Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Programcılıkla ilgili ufak tavsiyeler

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

Donanimhaber başlığı gibi oldu ama zamanla kazanılan tecrübeler çok faydalı oluyor. Hangi dil falan diye soruların arasında bunun olması gerektiğini düşündüm.

Mesela en başta programcılığa başlarken elinizi alıştırın.

1 - Bol bol açıklama satırı koyun. Üşenmeyin. Hele takla atarak halletdiğiniz yerlere ve hata potansiyeli olan yerlere.

2 - Tek başınıza bile çalışsanız kendinize ait isimlendirme notasyonu kullanın. 2 sene sonra açtığınız programı hatırlama ve anlama süresi inanılmaz düşer.

3 - Son kullanıcı için anlamlı mesajlar yazın. Mümkünse hata kodu sistemi oluşturun basitçe. Sonra kullanıcı mesaj atıp "Abi program hata verdi mesajda salak yazıyor bu da ne ki?" diye sitemli soru sormasın :)

4 - Programdan ve programlamadan bağımsız beta tester'ınız olsun. Hatta çocuk olsun. Rastgele sağa sola tıklasın. Değişik hatalar bulacağından emin olun.

vb.

Biliyorum bunlar her yerde yazıyor ama en başta dikkat ederseniz ve elinizi alıştırırsanız hayat kurtarır :)
Sosyal ağlarda paylaş

var olan bir proje üzerinde çalışıyorsanız hangi zamanda hangi dosya üzerinde degisiklik yapıyorsunuz onu kaydedin böyle. sonra 2 ay sonra ya senn yazdığın kodda sorun varmış bir daha baksana ona denildigi zaman fırıl fırıl ya neyi degistirmiştim acaba diye svn dolaşılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...