Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektro Gitar 101

Zikko

Öne çıkan mesajlar

Belki sayısız açılmıştır bu konu ama tekrar açayım belki yardımı dokunan birileri çıkar :)

benim en son müzik aletiyle ilişkim helvacıoğlu flütle sonlandı ve bu aralar gerek sıkıntıdan gerekse iş yoğunluğumdan stress atmak istercesine akşamları eve geldiğimde bir müzik aleti çalayım diye düşündüm.

şimdi konuya gelecek olursak,

güzel bir alet almak istiyorum ne önerirsiniz (1-2bin arası olabilir). ?

ve bunu kendi başıma öğrenebilir miyim ? gidip elin bebesine para yedirmek istemiyorum, ayrıca bunu yapacak zamanım ve özverim yok. (Basic lvl için ileriki lvl'lerde gidebilirim.)

kendi başına nerden öğrenilir, egzersizleri nelerdir vs.

birde anfi alınıyor sanırım, kulaklığa takabiliyo muyuz onu ?

onun için de güzel bir tavsiye alabilirim.

ayrıca les paul dı sanırım o tarz seviyorum.

çok teşekkürler şimdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

cort'lara bak başlamak için. geliştirdikçe ideallerin de değişir, gidip 2k les paul alma direk başlarken bence. belki sonra deneyim kazandıkça başka tonlarda gitarlar istersin parana yazık etme.

sonra başla çalmaya, sevdiğim şarkıları falan çalışarak başla. guitar pro çekersin, tablara baka baka çalarsın. kolaylardan gidersin falan.

ama şarkı çalışarak en fazla şarkı kavırlarsın. o yüzden internetten falan müzik bilgisi, gam falan öğrenmeye bak. akorları öğren ilk iş. akor bas akdeniz akşamları çal falan.

böyle işte.

bu arada ben gitara bunla başlamıştım. çok uzun yıllar da çaldım. kaliteli gitardır. önereyim http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=615&gid=111
Sosyal ağlarda paylaş

bütçene göre gitar al ne kadar ayırabiliyorsan. başlangıç gitarı en kötüsü olunca insanı soğutabiliyor biraz. en az birkaç yüz lira şart, belki bin lira. ibanez cort vs yeterli olur. kendin de öğrenirsin tabi ama daha çok vakit alır. eğer geçmişin yoksa bence temelinin eğitimini al mutlaka, sonra evde de geliştirirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
moriQ said:

ses kartı dediğin http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-studyo-ekipmanlari-satilik-m-audio-fasttrack-usb-ii-profesyonel-ses-karti-phantom-110887997/detay ?

bu olmadan direk bilgisayara bağlayamıyormuyuz ?

bağlarsın ama gecikme olur ve kaliteli ses alamazsın.
Gitar olarak sabit eşikli bir gitar alırdım şahsen. Tremolo sistem, yayıdır ayarıdır sıkıntı yaratabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ben 2003deki bilgisayarıma bağlamıştım, 2+1 hoparlorum vardı. sadece bas sesi alabildim biraz. tiz sesler o kadar ince ve standarttılar ki adeta yoklardı.

ses kartınızın olduğunu bile bilmeyecek kıvamdaysanız bağlamayın bile :P

gerçi teknoloji geliştiğinden default oyun bilgisayarında ne kadar ses kartı vardır bilmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

temel bilgi alırsan daha sağlıklı olur bence, ne kadar ders almak istemiyorum desen de. zaten bebelerden öğrenemezsin işin temelini. akor falan öğrenirim takılırım diyorsan da armoniyi es geçip en azından parmak pozisyonları, tutuş, basış şekilleri, picking vb. teknikleri çok temel seviyede öğrenirsen çok daha rahat ve sağlıklı ilerlersin. bunları da birkaç haftada kavrarsın zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Zikko said:

Belki sayısız açılmıştır bu konu ama tekrar açayım belki yardımı dokunan birileri çıkar :)

benim en son müzik aletiyle ilişkim helvacıoğlu flütle sonlandı ve bu aralar gerek sıkıntıdan gerekse iş yoğunluğumdan stress atmak istercesine akşamları eve geldiğimde bir müzik aleti çalayım diye düşündüm.

şimdi konuya gelecek olursak,

güzel bir alet almak istiyorum ne önerirsiniz (1-2bin arası olabilir). ?

ve bunu kendi başıma öğrenebilir miyim ? gidip elin bebesine para yedirmek istemiyorum, ayrıca bunu yapacak zamanım ve özverim yok. (Basic lvl için ileriki lvl'lerde gidebilirim.)

kendi başına nerden öğrenilir, egzersizleri nelerdir vs.

birde anfi alınıyor sanırım, kulaklığa takabiliyo muyuz onu ?

onun için de güzel bir tavsiye alabilirim.

ayrıca les paul dı sanırım o tarz seviyorum.

çok teşekkürler şimdiden.

ne olursa olsun kursa git
ben bir hata yapip kursa gitmeden ogrendim
su an o kadar les bir teknigim var ki marty friedman bile guler ben calinca

ne pena tutusum dogru ne ellerimin pozisyonu dogru ne sag elin durusu dogru vs

ha caliyormuyum, caliyorum orasi ayri ama dogru teknikleri oturtmus olsam 2x zaman harciyarak yaptigim isi x zaman harcayarak yapardim

yani kursa git
Sosyal ağlarda paylaş

ben evde kayıt yapmak istiyorum. öye çok aşmış profesyonel bir şey de istemiyorum şu ilk aşamada. ama tatminkar bir distortion ve clean tonu yeter benim için.
bulduğum bazı şeyleri unutuyorum ve kaydedemediğim için dövünüp duruyorum.

bir tane macbookum var windows kurulu, cort x-2'im ve zoom 505II 'm var. nasıl olacak bu iş olur mu?

olmazsa ilk etapta en ucuza nasıl kotarırım bu işi? daha sonra ne edinip gelişirim? edineceğim şeylere neden ihtiyacım var?
Sosyal ağlarda paylaş

ders al. zamanım yok diyorsan kendi kendine öğrenmen daha zor zaten. en azından ilk aşamadan. ders ile emin ol çok daha hızlı ilerlersin. belirli bir seviyeye gelince zaman ayırmak istemezsen derslere o zaman kendi kendine geliştirmek için araştırırsın. ama hiçbir şey bilmiyorsan ne picking tekniğin var, ne tutuşun, ne sağ-sol el uyumun vs vs.

kısaca iyi bir hoca bul. gel ben sana öğretirim diyen liseli-üniversiteli çocukları da boşver. şarkı öğrenmektense doğru düzgün müzik bilgisi öğren. şarkıyı kendin halledersin sonra zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...