Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount&Blade II: Bannerlord

progamer

Öne çıkan mesajlar

4 saat önce, Xenocide dedi ki:

kingdom come örneği şunun için, sektör devi olmadan da yapılabiliyor bu kalite. öyle milyorlar miryarlar harcamak gerekmiyor yani. Focus işi bu sadece. Ben bu oyunda "şuna focuslanmışlar" diyebileceğim bi şey görmüyorum.

Kingdom Come milyonlar harcadı bu arada bu işe, Vavra cebindeki parayla değil baya yatırımcı parasıyla yaptı oyunu ve kickstarterı da sadece PR amaçlı kullandılar, ordan gelen para oyunun genel bütçesi yanında çerez kalıyor. Hatta bak scale ı şöyle anlatayım, tüm ai scriptler modeller vs altyapı hazırken oyuna bi yahudi mahallesi ekleyemediler. Nedeni de bunun doğuracağı etkileşimlere artık ne zaman ne de paralarının kalmamış olması.

Hani hatırlarsan niye oyunda zenciler yok vs diye saçma salak bi sjw geyiği dönmüştü, o aralar geliştiricilerden biri çıktı dedi ki 15. yy çekyasında gerçekten atladığımız bi minority varsa o da yahudilerdir, ama onları da unuttuğumuzdan değil ghetto planlayıp scriptleyip questleri ve npcleri bağlayıp hak ettiği gibi oyuna eklemek çok zor olacağından koyamadık, umarım ikinci oyunda bunu da yaparız dedi. Ki hussite wars a doğru gidiyoruz, prag ı falan görürsek orda olmak zorunda zaten gerçeklik açısından.

Neyse yani benim anlatmak istediğim, senin "amatör firma bile az bütçeyle yapabiliyor" diye bence biraz küçümsediğin kingdom come ın IMMERSHUNZ u aslında oyunun nerdeyse yarısı. Ve yapanlar da mafianın falan yapımcıları hani boş beleş amatör adamlar değiller. E şimdi m&b gibi "focusu" siegedir toplu savaşlardır vs olan bi oyundan aynı kaliteyi geçtim %10unu bile beklemek haksızlık.

Sosyal ağlarda paylaş

Bende bekliyordum, oteki turlu M&B Warband hala gideri olan bir oyun zira. Beklemek haksizlik olabilir bu sirada. Insanin cani o hayalimizdeki oyunu cekiyor ama M&B diyince. En azindan bende boyle. 

Yorumlari takip ediyorum buradaki, oyunu almadan once adam olsun istiyorum herseyden once. Ama daha otesinde, polished warband sunmazlar insallah modunda idi bazilari basindan beri. Bende o sekilde umuyordum acikcasi. Suana kadar var olan yorumlardan, oynayan arkadaslarimdan falan hep benzer yorumlar duydum, haksiz bir elestiri degildir diye umuyorum.

Bu dogru ise, ben Bannerlordun Warband kadar uzun sureli bir para kapisi olacagini dusunmuyorum. Witcher 1 > Witcher 2 > Witcher 3 kivaminda ustune koya koya gitseydi belki de bayraklari asardik, bizimde dunya capinda sektoru degistirme adimlari atmis bir firmamiz var diye sevinirdik. Simdi mediocre bir oyun firmasi olarak kalacak gibi yapimci firma. He bu bir basarisizlik mi? Tabiki hayir. Cok buyuk is yaptilar yinede heleki TR standartlarina bakinca kiyas edecek firma/oyun yok. Ama ilk M&B ciktiginda, modlariydi vs 2 yil sonrasinda bile bakip ne buyuk potansiyelli oyun diye dusunuyordum. Potansiyelini gerceklestirememis bir oyun olarak kalacak diye dusunuyorum. Umarim aksi olur tabi.

