Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Neutral kulaklik ne, soyleyip duruyorsun dersen; bunlar sesi oldugu gibi veren kulakliklar, kaynaga tamamen sadik kalirlar, bas arttirmak gibi seyler yapmazlar. Sarkiyi kaydederken sanatci ve kayitci nasil duydusa onu vermeye calisirlar. Kayit zaten kullandigim bilgisayardan pahali analitik kulakliklarla filan yapilir. Eger audofil olacagim diyorsan bu tarz bir kulaklikla basla derim.

konuya kac gundur yazacagim biseyler bi adam gibi okuma firsatim olmadi sunu gordum dayanamadim.

neutral kulaklik ile monitor ayni sey gibi bahsedilmis. degil.
tutup da dynamic driver ile monitoring yapilabilecek yanlis algisi olusmasin, oyle bisey yok maalesef.

kaynaga sadakat da karaktersiz sesle olmaz, kaydin karakterini veremeyen kulaklik olur sadece.

audiophilia da oyle "ben basliyorum panpa" denen bi mevzu degildir, 2 yolu var onunde; birincisi muzigi seven, ikincisi hardware seven.

muzigi sevmeye, daha keyifli dinlemeye calisan insana bu konu boyunca neutral diye adlandirilan ekipmanlar sadece alacagi keyfi azaltir.

Monitor lerde keyifli degiller, her ne kadar monitoring kavrami cesitli ve goreceli de olsa, dinleti icin monitor sadece tatminsizlik getirir, kusurlari gorup onlara bisey yapamamak falan hep cok aci seyler. Ama zaten kavramlar hali hazirda karistirildigi icin aradaki fark o kadar keskin gelmeyecektir su anda.

Analitik ses falan gibi tanimlar da gordum, bahsedilen rangedeki kulakliklarla olmaz o dediginiz, kelimeleri bedava susleyebiliyoruz da , ses para istiyor o kadar suslemek icin.

Esh said:

Ses karti uzerine iyi bir amfi/receiver gerekiyor mu bu arada? Hani cok mekanik olmaz mi ses kartinin cikisi?

xonar larin burr brown lar pek ihtiyac hisestmiyor. xfi ,auzen turevleri inanilmaz mekanik ama evet. amfi falan da kurtarmiyor.

Esh said:

butun tonlari almak icin de bir amfiye ihtiyac yok mu iste?

bence her zaman var.
Sosyal ağlarda paylaş

E ne alcam lan ben o zaman, kafam allak bullak oldu sdf

Shure SRH 440 kafama çok yatmıştı mesela ama onda da ters köşe olduk. Odyofil olcam diyip lönk diye 4000 liralık ekipman almak çok mantıklı gelmiyo bana, zaten daha arşivin %70-80'i MP3 şeklinde, uğraş babam uğraş. O yüzden yavaş bi geçiş lazım işte, odyofil olcam diyip yapıcaz bi şeyler, ne kadar olduysak o kadar. Zaten başlık audiohpile'lığa giriş abi, olcak o kadar terim hataları.

Sonuç olarak basları adam gibi olan, G35 gibi kafa delmeyecek bi kulaklık lazım bana. Kafa yeterince karıştı zaten, düz sorayım bari sdf

Edit: Bu arada Essence STX'i bulamadım henüz. Çok derin aramadım ama, mesela Asus'a ya da Çizgi'ye direkt sormadım. Kulaklık bi kesinleşsin, ona göre sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Aa bak ne güzelmiş, aradığımı bulmakta bi hayli zorlandığım bi site olduğu için böyle geç farkediyorum konuları. Link verilmese esgeçicektim mesela, eyvallah.

said:
DJ, 1 - Shure SRH-440 [$75]: Relatively flat response comparable to the Sony MDR-V6, possibly overthrowing it. Very good seal; Bulky and comfort is hit or miss as with all Shure headbands. Can upgrade to SRH840 memory foam pads for more comfort. Collapsible design with detachable cable.

said:
1, 2 - Shure SRH840 [$150]: Relatively neutral overall, with ample bass. Similar build to the SRH440, with better stock memory foam pads. Might have some comfort issues with headband and weight.
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

E ne alcam lan ben o zaman, kafam allak bullak oldu sdf

Shure SRH 440 kafama çok yatmıştı mesela ama onda da ters köşe olduk. Odyofil olcam diyip lönk diye 4000 liralık ekipman almak çok mantıklı gelmiyo bana, zaten daha arşivin %70-80'i MP3 şeklinde, uğraş babam uğraş. O yüzden yavaş bi geçiş lazım işte, odyofil olcam diyip yapıcaz bi şeyler, ne kadar olduysak o kadar. Zaten başlık audiohpile'lığa giriş abi, olcak o kadar terim hataları.

