Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ab ımf ve türkiye

MERTCAN

Öne çıkan mesajlar

said:
Jadelith, 02 Kasım 2004 22:32 tarihinde demiş ki:
yanlis anlamadiysam baban asker.

rutbesi ne merak ettim? (herhangi bir sebepten yazmak istemiyorsan oms de atabilirsin, onu da istemiyosan atma yani onemli diil). yani laf etmek icin degil, cidden merak ettim. orduyla alakam var cunku : )

bi de soyle. iki tur ordu var. birincisi amerikaninki gibi profesyonel. yani insanlar zorla degil(milis sistemi) kendi istekleri dogrultusunda askere aliniyorlar

turkiyede su anda milis sistemi var. hani anladim, sscb zamaninda gerekliydi bu. cunku koskoca sscb, bol bol asker lazim bunlari yerlerinde bile tutmayi dusunuyorsan : ). ammavelakin, su anda sayica degil, teknolojik olarak ustun bir orduya ihtiyacimiz var, sadece asker sayisi hicbir sey degistirmiyor. sadece daha fazla para akitiyoruz orduya o kadar.

onun yerine, az sayida insan alinsa orduya, ama surekli orduda olsalar (a.k.a. profesyonel ordu), hem general sayimizda buyuk bir dusus olur, boylece onlara para gitmez, hem de ordumuzun gucunde pek bir degisiklik olmaz. guclu bir ordu gerekli, evet, ama bunu cok daha ucuz yollardan yapabiliriz.

su zamanlarda turkiyenin tasarruf yapmasi lazim. ama ordu cok buyuk bir yuk turk ekonomisinde. tabii, yine dedigim yere geliyor, generaller koltuk kaybetmek istemediklerinden buna sicak bakmiyorlar. ha, ben de general olsam ben de sicak bakmazdim, ama bu da generallerin ulkelerini en fazla benim kadar (daha fazla degil) sevdiklerini gosterir.

umarim aciklayici olmustur.
[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.

Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'nin ihtiyacı profesyonel ordudur bu bir gerek . Zaten TSK ( eminim senin de bildigin gibi )'nin en büyük projesi de budur . Tabiki bu zaman almaktadır ama yapılacaktır .

Ayrıca Orduda Generallerin aldıgı maaş bütçenin heralde %000000.1 civarıdır . Yani General azaltarak harcamayı kısmak gereksizliktir .[signature][hline]MaXi...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
maxigenous, 03 Kasım 2004 08:02 tarihinde demiş ki:
Türkiye'nin ihtiyacı profesyonel ordudur bu bir gerek . Zaten TSK ( eminim senin de bildigin gibi )'nin en büyük projesi de budur . Tabiki bu zaman almaktadır ama yapılacaktır .

Ayrıca Orduda Generallerin aldıgı maaş bütçenin heralde %000000.1 civarıdır . Yani General azaltarak harcamayı kısmak gereksizliktir .

*ne zamandan beri var bu proje?

*tek dusecek masraf general maasi olmayacak ki. milislere verilen yemekten, sudan, hizmetten tut, zorunlu askerlik isini takip eden memuruna kadar bircok sey kisilmis olacak.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

said:
metboy, 02 Kasım 2004 21:33 tarihinde demiş ki:
ekonomi konusunda birşey bilmemekle ne alakası var. daha önce bin kere yazdım; Türkiye ekonomik olarak bundan daha kötü koşullar içindeydi, ekonomisi için ona buna köpeklik yapmadı, yapmazda.

ne alakasi oldugunu soyleyeyim. bir seye karsi cikiyorsun, ama o sey disinda yapilacak hicbir onerin yok. daha kotu bir durumda sadece bir kere oldu, o da cumhuriyetin basinda. o zamanlar ataturk vardi.