Bu acidan Xenonun elestirisini hakli buluyorum. Daha iyisi/derini yapilmaliydi bence. Bu illa immersion olmak zorunda da degil, tek bir yoruma focuslanmamak lazim. Oturup neler yapabiliriz diye brainstorm session cevirmislerdir herhalde, kimbilir neleri isteyip de yapamadi adamlar butce vs sebebiyle. Gormek isterdim acikcasi akillarindan neler gecti acaba aslinda diye. Hos modlar geldikce belki cok daha cilgin seyler gorecegiz, onu da beklemek lazim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Şu an oynadığımız oyun sırf iskeleti işte worldmapta gezinip savaşıyoruz, oyunun bütün olayı da bu. Daha fazlasını hiçbir zaman vaat etmediler zaten. Ondan fazlasını aramak saçma.

Bence de oyunu modderlar kurtaracak. Beklemek lazım.

Modding toolları daha açmadılar sanırım, early access bitince mi yapacaklar bilmiyorum ama onlar çıktıktan sonra göreceğimiz modlar oyunu bayağı değiştirir (şu anki modlar sadece basit scriptlerle filan oynayarak yapılan ufak değişiklikler). Grafikleri oyun mekaniklerini kurcalamaya başladıkları zaman oynayacağımız oyun şu ankinden daha farklı olacaktır kesinlikle. Immershun filan ne ararsanız modu gelecektir ondan sonra.

ShadowFury tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bana demedigini varsayiyorum, benim icin fiyat 45-50 euro flndi zira

Witcher 1>Witcher 2>Witcher 3 gibi gelistire gelistire giden bir oyun serisi olsaydi keske diyen benim. Benden baska Witcher yorumu yapan mi var yoksa Sam gene sacmalamis mi?

6 saat önce, cicibeybe dedi ki:

Bu dogru ise, ben Bannerlordun Warband kadar uzun sureli bir para kapisi olacagini dusunmuyorum. Witcher 1 > Witcher 2 > Witcher 3 kivaminda ustune koya koya gitseydi belki de bayraklari asardik, bizimde dunya capinda sektoru degistirme adimlari atmis bir firmamiz var diye sevinirdik. Simdi mediocre bir oyun firmasi olarak kalacak gibi yapimci firma. He bu bir basarisizlik mi? Tabiki hayir. Cok buyuk is yaptilar yinede heleki TR standartlarina bakinca kiyas edecek firma/oyun yok. Ama ilk M&B ciktiginda, modlariydi vs 2 yil sonrasinda bile bakip ne buyuk potansiyelli oyun diye dusunuyordum. Potansiyelini gerceklestirememis bir oyun olarak kalacak diye dusunuyorum. Umarim aksi olur tabi.

Yok canim bu paragrafta yazanla Bethesda Genclik Kollari uyesinin yazdiginin bir ilintisi yok bana yazmamis herhalde.

cicibeybe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

42 dakika önce, cicibeybe dedi ki:

Bana demedigini varsayiyorum, benim icin fiyat 45-50 euro flndi zira

Witcher 1>Witcher 2>Witcher 3 gibi gelistire gelistire giden bir oyun serisi olsaydi keske diyen benim. Benden baska Witcher yorumu yapan mi var yoksa Sam gene sacmalamis mi?

Yok canim bu paragrafta yazanla Bethesda Genclik Kollari uyesinin yazdiginin bir ilintisi yok bana yazmamis herhalde.

"bana demediğini varsayıyorum ama gene de sana hönküreyim" mantığı da süpermiş rofl. istersen önce bir sına böyle ileri geri konuşmaya başlamadan ya da safa yatma.

2020'nin en büyük steam launch'unu early access olduğu halde yaparken %86 rating'e ulaşan bir oyun bayrak astırmıyorsa zaten hiçbirşey astırmaz.

yukarıda sayfa sayfa anlattık neden bu beklentiler abes, "need for speed'de arabadan ineyim şehirde gezeyim neden yapamıyorum, hiç yapılmamış olması bahane mi" yazılarının karşısında. senden de oyunu oynamadığın halde "daha iyisi olmalıydı" gibi bir cevher çıkmış ancak. istersen önce bir oyna da kendin deneyimleyip fikrini oluştur, sonra medenice derdini anlatabilirsen cevap veririz.

