Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşletmeci adama web programlama

SmithWesson

Öne çıkan mesajlar

ilgi alanı olduktan sonra..

çoğu insana baktığımda üniden bile mezun olmadığı halde bu işle uğraşıp başarılı olmuş örnekler görüyorum. yani çok alakasız da değil açıkçası.

yani sanki böyle .net için biraz daha yazılımla ilgili okul bitirmiş isterler gibime geliyor o yüzden sormak istedim
Sosyal ağlarda paylaş

İkisinin de gideri var. Ben olsam Obj-C derdim, zira onun daha gideri var.

.NET kurumsal yada biraz daha büyük firmalar tarafından tercih ediliyor. Microsoft'un desteğinden vs dolayı sanırım. İş bulması daha kolay gibi.

Sektörde mezunu da var veterinerinden, kimyacısına kadar gördüm. Dert edilecek şey değiş IT sektöründe neyden mezun oldugun.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen daha once de benzer tipte sorular sormustun diye hatirliyorum ve rahat 1 sene kadar onceydi.

1 Senedir naaptin abi ? Hani belli ki yoneleceksin bu alana, niye baslamadin birinin ucundan ?

Hangisinden baslarsan basla, eninde sonunda senin icin ideal olani bulacaksin. Ben micros~1 teknolojileriyle basladim bu ise daha .NET falan yokken ortada, sonra baktim ki gayet bayik Visual Basic olsun ASP 3 ve oncesi olsun, gectim digerlerine.

Kullanacaginiz diller ve platformlar, sadece projeyi hayata gecirmekte kullanacaginiz araclar. Isinizde ilerleyip bir yerlere gelmek istiyorsaniz, is bitirebilmek istiyorsaniz, isi tamamlamak icin ne lazimsa onu kullanacaksiniz. Haliyle vakit kaybetmeden baslayin birinden, gerisi illaki gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı şekilde feci düşnüyorum yaşım 26 tek sıkıntım bu benimde bu yaştan sonra atılabilmiyim öğrenebilir miyim bilmiyorum =)

Kuzenim, herif meslek lisesi mezunu edirne'den oradayken uğraşıyordu sonra netron un kursuna gitti ama sadece referans yapmak için. Junior girdi bi yere çalıştı üç kuruş maaşa
5. yılı doluyor türkiye'nin en iyi reklam ajansında front-end developer oldu daha çocuk 90'lı şimdi yazılım firmasına geçti turkcelle projesi falan var. 3.5bin lira maaş alıyor + freelancelar falan 7-8bin lirayı buluyor geliri.
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasada şöyle bir şey dikkatimi çekti. Özellikle CS okuyan insanlar işe daha duygusal bakabiliyor. Herkesin böyle baktığını iddia etmiyorum tabii ki ama genel olarak benimi mülakat yaptığım insanlarda da gözüme çarpan bir şey. Bu "hardcore" olucam idealizmi genel olarak bazı noktaların açık kalmasına sebebiyet verebiliyor. Misal analistlik; teknik insanlar analist olmak yerine developer olmayı tercih ediyorlar, genelde.
Sonra firmalarda çalışan non-CS olan insanlara baktığım zaman genelde, CS'çilerin yapmak istemediği ama doldurulması gereken pozisyonlara çok rahat oturduklarını gördüm. Bu bence senin için bir avantaj olabilir.

Şöyle ki, web development vs. bunlar herkesin atladığı şeyler ve uzun süredir uğraşılan konular. Buna karşılık mobile application kısmı daha yeni bir alan. Tabii ki CS'çi birçok kişi bu alana yönelmiş durumda ama web development'a göre daha az kişi var, daha az firma var. İleride mantar gibi çıkacaklarını düşünürsek, şu andan bu konuda ilerlemen, senin için epey bir avantaj yaratacaktır. Zira zaten CS okumadığın için 1-0 yeniksin. Öbür taraftan işe "iş" gözüyle bakabiliyorsan başka bir açıdan da 1-0 sen öndesin ki şansın yaver giderse çok rahat iş bulur rahat rahat ilerlersin.
Sosyal ağlarda paylaş

uzun cevap:

her yasta, her egitimle her alanda yazilim isine girebilirsin. sana tavsiyem, cok kurcalamadan, "bu mu iyidir bu mu?", "x'e baslasam yapabilir miyim?" diye cok kurcalamadan hemen su anda baslaman.

yazilim konusunda ogrenmeye baslamak olsun, herhangi bi projeye kasmak olsun, benim gordugum en buyuk hata isin kendisinden cok tartismasi ile vakit harcanmasi.

merak etme, yazilimda "o kadar kastim ama bosa gitti, sonra tamamen bambaska bi alana kaydim" diye bisey yok, her ogrendigin isine yarayacak.