bir tane daha ataturk mu istiyorsun? ok, torununun torununun torununun torunu gorur belki. ama bu demek degildir ki su anda yerimizde kos kos oturalim.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bi bakalım dedinizki avrupa birliği olması gereken değişiklikleri Türkiye'ye yaptırdı. Örnek olarakta kürtlere dil hakkının sağlanması bunun yanıtı olarak şunu derim: Atatürk milliyetçiliğinde ben türküm diyen herkes türktür der. Burda bir ayrım görüyoruz dillerin ayrılması bu vatanın bütünlüğüne ters değilmidir. Lazlarda çıkıp bizim dilimizi ayırın derse yada toroslardaki yörüklerde çıkarsa biz dilimizi ayıralım diye bu vatanın bütünlüğünü bölmek değilmidir.
İkincisi bütün avrupa devletleri demiyorum ama bazıları (örnek olarak yunanistan) bariz bir türk düşmanlığı içindedirler bu yerel politikacıların bir malzemesi olduğu için ve bizimki gibi aşırı milliyetçi kişilerin olası ile hala destekleniyor (Örnek olarak eurovizyonda yunan spikerinin provalarda istanbula constantinapolis demesi sonuçta hala kendilerinin bir şehri sanıyorlar burayı.) ayrıca fransız ve venediklileride sayabiliriz (her ne kadar gelişmişde deseniz onlar hala türk düşmanı ve AB de Türkiyeyi istemiyorlar.
Üçüncüsü evet Türkiye AB ye girmelidir ama her dediklerini kabul ederek değil. Bizimde belli bir isteğimiz ve onurumuz olmalı.
Dördüncüsü:Tarımdaki en büyük problemimiz üretimin fazla olması değil düzensiz olmasıdır. yani bir yıl domates fazla iken ikinci yıl patates fazlası olabilyor planlama yok.
Beşincisi: Sanayide gelişme deniyor belli başlı firmalar dışında küçük üreticilerin hiç birşey yapamadığını hatta pek çoğunun kapandığı gerçeği aslında sanayimizin küçüldüğü.(devletin dediğine inanmayın bütün o gelişme projeleri yarım bırakıldı)
Altıncı: Herkesin unuttuğu Kıbrıs savaşının başlama sebebi bi inceleyin ondan sonra atıp tutun.!!!(bu arada bu savaş hala sonuçlanmadı uzun süreli bir ateşkes bu)
Ayrıca japon kültürünün ne kadar dejenere bir kültür olduğuna dikkatinizi çekmek isterim.[signature][hline]Ben ayaktaki dikenim, Kapıdaki cüzzamlıyım, Ensendeki çıbanım, Çorbandaki sineğim,
Korku ve dehşetin habercisi...
Sosyal ağlarda paylaş

Ya generalleri bu kadar seviyorsunuz savunuyorsunuz tamam da bazı gerçekleri görün. Ordu da bir ikilik vardır Özkök'ten önceki başkan Kıvrıkoğlu Amerikaya bir kez bile gezi düzenlememiş ve onların oklarını üzerine çekmiştir. Ama şuanki Genelkurmay başkanımızın makamına geldikten sonra nereleri gezdiğine bakarsanız bu da bir göstergedir. Askerin başına çuval geçilirken "siyasi istence bakarız" diyen TSK çoğu başka konuda bu tutumu göstermez. Birde daha tam olarak doğrulama şansım olmadı ama askerlerin başına çuval geçirilmesi olayından sonra Özkök'ün Amerikan büyükelçisinin verdiği yemeğe katıldığı yazıyordu. Ayrıca laiklik falan konusunda yapay gündemlerle çalkalanan bu ülke laikliğin güvencesi olan konularda pek çalkalanmaz. Konu hakkında belgeleriyle bilgiler istiyorsanız http://www.sesar.com.trdeki analizleri okuyup orda verilen bilgileri araştırın gerçek mi değil mi bakın. Ayrıca evet ordu bir değişim sürecindedir ama bunun asli unsuru da NATO ihtiyacı olmuştur. Genede başta da dediğim gibi burda bir ikilik vardır, sadece iyidir veya kötüdür diye yorumlar yapılamaz. Genede Eşref Bitlis'in ölümünü falanda biraz araştırırsanız değişik şeyler ortaya çıkar. Bunları sadece nesnel bazı değerlendirmeler yapabilmeniz için söylüyorum; daha doğrusu olanı söylüyorum boş yere karalama kampanyaları yapmıyorum. Neyse yeter bu kadar herhalde[signature][hline]Follower Of Cyric,Prince Of Lies
Sosyal ağlarda paylaş

Ordunun profesyonelleşme projesi çok oncelere dayanan bir projedir . Ama sınırlarda olusan surekli tehditler bu projenin gelişimini baltalamıştır .

