Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blade Runner 2049 (2017)

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

WB saçmalığı ya, TR'de sinemada sansüre genellikle çok karışmıyorlar. Ne filmler gördüm ben hardcore seks bile vardı. Şu paylaşılan videoda Deadpool mesela güzel örnek. En yakın örneği işte Atomic Blonde'da mesela lezbiyen giriştiler çatur çutur kaç defa çok kral falan.

Şimdi tabii seks ile kültüre veya kafa yapısına göre mi diyeyim nasıl desem, yani bölgede rahatsızlık yaratacağını düşündükleri şeyleri firma önceden sansürlemiş olabilir.

Yani atıyorum lezbo seks türkiye'de bi tepki çekmez bize girecek kadar ama askıdaki bedenler işte atıyorum IŞID sınırındaki bir ülkede psikolojik olarak etkileyebilir, kaçmasın bize gg tarzı kafaya girmiş olabilirler.

Böyle olmaz falan demeyin üstte yazdğıma; WB gibi firmalar bunları hep planlayıp ona göre dağıtım yapıyor.

Edit:

Şimdi tam hatırlamıyorum ama 2 yıl kadar önce bi filmde daha benzer bir şey olmuştu. Bi araştıracağım. Bayağı sansürlü gelmişti bi film yapımcısı tarafından.
Sosyal ağlarda paylaş

film harika yalniz herhangi bir dişi ile gitmeyin film çıkışı biladerin hanımı dahil butun kadın kısmı soylenip durdu.film arasinda erkekler filmi savunurken kadinlar yerden yere vuruyordu sacma argumanlarla.gece seansi oldugun kisi sayisida az baya 10dk tartisildi.

sansur olayi cok can sıktı.abv boyle ulkenin ya..
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

WB saçmalığı ya, TR'de sinemada sansüre genellikle çok karışmıyorlar. Ne filmler gördüm ben hardcore seks bile vardı. Şu paylaşılan videoda Deadpool mesela güzel örnek. En yakın örneği işte Atomic Blonde'da mesela lezbiyen giriştiler çatur çutur kaç defa çok kral falan.

Şimdi tabii seks ile kültüre veya kafa yapısına göre mi diyeyim nasıl desem, yani bölgede rahatsızlık yaratacağını düşündükleri şeyleri firma önceden sansürlemiş olabilir.

Yani atıyorum lezbo seks türkiye'de bi tepki çekmez bize girecek kadar ama askıdaki bedenler işte atıyorum IŞID sınırındaki bir ülkede psikolojik olarak etkileyebilir, kaçmasın bize gg tarzı kafaya girmiş olabilirler.

Böyle olmaz falan demeyin üstte yazdğıma; WB gibi firmalar bunları hep planlayıp ona göre dağıtım yapıyor.

Edit:

Şimdi tam hatırlamıyorum ama 2 yıl kadar önce bi filmde daha benzer bir şey olmuştu. Bi araştıracağım. Bayağı sansürlü gelmişti bi film yapımcısı tarafından.

arabistan falan kopyasını göndermiş olmasınlar
Sosyal ağlarda paylaş

Frostbite said:

film harika yalniz herhangi bir dişi ile gitmeyin film çıkışı biladerin hanımı dahil butun kadın kısmı soylenip durdu.film arasinda erkekler filmi savunurken kadinlar yerden yere vuruyordu sacma argumanlarla.gece seansi oldugun kisi sayisida az baya 10dk tartisildi.

sansur olayi cok can sıktı.abv boyle ulkenin ya..

valla ona koyluyle gitmeyin desen daha mantiukli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Film güzeldi.

İnsan+Android kırması kızın kim olduğunu tahmin edebileceğimiz şekilde bitirmişler. Tam o sondaki Harrison Ford ve cam fanusta yaşayan kız buluşması biraz öngörülebilir olmuş. Daha şok edici bir son bekliyordum ben. İçinde olup boşalamamak gibi oldu. Neyse.

Sosyal ağlarda paylaş

begenmedim filmi
goruntu yonetmenligi vs. teknik kisimlar gene asiri iyi ama yan karakterler cerez niyetine konmus, senaryo olaylar zayif, ozellikle odaklanarak vermek istedikleri mesaji/duyguyu verememisler. eski filmler pek cok yonden dandik de olsa mesaji iletmeyi basariyorlardi.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

begenmedim filmi
goruntu yonetmenligi vs. teknik kisimlar gene asiri iyi ama yan karakterler cerez niyetine konmus, senaryo olaylar zayif, ozellikle odaklanarak vermek istedikleri mesaji/duyguyu verememisler. eski filmler pek cok yonden dandik de olsa mesaji iletmeyi basariyorlardi.

