Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

DHL'den bi gorevli mail atti bugun, evrak mevrak istedi gonderdim hepsini, bakalim. Kategori 3 ithalat diye bi sey kapsaminda degerlendiriyolar, 1500 euro ve 30kg'yi gecmeyen, bireysel kullanim amacli her siparis bu sekilde galiba.

%20 gumruk vergisi, ustune de 200 lira ardiye ucreti giricek galiba, toplam 2000'e gelmis olcak oyle olursa sdklfjgnbsd

Neyse artik basa gelen cekilir ya, bu yola bas koyduk bi kere!!111
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ardiye ucreti almadilar, gumruk vergisi olarak 300 TL aldilar simdi yatirdim parayi.

Almak isteyen olursa sureci ozetleyeyim:

Ilk olarak 13 subat'ta adamlara mail attim guc kablosu Avrupa modeli olcak sekilde bi R2R 11 almak istiyorum, shipping ile beraber toplam su kadara geliyo dogru mudur diye.

Iki gun sonra adamlar bi siparis kaydi acip geri donduler. Kayit mail'a ilistirdikleri bi tablodan ibaret. Ad/soyad, telefon ve adresini (posta kodunu mutlaka girin) tablodaki ilgili alanlara doldurup geri gonderdim.

Not: Burda gumruk islemlerinde takla falan atmak istersen diye kutunun uzerine istedigin tutari yazmani soylemisler ama burasi kendiliginden 80$ olarak dolu gelmis, ben de farketmemisim acikcasi. DHL'le gelecegi icin cok anlami yok buranin (birazdan anlaticam) ama sansini denemek isteyen olursa buraya 30$ falan yazdirabilir belki.

25 subat'ta urunu kargoya veriyoz az kaldi dediler, 2 mart'ta kargoya verip tracking number gonderdiler. Alet 5 mart'ta Istanbul'a geldi ve DHL hemen ayni gun gumruk incelemesine alip gumruk surecini baslatti.

Ilk olarak paketin boyutlari, acilan dosya no gibi bilgilerin yanisira, gondericiden gelen fatura/ucret beyani gibi belgeleri iceren bilgi amacli bi ihbar mail'i geldi.

Sonra gumruk islemlerimi yurutmek icin bana bi memur atadilar ve o kisi bana bi mail atip asagidaki bilgileri istedi:

- Dolaylı Temsil Yetki Belgesi - Bunun matbu hali mail'a ilistirilmis durumda, sen bunu doldurup geri gonderiyosun. Burda paket icerigin tamamini spesifik olarak istedikleri icin "kulaklik amplifikatoru, guc kablosu ve USB baglanti kablosu" girdim
- Nüfus cüzdani ön yüz fotokopisi
- Eşya için göndericiye yapılan ödemeyi gösterir belge - Adamlarin mail'la attigi siparis kaydinin, PayPal'daki odeme kaydinin ve KK ektresindeki PayPal kaleminin ekran goruntusunu gonderdim
- Satın alınan ürünleri, fiyatlarını gösteren internet link’leri - http://www.audio-gd.com/R2R/R2R11/R2R11EN.htm

Bu kadar bilgiyi sununca zaten aletin gercek degeri ortaya cikmis oldu. Bugun de urunun gercek fiyati uzerinden hesaplanmis bi gumruk bedelini odemem icin bi mail aldim. Mail'da odemeyi DHL'in sitesi uzerinden yapabilmen icin bi link var, ordan girip odemeyi yaptim, simdi bekliyorum.

En iyi ihtimalle bugun yola cikar yarin teslim alirim heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Geldi bugun, 1-2 saattir dinliyorum, HD650'yi ucurdu resmen. Baslar falan sahane oldu, digerlerini de yavastan deniycem.

Mesela Spotify'da bile 15-20 sarkinin hepsinde yeni bi detay farkettim. Birinde elektronik bi bass sesi sandigim sey aslinda cello'ymus, birinde arkada cello ve drum machine varken ondeki kadinin agzini actiginda cikan sapirti sesi duyuluyomus, birinde bi enstruman sarki boyu reverb'liymis, birinde bi suru enstruman ayni anda duyulurken akustik gitarin govdesindeki titreme de duyuluyomus falan. Daha kim bilir neler gorcem.

Ki hani tartismali bi konu falan ama sifir burn-in var alette. Elemanin biri 300-400 saat demis (yuh ali sami).

Valla her enthusiast'a tavsiye ediyorum, inanilmaz bi deneyim cidden. Ha belki bu alet degil ama duzgun bu DAC/AMP'e gecis yapmak en azindan sdf

Edit: Tozlu masadan foto
https://i.imgur.com/mcCJrAl.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Desktop ve kulaklık amfisi gerekli değil. Fiyatı güzelmiş :)

Saygılar.

http://en.tpdz.net/products_detail/productId=37.html
en en iyi dac bu var su an elimde. a5lere bagladiginda sesi bunun uzerinden kontrol edbilirsin. a5in ses kontrol arkasindaydi dimi? bu alet preamp gorevi gorur
d30’a göre tek avantajı o olur ama audible olarak
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.indiegogo.com/projects/mobius-immersive-cinematic-3d-audio-headphone-headphones#/
Audeze Mobius: Wireless Headphones “Tuned Like the LCD Series” 100mm Planar Magnetic Fazor Drivers with AAC & LDAC Codec Support & Head-Tracking for 3D Sound
249$ early bird
kulaklığım daha çok yeni ya yapılır mı bu
planar magnetic olmasıyla ilgilenmiyorum ama bu fiyata audeze wireless head tracking...
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

DHL'den bi gorevli mail atti bugun, evrak mevrak istedi gonderdim hepsini, bakalim. Kategori 3 ithalat diye bi sey kapsaminda degerlendiriyolar, 1500 euro ve 30kg'yi gecmeyen, bireysel kullanim amacli her siparis bu sekilde galiba.

