Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blade Runner 2049 (2017)

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Geyik bi tarafa yan karakterler ve arcları zayıf, daha doğrusu çok az işlemişler. Jared Leto harcanmış, kısa filmlerle anlatırız zaten bunu seven onları da izler diye düşünmüşler de arkadaşım 2.5 saat film yapıyorsun, hepsini sanat için yapma bi kısmını da sedat için yap. Offworld colonilere gir, iki damla Wallace ve yıldızlara yolculuk hayallerinden bahsedip bizleri şımart ufkumuzu aç next step of evolution ı gözümüze gözümüze sok. Filmde tüm bunları ve fazlasını yapacak malzeme var ama izleyici için değil de kendileri için çekmişler sanki.

Ben sanırım aç bitirdim filmi, böyle özetleyebilirim duygularımı. Zaten Clarke'tan esinlenmişsin, işte Heinlein sosu var biraz generation ship hayallerinde, dolu dolu işlesene bunları karnımızı doyuralım. Onun yerine görsel iletişim tasarım mezunlarına fanservice paso. Hayallerimle oynadılar ='(
Sosyal ağlarda paylaş

Harikaydı ya.. orjinale bu kadar sadık olup daha da geliştiren bir devam filmi bayadır çekilmemişti. Meditasyondu adeta.

söyleyecek çok şey var filmle ilgili, post-human theory, bilincin doğası, hafıza ve öznenin toplumsal inşası vs vs...

Gezegen, setting, vur kır ciuw ciuw görmek isteyen sw, star trek falan izlesin
Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z said:

söyleyecek çok şey var filmle ilgili, post-human theory, bilincin doğası, hafıza ve öznenin toplumsal inşası vs vs...

E söylesene biraz post human theorye ne kadar dokunmuş, bilincin doğasını ne kadar işlemiş, hafıza ve özenin toplumsal inşasına (ney) katkıları nedir falan. Ucundan bilimkurgu temalarına dokunup nerdeyse tamamen görseller ve ana karakterlerin hikayesi üzerinden yürüyor film.

Sinemada görselliği eleştiriyor gibi anlaşılıyor bu sanki ama değil tabii ki asd, biz bilimkurguya açız aç. İçerik istiyoruz. MOAR İÇERİK
Sosyal ağlarda paylaş

axe haklı, bilimkurgu filminden ziyade sanat filmi izliyormuş hissi verdi bana aradaki 1-2dk'lık belli sahneler hariç maalesef. eski filmde de bir eksiklik hissi vardı gerçi, ama işte 23 yıl sonra daha çok tatmin olma beklentim vardı bilimkurgu açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

var oluş felsefesi ve kendilerini, yaratıcılarını sorgulamaları ilk filmde daha iyi işlenmişti bence ya. bunda hem o yönden eksik kalmış hem de yazılım sevgilisiyle olan gerçek olmadığını biliyorum ama napayım ihtiyacım var ilişkisini de fazla gözümüze sokmuşlar. onun dışında teknik olarak kitapta okutulacak film.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

axe haklı, bilimkurgu filminden ziyade sanat filmi izliyormuş hissi verdi bana aradaki 1-2dk'lık belli sahneler hariç maalesef. eski filmde de bir eksiklik hissi vardı gerçi, ama işte 23 yıl sonra daha çok tatmin olma beklentim vardı bilimkurgu açısından.

abi tamam işte sanat filmi zaten blade runner. aksiyon bilim kurgu isteyen için seçenek çok, o yüzden mantığı bozmadıkları için gayet güzel olmuş. br nin özü felsefe zaten ama müthiş bir görsellikle.
Sosyal ağlarda paylaş

waifu konsepti aşırı rahatsız etti beni
realite sıkıntısı yaşıyan bi canlının, kendisinin unreal diye tanımladıgı bir metaryale yakınlaşma çabası çok havada, tam tersini yapar yani. gidip ortamlarda kız kovalasa daha mantıklı

yani rachel-deckard elektiriklenmesi neree bu ikisi nere
Sosyal ağlarda paylaş

-within cells interlinked

-interlinked

bu baseline testi anlamadim tam olarak

hadi ilk filmde turing test gibi bisey yapiyolardi, konsepti anlamistim, "you're in a desert, you see a tortoise" diyince testi yapan adam, replicant cildiriyodu "why am i in a desert, what's a tortoise" diye cunku empati kuramiyodu, nedensiz yere neden cole gidiyim hesabi vs ama bu filmde sadece testi yapan adamin son kelimesini tekrarliyo replicant. nedir yani bu? reaction time mi olcuyolar?
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