şimdi internette yorumları da okudum şaşırdım baya, abartısız herkes övmüş. ilk filmin 10da 1'i kadar bile bir felsefi derinliği yok, hayret gerçekten neyini bu kadar beğenmişler.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

µh said:

begenmedim filmi

şimdi internette yorumları da okudum şaşırdım baya, abartısız herkes övmüş. ilk filmin 10da 1'i kadar bile bir felsefi derinliği yok, hayret gerçekten neyini bu kadar beğenmişler.

Ama olsun yine de sen haklısın hocam ne bilir internetin tamamı
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu arada sansürden şikayet etmişim de filme yorum yapmamışım.

Orjinalinden daha iyi abi bu film. Hikaye olarak çok daha iyi onu söyleyebilirim. Hani Blade Runner'ın dünyasında geçiyor ama setting kesinlikle çok daha ilerde mesela. Blade Runner'ın dünyasını cp'lememiş adam, hakikaten o excess'in getirdiği yere gelmiş dünya. Ana karakterin arc'ı da çok daha iyi bu sefer çünkü Deckard'ın bir arc'ı yok, geldigi gibi gidiyor zaten. Plot ilk dakikadan bariz değil. Mesela çok seviyoruz orjinalini çünkü çok efsane prodüksiyon olarak ama hikaye olarak gerçekten aşırı zayıf malesef. Temaları iyi, karakterin sürekli ascending olması falan.

Denniz reis de güzel mirrorlamış o mevzuyu, sahnelerin çogunda Joe'nun descending bi hali var mesela, sürekli yerin dibine dogru bi movement var settinglerde kendini bulana kadar. Görseller yine on numara zaten Dennis hep iyi bu işte.

Tek şikayetim bazı pacing sorunları ve biraz kırpılması gerektiği, film 249 dakika olsun diye esnetmiş baya, özellike 3. act çok hissettiriyor bunu. Ama minor şikayetler bunlar.

Film çok iyi, setting çok iyi(kopya olmamasına ragmen, orjinalin sırtına binmemiş), müzikler iyi, arc iyi, plot daha iyi.

Gidin izleyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler vermeden konuya hiç değinmeden yapayım ben de eleştirimi:

İlk filmdeki distopik havayı yalnızlık ve boşlukla yayarak pekiştirmeye çalışmışlar ama aynı tadı vermemiş.

Genel itibariyle konu hikaye çok güzel. Çok güzel yerden yakalamışlar ilk filmin bitişini, ona göre de güzel konu sürdürmüşler. Konu bayağı iyi.

Görselliğe oynamışlar tamamen, onu da iyi yapmışlar, ama tablovari çekimlerden öte biraz daha aksiyona ve sahne içeriğine de yer verseler iyi olurdu, CGI'i paletlere harcayınca içerik doldurmaya vakit kalmamış da boş durmuş gibi oluyor. Grand Budapest Hotel'den beri kullanılan boş simetrik derin mekan çekimleri konseptini tablovari ortamları simetriyi vermişler, ama dozu biraz abartınca filmin akışını engellemiş. Hele son aksiyon sahnesindeki karanlık resmen "bir şey göstermediğimiz ucuz stüdyo seçimini sanatsallık adına yutturuyoruz" imajı veriyor. Spo olmasın diye daha konuşmuyorum.

Konu konusunda yine son zamanlarda yeni moda oldu, adam gibi konuyu anlatmak yerine izleyiciye ekmek kırıntıları atıyorlar, onlardan toparlayıp konuyu izleyici ortaya çıkarmaya çalışıyor. Zaten belli bir noktaya gelince herkes anlıyor, o noktadan sonra da çat çat açık gitmeye devam ediyor da başlangıçta dünyayı, hikayeyi anlatmak yerine bol sessizlik, kasıntı diyaloglar falan fazla göze çarpıyor.

Görsel şölen ve cyberpunk iyi, scifi sevenlerin kaçırmaması lazım, ama gereksiz kasıntı yeni dönem hikaye saklama tribi filmi biraz çekilmez kılıyor. Biraz daha L.A. göstermesi, biraz daha distopya içine çekmesi lazımdı. Hoş Joi ile bunu biraz kapatmışlar. Karanlığı, griliği, distopyayı sadece boş alan çekimleri ve ekran filtreleri renk paletleriyle değil içerikle de sunmasını beklerdim. Özellikle diyaloglardaki "sanatsallık" gerçekçiliği öldürmüş.

Genel olarak sonu eleştirilmiş, ama bence sonu gayet güzeldi. Evet önden tahmin edilebilecek bir son, ama karakter gelişimi açısından yansıması çok başarılıydı.

6.8/10
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...