Zaten Hangi ordu kalabalık ve hantal olmak ister . Surekli Modernize edilen ordunun zaten bu şekilde kalması mantığa aykırı .

Bu konuda somut açıklamalar daha once yapılmıştı yanılmıyorsam , araştırırsanız bulabilirsiniz .
Sosyal ağlarda paylaş

benim demek istedigim su: kendini millet olarak goren bir topluluga zorla "sen benim kulturumun gereklerini yapacaksin" diyemezsin. kurtler bir millet midir? degil midir? bize ne. kendilerin oyle goruyorlarsa gorsunler. bir grup kurt silahlandi diye butun kurtlerin kendi dillerinde konusmalarini engelleyemezsin.

lazlar da kendi dillerinde konusmak istese onlari da engelleyemezsin. ben "jadelithler" diye bir kultur yaratsam 15-20 kisilik, "jadelith" dilinde konusmak istesem, kimse bana gelip "sen "jadelithiye" diye bir ulke kuracan, olmaz konusamassin bu dili" diyemez.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

said:
maxigenous, 03 Kasım 2004 23:09 tarihinde demiş ki:
Zaten Hangi ordu kalabalık ve hantal olmak ister . Surekli Modernize edilen ordunun zaten bu şekilde kalması mantığa aykırı .

tamam benim dedigim de bu zaten. benim tezim su; generaller koltuklarini kaybetmemek icin bu sureci yavaslatiyorlar.

bu konuda kaynagin varsa yazabilir misin? (kotu anlamda demiyorum, yapici anlamda diyorum :)) okumak isterim. cunku ilgimi ceken bir konu.

ps: sonunda seviye yukseldi cok mutluyum :)[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Jadelith, 03 Kasım 2004 19:38 tarihinde demiş ki:
ne alakasi oldugunu soyleyeyim. bir seye karsi cikiyorsun, ama o sey disinda yapilacak hicbir onerin yok. daha kotu bir durumda sadece bir kere oldu, o da cumhuriyetin basinda. o zamanlar ataturk vardi.

bir tane daha ataturk mu istiyorsun? ok, torununun torununun torununun torunu gorur belki. ama bu demek degildir ki su anda yerimizde kos kos oturalim.

ben öyle ATATÜRK gibi biri daha gelsin bizi kurtarsın diye beklicek kadar salak değilim.

250 milyon Türk var dünyada. yaşadıkları ülkeleri var. yeraltı kaynaklarımız var. onların bazı yönlerde kaynakları daha kuvvetli. bana kalsa Türk birliği derim, ayrıca bana kalmamış malasef hükümete kalmış. ekonomiyi düzeltecek yeteneğe hükümet sahip değil diye kendimizi AB'ye teslim etmek çok mu akıllıca.[signature][hline];;suitfly | icq | msn: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

bak

sanirim ikimiz de ulkenin sanayilesmesinin onemini anliyoruz? bu konuda ortak dusundugumuzu varsayiyorum.

fakat ulkelerin sanayilesmesi icin, varolan sanayii nin teknolojik acidan gelismesi icin o ulkenin kapitale ve de yasal duzenlemelere ihtiyaci var. sanayilesmemis toplumlar da muhafazakar toplumlar olduklari icin, bu yasal duzenlemelerin olmasi zor olur.

zamaninda (1840 ve sonrasi) sanayilesmemis toplumlar, geri kalmis toplumlardir. bu geri kalmis toplumlarin sanayilesmesi icin de bahsettigim seyler lazimdir.

bizim ulkenin ihtiyaci olan sey budur. ab de bu var mi? kapitalin de, yasanin da alasi var.