isletme mezunuyum, ben php ile basladim, 10 yil kullandim, bi suru ise girdim ciktim, sonunda nefret ettim. "10 sene once php'ye degil baska biseyle baslaman daha dogru mu olurdu?" dersen, hayir derim. o zamanda, benim icin en dogru tercihti, gitmem gereken yoldaki bir adimdi. su an javascript dev. olarak calisiyorum, ama pek cok dil ve teknolojiyi de bilmem sart.

ilerde senin de ogrenecegin uzere, butun diller birer alettir, isine yaradigi yerde kullanirsin. nasil ki yalnizca cekic kullanan marangoz olmaz, tek bir dil bilen de programci olmaz. onemli olan bi yerinden baslamak. isine yaramayacagi halde ogrendigin dil seni pisman etmeyecek, ama dile karar vermek icin harcadigin zaman edecek.

kisa cevap:

hepbiri
Sosyal ağlarda paylaş

EgoistOrgan said:

işletmeci adamın programlama diliyle alakası ne yahu?!

genel cerrahi konusunda uzmanlığı olan adamın gidip kriptografi öğrenmesi gibi gereksiz ve absürd.

yazilimin (ve hatta teknolojiyle alakali pek cok alanin) digerlerinden farki, ogrenmek icin okula muhtac degiliz. hatta, okul baya bi geriden takip eder genelde. formal egitimin katkisini kucumsemiyorum, ama yazilim kimsenin kendi basina ogrenemeyecegi bi sey degil.

yil 2012 olmus, internet uzerinden takla atiyoruz, insanlar hala biseyi ogrenmek icin 50 yasinda insanlarin yonettigi kurumlarin sinavina girip fiziksel binalara 4-10 yil boyunca gidip odev yapmanin gerekli oldugunu savunuyor. olmasin boyle :)
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

senko said:

hardcore embedded FTW!!!

en zevklisi embedded gençler
embedded çalışın

mobil app fln ne ya

Embedded cok stresli. Bu yazdigin software trene gidecek diyorlar. Yiyorsa yap hata.

keşke lan işte
negzel

yaz kodu yarın trene gömcez deseler
sonra tren raydan çıksa
Sosyal ağlarda paylaş

Gazanfer said:

EgoistOrgan said:

genel cerrahi konusunda uzmanlığı olan adamın gidip kriptografi öğrenmesi gibi gereksiz ve absürd.

yazilimin (ve hatta teknolojiyle alakali pek cok alanin) digerlerinden farki, ogrenmek icin okula muhtac degiliz. hatta, okul baya bi geriden takip eder genelde. formal egitimin katkisini kucumsemiyorum, ama yazilim kimsenin kendi basina ogrenemeyecegi bi sey degil.

yil 2012 olmus, internet uzerinden takla atiyoruz, insanlar hala biseyi ogrenmek icin 50 yasinda insanlarin yonettigi kurumlarin sinavina girip fiziksel binalara 4-10 yil boyunca gidip odev yapmanin gerekli oldugunu savunuyor. olmasin boyle :)

yıl olmuş 2012, hala okulda kod yazıldığını sanıyorsun. olmasın böyle :)
Sosyal ağlarda paylaş

Gazanfer said:

EgoistOrgan said:

Simdi bu yaklasimi cok iyi anliyorum, empati yapiyorum. Isletme mezunusun, insanlar yillarca cesitli related muhendislik bolumlerinden geldiler ve is hayatinda bazen acik bazen ustu kapali olarak kendilerini senden ustun gorduler veyahut sen ole hissettin etc.

Ama su bir gercek ki, CS okuyan adam senin bahsettigin o aletler disinda baska aletler uzerine de egitim alip, temel muhendislik skillerinin ustune CS muh. skillerini (essek degilse) edinip oyle mezun oluyor.

Okul sonucta, ozellikle muh. fakulteleri, insana ogrenme yetisi katiyor, CS okuyunca haliyle bu yonde ogrenme yetisi daha cok gelisiyor adamin. Hani bu yuzden dir ki, developer ilanlarinda CS ve ilgili muh. bolumlerinden mezun etc. ibaresi bulunur.

Meslege baslarken onemli butun bunlar, senin gibi bir 10 yilini vermis adamin zaten ne diplomasina ne universitesine bakarlar su anda.

Son olarak, katildigim bir nokta, istedigin kadar oku, eger ki kafanda muhendislik yoksa, hersey bosa. Cok sevdigim bir abim vardi, meslekteki ilk yillarimda mudurumdu. Adamin bana yazdirdigi exercise algo larin sadece logic ini cikarabilmem haftalarimi alirdi, benim gibi 50 muhendisi cebinden cikaracak bir adamdi, bogazici piskoloji mezunu idi. Su anda turkiyenin en buyuk teknoloji firmalarindan birisinde CTO.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...