Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cyberpunk 2077

Desqpio

Öne çıkan mesajlar

fps VR icin son derece uygun bence, hatta direk ust uste ortusuyor. 

ozellikle bu oyun icin fantastik olurdu. vr da 3rd person oynamak baya lame olurdu bu oyunda, araba yarislarinda bile direksiyon fln olsa bile, ciddi anlamda full setupini yapmadikdan sonra, iste curved monitorler, gaz pedali, en pahalisindan steering fln, 3rd person cam e gecerim ben direkt, bu sey de degil arabanin ustundeki yapraklarin yansimasini goreyim fln. daha cok hardware ile ilgili. controller ile bile araba ici camera bayiyor. 

ama araba yarisini VR ve bahsettigim setup ile suresiz in car view ile oynarsin.

VR ucuzlasin, donanimlar gelissin hepimiz rahat edelim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Apple, diyorsun ki biri rp diğeri rpg. Aralarında tek var "G" ki o da zaten oyun yani. Ha şuna katılırım; birinde derinlemesine rol yapma unsurları vardır, sıfırdan bu karakterim benim dersin, diğerine bence geralt böyle olmaı dersin. Buna katılırım. Ben Geralt olsam böyle derdim veya bu kadar yaşanmışlık var(oyunda olmasa bile kitapta var), şimdi ters gitmeyim[yanlış hareket olduğunu bildiğim halde Triss'in bazı kararlarını savunmuşluğum vardı mesela] dersin. Diğerinde, benim karakterim tam bir g*t paladin. Adı da "Embesil Ebendir", dersin. 

Bence ikiside RPG. Biri sıfırdan, diğeri var olandan.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, eregorn dedi ki:

Rol yapabildiğin her oyun rpg'dir. Kontroller - kamera vs bunlar oyunun tarzıdır.  

Üniversitede ilk sene oda arkadaşım çok tuhaf, asosyal, odasından hiç çıkmayan, kimseyle muhabbet etmeyen, ağzından zorla laf alabildiğin bir adamdı. Kimseye zararı da olmazdı ama pek mıymıntıydı. Derslere sınavlara gitmez, tüm yemekleri yurdun kantininde yer, en fazla oda ile duşlar veya kantin arasında koridorda yol gezer, koridorda birine rastlayınca hele karşısındaki bi merhaba derse direkt kendini yan duvara yapıştırır duvara sürtünerek koşa koşa odasına gelirdi. Bütün gün bilgisayar oynardı. Bir ara bilgisayarı bozuldu, 3 hafta falan tamire gitti. O üç haftanın tamamını odanın bomboş hiçbir hareket olmayan ormana bakan penceresinden bakıp çekirdek çitleyerek geçirmişti. Kendisinin esrarengiz mektuplar bırakıp ortadan kaybolması, ailesinin aşiret halinde odamı basması falan olaylarını zaten yıllar önce burada anlatmıştım.

Her neyse. Bu bahsettiğim adam Championship Manager'da (Daha Football Manager'a evrilmeden önce CM4 ve CM03-04 zamanları) ekran başında maç öncesi kendi kendine demeçler veren (basın toplantısı özelliği gelmeden çok önce dahi), oyuncularla duygusal bağ kurup onlara küfreden, sorun yaşadığı oyuncuyu paf takıma gönderen (ceza seçeneği yoktu, bayağı teamsten seçiyordu) bir adamdı mesela. Adam RP'yi geçtim Fatih Terim'i, Yılmaz Vural'ı yaşıyordu. Selam verince ayaklarını vura vura yurda koşan, tüm okulda 2 kelime laf edebildiği tek kişi yurdun temizlik görevlisi olan adam şampiyonluk golünde tüm yurdu gol sevinciyle inletmişti, güvenlik geldi olay mı var birini mi boğazladılar diye. Sezon başı transfer bütçesini az verdiklerinde bilgisayar başında başkanla sözlü münakaşa ederdi. Başkanın ne dediğini ben hiç duyamadım, ama o duyuyordu heralde ki her seferinde cevaplıyor, yeri gelince trip atıp hayali kapıyı çarpıp çıkıyordu. Gerçek hayatta Aziz Yıldırım kendisine şans verse Fener'i ayağa kaldırıp hem ligi domine edeceğinden hem Avrupa'da estireceğinden neredeyse emindi.