dogu turk ulkelerinde var mi? hicbiri yok. ne kapital, ne duzgun yasalar.

evet, dogal kaynaklar filan var. ama ulkenin saglam bir yapisi olmazsa, istersen dunyanin butun madenlerinin ustune kucuk kucuk ulkeler kur ve o ulkeleri birlestir, yine o yeralti kaynaklarina sahip ulkeleri diger sanayilesmis ulkeler yonetir.

umarim anlatabiliyorumdur.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

anlıyorum ne dediğini de AB yerine bahsettiğimiz doğu Türklerinden bir birlik kursak ve bu birliğe kendimiz senin bahsettiğin gibi bir düzen getirsek, bu da bir çözümdür. yapılması zor mudur? zordur. AB'ye 10 sene içinde girsek 15 sene içinde de AB sistemini oturtabiliriz; benim anlattığım sistem için ise 20 yıldan fazla bir süre gerekli. ama hiç olmazsa kendi birliğimiz olucak, kendi kültürümüzden milletimizden insanlar olucak, hadi bunlar neyse en önemlisi kimse kimseyi şaklaban durumuna düşürmeyecek. benimki sadece bir çözüm önerisi, sana mantıksız gelebilir tabi ki. ona bir şey diyemem.[signature][hline];;suitfly | icq | msn: [email protected]

[Bu mesaj metboy tarafından 05 Kasım 2004 18:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

gerekir mi gerekmez mi henüz gerçekçi bir karar vermeden kendimizi bu 'organizasyonların' içinde buluverdik. Bundan sonra galiba fazla yara almadan nasıl sıyrılabiliriz gerekliliği var.
IMF, AB, WB herneyse, bütün bunların ortak bir hedefi var: ABD politikalarından ve pazarından uzak ülkeleri ağ altına almak. Demokrasi kisvesiyle de iyi gidiyor, kimisi modernleşmeyi bununla tarif ediyor. İnsan merkezli olmayan hiçbir oluşuma yanaşmıyorsak tabi ki de tüm bunları reddediyoruz, ki böyle bir dünya vatandaşlığı kavramını ben kabul etmiyorum.
Diyelim ki, gerçek bir demokrasi kültürü yayılacak, kulluk kavramından vatandaş olma bilincine ulaşacağız, o zaman neden hala saçmasapan meselelerin hesabını vermek durumunda bırakılıyoruz.
Neden biz bu organizasyonların önüne kendi fikirlerimizi koyup hadi bunu da siz kabul edin, uygulayın diyemiyoruz, desek bile uygulamayacaklarından emin oluyoruz. Tablet bilinçleri yutup, afyonlanıp susuyoruz.
Teknolojilerine, dünya kültürlerini(birbirinin üstüne çıkmadan) yanyana getirmelerine tabi ki evet, ama 'tek doğru benimkidir' mantığı, saçmalık standardizasyonu ve Avrupa mantığı orijinli dayatmaları en azından ben kendi adıma, istemiyorum.
Belki ütopik, 'ama umut fakirin ekmeği ye memet ye' derler ya, en iyisi kişisel devrim galiba. O da bir nevi şizofreniye doğru iter kişiyi...
Sosyal ağlarda paylaş