Sosyal ağlarda paylaş

Begenmek zorunda degilsin herhangi bir temennimi veya yorumumu rahat olabilirsin bebisim. Zaten seninle tartismayacagimi da biliyorsun sonucta.

Yanlis hatirlamiyorsam onden bana yazmamistir herhalde bu kadar da degildir diyip sonra duzelttim ayrica. Tam emin olamadim iki is arasinda denk geldi ama modsun bakabilirsin bence :3

Sosyal ağlarda paylaş

need for speed de ortada gezen yaya mı var?

açtım baktım şimdi videosuna, player karakterin var ve çorabına kadar seçiyorsun. sana kalsa araba yarışı oyunu ne alakası var diyip geçilecek.

questte konuşçağın adamın küçük kutu gibi bir evin önünde suratı boş ufka dönük durması yerine bir işle uğraşmasını istemenin nesi yanlış? 

iki çorba karıştırsın, odun kessin, vs. nedir bu biz yapamayız zihniyeti.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, LethE dedi ki:

need for speed de ortada gezen yaya mı var?

açtım baktım şimdi videosuna, player karakterin var ve çorabına kadar seçiyorsun. sana kalsa araba yarışı oyunu ne alakası var diyip geçilecek.

questte konuşçağın adamın küçük kutu gibi bir evin önünde suratı boş ufka dönük durması yerine bir işle uğraşmasını istemenin nesi yanlış? 

iki çorba karıştırsın, odun kessin, vs. nedir bu biz yapamayız zihniyeti.

ya bu forum hala sabit duran kiosk npc'lerin olduğu rpg'lere cüzdan fırlatıyor, nedir bu "ille odun kessin yoksa oyun kötü" mantığı? ben anlamıyorum bu kadar takılınmasını. olursa eyvallah ama olmadı diye böyle sayfalarca şikayet edilen bir oyun oldu mu forum tarihinde?

oyunun odağı bu değil, detaylı anlatılmış kingdom come vs nasıl uğraşılarak o hale geldi diye. o başlığı açıp eski videolara baksalar zaten görülür ki o oyunun odağı oydu, hani böyle yana bonus diye yapılmış birşey değil.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

oyun sırf Turk yapımı die veya steamde çok satti diye eleştiri yapilmicak diye bisey yok. 

Zaten ben kendi açımdan Turkiye de boyle bi oyun cikmasini yeterince takdir ediyorum ama olmamış şeyleri söylemek de ayni zamanda hakkim.

En dibe indiğinde sonuçta para verilip bir servis alınıyor kullanıcı olarak eleştirme hakkim her zaman var.

Yapan kisi olarakda onların bazı seyleri ekleyip çıkarma hakki var sonuçta onların kendi kararı.

Gereksiz kavga cikartiyonuz

Sosyal ağlarda paylaş

kızdığım için kaldırılmadı mesajın, bir içeriği olmadığı için kaldırıldı. öyle keyfe keder iş yapsam zaten şunu yazamazsın ki. "provoke edeyim sonra banlasın ben de ağlayıp modluktan attırayım" diye plan mı yapıyorsun kafanda lol. fistan da deniyor da çok beklersiniz. kural ihlal ettiğinizde basarım, henüz öyle bir durum yok.

hadi yallah.

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Valvyn dedi ki:

oyun sırf Turk yapımı die veya steamde çok satti diye eleştiri yapilmicak diye bisey yok. 

Zaten ben kendi açımdan Turkiye de boyle bi oyun cikmasini yeterince takdir ediyorum ama olmamış şeyleri söylemek de ayni zamanda hakkim.

En dibe indiğinde sonuçta para verilip bir servis alınıyor kullanıcı olarak eleştirme hakkim her zaman var.

Yapan kisi olarakda onların bazı seyleri ekleyip çıkarma hakki var sonuçta onların kendi kararı.

