Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

aktiftablet said:

Pasif neden almasın?

Kafana yatan güzel bi stereo amfi al, hatta ikinci el bile olur. İleride daha iyi birşey istediginde amfi derdi olmaz, seçenegin çok olur.

Ben Sony ta-ax500 le (1983 model) Kef ls50 leri sürüyorum. Pasif ve koaksiyel tasarım. Gayet memnunum. Stereo ses genişliği de gayet cici. Tatlı nokta mevzusu da daha hoşgörülü.

Enstrümanlarımı da aynı komboyla duyuyorum (Clavinet ve synthesizerlar)

Aktiflerin içinde iyi amfi katı olanları da pahalı malum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Selamlar,

Aşağıda fotosunu eklediğim eski bir receiver + speaker + subwoofer seti eski ev arkadaşımdan kalma kenarda boş boş duruyordu.

Geçen ay TV alınca işe yaraması için kursam mı diye düşünmeye başlamıştım. Bugün kontrolden geçirdim de bayağı bir kablosu falan eksik. Ne dersiniz kurmaya uğraşmaya değer mi?

eQ5RJGi.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.02.2020 at 23:19, Deathblade dedi ki:

Selamlar,

Aşağıda fotosunu eklediğim eski bir receiver + speaker + subwoofer seti eski ev arkadaşımdan kalma kenarda boş boş duruyordu.

Geçen ay TV alınca işe yaraması için kursam mı diye düşünmeye başlamıştım. Bugün kontrolden geçirdim de bayağı bir kablosu falan eksik. Ne dersiniz kurmaya uğraşmaya değer mi?

eQ5RJGi.jpg

Her türlü TVden daha iyi ses verir.

Fotoyu arkadan çeksen daha bi yardımcı olabilirdik, normalde hoparlörlerde kablo olmaz, kullanıcı kendi istedigi kabloyu kullanır bu resimdeki sonyleri bilemiyorum. Kablosu sabit mi ya da üzerinde ne tarz terminal var. 

Eger kablon yoksa şöyle ucuz birşeyler al. 

Diğer yaylı terminalden varsa zaten anlatmaya gerek yok ?

Recieverın üzerinde model yazmadıgından emin olamadım, üzeirnde hem dolby digital yazıyo, hem stereo yazıyo ve A,B,A+B stereo seçimi var. O recievarda hdmi yoktur, önce TVnin optik çıkışından recievara baglantı dene bakalım dolby digital ses alabilecek misin?

Edit: recieverın modelini şimdi gördüm, çok garipmiş gerçekten. Baya stereo receiver tandansı var, yanına surround iliştirilmiş gibi, hatta ac çıkış bile var ?

Dedigim gibi TVden dijital baglantı yap, ön hoparlörleri A yazan çıkışa bagla, impedence selector'ı 8de bırak hiç dokunma ona ?

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi bazilariniz gercekten komik.

aletin modeli okunuyor: Sony STR-DE835 - AV receiver - 5.1 channel | STR-DE835

https://www.cnet.com/products/sony-str-de835-av-receiver-5-1-channel/

Built-in Decoders: DTS decoder, Dolby Digital, Dolby Pro Logic

Spoiler

415716631112522jins.JPG

biri (paramecium'mus) de TV'den iyi ses verir yazmis.  ?  ?  ?  ?  ?  ? 

simdi baska biri gelir, 400tl'ye bana sat diye.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tamam, lambali falan degil ama piyasadaki bir cok -hepsiburada 2000tl'den az- ses sisteminden iyi.

eksigi de yok yeni aletlerden, eski burda vurgu yapilacak nokta degil ki ? 

zaten teknoloji seste ileriye HIC gitmedi.

forumun %90'una en dandik soundbar'da muzik dinletsen, yine tv'nin hop'lerinden iyi olacagi icin WOW efekt olur.

ne zaman kalburustu bir sistemde (atiyorum) pink floyd vs. iyi bir kayit dinlersin, o zaman onceki dinleyislerinde duymadigin sesler fln sasirtir...

edit:

HDMI INPUT yokmus, o baya skinti. neden diye sorana anlatirim (kisaca HDMI'siz 5+1 ses almak zor.)

