Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İngiliz Dili ve Edebiyatı

shafucq

Öne çıkan mesajlar

yabancı dil sınavına gireceksin batı dili için.İngilizcen iyi olmalı ,eğer yabancı dil bölümünde değilsen biraz daha fazla çalışman lazım ingilizceye.
Universite için boğaziçi hakkında bilgi verebilriim.Genel olarak rahat hoş bir eğitimi vardır.
boun batı dili website

Buradan görecğein derslere konularına bakabilrsin.

Ayrıca boğaziçi batıdili, sertifika programları açmakta,
reklamcılık,sinema,senaryo veya metin yazarlığı gibi.Bu bölümdenn çeşitli yerlere kayabilrisn.Felsefe bölümüyle çok içli dışlıdır.
En önemli konuda sırf sözel bilim üzerine değil sayısal bilim üzerine de yoğunlaştırır,sebep ise batı dillerinin bölüm başkanı bizim(fizik) bölümüden bir hocayla evlidir.Bir nevi batıdili-fizik dayanışması içerisindeyiz.Biz de zilyon tane ingiliz edebiyatı dersi almıştk.siz de quantum mekaniği dahil olmak üzere ucundan mucundan görürsünüz.=)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Lise önemli değil, MF öğrencisi olarak 240. olmuştum sınavlarında, Boğaziçi'ne yetmiyor diye gitmeyip hukuk fakültesine girmiştim.

Bundan ne anlaman lazım: Çok yüksek görünen puanlar bile en iyi yerlere yetmeyebiliyor ve çok az yer iyi.

Ben ama Boğaziçi olursa giderim diyordum, aksi halde yapmak istediğim iş olan edebi çevirmenlik zor olurdu. İlla da okuyacağım diyorsan Boğaziçi, Hacettepe ve Ege'dan başka gitme derim. Araştırmıştım vaktinde. Bilkent'e, Yeditepe'ye filan sakın girme.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Hiç çalışmamıştım ben dil sınavına. YGS'de LYS olduğu için pek çalışılan bir şey değil. Zaten iyi bir yere girmek için tüm iyi YGS kitaplarını elinden geçireceksin tek tek ama benim zamanımda Güvender gibi, FEM gibi cemaat tarafının kitapları en iyileriydi ilk bölüm için.

Dil sınavı ise İngilizce biliyorsan yarım saatte tüm soruları doğru cevap verip çıkacağın bir şey, bana öyle olmuştu. Çok kolay. İngilizce bilmiyorsan nasıl çalışırsın bilmiyorum ama, dersaneye git?

YGS'de sosyal yüzünden kaybetmiştim ben Boğaziçi'ni. Dil bölümleri için Türkçe ve Sosyal ağırlıklı ama diğer ikisini de yapmadan iyi yere giremezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim korktuğum ders sadece matematik. Türkçe'm ve sosyal çok iyi ama bir tek matematiğim kötü. Ayrıca benim hedefim de Hacettepe gibi okullar. Bir de benim aklımı kurcalayan, bu bölümden mezun olmadığım için ek puan gelmeyecek olması. Sizce bu çok büyük bir kayıp mı? Bir de MF'den mezunum, okul puanı, bölüm dışı tercih etsem de gelir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ben anam babam ÖSS ile girdiğim için, artık en ufak bir fikrim yok YGS ne LYS ne? ama türkçe mat için,Gerge doğru söylüyor, fem'in kitapları iyidir.
Eşit ağırlık için Uğur'un kitaplarına iyi diyorlardı,onu da deneyebilrsin.Matematik falan çözmeyeceksin sanırım ama çözeceksen de, Pi ve Tümay iyidir hatta direk Tümay konu anlatım al.
Sosyal ağlarda paylaş

hım,bilemiyorum. ama mantıken düşünürsek,ingilizdili ve edebiyatı, normal türk dili ve dedbiyatı gibi bir bölüm.Nasıl onlara(türk edebytı) sözel okudukları için puan gelmiyorsa, dil bölümü okuyanlara da ekstra puan gelmez.Onlar avantajı sınavda belli oluyor=)
Sosyal ağlarda paylaş

shafucq said:

zeper said:

artık kalktı ya kat sayıyı kırma olayı, herkes istediği bölüme girebiliyor.Her şekilde gelecek o okul puanı sana be yaw.=)