"eleştirilmeyecek" demedi kimse burada. "bayrak asacaktık asmadık" diye ajitasyon yapmış birisi işte ona yazdık boş boş konuşmasın diye.

ben bayağı eleştirdim şahsen önceki sayfalarda ama oyunun vaadettiği şeyler üzerinden, hayali beklentiler üzerinden değil. bu ikisini ayırabilmek lazım. xeno mesela şehirde adam aranıyor bulunamıyor filan demiş bu haklı bir eleştiri sonuna kadar.

kavga bundan değil işte kan davasını başlıktan başlığa taşıyan tipler var. konudan bağımsız dellenme durumu.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Sam dedi ki:

kızdığım için kaldırılmadı mesajın, bir içeriği olmadığı için kaldırıldı. öyle keyfe keder iş yapsam zaten şunu yazamazsın ki. "provoke edeyim sonra banlasın ben de ağlayıp modluktan attırayım" diye plan mı yapıyorsun kafanda lol. fistan da deniyor da çok beklersiniz. kural ihlal ettiğinizde basarım, henüz öyle bir durum yok.

hadi yallah.

Banlasan guzel olurdu tabi baya gulerdim ne yalan soyleyeyim. Ama seni modluktan attirma neymis la, paranoya icin ilac aliyor musun? Gecen Laurelin bana uyari point verdi tesekkur ettim misal. Ama tabi o kendi hirsiyla yapmiyordu Meliscigim, sana tesekkur etmem. Ama ortaliktan kaybolmani da istemem sonucta renkli bir insansin fanatik de olsan. 

Hadi yallah diyince otoriteni koydugunu hissettin mi soyle eridi mi icinin yaglari? He gerci senin attigin bu mesaj ve benim yazdigim cevap da konuyla alakasiz. 2-3 dk sonra sil bunlari da konu rahatlasin. 

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, LethE dedi ki:

samcim adam day night cyclelı full sistemi bire bir koyun demiyor

Onun "gibi" atmosfer olsun diyor.

misal quest giverla konuşurken arkadan yürüyen eden tipler oluyor. istenilen şeyin tohumları gibi bakabilirsin buna. sence onlar da kaldırılmalı mı?

şimdi bir kere bu işlerin kompleksitesi çok ama çok küçümseniyor, axedice mesela örneklemiş geçen başlıkta. biz oyunlardaki bu gelişimleri zamanla yaşadık. mesela oblivion'da ilk defa npc'ler etrafta yürüyüp birbiriyle konuşmaya başladı. sonra skyrim'de bunlar demir dövmeye, odun kesmeye başladılar ki zamanı için büyük yeniliklerdi. lakin bunlar standart olmadı, hala aaa+ rpg değilse npc'ler sabit, oturuyor öyle gidiyorsun basıyorsun bir satır konuşuyor ondan ibaret. bu oyunları alıp oynamıyor musunuz hiç? benim gördüğüm oynuyorsunuz çünkü devamlı aktif başlıklarını görüyorum forumda. bunlar için "ya neden odun kesmiyor, bütün oyun bu zaten" gibi bir eleştiri geliyor mu? ben görmedim.

bu oyundaysa oyunun alanı bu değil zaten. sabit durmak yerine yürütmüşler ki bayağı basit, mevcut npc hareket ai üzerinden yapılıyordur tahminimce. ama sen bu npc'ye iş-güç yaptırmaya başlayınca başka bir seviyeye çıkıyor gereken uğraş. lütfen gidin kingdom come başlığındaki videoları izleyin adamlar nasıl çalıştı o noktaya getirebilmek için oyunu. "her rpg'de bu var" demek bayağı bilgisizlik hani.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, cicibeybe dedi ki:

Banlasan guzel olurdu tabi baya gulerdim ne yalan soyleyeyim. Ama seni modluktan attirma neymis la, paranoya icin ilac aliyor musun? Gecen Laurelin bana uyari point verdi tesekkur ettim misal. Ama tabi o kendi hirsiyla yapmiyordu Meliscigim, sana tesekkur etmem. Ama ortaliktan kaybolmani da istemem sonucta renkli bir insansin fanatik de olsan. 