gerekir mi gerekmez mi henüz gerçekçi bir karar vermeden kendimizi bu 'organizasyonların' içinde buluverdik. Bundan sonra galiba fazla yara almadan nasıl sıyrılabiliriz gerekliliği var.
IMF, AB, WB herneyse, bütün bunların ortak bir hedefi var: ABD politikalarından ve pazarından uzak ülkeleri ağ altına almak. Demokrasi kisvesiyle de iyi gidiyor, kimisi modernleşmeyi bununla tarif ediyor. İnsan merkezli olmayan hiçbir oluşuma yanaşmıyorsak tabi ki de tüm bunları reddediyoruz, ki böyle bir dünya vatandaşlığı kavramını ben kabul etmiyorum.
Diyelim ki, gerçek bir demokrasi kültürü yayılacak, kulluk kavramından vatandaş olma bilincine ulaşacağız, o zaman neden hala saçmasapan meselelerin hesabını vermek durumunda bırakılıyoruz.
Neden biz bu organizasyonların önüne kendi fikirlerimizi koyup hadi bunu da siz kabul edin, uygulayın diyemiyoruz, desek bile uygulamayacaklarından emin oluyoruz. Tablet bilinçleri yutup, afyonlanıp susuyoruz.
Teknolojilerine, dünya kültürlerini(birbirinin üstüne çıkmadan) yanyana getirmelerine tabi ki evet, ama 'tek doğru benimkidir' mantığı, saçmalık standardizasyonu ve Avrupa mantığı orijinli dayatmaları en azından ben kendi adıma, istemiyorum.
Belki ütopik, 'ama umut fakirin ekmeği ye memet ye' derler ya, en iyisi kişisel devrim galiba. O da bir nevi şizofreniye doğru iter kişiyi...[signature][hline]nilpelin
Sosyal ağlarda paylaş

Belki ütopik, 'ama umut fakirin ekmeği ye memet ye' derler ya, en iyisi kişisel devrim galiba. O da bir nevi şizofreniye doğru iter kişiyi...
--------------------------------------------------------------------------------
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LasT_SuRviVoR, 30 Ekim 2004 18:10 tarihinde demiş ki:bak kardeş senin bu yaptığın türke türk propagandası varya, artık karın doyurmuyo. senin o beğenmediğin avrupa bizden 200 yıl ilerde. türk olunca bu fark kapanmıyo. tamam köpek olmanın bi anlamı yok ama bu ülkede açlık sınırının altında yaşayan 15 milyon insanın da tek umudu bu.. atrı bi de kıbrıs var tabiii.... kıbrıs bizde kalınca ne oluyo? türkiye cumhuriyeti kasalarından milyonlarca dolar para oraya akıyo... neden? sırf amerika askerleri için daha konforlu üsler, ırakta sivillleri öldürmek için daha fazla silah getirsin diye....
ya arkadaşın yanlış yönleri varda , sonuçta haklı AB siz biz varolamazmıyız ?Tarihten önce tarihten sonra kendi başımıza yetmedikmi ?Türküz biz ya neden kendimizi bu kadar ezik görüyoruz ; Atatürk'ün aşılamak istediği düşünceyi hepimiz unutuyouz RESMEN KÖPEK GİBİ Avrupa'nın peşinde koşuyoruz.O sadece ileri medeniyetleri izlememizi örnek almamızı isterdi ;Kıbrıs'ı vericek duruma kadar gelip ABye üye olmamızı değil.
Unutmayalım bu ülke kalkınıcaksa bu sadece yöneticilerin ve halkın iradesiyle olur asla ve asla yabancı bi kuruma üye olmakla filan değil..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sokman_hekim, 05 Kasım 2004 20:49 tarihinde demiş ki:
said:
LasT_SuRviVoR, 30 Ekim 2004 18:10 tarihinde demiş ki:bak kardeş senin bu yaptığın türke türk propagandası varya, artık karın doyurmuyo. senin o beğenmediğin avrupa bizden 200 yıl ilerde. türk olunca bu fark kapanmıyo. tamam köpek olmanın bi anlamı yok ama bu ülkede açlık sınırının altında yaşayan 15 milyon insanın da tek umudu bu.. atrı bi de kıbrıs var tabiii.... kıbrıs bizde kalınca ne oluyo? türkiye cumhuriyeti kasalarından milyonlarca dolar para oraya akıyo... neden? sırf amerika askerleri için daha konforlu üsler, ırakta sivillleri öldürmek için daha fazla silah getirsin diye.... AŞAĞIDAKİ MESAJA KISA YANIT(YUKARDA):
ya arkadaşın yanlış yönleri varda , sonuçta haklı AB siz biz varolamazmıyız ?Tarihten önce tarihten sonra kendi başımıza yetmedikmi ?Türküz biz ya neden kendimizi bu kadar ezik görüyoruz ; Atatürk'ün aşılamak istediği düşünceyi hepimiz unutuyouz RESMEN KÖPEK GİBİ Avrupa'nın peşinde koşuyoruz.O sadece ileri medeniyetleri izlememizi örnek almamızı isterdi ;Kıbrıs'ı vericek duruma kadar gelip ABye üye olmamızı değil.
Unutmayalım bu ülke kalkınıcaksa bu sadece yöneticilerin ve halkın iradesiyle olur asla ve asla yabancı bi kuruma üye olmakla filan değil..
Sosyal ağlarda paylaş

