Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cyberpunk 2077

Desqpio

Öne çıkan mesajlar

7 saat önce, Sam dedi ki:

Oyun sektöründe preorder ya da ilk çıkıştaki büyük satış daha önemli yalnız. Filmler gibi 20 yıl sonra kült olması finansal bir değer taşımıyor pek. Voleyi vurdular her halükarda, oyun indirim yemeye başlamadan köşeyi döndüler.

Buraya Thanos'un "But at what cost" meme'ini koymak istiyorum.

Evet voleyi vurdular, ama o voleyi vururken cepten yediler. Hem Witcher serisi sayesinde oyun kalitesi olarak, hem de oyuncu dostu iyi niyetli firma kafasıyla çok güçlü bir imajları vardı. İmaj olarak uzun vadeden çok şey yediler. Hem bu kadar buglı ve erken çıkmış oyunla oyun kalitesi imajını bozdular, hem de işte zorunlu fazla mesailer ve insanlık dışı şartlar haberleriyle iyi niyet imajını.

Şu an köşeyi döndüler, ama bi daha böyle bir güven alıp benzer iş çıkarmaları çok zaman alacak. Bu oyunu alırken "olm witcher 3'ü görmedin mi, gözüm kapalı alırım" kafasında basmıştı millet preorderı. Bi dahaki haberlerinde "olm Cyberpunk'ı hatırlamıyo musun, du bi bekleyelim" diyecekler. Bunu silmeleri 2-3 tane Witcher class oyun alır en az.

Ha, oyun bence kötü değil, ama insanlar şaheser bekliyordu, o konuda eksikleri var. İşin kötüsü de hani yetersiz bi oyun değil. Yani biraz üzerinde çalışılsa gayet şaheser olabilecek bir oyunmuş, o potansiyeli kesinlikle var. Ama işte aceleden, kesintilerden dolayı çok yemişler oyunun potansiyelinden. 

Benim için hala 8/10'luk oyun, atmosferden, tasarımlardan ve görsellikten herkes bahsetmiş ama üzerine hele hikayenin zamanla unfoldu çok çok iyi. Ama hype'ı o kadar yükseltince millet bocaladı.

Sosyal ağlarda paylaş

Ya abi, gerizekalı gamer tayfanın "hype yapması" hoşlarına gitmiş adamların. Hazır akarken de dolduralım demişler. Hadi ben 250 lira verdim, bana koyacak bir para değil bu ama herkesin durumu böyle olmayabilir. Yazık günah cidden. Çoluk çocuk ya da öğrenci insanlar da var. Bu gerizekalı "hype" yüzünden can sıkıcı bir harcama yaptılar.

CDPR için bir arkadaş hem Witcher 3'ü yapan asıl ekibin işten ayrıldığını, hem de geliştirme safhasında fazla mesai ücretleri ödenmediğini söyledi. İçeriden bir kaynaktan gelmiş bu bilgi. Hatta çok güzel şartlarda iş teklifi gelen insanlar bile "CDPR olduğu için kabul etmedim" demiş deniyor. 

Bir önceki başarılı oyunu yapan ekip gerçekten işten ayrıldıysa ve bu oyunu onların başladığı işi bitirmeye çalışan yeni bir ekip çıkardıysa, bir yazılımcı olarak az çok neler yaşandığını anlayabiliyor ve oyunun çıkıştaki halinin nedeninin mantığını çözebiliyorum. Bir oyun projesinde bulunmadım şu ana kadar ama orada da işlerin çok değişik olacağını sanmam. Tek söyleyeceğim, çıkış tarihi yaklaşırken bile buna benzer bir iş çıkacağını bilsem, iş aramaya başlardım çünkü kellemin gideceği belli.

Burada yaş ortalaması 34-35 olan adamlarız, cidden "AAA" denen oyunları ilk çıktığı gibi alıp oynamaya gerek yok bence. Uzun zamandan sonra ilk defa yaptım bunu, bir dahaki "AAA" oyunu alacak olursam 1-2 sene bekler indirime girince alırım. 

Sosyal ağlarda paylaş

patchler ile bir noktaya kadar duzelir iste yavas yavas, birde bence en kısa zamanda bir roadmap vermeleri, neleri oncelikle yapacaklar ai vs, gerek ki millet guven tazelesin, 2. bir w3 downgrade vakasi oldugu unutulsun (adamlarin standardi bu demekki asd).

araya yilbasi tatili falan girince bir sure patch gelmeyebilir gerci.

sony/xbox refund yapiyordu en son eski konsollar icin, ?