Hadi yallah diyince otoriteni koydugunu hissettin mi soyle eridi mi icinin yaglari? He gerci senin attigin bu mesaj ve benim yazdigim cevap da konuyla alakasiz. 2-3 dk sonra sil bunlari da konu rahatlasin. 

içini döküp rahatladıysan artık sus da konuyla ilgili tartışacaklar rahatça konuşsun sen araya kaynamadan. yetmediyse özelden yazabilirsin bunları takıntın dinene kadar.

Sosyal ağlarda paylaş

Haklisin manasiz seninle konuyu tartismayayim derken baska bir alanda tartisirken buldum gene. Hos degil. Konuya doneyim ama sen aradan cik pls zamanini harcamak istemiyorum. 

21 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Yani elestiriyi yapici yapmak onemli olan, ama tabiki tuketicinin her zaman elestiri hakki var. Bence dedigim gibi onlar da ustune koymak istedikleri bircok seyi yapamamislardir. Zaten surecin cok uzamasi vs planlarinda yolunda gitmeyen birseylerin oldugunun gostergesi.

Warband immersion vs eksik olsun olmasin acayip basarili bir oyundu ve para olarak da bunun donusunu gorduler bence. Anlik bir satis da degil, yillarca ofislerinin ve yeni oyunlarinin finansmaninda cok onemli bir gelir kaynagi olarak kalmaya devam etmistir. Bu oyun aynisini yapamazsa bu tarz oyunlarin devamini yapacak butcesi kalmayacaktir firmanin, asil sikinti orada. Zaten kaynaklarini cok efektif kullanmadiklari bariz bence. Daha iyisini yapma potansiyellerinin var olduguna inaniyorum en azindan ben. Bir sonraki oyunlara diyecegim ama benim cocuklar oynar artik ?

cicibeybe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sam dedi ki:

beklentiler abes, "need for speed'de arabadan ineyim şehirde gezeyim neden yapamıyorum, hiç yapılmamış olması bahane mi" yazılarının karşısında. 

üşenmicem, tek tek yazılarında gördüğüm yanlışları, anlatmak istediğim şeyin özünü hatalı örneklerle çarpıtmalarını anlatıcam.

Need for Speed bir yarış oyunu. Araba yarışı. Need for Speed'den arabadan inip şehirde gezmeyi beklemem. Verdiğim örnekle verdiğin örnek uyuşmuyor. Hatalı örnek vererek konunun özünü saptırıyorsun. Mesela M&B'den "doğada gezeyim, ot bitki toplayayım, bunlarla iksir yapayım, sonra şehre gidip yaptığım iksirleri satabileyim" gibi bi beklentim olsaydı bu örneği verebilirdin. Çünkü bu örnek, oyunun metasıyla alakasız, need for speed'ten arabadan inip gezmenin de metayla alakasız olması gibi. Lakin 4. defa falan söylüyorum, zaten HALİHAZIRDA OYUNUN İÇİNDE VAROLAN bir content'in, yani oyunun metasının bir parçası olan (çünkü şehrin içinde yapılan görevler var, şehrin içinde gezmeni gerektiricek durumlar var) free roaming'in daha gerçekçi hissettirmesi, daha atmosferin içine sokması için geliştirmeler yapılmalı diyorum. Yepyeni bir content gelsin değil istediğim. Şunu bi kavrayalım artık.

1 saat önce, Sam dedi ki:

ya bu forum hala sabit duran kiosk npc'lerin olduğu rpg'lere cüzdan fırlatıyor, nedir bu "ille odun kessin yoksa oyun kötü" mantığı?