Hmm anladım. İyi bari, peki bu bölümü okuyanlara ekstra olarak Alan Puanı geliyor mu?

gelmiyor. sadece öğretmen lisesi mi ne onlara öğretmenlikte ek puan geliyor. yalnız sen dil ve edebiyat okuyup ne yapacaksın ? formasyon olayı kalktı.
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

shafucq said:

zeper said:

artık kalktı ya kat sayıyı kırma olayı, herkes istediği bölüme girebiliyor.Her şekilde gelecek o okul puanı sana be yaw.=)

Hmm anladım. İyi bari, peki bu bölümü okuyanlara ekstra olarak Alan Puanı geliyor mu?

gelmiyor. sadece öğretmen lisesi mi ne onlara öğretmenlikte ek puan geliyor. yalnız sen dil ve edebiyat okuyup ne yapacaksın ? formasyon olayı kalktı.

Öğretmen olmak değil amacım zaten. Akademisyen olmak ve bu bölümde akademisyen olmak daha iyi gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

zeper said:

uu welcome to club.Aç kalacaksın ama haberin ola=)

Meltem Gürle var mesela boun batı dillerinden mezun,felsefede master yapmış.Muhteşem bir insandır.Birgün gazetesinde yazı yazıyorve gene bounda akademisyen.Onla da konuşabilrsin bence,sorulaını sorabilrsin.

Sağ ol dostum, iletişime geçmeye çalışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
zeper said:

uu welcome to club.Aç kalacaksın ama haberin ola=)

Aç kalınmaz, bak bir süre bir kamu kurumunda acayip yatış bir iş yapmak isteyen benzer bölüm mezunu varsa bizim Kurumda şöyle bir personel alımı var şu an:

http://www.sayistay.gov.tr/duyurunet.asp?id=1016

max 3300 + 650 aylık, sözleşmeli personel, 65 KPSS puanı istiyor vs. Duyuruda var gerisi. (Maaş hizmet yılına göre diyor, giriş maaşı tam böyle olmayabilir ama her halükarda hiç yoktan iyidir)
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
İngilizcem kötü diyorsan pek tabiki en çok ingilizcenin üstüne gitmen lazım. Türkçe ve sosyalin iyiyse, ingilizceyi de üst seviyeye taşırsan çok rahat girersin Hacettepe'ye falan. Ben lisedeyken hiç ders kitabı işlemezdik. Varsa yoksa els... Bir de normal sınav olmazdık biz, hep kpds ve üds denemelerimiz olurdu okulda. Dershanedeki olay falan daha hafif kalırdı okulun yanında. Zamanla soruyu okumadan ya da tek bir noktalama işaretini görüp soruyu cevaplar hale geldik. Matematiğim de yerlerdeydi. 17 soru cevapladım, o kadar. Fen de yapmadım sayılır. Sadece biyolojim tamdı. Sonuç olarak Hacettepe'ye çok rahat yerleştim. Bazen keyifli bazen fazla derin oluyordu dersler. Hiç pişman olmadım İDE okuduğuma ama şimdiki aklım olsaydı başka bir dil okurdum mesela. O yüzden İDE okumak istediğine emin olman çok önemli. Sormak istediklerin olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Okuma.Bir de Poe amerikalı asdf.Kimse agatha christie falan okutmuyor bölümde ya da açıp tolkien falan okumuyoruz.Sürekli medieval english perioddan playlar okutup anlamadigin bir ingilizceyle karşı karşıya kalacaksın.Aç bi canterbury talesi falan oku.Seversen gel.Amerikan dili ve edebiyatı da tercih edilebilesi keza daha rahat.Ama illa ingiliz dili diyorsan mütercimlik oku yatarak bitir okulu eh.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...