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, Xenocide dedi ki:

Ben şu dusuk fps mevzusunu da buna bagliyorum. Redditte millet 2 config yaparak 20 fps arttiriyosa kasitli olarak boyle yaptilar ki "makinam siberpank calistirmiyo:(" diye bebeleri aglatip babalarina yeni ekran karti aldirtcaklar dhdjdj

İlk major patchte +15 fpsmiz var bak gorursunuz 

Yeni forum arayüzünde hala üstteki mesajı editte alıntılamayı hala beceremiyorum ?

O  iki config yapıp fps arttırma işi ekran kartı sattırma stratejisi olamaz. Bu belli olursa sektörde ileriye yönelik çok ciddi etkileri olur. Bir de mantığı yok yani, nvidia "kanki sana nakit ateşlerim, oyunu böyle çıkar" diyecek de adamlar kabul mu edecek ?

Şu devirde aşırı aşırı mantıksız şeyler onlar. Koskoca CDPR çıkardığı oyunun performansını kendisi düzeltemeyecek, millet gidecek 2000 senesi hilesi gibi text editorda değer değiştirecek de performans artacak. 

Bu işin tek nedeni yazılımcıların ve testerların işlerini düzgün yap(a)maması olabilir. Şirket içi neler yaşadılar, kaç ekip değişti, ekiplerde turnover nasıl vs vs. Birileri son testleri düzgün yapmamış, başka birşeyi yetiştirmeye çalışırken birşeyler eksik kalmış belli. Bunun nedeni de yukarıdan gelen "OYUN ÇIKSIN ARTIK" baskısı. O baskının arkasında artık lider , müdür, direktör ekibini aşan direkt boarddan ve shareholderlardan gelen bir güç var. Bandersnatch abi işte, izledi / oynadı herkes. Resmen şu an milyon adam para verip bug testerlık yapıyor, üst yönetim de gidip atmden para çekip "ooohhhhhh kerrrrriz parası" diye yüzüne sürüyor. Corona kapmasalar bari.

Edit: Bir de cidden merak ettiğim bir nokta var. Grafik teknolojisini çok bilmiyorum, takip etmiyorum. Bilenler beni aydınlatsın öğreneyim.

2 sene önce çıkmış olam Ac: Odyssey laptopumda gıcır gıcır grafiklerle oynanıyor, Cyberpunk 2077 herşey low sadece details yüksek halde aynı zevki vermiyor. Yani en en son grafikleri elbette beklemiyorum ama en azından iki sene önceki oyunun hissini istiyor insan. 

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bilmiyorum ki. şöyle diyim ama, kendimi kontrol edebilme mekanizmamın olması ve paramın olmaması kombinasyonları sonucu Ray tracing kapalı oynamaya razı geldim ama o kadar içim gitti ki, "ah ulan daha iyi bi rtx kartım olaydı xeşkem" dedim yani. Şimdi benim yerime 12 yaşında babası zengin bi çocuk koy. O 3080'i aldırana kadar hayatını söndürür adamın.

Oyun çıktıktan sonra kaç tane 3000 serisi kart satılmıştır sırf şu oyun için. Releaselerinin bu kadar yakın olması SİZCE DE Bİ TESADÜF MÜ?

NÜANS?!

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Rewendor dedi ki:

Buraya Thanos'un "But at what cost" meme'ini koymak istiyorum.

Evet voleyi vurdular, ama o voleyi vururken cepten yediler. Hem Witcher serisi sayesinde oyun kalitesi olarak, hem de oyuncu dostu iyi niyetli firma kafasıyla çok güçlü bir imajları vardı. İmaj olarak uzun vadeden çok şey yediler. Hem bu kadar buglı ve erken çıkmış oyunla oyun kalitesi imajını bozdular, hem de işte zorunlu fazla mesailer ve insanlık dışı şartlar haberleriyle iyi niyet imajını.

Şu an köşeyi döndüler, ama bi daha böyle bir güven alıp benzer iş çıkarmaları çok zaman alacak. Bu oyunu alırken "olm witcher 3'ü görmedin mi, gözüm kapalı alırım" kafasında basmıştı millet preorderı. Bi dahaki haberlerinde "olm Cyberpunk'ı hatırlamıyo musun, du bi bekleyelim" diyecekler. Bunu silmeleri 2-3 tane Witcher class oyun alır en az.

Ha, oyun bence kötü değil, ama insanlar şaheser bekliyordu, o konuda eksikleri var. İşin kötüsü de hani yetersiz bi oyun değil. Yani biraz üzerinde çalışılsa gayet şaheser olabilecek bir oyunmuş, o potansiyeli kesinlikle var. Ama işte aceleden, kesintilerden dolayı çok yemişler oyunun potansiyelinden. 