Şu argümanından da bi vazgeç artık. Hangi oyundan bahsediyorsun ve kimden bahsediyorsun bilmiyorum, o cüzdan fırlatan kişi "BEN" değilim. Burada" benim" bi talebim var, "benim" talebimin yanlış olduğunu, "başkalarının" aldığı ve sevdiği oyunlar üzerinden değerlendirmeye çalışman da yine bir çarpıtma. Bunların psikolojide muhtemelen karşılıkları vardır. Bilen yazsın. Ad hominem'e girebilir belki. Siyaset dili bu ya, hükümetin yaptığı bi yanlışı söylüyorsun mesela, atıyorum "3. havalimanını yaparken şunlara şunlara hiç dikkat edilmedi, büyük hata". Hükümet de çıkıp "sizin gibiler zaten 80 senede heykelden başka bi şey yapmadı" diyor. Ve böylece anlamsız bi tartışmanın içine giriyoruz, 3. havalimanındaki hataları konuşamıyosun bile. Konunun temeli yokoluyor. Yaptığın şey buna çok benziyor. "Oyunda NPC'ler mal mal duruyor" diyorum, "bu forumda kiosk npc'lerin olduğu rpg'lere cüzdan fırlatılıyor" diyorsun. Ya banane diğer oyunlardan, banane cüzdan fırlatanlardan, keza sanane? biz şu an M&B'den bahsediyoruz. 

50 dakika önce, Sam dedi ki:

şimdi bir kere bu işlerin kompleksitesi çok ama çok küçümseniyor, axedice mesela örneklemiş geçen başlıkta. 

Siz de nedense ısrarla M&B'yi aşırı küçümsüyorsunuz. Limbo falan gibi böyle 3-5 arkadaş bi  araya gelmiş, beyaz yaka işinden artan parayla oyun yapmış muamelesini bi bıraksanız mı artık acaba? M&B+Warband milyonlar satmış, bütün dünya tarafından hayvanlar gibi oynanmış. eşşek yüküyle bütçe oluşturmuş, devlet desteği almış, seneler süren development sürecinde bile ekonomik olarak sarsılmamış (bunu varsayıyorum, çünkü sarsılsa development ağır sekteye uğrar ve haberimiz olurdu) bir şirket var önümüzde, üstüne bi de early access çıktıktan sonra satış rekorları kırmış, Doom Eternal gibi AAA+ bi oyunu bile solda sıfır bırakmış, yine eşşek yüküyle para kazanmış bir şirket. Nedir bu acıma, küçümseme işi? Kompleks olduğu için oyunun atmosferini zayıf bırakmak, sadece küçük bir indie şirketiysen kabul edebileceğim bi şey. O yüzden bunu da sanırım 3. defa falan söylüyorum, ilk M&B ve warband için bunları gözardı edebilirdik, çünkü zamanının koşulları+şirketin boyutu böyle imkanlar tanımıyordu. Lakin artık excuse yok abicim. Para var, satış var, kaynak var, yapman gerekiyor.

biz oyunlardaki bu gelişimleri zamanla yaşadık. mesela oblivion'da ilk defa npc'ler etrafta yürüyüp birbiriyle konuşmaya başladı. sonra skyrim'de bunlar demir dövmeye, odun kesmeye başladılar ki zamanı için büyük yeniliklerdi.

Ne güzel kendi ağzınla söylüyorsun. "ZAMANI İÇİN" büyük yenilikler. Oblivion 2006'nın, Skyrim 2011'in oyunu. 2006'da bu dediğim şey yapılabiliyor iken 2020'de bunu beklemenin nesi abes olabilir? Oblivion'u da bırak ya, Morrowind'de bile vardı 2002'nin oyunu. iyi kötü NPC'ler sabah kalkar, işine gücüne bakar, gece evine gider yatardı. 

lakin bunlar standart olmadı, hala aaa+ rpg değilse npc'ler sabit, oturuyor öyle gidiyorsun basıyorsun bir satır konuşuyor ondan ibaret. bu oyunları alıp oynamıyor musunuz hiç? benim gördüğüm oynuyorsunuz çünkü devamlı aktif başlıklarını görüyorum forumda. bunlar için "ya neden odun kesmiyor, bütün oyun bu zaten" gibi bir eleştiri geliyor mu? ben görmedim.