var oluş felsefesi ve kendilerini, yaratıcılarını sorgulamaları ilk filmde daha iyi işlenmişti bence ya. bunda hem o yönden eksik kalmış hem de yazılım sevgilisiyle olan gerçek olmadığını biliyorum ama napayım ihtiyacım var ilişkisini de fazla gözümüze sokmuşlar. onun dışında teknik olarak kitapta okutulacak film.

e ıste bu noktada source amterial varlığı yokluğu konusu işin icine giriyor.

tamam filipkdik bir asimov değil ama boruda değil
Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

-within cells interlinked

-interlinked

bu baseline testi anlamadim tam olarak

hadi ilk filmde turing test gibi bisey yapiyolardi, konsepti anlamistim, "you're in a desert, you see a tortoise" diyince testi yapan adam, replicant cildiriyodu "why am i in a desert, what's a tortoise" diye cunku empati kuramiyodu, nedensiz yere neden cole gidiyim hesabi vs ama bu filmde sadece testi yapan adamin son kelimesini tekrarliyo replicant. nedir yani bu? reaction time mi olcuyolar?

ilk filmdeki testi geçerlerse replicant olmadığı anlaşılıyordu. buradaki test hala düzgün bir replicant olup olmadığını belirliyor. ben bunları niye tekrarlıyorum lan diye çıkışırsa sıçıyor yani. tak tak cevap vermesi lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

tomkat said:

neden yaptiklarini anlayabiliyorum ama nasil baseline olcuyolar sadece cumlenin son kelimesini tekrar ettirdiklerinde replicanta?

bak mesela 3. sorudan sonra bi duraklıyor, tekrarlayamıyor. ekranda da anomaly detected diye uyarı çıkıyor. abimizin kafasının karışık olduğunu anlıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=83Rf5o5IGqg
Sosyal ağlarda paylaş

hayır tam tersi :D 3. soru "sevdiğin birinin elini tutmak nasıl hissettiriyor" idi. böyle tahrik edici sorular sorup bakıyorlar, tepkisini ölçüyorlar. aşk, nefret, intikam gibi duygular hissetmelerini istemiyorlar diye tahmin ediyorum. başka replicant görmediğimiz için emin olamıycam. abimiz polis olduğu için bu muameleye maruz bırakılıyor olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Cok manyak film olmus ya

Diger disi replicanti (leto’nun peti) “you’re the best angel” falan diyerek kontrol altinda tutuyolar, bizim abiye de sanal kari veriyolar( pick up your bonus sahnesi)

Ilk filmde kafayi yiyolardi duygusuzluktan, simdi de fazla duygulu olduklari icin tehlikeliler

K fazla duygu sahibi oldugu icin roguea baglayip kendi basina isler yapiyodu, yani bu metod da basarisiz oldu

Ustunde baya konusulur bunun ya, tam istedigim gibi olmus
Sosyal ağlarda paylaş

Claiborne said:

hayır tam tersi :D 3. soru "sevdiğin birinin elini tutmak nasıl hissettiriyor" idi. böyle tahrik edici sorular sorup bakıyorlar, tepkisini ölçüyorlar. aşk, nefret, intikam gibi duygular hissetmelerini istemiyorlar diye tahmin ediyorum. başka replicant görmediğimiz için emin olamıycam. abimiz polis olduğu için bu muameleye maruz bırakılıyor olabilir.

Oyleyse neden sanal karisi olmasina izin veriliyor? Ayrica butun yeni modellere memory implant veriyolar kafayi yemesinler diye duygusuzluktan.
Sosyal ağlarda paylaş

Claiborne said:

hologramı kendi almamış mı abi, filmin başında eve geldiğinde orada duruyordu zaten. bonus dediği iş yaptığı için verdikleri ücrettir yani. bounty hunter tarzı.

biliyolar adamin naaptigini o bonusla. adamin her adimini madam takip ediyor, evini veren de LAPD.

madam gormeden degil sanal kari, sanal kaplumbaga bile alamaz K
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...