Sosyal ağlarda paylaş

yok, hayir bende de eski AV receiver var. (HDMI inputsuz)

digital optic'den pc'ye baglayinca 5.1 ses almak cok pahali cunku yeni ses kartlari 800tl falan. (3 tane satilik ses kartim var isterseniz deneyin, driver problemleri var)

digital => analog en rahat hdmi ceviriyor. (biliyorum bu skintili bir cumle oldu ama uzun uzun yazmayalim)(kisaca 5+1 ses kablo baglantisi disindaki durumlar diyelim)

ben netflix / ps4 icin yaziyorum + PC baglantisi + PC encoding.

yaklasik 10 senedir ayni receiver var ? 

detay edit:

PS4'de dolby ve dts secilebiliyor ama

PC'den mkv fln izlerken DTS encoding disindakiler 5.1'de kotu calisiyor (diyaloglar vs. skinti cikarabiliyor veya bazi hop'lerden ses gelmiyor veya farkli icerik acinca ses patliyor)

digital optical out / calisan sayili ses kartlarindan biri de da bu: $90 + $50gumruk/shipping amazon (yenileri asiri pahali, bakarsiniz ilgileniyorsaniz)

Sosyal ağlarda paylaş

On 19.02.2020 at 23:19, Deathblade dedi ki:

Selamlar,

kesinlikle deger.

soundbar vs gibi cozumlerin iyileri +1000TL'den basliyor.

kablolamama (hop ve receiver arkasi kablo saklama/duzenleme) isinde iyiysen kesin ugrasmaya deger.

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi biraz debelendim.

Öncelikle yazmayı unutmuşum neler var. Onu yazayım.

Receiver: STR-DE635
Center: SS-CN305
Left-Right: SS-V305
Subwoofer: SA-W305G

Receiver Arka Foto

Spoiler

6AJI1HO.jpg

Subwoofer Arka Foto

Spoiler

7I2uEE8.jpg

Şimdi sorularıma geçeyim.

- Sesi düzgün bir şekilde iletebilmek için 1,50mm'lik kablo mu alıyorum? İlk başta aktif 1,50mm'lik öneri yapmış, aşağıdaki kabloyu alayım diyorum.
https://urun.n11.com/uydu-ekipman-ve-malzeme/ses-sistemi-hoparlorelektrik-kablosu-2x15mm-1-metre-fiyatdir-P116765282

- Benim anladığım şu şekilde bağlayacağım;

1- Optik bağlantısını yapıyorum. Aşağıdaki toslink tipi kabloyu DIGITAL OPT yazan yere bağlıyorum.
https://urun.n11.com/kablolar/ugreen-toslink-fiber-optik-ses-kablosu-P372703864

2- Receiver'ın SPEAKERS FRONT A L ve R çıkışlarını, subwoofer'ın SPEAKER IN L ve R girişlerine bağlıyorum. Sonrasında subwoofer'ın SPEAKER OUT L ve R çıkışlarını ön hoparlörlere bağlıyorum. Kafamı karıştıran burada aynı zamanda receiver üzerinde bir subwoofer bağlantısı var. Bu ne işe yarıyor? Burada hoparlörleri direkt receiver'la bağlayıp, subwoofer'ı kablo ile bağlayabilir miyim? Evet ise, nasıl bir kablo almalıyım?

3-Receiver'ın SPEAKERS REAR ve CENTER çıkışlarını arka ve ön hoparlörlere bağlıyorum.

4-IMPADANCE SELECTOR kısmını 8ohm olacak şekilde ayarlıyorum.

5-Bu bağlantıları yaptıktan sonra sonra optik çıkışı kullanıp sistemi kullanabilirim diye düşünüyorum. Fakat optik çıkış olmadığında bilgisayar, telefon vs... bağlamak için için nasıl bir kablo almam gerekiyor?

Deathblade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

subwoofer to receiver => https://urun.n11.com/uydu-hoparlor/belkin-proav-1000-rcarca-subwoofer-kablo-4-metre-P405648960

diger hepsi 1,50mm

5- bundan aliyorsun, ps4 - tv - pc hepsini toslink ile bagliyorsun.

https://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/optik-switch-optik-secici-toslink-coklayici-3-in-1-out-3-giris-1-P267411841

5b- iphone baglayacaksan appletv al eski bir tane, ona da toslink optical / androidsen chromecast

//

iyi ses kalitesi alicaksin AMA kablolari cok iyi planla, her yer kablo olucak

bir de kumandada TEST olur, ona bas kurduktan sonra teker teker ses gelicek HOP'lerden ? 