Hangi oyundan bahsediyorsun allah aşkına yazsana gerçekten merak ettim acaba oynadığım bir oyun mudur? Bi de söylediğim şeyi sadece ve sadece "hareketsiz npc'ler" diye daracık bir alana kısıtlayamazsın. NPC'lere hareket vermek tek başına yeterli değil. Şehrin tasarımından tut, bi ton ufacık küçücük detaylar birleşip oluşturuyor bu hissi. Ben sana tek tek hepsini sayamam, konunun profesyoneli değilim. Ama çoooook basit ufacık bir örnek vereyim keza yine Kingdom Come'dan, dün oynarken gece gökyüzüne baktım bi şöyle. Yıldız kaydı. Bak şimdi bu aşırı basit, olmasa da olur, hiçbi fiziki işlevi olmayan bir olay. Ama oyunun atmosferine ufak bir katkısı var abi. Seni o dünyada yaşıyor hissettiren küçük ayrıntılardır bunlar. Adam bunu düşünmüş ve koymuş. Çünkü benim o dünyanın içine girmemi istiyor. 

sonradan edit: bold'ladığım yerle ilgili, yine bi nevi çarpıtma yapıyosun, bahsettiğim şeyi "neden odun kesmiyor" diyerek önce küçültüyorsun, sonra da "bütün oyun bu zaten" diye ASLA VE ASLA söylemediğim bi şeyi söylemişim gibi davranıyorsun, böylece yine argümanımın içini boşaltmaya çalışıyorsun. Basit hareketler, anlıyoruz çok şükür.

bu oyundaysa oyunun alanı bu değil zaten. sabit durmak yerine yürütmüşler ki bayağı basit, mevcut npc hareket ai üzerinden yapılıyordur tahminimce. ama sen bu npc'ye iş-güç yaptırmaya başlayınca başka bir seviyeye çıkıyor gereken uğraş.

Bunun için ise şu screenshotu tekrar koyuyorum;

aak9VAJ.png

NPC'ler bu kadar boş işte. Kodlaması o kadar basit ki, "lordun ordusu bittiyse, en yakın kale-şehire kaç, avluda dur. canın dolana kadar bekle. yapabiliyorsan yeni ordu topla"

Bu kadar. 1 NPC'deki komut zinciri bu kadar. Benim oyunum da öyle bi noktaya gelmişti ki, bi sürü lord telef olmuş, 1 tane şehirleri kalmış zaten, avlunun içinde gangbang yapıyorlar birbirlerine. Çok mu zor gerçekten şunlara 2-3 daha komut vermek, şehrin içinde gez, turnuva varsa git turnuvayı izle, yoksa handa oda kirala, boş oda yoksa masada iç, pazardan alışveriş yap.

Ama burada başka bi sorun devreye giriyor, şehirlerin dizaynı. O kadar limitli ki, böyle bi ortamı kaldırabilecek bi şehir dizaynı yok. kocaman şehir olması gereken yer, wow'daki Stormwind'in 1 districti kadar. Daracık sokaklar, sıkış tepiş her şey. 20 tane lordun gezmesini kaldırabilecek bi ortam bi kere yok.

Eyyorlamam bu kadar.

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi bi de şeyi düşünüyodum, yıldız kayma örneği verdim ya, bi sonraki argümanda "yıldız kaymıyo diye mi bütün bu tatava" diye bi örnekleme gelir mi acaba? neticede anlattığım şey "npc'ler odun kesmiyor abi" diye shrinklenebiliyorsa bu da yapılabilir gayet.

edit: şimdi erken davrandım diye incoming wot'lardan "YILDIZ KAYMIYOEAĞĞ" paragrafları siliniyor kfdkdsffvcs

in "in b4" we trust

edit2: şimdi de editte koyduğum için yıldız kaymığeaağ'lar paragrafa geri ekleniyor, ama farklı bir düzenlemeyle. bakalım ne gelicek...

KAFAYI YEDİRTİCEM OLUM, HEPSİNİ SİZDEN ÖNCE YAZICAM ZAA

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...