşatılmış pencereler, duvarlarda tablolar , koltuklar v.b. genel olarak bu problemi azaltıyor. Tahminimce arkaplan gürültüsünden kasıt buydu. daha fazla bilgi için bkz. reverb diffusion, late reflection diffusion, cancelling flutter echo.

Diğerleri direkt olarak ilgili değil o yüzden keywordleri birakacagim sadece, konusu geçerse ileride konuşulabilsin. 

SBIR - Speaker boundary Interference Response; Bass Decay; Acoustic Diffusion

Hem evet hem hayır. İşlem sırası aslında şöyle olmalı: Önce oturma / dinleme pozisyonu belirlenir, sonra bu noktanın speaker odağında kalabileceği şekilde speaker yerleşimi yapılır, speaker yerleşiminden üstte saydığım konulara dikkat edilerek tweakler gerçekleştirilip sonra ilk yansımaların olası yerleri tespit edilir. (%90 speakerin merkezinden 90 ve 45 derece açılarla çizilen tüm yaylar bu alana düşer) Bu alanlar işaretlenir. 

Şimdi görüldüğü üzere bu kaynak spesifik bir process, dolayısıyla ses kaynağının yeri değiştiğinde aynı sonuçlar elde edilemeyebilir. Fakat dolaylı olarak daha az "kötü" yansımaya sahip bir hacim olduğu için genel akustik "iyileşir". Yani evet, odanın başka bir yerinde birisi akustik gitar çalarsa da avantaj sağlanır. (oluşabilecek istisnaları açıkladığımı düşündüğüm için aksi durumdan bahsetmiyorum)

Bunun dışında bu hacim kurulumunda o spesifik kaynaktan çıkan her ses "iyileşmiş" olur. Heralde sorulan avantaj buydu. 

Videoyu izlemedim. Yalıtım köpükleri çok çok çeşitli, farklı kalınlıklarda, yoğunluklarda farklı frekanslara aşırı duyarlı/az duyarlı bir çok çeşit var. Direkt olarak havlu > (bu iş için geliştirilmiş materyal) denmesi sağlıklı değil kısaca. Ama budget çözümler düşünülünce birim metrekarede daha iyi olabilir benzer fiyatli ürüne göre; ona da karşı çıkamam. Yalnız anlattığım üzere olay daha iyi yalıtım değil, daha iyi akustik ise yaklaşım tamamen farklıdır. 

detaylı açıklama için teşekkürler.

sanırım konu yeni yapılan inşaatta gezerken odaların uğultulu olmasıyla, içinde yaşanılmaya başlayınca o uğultunun gitmesi arasındaki farka benziyor. odaya döşenen mobilyalar, halılar, tablolar, perdeler düşündüğümden fazla etkisi oluyor. oda tasarımından dolayı, anlattığın kadar detaylı akustik hesaplamaları ve uygulamaları yapamayacağım. ama bazı yerlere akustik panel yerleştirmem gerekebilir, bir de halı şart tabii ki. perde değil stor olması işi biraz bozacak.

baktığımda Ankara'da da birçok akustik ürünü satan yer olduğunu gördüm, http://www.limitakustik.com/ , https://www.sesyalitimi.co/urun-5-akustik-kumas-panel.html , https://www.giotasarim.com/urunler/akustik-sunger/ gibi. tabii şöyle sahtecilerle uğraşmamak için yerine gidip oradan almak gerekecek sanırım Türkiye şartlarında:

RRrUWEj.png

Sosyal ağlarda paylaş

Lüks akustik panele para vermek şart degil. Bauhaustaki yalıtım süngerleri bile iş görür - gözüne çirkin görünmezse. Ya da ugrasmak istersen onlara ahşap bi çerçeve falan yapabilirsin, üzerlerini kumaşla kaplayabilirsin falan. Googleda diy acoustic panel diye aratırsan da binbir çeşit ucuz çözüm çıkıyo.

Sosyal ağlarda paylaş

On 31.05.2020 at 11:16, Esh dedi ki:

ne yalan soyliyim butun dunya streaminge donunce ben de donmus sayildim sdfg. flac mlac ugrasmiyoirum artik, zaten istanbuldaki evi de bosaltirken sattim butun ekipmani falan. guzelugras da icine girdikce giriyosun. adami fena cekiyo

ulan en pisini de bana sattın be birader. sanki yiğit bulut kullanmış gibiydi... hala sünnet asasından söktüğüm kurdele sarılı etrafına sdf.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, aktiftablet dedi ki:

Lüks akustik panele para vermek şart degil. Bauhaustaki yalıtım süngerleri bile iş görür - gözüne çirkin görünmezse. Ya da ugrasmak istersen onlara ahşap bi çerçeve falan yapabilirsin, üzerlerini kumaşla kaplayabilirsin falan. Googleda diy acoustic panel diye aratırsan da binbir çeşit ucuz çözüm çıkıyo.

yani öyle çok pahalı bir şeye gerek yok da, şekli de güzel gözüksün tabii. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...

