Jump to content
Killer

Beslenme

Öne çıkan mesajlar

§ 11 Eki 2021, 14:57
5 saat önce, Fistan dedi ki:

sonra bir de diyetisyene gitseydin keske daha iyi bilgilenirdin

4 saat önce, Akhlaur dedi ki:

Diyetisyene gitmen doğru seçenek. 

sorduğum soruyu anlamamışsınız. mesele "intermittent fasting nedir" sorusu değil, gerçekten bilimsel olarak bir geçerliliği var mı yok muydu... diyetisyenler o dönem meşhur olan diyet programlarını yazabiliyor. bu yüzden rasgele bir diyetisyene gitmiş olmak aradığım cevabı bulmak için yeterli değil.

4 saat önce, Liebe dedi ki:

ya çok detaya girmiim ama if yapıyorum diye baklava börek gömmüyorsun o yeme saatlerinde ona dikkat et. 

16-8 ile başlamıştım ben sonra 18-6 ya döndüm günlük rutinime daha çok uyuyor diye. 12'de et-salata öğle arası meyve çerez istediğim kadar sonra saat 6'da artık ne bulursam sebze-baklagil ağırlıklı olmak üzere.

kalan aralarda da bitki çayı, kahve. 

spora da haftasonları sabah gidiyordum if bitmeye yakın, pek gücün olmuyor ama inanılmaz yağ yakıyorsun zorlamadan. 

normal diye ile farkı için de basitçe şunu izlesen yeter;

klasik diyetle farkı ilginç. 3 öğün, 3 ara öğün, sabah 7-8 akşam 20-21'e kadar. hep "zayıflamak için sık sık yiyin, az yiyin" denirdi, şimdi kısıtlı bir aralıkta yedirip uzun süre aç kalmaya şartlandırıyorlar. bu bahsettiğin düzenin sana faydalı geldiğini hissettin mi? 

3 saat önce, Fili dedi ki:

Temel fark hormonlar üzerindeki etkileri.

https://www.bbc.com/news/magazine-20243692

Burada birkaç bin yıl içinde nasıl öğün sayılarında değişim olduğunu güzel anlatmışlar. 

Elektrikten önce insanlar milyonlarca yıl güneşe göre yaşadı ve evrimi ona göre gerçekleşti. Haliyle bu evrime ters gidince vücutta sıkıntılar çıkıyor.

Bu IF in işe yaramasındaki temel nedenin de if yapanların gün ortası yemek yemesiyle alakası olduğunu düşünüyorum. Gece 12 gibi yatan birinin akşam 8den gece 12ye kadar yaptığı iften o kadar hayır gelmez bence.

IFten daha önemlisinin zamanlama olduğunu düşünüyorum ve bu da bizi chrono-nutrition konusuna getiriyor. 

https://www.strongerbyscience.com/chrononutrition/

Uzun ama güzel ve bilgilendirici bir yazı tavsiye ederim.

hmm ilginç konular sağol, okuyayım onları da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 11 Eki 2021, 15:00

diyetisyenliği astrologlar gibi zannediyorsun heralde sdgd, öyle olanları da var gerçi haklısın. doktorun malı oldugu gibi

3 dakika önce, Bone dedi ki:

diyetisyenler o dönem meşhur olan diyet programlarını yazabiliyor.

Fistan tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 11 Eki 2021, 20:08

@bone hayatımın en harika hissettiğim dönemiydi. Sağlık sıhhat fışkırıyordu yüzümden iş yerinde falan olm sen ışıldamaya başladın diyordu arkadaşlar. Şu hastalığımı atlattığım gibi tekrar o düzene gireceğim =(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 12 Eki 2021, 05:31

İntermittent fasting için instagram spor fenomenlerinden Tuğrul Çağrı Yılmazer deneyimlerini paylaştığı video , reelsleri var ona bakabilirsin.

Sık sık az yiğin görüşü bayadır yıkıldı aslında. Devamlı kan şekerini yükselttiği için sorun. Herkesin metabolizması da aynı değil sende işe yarayan durum başkasında aynı etkiyi vermeyebiliyor. En güzeli deneyip görmek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 12 Eki 2021, 07:31

6-18 başladım ben de,  12:00-18:00 arası yapıyorum. baktım rahat gidiyo 4 saate düşürürüm de 17'ye kdar mesaideyim ne ara bitirecem işleri de yimek yiyecem,  13:30-17 gibi bi şey yaparım belki

gerçi ben genelde kahvaltı yapmıyordum öğlen yiyip akşam da çok gece kalmadan max 7de yerdim ama şimdi tamamen bilinçli hiç aburcubursuz ve o saatler dışında sadece su yapınca bakalım ne değişecek 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 12 Eki 2021, 09:29
18 saat önce, Bone dedi ki:

sorduğum soruyu anlamamışsınız. mesele "intermittent fasting nedir" sorusu değil, gerçekten bilimsel olarak bir geçerliliği var mı yok muydu... diyetisyenler o dönem meşhur olan diyet programlarını yazabiliyor. bu yüzden rasgele bir diyetisyene gitmiş olmak aradığım cevabı bulmak için yeterli değil.

Ben doğru cevabı verdiğimi düşünüyorum. Kalifiye bir diyetisyen sana neyin uygun olup olmadığını, uygulayacağın diyetin mantığını ve normal fasting den farkını da açıklayacaktır. Burada kendisini geliştirmiş ve bu konuda çok bilgili insanlar var. Senin yaptığın bu işi meslek olarak yapan birine sormadan cevap bulmak. Bulamazsın demiyorum tabi bulabilirsin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

• Yeni Oluştur...