%20 gumruk vergisi, ustune de 200 lira ardiye ucreti giricek galiba, toplam 2000'e gelmis olcak oyle olursa sdklfjgnbsd

Neyse artik basa gelen cekilir ya, bu yola bas koyduk bi kere!!111

Sana gelmiş gerçi ama genel bilgi olsun. Ben de Amerika'dan sipariş verdim şubatın son günü. Kargosuyla beraber 220 dolarlık bir şeydi, mal da 4.5kg ve 100x30x20cm ebatlı aşağı yukarı. Fedex ile kargoya verdiler.

9 mart cuma günü sabah Türkiye'ye girdi kargo. Girdiği gibi de fedex'ten aradılar. 114 lira vergisi var kutunuzun, şu iban'a yollayıp dekontunu mail atın dedi kadın. Parayı yatırıp maili attıktan 10dk sonra onay maili geldi. Pazartesi sabahı da kargo bana ulaştı.

Sanırım artık ardiye ücreti vs. kitlemiyorlar. Ben açıkçası usps'le göndersinler diye dua etmiştim, ordino vs. geçirir fedex diye ama böyle çok tatlı oldu. Hiç bir şeyle uğraşmadığım gibi inanılmaz detaylı bilgilendirildim tüm süreç boyunca.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Audiophile olanlara soru,
"iyi kulaklık" neye göre seçilir?

geniş frekans aralığı, büyük sürücü çapı, yüksek hassassiyet varsa bir kulaklığa "iyi kulaklık" diyebilir miyiz?

https://www.epey.com/kulaklik/karsilastir/75011-75012-75089-76896-77740-82669-82685-101781-107787-107801/kingston-hyperx-cloud-revolver-s_kingston-hyperx-cloud-revolver_steelseries-siberia-200_pioneer-se-mj522t_sony-mdr-xb950ap_pioneer-se-mj591_razer-kraken-pro-v2_pioneer-hdj-500_philips-shp8000_philips-shb9250/
mesela şu kulaklıklar "en ucuz iyi kulaklıklar" mıdır?
burada en iyi kulaklık Pioneer SE-MJ591 mıdır?

https://www.epey.com/kulaklik/karsilastir/75011-75685-98636-98637-98725-101137-103064-103068-106180-107626/kingston-hyperx-cloud-revolver-s_sennheiser-g4me-zero_audio-technica-ath-m50x_audio-technica-ath-r70x_sennheiser-hd-569_sennheiser-pc-350-se_akg-k550_akg-k702_audeze-el-8-open-back_pioneer-hdj-2000mk2/
şu kulaklıklar da "en pahalı iyi kulaklıklar" mıdır?
burada en iyi kulaklık Audeze EL-8 mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Oyle sabit bir kriter yok, ne duymaktan hoslaniyorsan o ses karakterine, elindeki kaynaga vs gore secilir.

Frekans araliginin okadar anlami yok, cook buyuk aralikta calsa da kulagin duyabildigi aralik belli zaten.

Cok hassas olur, senin kaynak cok kuvvetli kalirsa, hissing denen sey olur mesela nefret edersin.

Analitik calan bisey olur, dinledigin kaynak da muzikal olmaz, muziklerinin formatlari yada kayiplara tirt olur bu sefer de ayrintili bir sekilde cöp dinledigin icin sevdigin sarkidan nefret edersin :D

En guzeli buyuk sehirlerdeki cesitli HiFi store'lara gidip deneme yapmak yada odyofil topluluklarin bulusmalarinda bedava tecrube edinmek niyetin ciddiyse :)
Sosyal ağlarda paylaş

internette okuduğum yorumlarda hep oyuncu kulaklıkların çöp niteliğinde olduğu, ucuza alınacak audophile kulaklıkların bin kat iyi olduğu gibi şeyler yazılıyor.

mesela "256k mp3 ile 320k mp3 arasındaki ayrımı bariz duyamıyorsan, ses sistemin çöptür" diyenler var.

facebook üstündeki videoları HD ve SD biçimde izlerken bariz bir ses kalite farkı olduğunu söyleyebiliyorum,
https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality
ama mesela şu testte "bariz" bir fark olduğunu söyleyemiyorum.
G633 kulaklıkla ve CMSS açıkken denediğimde 4/6 doğru çıkarttım.
ama onları seçerken şans eseri mi tutturdum emin değilim.
mesela 4. soruda 3. seçeneğin 2. seçeneğe göre biraz daha patlak bir ses verdiğini hissettim. seçeneği seçtikten sonra doğru çıktı. ama sonucu gördükten sonra tekrar duyabilecek miyim o farkı dememe rağmen olmadı.

audiophile olmak gibi bir takıntım yok, 192k mp3'lerimle mutluyum.
ama birazcık bile daha iyi ses sağlayacaksa "neden olmasın" gözüyle bakıyorum ben :D
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

kulağına göre seçilir.

this. Ben mesela hic bir bose kulakligi sevmiyorum, sevemiyorum. EQ'nun agzina sictiklari icin parcanin ne mixi ne masteringi kaliyo dinlerken. Medium/high end studyo monitörlerim/kulakligim var netekim attigin sayfadaki parcalari dinlerken ayirt edemedim nerdeyse sdfgh 5/6. Yinede emin olamadim cogunda. Dolayisiyla cok fazla specs okuyup "bu iyiymis" deyip bisey alma, bildigin parcalari dinle kulagina iyi geleni al.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...