Bu koşullar altında Championship Manager / Football Manager da RPG'nin hası oluyor.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 ay yada 3 büyük patch çıkıncaya kadar bu oyunu oynamayı düşünmüyorum. Ne kadar iyi bir firmada olsa release kadar iyi bir beta test yapılamaz. Herkes oynasın eksiğini gediğini bugını yazsın düzelttirsin sonra mis gibi sorunsuz oynarım.

Şubata kadar spoiler yememek için elveda cyberpunk başlığı..

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, eregorn dedi ki:

Apple, diyorsun ki biri rp diğeri rpg. Aralarında tek var "G" ki o da zaten oyun yani. Ha şuna katılırım; birinde derinlemesine rol yapma unsurları vardır, sıfırdan bu karakterim benim dersin, diğerine bence geralt böyle olmaı dersin. Buna katılırım. Ben Geralt olsam böyle derdim veya bu kadar yaşanmışlık var(oyunda olmasa bile kitapta var), şimdi ters gitmeyim[yanlış hareket olduğunu bildiğim halde Triss'in bazı kararlarını savunmuşluğum vardı mesela] dersin. Diğerinde, benim karakterim tam bir g*t paladin. Adı da "Embesil Ebendir", dersin. 

Bence ikiside RPG. Biri sıfırdan, diğeri var olandan.

biri RP unsurları içeren action-adventure diyorum. ötekisi ise RPG olma iddiasıyla geliyor bakalım çıktıktan sonra öyle mi değil mi göreceğiz diyorum ?

çünkü mesela Gerge de bir şeyler söylemiş ama oyun türünü senin ondan ne aldığın belirlememeli bence, objektif çizgileri olmalı. 

Ha bunu neden söylüyorum, RPG bir oyun ile action-adventure bir oyunun sana sunacakları şeyler farklıdır. Beklentilerini ona göre belirleyip girersin oyuna, oyun mekanikleri, dövüş, dialog, yetenek gelişimi vb vb bir ton unsuru da ona göre değerlendirirsin. 

Şimdi "bu oyun bir GTA değil, RPG oyunu" gibi incelemeler veya kıyaslamalar olup, karşısına da W3 gibi RPG işte dersen oyuna girecek adam affalayacak ee bu W3 gibi değil diye.

çünkü W3 RPG değil ?‍♂️

Horizon zero down, spider-man, god of war hepsi RPG oluyor o hesapla. Yukarılarda yazdım, türler iç içe girdi, oyunlar tutan güzel mekanikleri birbirlerinden alıp adapte ediyor falan, o yüzden tek bir genre isimlendirmesi yetmeyebiliyor oyunu ifade etmeye

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, eregorn dedi ki:

@applev0dka peki o zaman rpg öğleri içeren aksiyon oyunumu demek doğru yoksa aksiyon öğeleri içeren rpg oyunumu demek daha doğru olur? Yada direk genre'ları karıştırıp Open World - RPG - Action - Puzzle diye dolu dolu bişi mi söylemek lazım? ?

aynen son mesajımda yazdığım şey oydu, tek bir genre ile isimlendirmek yetmiyor artık. Burada oyunu türlere ayırmanın tek sebebi yıl sonunda en iyi rpg oyunu, en iyi aksiyon oyunu kategorisinde kimin ödül alacağına karar vermek değil. Bir türden zevk alan bir oyuncunun o türde neler var diye arayıp sonraki oyununa karar verme sürecinde de etkili. (Benzer şeyler filmler için de geçerli)

O yüzden sen W3 ile CP77 "RPG" der geçersen, ikisinden de aynı şeyi beklerim ben. Ancak ikisi de bambaşka şeyler sunuyor temelde.

Mesajındajki ikinci kısım zaten yapılıyor, "Open world Action-RPG" gibi isimlendirmeler çok kullanılır oldu. Sen de az cok ne bekleyeceğini biliyorsun böyle bir isimlendirmeden mesela. Diyorsun ki combat mekanikleri başarılı, skill/stat base karakter gelişimi olan, azıcık da hikaye serpiştirilmiş oyun mesela sdsf

Genshin impact için de RPG deniyor mesela, Monster Hunter World falan RPG kategorisinde aday olmustu. Bunlar ile CP77'yi aynı şekilde değerlendirmek sanki yanlış gibi. 

Benim fikrim tabi

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...