Sosyal ağlarda paylaş

@Goering  başta göremedim avr modelini sonra gördüm yazdım işte? fiyat kavgasına yorum yapayım, hdmi olmaması çok büyük eksi. Çünkü bu ampli degil, avr. hdmi olup da versiyonunun eski olması da eksi mesela, internette 1000tl ye ilan açan da vardır illaki ama hdmi öncesi avrler o kadar etmez. Mesela dolby ve dts'in lossless formatları da hdmi'ın her versiyonunda çalışmıyor diye biliyorum, çalışsa bile cihazda çözücüsünün olmaması eksilerden biri. Ama bu demek degilki aleti çöpe atacaksın, gerçekten de TVnin eşantiyon olsun diye mecburen koydukları saçma hoparlöründen iyidir ?

43cm deck genişliginde ve agır bir cihazı da normalde kimse pcde kullanmaz. Fonksiyonel olarak çok mantıklı (modern grafik kartları hdmidan her türlü ses kodekini saglıyor ve de on board ses kartından çok çok performanslı - bunu bizzat denedim) ama cihazın boyutları nedeni ile hiç pratik degil.

@Deathblade : Abi sen yaptıgın sabwoofer baglantısı, subwoofer çıkışı olmayan amfilerde kullanılır. Sen goreingin linkini verdigi gibi tekli bir rca kablo ile (daha ucuzu da olur) recieverın sub çıkışını, subın line in yazan girişine bagla. Aslında o giriş line-in degildir, subda dikkat etmeden o şekilde yazmış sony, kafanı takma şimdilik bu ayrıntıya.

Egerki sub çıkışı olmayan bir stereo ampin olsaydı, ön hoparlörlerin high-level çıkışlarını sub üzerinden dolaştırarak verecektin.

Diger bütün hoparlörleri, amfide uygun terminallere, ucu açık kablolarla baglayabilirsin. Hem benim, hem göringin verdigi linktekiler uygun. 

İkinci olarak, avrnin menülerinde gezin ve nasıl bir bass management yapıyor ona bak. Diger hoparlörlerin küçük oldugundan, onlardan çok fazla bass almak yerine, 5 kanalın da basslarının subwoofer kanalına yönlendirmen uygun olanı.

Bunu yapmak için, avr'nde hoparlör ayarlarından speaker size "small" seç. Crossover ya da lpf ayarı görürsen 80hz yap. Subwooferın üzerindeki ses seviyesini en ortaya getir. Subwooferın üzerinde crossover varsa maksimuma getir. 

impedance selector, yamaha amfilerin meşhur ve anlamsız bir o kadar korkulan dügmesi ?  Adamlar sanırım asyadaki ya da bi bölgedeki bir regülasyon için mecburen koymuş. bagladının hoparlör empedansı ne olursa olsun, o 8de kalsın.

Bilgisayarında dijital çıkış varsa yine onu kullan, yoksa analog 5.1 giriş kullanabilirsin. Telefon için bence en iyi çözüm bluetooth dönüştürücü örnek: https://www.hepsiburada.com/logitech-bluetooth-adapter-980-000912-pm-bd501403

Senin cihazın kullanma kılavuzunu indirdim, lazım olursa mail falan atabilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Deathblade dedi ki:

2- Receiver'ın SPEAKERS FRONT A L ve R çıkışlarını, subwoofer'ın SPEAKER IN L ve R girişlerine bağlıyorum. Sonrasında subwoofer'ın SPEAKER OUT L ve R çıkışlarını ön hoparlörlere bağlıyorum. Kafamı karıştıran burada aynı zamanda receiver üzerinde bir subwoofer bağlantısı var. Bu ne işe yarıyor? Burada hoparlörleri direkt receiver'la bağlayıp, subwoofer'ı kablo ile bağlayabilir miyim? Evet ise, nasıl bir kablo almalıyım?