Sonuç olarak basları adam gibi olan, G35 gibi kafa delmeyecek bi kulaklık lazım bana. Kafa yeterince karıştı zaten, düz sorayım bari sdf

simdi yazdigim seyden fakirler muzik dinlemesin gibi bisey cikartmayalim =P

uygun fiyata keyifli muzik dinleten seyler var yok degil. Ama bence dinleyici once neden hoslandigini tayin etmeli.

her kulakligin farkli muziklerdeki performansi farkli, atiyorum falanca beyer klasikde epic performans cikartip, bayan vokalli pop jazz da cuvallayabilir.

bunun da cozumu balanced bi kulaklik alayim hepsini ayni dinlerim demek degil. Bu bazen daha az dinledigin biseyi biraz daha iyi duyabilmek icin cok dinledigin seylerin kalitesinden feragat etmektir. Benim mudehale ettigim anlayis oydu.

Atiyorum guzel bi kulaklik ve ses karti bence mukemmel baslangic. Ama tutup da "abi amfi gerekiyormus" diyip araya 20 dolarlik sey alma. alma yani daha iyi.

illa marka soyluyorsak benim head-fi giris icin onerim grado dur. Fazla yorum katar bazen, ama keyifsiz oldugunu hic gormedim. Alessandro ms-1 , grado sr60i falan gibi (ayni kulaklik bu arada) ciddi ucuz kulakliklarin cok ciddi gecinen performerlari yedigine cok kez sahit oldum.

uzun lafin kisasi, hardware degil keyifli muzigi kovala. Neyin eksik neyin fazla oldugunu gordugunde bi sonraki aliminda daha guzel secim yaparsin. O kulakliklarda yazan speclerin, cogu zaman yorumcularin ise yaradigini daha gormedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında bi kere görmüştüm adamın biri şu şu var diyip 4-5 tane kulaklık saymış, klasik müzik dinleyeceğim zaman şunu takıyorum, rock dinleyeceğim zamna şunu takıyorum falan demiş. O zamanlar oha lan adam parayı saçmış diyodum ama balanced bi şey alayım alayına gitsin demekle işin içinden çıkılmıyo olması da mantıklı şimdi bakınca. Yoksa herkes öyle yapardı, 50$ da olmazdı heralde alet sdf

Bassı bol isteyen biri olaraktan Shure SRH 440'ı tercih edebilirim o zaman başlangıçta. Zaten ucuz da.

Grado'lara baktım da kulağı kapsamıyomuş, kapsayan bi şey olsun isterim bilgisayar kasası uçak sesi yaptığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şimdiye dek 3 kulaklık kullandım, ilk ikisinde başım çok ağırdı mı alnıma dayıyodum kafa bandını, idrae ediyodum bi süre öyle. Ama G35 hayvan gibi büyük, ağır ve sert olduğu için alnıma dayasam alnımı ağrıtıyodu ve direk düşüyodu abi aşağı.

Plantronics DSP-500
http://ianscott.biz/wp-content/uploads/2008/10/plantronics-dsp-500.jpg

Microsoft LifeChat LX-3000
http://img.akakce.com/microsoft/microsoft-lifechat-lx-3000-jug-00002-z.jpg

Logitech G35
http://www.logitech.com/assets/17299/17299.png
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Rock ve türevlerine can veren şey lan bas gitar, bassız olmaz. Daha fazla lurklemem lazım demek ki.
ş

bu arada sunu yeni gordum ;

tabii kaydin nasil mixlendigiyle de alakali ama genelde 50-300hz arasi oluyor. Ki bu cogu zaman mid e daha yakin demek. Sirf bunun icin bass tarafi guclu kulaklik ariyorsan fyi.

su da guzel bi charttir eq ve spectrum yorumlarken.
http://www.offbeat.co.uk/wp-content/uploads/2012/06/eq-chart.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

%80 gümrüğe takılır. Sana tebliğ kağıdı gelir 'efendim 1 ay içinde gelip alın yoksa bize kalır' gibisinden. Sen de atlar o kağıt ile Topkapı'ya gidersin. Falanca paket benim dersin ve depo numarasını söylersin o kağıt üstünden. Paket çıkartılır, açılıp bakılır. İçinden %90 faturası çıkar ve o fatura bedeli üstünden ABD için %20, diğer ülkeler için %18 KDV ödersin ve paketini alıp gelirsin :) Bir de bildiri masrafı olarak 3-4 lira bir para alırlar. Fatura çıkmaz ise tahmini bedel koyarlar.

Ben bir keresinde faturası çıkmayan ürün için pahalı değildi dedim ve en düşük bedel (98 USD) üstünden KDV ödedim. ebay'de gelip baktığımda 152 USD mal bedeli ödediğimi görmüştüm :P Bazen de kapıp kapına kadar gelirler (2 sene evvel 467 USD'lik vitamin/takviye siparişim).

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı para'nın dediği gibi oluyor olaylar.

yalnız x ürününü yurtdışından aldık 150dollar ama türkiye fiyatı 350 dolar diyelim. bu tür durumlarda %20 vergiyi gelen ürün fiyatı üzerinden mi yoksa türkiye'deki ürünün fiyatı üzerinden mi biçiyorlar orası soru işareti benim için.

gerçi kaç tane gümrükçü açıp türkiyedeki fiyatını araştıracak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...