Benim için hala 8/10'luk oyun, atmosferden, tasarımlardan ve görsellikten herkes bahsetmiş ama üzerine hele hikayenin zamanla unfoldu çok çok iyi. Ama hype'ı o kadar yükseltince millet bocaladı.

ya oyuncu kitlesinin ne bilinci ne de hafızası uzun ömürlü. kalite kısmı iyi yamalarlarsa unutulur, fazla mesai filan zaten sallayan yok. blizzard hesabını hong kong için silip ertesi hafta nasıl geri açacağını soran insanların olduğu dünyadayız. bunu dert eden zaten pek insan yoktur. tv'de izlediğim filmde aktör ucuza çalışmış, saçıma sıktığım şampuandaki palm yağı gene ucuza çalışmış filan hayatımızdaki tüketim bunlarla dolu zaten. oyun 5₺ olsa oh ne güzel deyip gene oynayacaktık.

bunlar iyi anlamında demiyorum da satışı etkileyecek faktörler değil işte uzun vadede eğer şirket imajı düzelmeyecek şekilde bozulursa, onu da önümüzdeki süreci nasıl yönetecekleri belirler. sorunlu launch'u sonradan çevirip üstüne prim yapabilen şirketler de var.

sonra da bir cerılt teaser koyarlar gene aynı hype devam eder hani. ben hariç, hala cerılt'a 0 hype.

ha ps4'ün refund ettirecek kadar kötü olması mesela büyük bir darbe ama pc ve next-gen konsollardaki şeyler halledilmeyecek şeyler değil.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Yakin dovus mirrors edge'den hallice olsaydi iyiymis.

Simdi hizli, cevik, yumruklu bi hacker acmak istiyorum. Mumkunse oldurmeyen ama her zaman stealth da gitmeyen bi protagonist olayim. Yumruk ya da baton, sopa gibi seyler kullanabilirim. Bicak ve katana lethal kacar.

Hack cyberware islerine hic girmedim merak ediyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Xenocide dedi ki:

bilmiyorum ki. şöyle diyim ama, kendimi kontrol edebilme mekanizmamın olması ve paramın olmaması kombinasyonları sonucu Ray tracing kapalı oynamaya razı geldim ama o kadar içim gitti ki, "ah ulan daha iyi bi rtx kartım olaydı xeşkem" dedim yani. Şimdi benim yerime 12 yaşında babası zengin bi çocuk koy. O 3080'i aldırana kadar hayatını söndürür adamın.

Oyun çıktıktan sonra kaç tane 3000 serisi kart satılmıştır sırf şu oyun için. Releaselerinin bu kadar yakın olması SİZCE DE Bİ TESADÜF MÜ?

NÜANS?!

Bir iki tane turk teknoloji forumi var ya unlu, oralari zevkine gezdim. Ama 10k sistem toplamistim ? diye gezen cok var.  Profile tikliyorsun yas 15. Birini abartmadan ornek vereyim, sinirden monitoru de catlatmis zarara girdim demis. Hype oyle bir oldu ki surreel ornek verim ama 5 yasindaki adam bile 7 senedir bekler oldu oyunu. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Norak dedi ki:

patchler ile bir noktaya kadar duzelir iste yavas yavas, birde bence en kısa zamanda bir roadmap vermeleri, neleri oncelikle yapacaklar ai vs, gerek ki millet guven tazelesin, 2. bir w3 downgrade vakasi oldugu unutulsun (adamlarin standardi bu demekki asd).

araya yilbasi tatili falan girince bir sure patch gelmeyebilir gerci.

sony/xbox refund yapiyordu en son eski konsollar icin, ?

geldi ust postta 

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Sam dedi ki:

öldürmemek yumrukla veya herhangi melee silahla mümkün değil bildiğim, (dildoyla dövülen adam gene ölüyor) sadece ranged silahlara mod veya hand cyverware moduyla gene ranged silahlara özel.

Non-lethal (emin olmamakla beraber yumrukta non-lethal olması lazım, baseball sopası falan) olanlar öldürmüyor perkleri bilmiyorum dismember eden bişiler varsa etkiliyordur belki ama genel olarak adamlar ölmüyor bir adamın öldüğünü de (glitch dolu olduğundan genelde hareketsiz duruyorlar) yere biriken kan göletçiğinden anlıyorum ben yerde kan gölü yoksa %99.9 adam ölü değil. Quick hacklerde yakıp, zehirleyip, shocklasa dahi öldürmüyor (gördüklerimin arasında 1 tanesi hariç o da physical vuran bişidi sanırım)

ps : hacke mi özel bilmiyorum ama normalde alt ettiğinizde bir elemanı skill xp, lvl xp, cred xp geliyor. Gidip bir de etkisiz olan elemanı atıyorum bıçakla öldürürseniz (vücuduna herhangi bi darbe) tekrar athletic xp (ne ile öldürdüyseniz onun xpsi) , cred xp ve lvl xp alıonuz. Bug mı feature mu bilemedim. Belki az veriyordur başta sonrasında kalanları verip fullüyordur vermesi gerektiğini.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...