Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount&Blade II: Bannerlord

progamer

Öne çıkan mesajlar

Az önce, eldar dedi ki:

Şu an insanca yaşamanın maliyeti 98'e göre daha yüksek, özel sağlığı eğitimi, köprü fiyatı, ötv diye bir şey yoktu yahu 98'de. Çok kötü karşılaştırma

evet, su anda insanca yasamanin maliyeti daha yuksek. ama oyunlarin fiyati ayni. asil kendi orneginle tongaya dusen sensin. o zaman 60 dolardi bir kutu oyun, bugun 88 dolara denk. su anda size 25 dolara oyun alin diyorlar.

korsan oyun alamadigin online ne varsa pasa pasa gidip bu paralari bal gibi veriyorduk. hatta bazen sirf kutusu ve icinden cikanlar icin single player lara da veriyorduk. 39 yasindayim, cok iyi hatirliyorum kac paraya ne yapilabiliyordu, 50milyon lira (eski para) ile ne alinabiliyordu, hic merak etme.

Sosyal ağlarda paylaş

OECD datasindan purchasing power parity (PPP) ile oyun fiyatini hesaplayin, ortalama gelir ve zenginlik ile degil. Turkiye de 61 dolarin alim gucu Amerika nin 100 dolarina denktir. sebebi kotu ekonomi. ortalama gelir farki 6 da 1 olmasina ragmen alim gucu farki o kadar degil malesef. 

Amerika da 50 dolara satilan oyun, ppp hesabi ile turkiye de 30 dolara satilmalidir. sana 25 dolara satiliyor.

Case dismissed.

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

9 dakika önce, Namessar dedi ki:

Neden Turk firmasi olunca benzer urun ureten rakibinin kazancini adamlardan esirgiyorsun?  onu da ben anlamiyorum. ki yari fiyatina satiyor sana, hani 50 dolar bunun fiyati,  ben anlamam dese, burnundan kil aldirmasa anlayacagim.

abi ürün benzer değil ki.. AAA oyun değil bu oyun

4k grafikli rtx destekli cillop gibi oyunlara istenilen paradan 10 dolar eksik istiyor adamlar. tamam bunda içerik var diyorsun ama EA diye içerik de kırpılmış. E bu kafayla batış olur sonları. ederi 25-30 dolar olması gerekir. TR için de 80-100 arası fiyatlamaları gerekir.

Sorun sadece TR'de 150 olması değil, global fiyatı da çok şişirme.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, applev0dka dedi ki:

4k grafikli rtx destekli cillop gibi oyunlara istenilen paradan 10 dolar eksik istiyor adamlar. tamam bunda içerik var diyorsun ama EA diye içerik de kırpılmış. E bu kafayla batış olur sonları. ederi 25-30 dolar olması gerekir. TR için de 80-100 arası fiyatlamaları gerekir.

bu cok daha iyi bir arguman. ama su ana kadar burada okudugum tepki bu degil. eksen, nasil turk firmasi 150 tl ye satar uzerinde donuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, applev0dka dedi ki:

Bunu ben leddit ve diger yerlerdede gordum. Hakli olabilirler ama oyun cikinca belki fikirleri degisebilir. Suanda gordugum kadariyla sadece MP Beta var ? Yani SP den ne gelecegini bilmiyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, goldbären dedi ki:

abi projeyi yönetemediler çok uzadı, şimdi bu paraya satmazsak düzlüğe çıkamayız gibi bir durum var belki de.

This.

Bana böyle oldu gibi geliyor. O kadar uzun zaman geçti ki "Vallah billah 150 gaymeden aşşası kurtarmıyo abey"...

Ki bir de oyun çıkmıyor aslında. EA haline 150 gayme. 1 yıl da EA'dan çıkması desek... Steam indirimi ellerimizden öper.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Namessar dedi ki:

bu cok daha iyi bir arguman. ama su ana kadar burada okudugum tepki bu degil. eksen, nasil turk firmasi 150 tl ye satar uzerinde donuyor.

Sadece nasil turk firmasi 150ye satar diye demedi kimse, aaa degil bi sey degil, elin gavur indiesi bile 60-100 tl arasi regional cekerken yuzdeyuz yerli ve milli taleworlds nasil 150 tl ceker diye kiziyor herkes.

Yani hele 50 dolara alcak olanlarin cildirmasi lazim. Oyunun icerigi guzel olabilir ama kutuk animasyonlara, muhtemelen vasat voice actinge 50 dolar ucuk kacik.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, eldar dedi ki:

Asgari ücretli, değil 100 liraya oyun, o oyunu çalıştıracak bilgisayarı bile alamaz. Asgari ücreti kıyas için dile getirmen gerçekten anlamsız.

asgari ucretli alir alamaz kiyasi degil o. asgari ucretli bir oyuna o zaman da 60 dolar veremiyordu bu zamanda da veremez. orada mesele birbiri ile karsilastirilabilir sabit bir olcek bulmak. bu ulkede 20 yil oncesi ile karsilastirabilecegin tek sabit parasal deger o. ne yapayim? bir oyun parasi ile kac porsiyon iskender yenebildigini mi  mi kiyaslayayim? 

Sosyal ağlarda paylaş

Kıyasla evet, ben mi sana dedim kıyas bul diye. Herhangi bir metanın fiyatını maliyeti ve kar beklentisi belirler, arz ve talep belirler. Ama 20 yıl önceki asgari ücretle o maldan kaç tane alınacağı belirlemez. 

Tüm teknoloji, oyun pazarı ve satış mecraları değişmiş, neyi neyle karşılaştırdığın belirsiz. Benim savım: bu kıyas saçma.

Sosyal ağlarda paylaş

-150 lira az para, ortalama mekanda 6-7 bira ediyor kendinize gelin fgdhjs

-oyun çıkmadan "bu oyuna bu para çok" nasıl denebiliyor, belki "ürf best game ever çıkarıp göstermişler" dicez?

-türk firması tr'ye ucuz satsın reeee mantığına da yetemedim. zorunda mı adamlar vatandaşlarına kıyak geçmeye sdf

Sosyal ağlarda paylaş

şurada 15 yıl wow'a aylık ödeyen insanların türkiye'den çıkan açık ara en iyi oyuna 50₺ fark için feveran ederken "türkiye'yi düşünsünler" demesi cidden ironik.

grafikten dem vurulmuş, zaten cyberpunk grafiği isteyen gitsin ona 250₺ versin işte.

Sosyal ağlarda paylaş

bu devirde yok, yıl 2000 değil artık. son 2 yıldan kaç oyun sayabilirsiniz modlara bu kadar imkan veren?

ilk m&b bedava gibi birşeydi karı-koca yapılan, warband'de geliştirip makul fiyata satıldı. çıkan expansionlar üçüncü partiydi ve iyi total conversion mod ayarında, üstelik komik derecede ucuzlardı. esas oyunla işiniz bir kere warband alınca bitmiş oluyordu yani.

10 yıl yama ve mod desteği beğenmeyen iki ay world of warcrap: 2005 edition oynayabilir bunun yerine tabii ki.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...