Bu tip ürünlerde zaten herkes hemfikir oluyor cidden bi yönü parasının üstünde iş görüyorsa. Mesela 2. Kulaklıkta herkes detail konusunda hemfikir olmuş. 

İşin en zevkli kısmıda review okumak aslında. Acayip bi zevk alıyorum review okumaktan ilginç bir şekilde. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 06.11.2020 at 17:54, Mal dedi ki:

Azcıcık bi deneyimimle söyleyebileceğim tek şey bu konuda giriş seviyesi diye bir şey yok gerçekten. Entry level diye sattıkları hep para tuzağı. Ama çok nadir bazı ürünler oluyor onları iyi arayıp bulmak lazım işte. 

o biraz da ne amaçla ne düşünceyle aldığına bağlı. eğer oyun oynamak, müzik dinlemek, film izlemek, podcast çekmek felan istiyorsan, Blue Snowball ice + Corsair HS50 Stereo (100 dolar felan) taş gibi kombinasyon oluyor (biraz daha ucuza da kombinasyon yapmak mümkün). ama detaylara takıntılı bir audiophile isen, Rode NT1-A + Beyerdynamic DT 770 Pro (400 dolar felan) bile alsan kesmeyecektir. 1500 dolar ve üstü bir set şart oluyor.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Çok abartı şeylerde gözüm yok öyle sağlam bi player yanına kulak içi ile olabildiğince dokulu ve etrafını saran bir müzik deneyimi. Orta segment olup  bir üst seviyeye göz kırpan bişeyler bulmak lazım işte. Geçen sene baya iyi playerlar çıkmış. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

Audiophile'ların fikrini alalım bakalım.

Gaming headset ve headphone + microphone olarak görüşleri ve fikirleri nedir?

Gaming headset'te genel olarak Drop Sennheiser PC38X önerildiğini görüyorum. Headset mikrofonlarında ise H80 RGB USB çok iyi gözüküyor. Ses kalitesi için en iyisi Epos H6PRO diyorlar.

USB mikrofonlarında AT2020 USB > Elgato Wave 3 > Blue Yeti > Hyper-X Quadcast > Razer Seiren gibi geldi bana.
Blue mikrofonlarında metalik bir patlama ve yankı duyuyorum. Hyper-X Quadcast ve Razer Seiren ses kalitesi ise kısmen kötü gözüküyor.

Daha da üst seviyeye çıkmak, XLR mikrofon almak gerekirse önerecekleri ucuz ama kaliteli Audio Interface'ler neler?

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Konu başlığı Virus tarafından Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini olarak değiştirildi
1 saat önce, Bone dedi ki:

Audiophile'ların fikrini alalım bakalım.

Gaming headset ve headphone + microphone olarak görüşleri ve fikirleri nedir?

Gaming headset'te genel olarak Drop Sennheiser PC38X önerildiğini görüyorum. Headset mikrofonlarında ise H80 RGB USB çok iyi gözüküyor. Ses kalitesi için en iyisi Epos H6PRO diyorlar.

USB mikrofonlarında AT2020 USB > Elgato Wave 3 > Blue Yeti > Hyper-X Quadcast > Razer Seiren gibi geldi bana.
Blue mikrofonlarında metalik bir patlama ve yankı duyuyorum. Hyper-X Quadcast ve Razer Seiren ses kalitesi ise kısmen kötü gözüküyor.

Daha da üst seviyeye çıkmak, XLR mikrofon almak gerekirse önerecekleri ucuz ama kaliteli Audio Interface'ler neler?

behringer umc204hd audio interface

behringer xm8500 mic

var bende. zamanında fiyat performans diye aldım hiç üzmedi. 4 yıl içinde daha iyi fiyat performans çıktıysa takip etmedim ama 2018'de durum böyleydi.

umc204hd'de headphone out'ta sesi köklemen gerekirse distortion var ölçümlerinde bu arada. benim köklemem gerekmiyor

tiLi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...