@ metboy.

turk birligi olursa en guclu devlet biz oluruz. evet guclu olsaydik onlara yardim ederek hem kendimizi hem onlari gelistirebilirdik. ama ne yazikki ne teknoloji ne insan ne de para kapitali bol turkiyede.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

yani. herkes ister turk birligi olsun en guclu devletler turkler olsun :)

yani kim istemez ki? zaten forumdaki herkesin amaci da turkiyenin olabildigi kadar guclu ve de turk insaninin refah seviyesinin olabildigi kadar yuksek olmasini saglamak. yani aptal aptal seviye dusurup kavga etmenin hicbir mantigi yok amac ayni cunku :)[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

Selam arkadaşlar sizlere cevabımı geç yazdığım için özür dilerim.
şimdi hiç merak etmeyin herkese her kesime yetecek kadar cevaplamaya çalışıcam.öncelikle "Infeqted" arkadaşa bi cevap yazalım. :))) ve türk gencinde neler varmış bi görsün bakalım.
ben sadece ülkenin ab ve ımf bazında türkiye haritası çizmeye çalıştım.çözüm sunmadım .çözümlerimde var allaha çok şükür elde tesbih kahve köşeside beklemiyoruz.biz bu yola kafa koyduk allahına kadarda biliyoruz hiç merak etmeyin.
gelelim sadede bak arkadaş gerçekten ilim irfan sahibi birine benziyosun ama bence hiç de öyle değilmişsin kusura bakma.
ewet mustafa kemal atatürkü bile anlayamamışsın ne yazık .atatürk bi liderdi hatırlatırım.ve liderler başka ülkelerin akaidleri yani inanışları hariç herşeyini örnek alabilirler.kaldıki atatürkte senin söylediğin gibi batı hayranı batı aşığı değildir .bunu diyen yalan söyler başka bi arkadaşın izah ettiği gibi atatürk batıyı teknolojik olarak örnek almıştır.
bende sana biraz kitap defter karıştırmanı tavsiye ediyorum şiddetle ve tabi okuyup anlayamazsan yanıma gelip bizzat benden dinleyebilirsin şu diyceklerimi :))atatürk 1923-1938 yılları arasında ülkemizde uyguladığı milli ekonomi modeli ile uçak imal etmiştir.ve bu uçakları belçika gibi bi ülkeye ihraç etmiştir.yine bu ekonomi vesilesi ile gaz maskesi yapan ülkemiz tüm dünya ülkelerini gaz maskesi ihracı için kuyruğa sokmuştur .sen şimdi düşün,sanayisinin gelişmesine bu denli önem veren bi atatürk ve tabi aynı zamanda tarımada kota olmadan çiftçiyi destekleme fonlarıyla türkiyeyi bi tahıl ambarına çeviren atatürk neden batıya muhtaç olmadı???neden batıdan destek istemedi???ülkemiz o hızla dewam edip büyüseydi bugün amerikadan daha kuvvetli olurduk.bize kimse kafa tutamazdı.burası bu kadar .artık bundan sonrada hala yok atatürk şöle batıcıydı böyle batıcıydı dersende senin soyundan şüphe ederim.
gelelim ab ımf dedik ortada bıraktık milleti şimdi çözüm bulucaz iyi dinle.
çözüm milli ekonomi modelidir tabi günümüze uyarlanmış olanı.şimdi ben senin kafanı okur gibiyim diyceksinki milli ekonomi modeli eskidi artık daha uygar daha modern bi sisteme liberal sisteme geçmeliyiz dediğini duyar gibiyim.:)) olsun be kardeşim bizde hepsine çözüm var neye istersen.yeterki dinle
