Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayatımın ilk NCAA SOCCER maçına gittim - gözlemlerim

sostizm

Öne çıkan mesajlar

Az önce geldim maçtan, sanırım preseason game izlemişim, çok emin değilim. Bizim futboldan epey farklı geldi sizlerle paylaşmak istedim. Aslında futbola açmayı düşündüm ama orası başka bi kafada gidiyo.

Gözlemlerim:

1- Süre: basketbol maçı gibi sanki. Hakemin kolundaki saat büyük scoreboard daki saate bağlı. sakatlık falan olunca kolundaki saate basıyor, büyük dijital saat geri sayımı durduruyor. Geri sayım sıfır olduğu anda da maç bitiyo. Kaç dakika ekledi falan yok.

2- Oyuncu değişimi. Oyuna girecek oyuncu elinde fosforlu bir bezle sahaya değiştireceği oyuncuya doğru koşuyor. Elindeki bezi veriyor, çıkan oyuncu da o bezle kenara koşuyor. Hakem oyuncunun çıkmasını falan beklemeden oyunu başlatıyor.

3- Maç ANORMAL yumuşak oynanıyor. Hemen hemen her temasa faul çalınıyor. Ben yıllarca Bank Asya maçlarına gitmiş biri olarak çok yadırgadım.

4- sahanın kenarları taç çizgisinden 2 metre sonra yokuş yukarı oluyor. Taç kullanan oyuncu yokuş yukarı topu çıkartıyor, sonra aşağıya doğru koşup çizgiden taçı kullanıyor. Bizim maç orijinalinde amerikan futbolu sahası, belki o yüzdendir.

5- Seyirci de bi aşırı kibar. Hakem bizim bir bariz penaltımızı vermedi. Ama çok bariz, kolunu takıp çekerek yere aldı bizim forveti. Skor da 1-1. Bi taraftar çok sinirlendi: pay attention, you are there for a reson, pay attention REF! diye bağırdı. seyirci şşt pşşt dedi bizim antrenör bile kulübeden çıkıp sakin ol yapma işaretleri yaptı.

6- Oyuncular atletik olarak çok iyi ama taktik anlamında sanki bi avrupalı hoca lazım bunlara. Her iki takım da stoperler çakılı klasik 4-4-2 oynadı.

7- Sırt numaraları bizdeki anlamlarını taşımıyor. Bizim stoperlerden biri 11 numara taşıyordu, sol açık 3 numara forvet 9 falan, ciddi sayıda forma da büyük rakamlıydı. Gene basketbol gibi.

8- Oyuncu değişikliği kuralları da sanırım farklı. Bizim takımda bi oyuncu, 10 numaralı forma giyiyo, box to box forvet oynuyordu (eğer böyle bişey varsa). Her an stoperlerin arasında top çıkartıyor veya bekler top kaparsa ona veriyor, her atakta merkezden kaleye kadar o koşuyor, tüm rakip kale önü paslar ona doğru veriliyordu. Sapsarışın - top ayağına yakışıyor dereler ya öyle - yetenekli süratli bir oyuncu. Taraftardan adının DWIGHT(evet tuhaf sarışın Dwight oluyormuş) olduğunu anladım ve sürekli ona tezahürat yapılıyordu. 30. dakika falan civarı ellerine dizine koyup, baş önde kaldı bu, nefes alamıyor. 1-0 da öndeyiz. Çıkarttı hoca.

Sonra 1-1 oldu, bastırdıkça bastırıyo rakip. ikinci yarının 25. dakikası gene oyuna aldı hoca Dwight'ı. Bu sefer ön liberoya.(tezahüratlar hep C'mon Dwight, C'mon guys şeklinde) 5 dakika sonra asistten bir önceki muhteşem pası verdi 2-1 oldu. sonra 3-1 bitti maç.

Benim bildiğim çıkan oyuncu tekrar giremez basketbol gibi. Preseason falan diye mi yoksa kural mı farklı anlayamadım.

9- Anons skor söylerken önce konuk takımı sonra bizim takımı söylüyordu.

İç saha maçlarına gitmeyi düşünüyorum çok eğlendim. Takım kaptanı stoper de benim dersimi alan bi öğrenci. Hocaya taktikle ilgili bişeyler söylesem ayıp olur mu acaba...

Öyle işte paylaşayım dedim patilerle.
Sosyal ağlarda paylaş

NCAA de zaten öle küfürlü ana bacılı aksiyon olmasa gerek universite ligi eninde sonunda. Dahada onemlisi konustugumuz spor soccer. Adamların ihtiyacı yok ki küfretmeyue bilmemneye. Amerikan futbolu buz hokeyi felan gayet heyecanlarını alıyo.

Bide Amerikada en önemli maçlarda bile insanklar ailesi ile gelebiliyo maça. En özendiğim seydir. Bide sahada bira satılıyo ona ragmen ailesi ile efendi gibi oturup maç izleyebiliyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
5- Seyirci de bi aşırı kibar. Hakem bizim bir bariz penaltımızı vermedi. Ama çok bariz, kolunu takıp çekerek yere aldı bizim forveti. Skor da 1-1. Bi taraftar çok sinirlendi: pay attention, you are there for a reson, pay attention REF! diye bağırdı. seyirci şşt pşşt dedi bizim antrenör bile kulübeden çıkıp sakin ol yapma işaretleri yaptı.

GAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAY
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikalılara laf ederiz bilmem ne ama, Spor dedin mi orada duracaksın. Dünyada spora bu kadar saygılı, seven bir millet daha yok. Çook büyük saygım var o yüzden adamlara. Amerikalılar kazananı değil, sporu seviyorlar, rakibi tebrik ederler, taşkınlık yapmaz, küfür zaten hiç bir şekilde edilmez. Bu kültür muazzam birşey. Respect...
Olimpiyatlar her defasında Amerika'da yapılsa, hepsinde de full çeker. Lam Dünya Kupası Amerikalılar ne anlar dediğimiz organizasyon en çok Amerika'da seyirci rekoru kırmıştı diye hatırlıyorum. Stadlar full'du, o sıcakta..
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Mac Maine eyaletindeydi. Okul Maine Maritime Academy.

Kurallar pdf'ini buldum. Sadece ikinci yari, ve sadece 1 oyuncu tekrar oyuna girebiliyormus. Cok emin degilim ama avrupada cikan asla tekrar giremez degil mi?

Fifa futbolunda çıkan giremez, bunların kendi kurumları falan vardır şampiyon olunca da World Champion diyorlardır asdasdsd
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

sostizm said:

Mac Maine eyaletindeydi. Okul Maine Maritime Academy.

Kurallar pdf'ini buldum. Sadece ikinci yari, ve sadece 1 oyuncu tekrar oyuna girebiliyormus. Cok emin degilim ama avrupada cikan asla tekrar giremez degil mi?

Fifa futbolunda çıkan giremez, bunların kendi kurumları falan vardır şampiyon olunca da World Champion diyorlardır asdasdsd

ahahah tespit sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...