Şuna tam cevap vermemişim.  5.1 kanallı sesin noktadan sonraki subwoofer kanalı. Yani aslında 6 kanallı ses var.  Diger 5 kanalda full range her frekans var, ama .1 de sadece düşük frekanslı ses var.

Sen 5.1 içerik izlerken -idealde- subwooferdan bu .1i duyman gerekiyor. Stereo yani 2.0 içerik dinlerken idealde subwooferın çalışmaması gerekiyor.

Ancak bazı sebeplerden daha güçlü bass duymak için, noktanın sol tarafındaki kanalları da bir lpf filtreden geçirip, onların bassını da subwoofera yönlendirmek isteyebilirsin. 

Stereo amfide, senin yaptıgın gibi bagladıgına subwooferın içindeki filtre, bassları kendisine, geri kalan sesleri hoparlöre veriyor. Sen amfini böyle baglarsan .1i duyamazsın.

Benim tarif ettigimde bass managementı subın içindeki muhtemelen çok kaliteli olmayan pasif filrte yerine, amfindeki dijital ses işlemcisine bırakıyoruz. Amfin sub çıkışından hem .1 ', hem de diger 5 hoparlörün sadece basslarını suba "kontrol edilmiş" (yani bütün ton ve volüm ayarı yapılmış ancak güçlendirilmemiş" şekilde gönderecek. Subda bu sinyali kendi power amplisi ile güçlendirecek. Bu yüzden aslında subın üzeirndeki filtre ve varsa ton/eq kontrollerine ihtiyacın yok. Bunların hepsini maksimuma getir.  Volume'ü ise en ortada tutarak ilk konfigürasyonu yap ki, az veya fazla oldugunda ayar yapma imkanın olsun.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Frostbite dedi ki:

bu konu hakkında türkçe kaynak varmı? ama tam zengin hobisi valla.

O kadar kaynak yazacak bi konu degil ya. AVR dedigin alet basitçe, içinde bir hdmi switch var. Uydu alıcı, ps4, vs hepsini buna baglıyosun, bunu da TVye baglıyosun. Hangi kaynagı seçtiysen TVye onun görüntüsünü yolluyor, sesi yollamıyor. Sesi kendisi çözüp, kendi amfisiyle bagladıgın hoparlöre yolluyor. Hoparlör kısmı burda senin zevkine kalıyor, binlerce marka model içinde kulagına hoş geleni alıp kullanıyosun.

Bu aletlerin kötü yanı -çok üst seviye modeller hariç- analog input bile kullansan her sesi önce dijitale çevirip işleyip, ondan sonra tekrar analoga çeviriyor.

15 saat önce, Goering dedi ki:

ne zaman kalburustu bir sistemde (atiyorum) pink floyd vs. iyi bir kayit dinlersin, o zaman onceki dinleyislerinde duymadigin sesler fln sasirtir...

Geçen hanım bi pinkfloyd CDsi alıp geldi. Adamlar CDnin kitapçıgında kullanılan her ekipmanı, analog-dijital dönüştürücülerin marka modelini nasıl kayıt yapıldıgını vs vs anlatmış. Dinleyince anlıyosun  gerçekten. Alan Parsonsın bi lafı var "odyofiller müzik dinlemek için ekipman kullanmaz, onlar ekipmanlarını dinlemek için müzigimizi kullanır" diye, kayıt o kadar iyi gerçekten de pink floyd sevmesen de dinlersin yani. d&r da nasıl kaydedilip nasıl basıldıgı belli olmayan plaklara para verenler bir yana dursun, CDnin hakkı verildiginde ne kadar iyi bi medya oldugu da ortaya çıkıyo.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Optic mevzusunda da passthrough olarak TV'yi kullanmak en optimum çözüm (tabi TV kullanıldığını varsayıyorum her şekilde). TV üzerindeki tüm HDMI inputları optical ile AVR'ye göndermek aradaki baya bir aparatı kaldırıyor tabi. Örneğin ben soundbarımı bu şekilde kullanıyorum. TV'lerin genelde DTS passthrough vb özelliği olduğundan seste bir kayıp yaşanmıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Konu başlığı Virus tarafından Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini olarak değiştirildi
  • Yeni Oluştur...