bu para basma olayınıda gerçekten çok yanlış anlatmı akıl hocaların star gibi ne idiğü belirsiz bi kanbalı takip edersen olacağıda bu zaten:))para nedir ?insanlar arasında dolaşan ve dünyanınkabul ettiği maddi bi değerdir
dünyada bağımsızlıklarını ilan etmiş devletlerin her yıl milli gelirlerinin yüzde 30 u mesabesinde ki parayı tedavüle sokmaları gerekir.(bu ekonomide kuraldır)ha bu olmazsa ne olur ??ne olacak ekonomik sıkıntı olur yani deflasyon olur dahada dewam ederse stagflasyon yani ekonomik çöküşe kadar giderki zaten durumumuz çokda farklı değil.şimdi kalkınmasını tamamlamış ülkeler dedik bu parayı milli geliri oranında tedavülde bulundurur.bu frnsada yüzde 30 dur.italyada aynı,ingilterde yüzde 40 almanayda yüzde 30 vs amaaaa amerika da bu oran kaçtır biliyomusunuz??? bu oran türkiyemizde kaçtır ???sadece ve sadece yüzde 3 tür inanın bana ispatlı belgeli konuşuyorum yüzde yüzdür yani milli gelirin tamamı tedavüldeddir .peki diyceksiniz bu nasıl oluyor??amerika ne yapıyor ekonomik olarak türkiye gibi maalesef ülkelere kendi parasını sokarak ülkelerin kendi parasını basmasına engel oluyor bu ülkemiz için geçerli.yaniiii işin özü türk insanı kendi emeğinin karşılığını para olarak alamıyor.peki bu yüzde 3 lük oran ne ile dolduruluyor???ah benim batı hayranı arkadaşım ahhh bana yazdığın cewapta kendi ağzınla itiraf ettin dedinki "bu ülke para basamaz ancak dışardan kredi alır dedin "peki babacım adam senin kara kaşına kara gözünemi veriyo o parayı ??? faizli veriyor tabiki.amerika basınca haddinden bile fazla bişey olmuyor italyana bişey olmuyor fransıza bişey olmuyorda bize gelincemi bişey oluyor???kardeş bu ülke sömürge değil kendi başına yetebilecek 7 ülkeden biri neden bi amerika omayalım neden bu ab batı hayranlığı .sana bu ekonomi konusunda başka konu açıp konuşalım çok uzun konulşar karışacak.
demişsinki çin rusya gibi ülkeler le birleşim çok uzak olduğundan ab daha mantıklı ve 50 yıl sonrasını ömür biçmişsin .kafan almıyor değilmi biz kaç yıldır bu kapıdayız .sen sen olmaktan vazgeçmedikçe batı seni kabul etmeyecektir sakın unutma .ab adı altında kurulan o birlikki bi bayrağı bi dini bi parlementosu bi dili ve bir ordusu vardır kimi kandırıyosun sen??sen buraya gireceksen milli kimlik ve benliğinden olacaksın yoksa daha çoook avutulursun .hangi müslüman
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
imf:bizim tütünümüzü,petrolümüzü ve bunlar gibi daha birçok yeraltı ve tarım zenginliklerimizi kapattırdı(kısıtladı).şu an çiftçiler sürünüyorsa parasızlıktan,bu imfnin ve ona köle olan türk hükümetinin bir eseridir.
ab:bizi alacaz bahanesiyle kokoreç ve dönere kadar gelenek ve milli yiyeceklerimizi burnunu soktu.ordumuzu dünyada küçük düşürmek için ellerinden geleni yaptılar.hükümeti oynatıyorlar 40-50 yıldır.almayacaklar bizi.bu hükümetin beyni basmaz mı hala.idamı kaldırttılar.oysaki abd gibi dünyanın en büyük ülkelerinde bile elektrikli sandalye cezası fln var.yalan mı?adamlara köle olduk yani.resman köle.

en iyi birlik,türk birliğidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...