Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yelkenci patiler

Suark

Öne çıkan mesajlar

17 saat önce, xaty dedi ki:

Gittiğimiz yerlerde çektiğim videolardan bir kaçını YouTube'a koydum, biraz daha canınızı çektiriyim;

Serçe Limanı:

Gizli içeriği göster

Hurmalı Bük: 

Gizli içeriği göster

Kiseli Ada (Ada Boğazı):

Gizli içeriği göster

Bozukkale:

Gizli içeriği göster

Ben drone dusunmustum ama biraz tirstim denize dusururum diye. Bir de yasak masak yok muydu oralarda?

Sosyal ağlarda paylaş

@reyou

marinaların fiyat politikaları değişiyor ama genelde ne kadar uzun süreli anlaşırsan o kadar avantajlı oluyor. yine de yıllık anlaşmak zorunda değilsin. sadece kışlama üzerine bir çok kampanya oluyor mesela.

marinalar.com diye bir site oluşturmaya çalışıyorlar, daha tüm marinaları katamadılar sanırım ama bakabilirsin. kampanyaları falan da topluca görebilirsin; https://marinalar.com/kampanyalar/

@barbu 

ben bir problem yaşamadım. gitmeden önce o bölgede profosyonel drone çekimleri yapan birisiyle konuştum, sorun yaşamayacağımı söyledi. sahil güvenlik ile konuşabilirsin istersen, daha temiz bilgilendirirler. 500gr altı drone'lar için net bir açıklama malesef yok, ama farklı yerlerden okuyunca valiliğin özel yasaklaması yoksa, kişisel hakları ihlal etmiyorsan, asker-kamu kuruluşlarını/bölgelerini çekmiyorsan, insanların üzerinde veya binaların arasında uçmuyorsan, ve bazı normal kamerayla da yapmaman gerekenleri yapmıyorsan sorun olmaz sonucunu çıkardım.

denize düşme konusu da risk tabi, hareket halindeyken uçurmadım o yüzden veya aşırı uzağa göndermemeye çalıştım, rüzgar uyarısı görünce sözünü dinledim uygulamanın vs

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada aklinda boyle bir plan olan herkese bu kitabi oneririm

spacer.png

ege kiyilarini butun koylariyla anlatiyor resimli ve haritali olarak. Ufak ipuclari var dikkat etmen gereken her koy icin. Restaurantlarin telefonlari vs 

bize cok yardimci olmustu. 

barbu tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sadun Boro'nun Vira Demir ilk sayfada paylaşılmış ama bu kitap hem daha güncel, hem daha detaylı.

Anlatımı da bence daha güzel.

Online kaynak olarak da:

https://www.coastguidetr.com/

https://www.wikiderya.org/

Rota oluşturmak, planlamak için: https://webapp.navionics.com/

Navionics sitesinde hesabınıza rota oluşturunca app'de de rotayı görebiliyorsunuz.

xaty tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@bLackcha0s

yelken veya motor kaptanı ayrı ayrı olmuyor zaten.

amatör denizci belgesi alıp yeterli eğitimin varsa kiralayıp gezebilirsin. biz öyle yaptık

@aktiftablet

akdenizdeki diğer ülkelerde ucuz olması tartışmalı bir konu. Türk bayrağına geçiremiyorsun, farklı sıkıntıları oluyor. Amerika'da şirket açıp oraya kaydedebilirsin falan.. ama Türkiye'ye göre daha çok seçenek var

xaty tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, reyou dedi ki:

oyyy yukardaki kitap cok iyiymis yahu. edinicem bunu ilk firsatta.

suna denk gelmistim gecenlerde acip arada bakiyodum kenarda, adam ne seyayat ediyo be.

Bunu genelde beneteau falan yelkenli alınca Fransa dan ben kendim gelip teslim alacam dersen yapıyorsun. Yapan çok tanidigim var güzelde oluyor hem aldigin tekneyi deneyimleme hemde yol yapmış oluyorsun iste.

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, aktiftablet dedi ki:

Avrupa da çok daha ucuz olduğu için gidip oralardan alıyolar dimi?

Onu tam bilmiyorum ama aldigin tekne her turlu Fransa da falan üretiliyor bu asamada en fazla siz getirmeyin ben kendim getiricem diyip shipping den biraz kisiyosun.

Asil olay amerikan bayrakdi vergi vermemek icin tekneyi vergisi 0 olan amerikan eyaletleri adına kayit ettiriyordun.

Sonra 1-2 sene once Turkiye de vergiyi ya 0 yaptıydı ya da baya indirmişti kisa bi sure icin o ara bizde tekneyi Turk bayrağına cevirdik. Bu vergi indirimi hala devam ediyor mu bilmiyorum ama.

Genelde teknelerin cogunda amerikan bayrak ve Delaware yazısı falan gorursun o yüzden 

Sosyal ağlarda paylaş

22 dakika önce, Valvyn dedi ki:

Sonra 1-2 sene once Turkiye de vergiyi ya 0 yaptıydı ya da baya indirmişti kisa bi sure icin o ara bizde tekneyi Turk bayrağına cevirdik. Bu vergi indirimi hala devam ediyor mu bilmiyorum ama.

Genelde teknelerin cogunda amerikan bayrak ve Delaware yazısı falan gorursun o yüzden 

Devam etmiyor, o ara Türk Bayrağı'na geçişe kolaylık yapmışlardı ama şimdi 2. el tekneyi geçiremiyorsun veya çok masraflı oluyor. Sıfır tekne alırsan da vergi vs veriyorsun zaten. Bildiğim kadarıyla artık yabancı bayraklı olarak TR'de uzun süre barınmak da eskisi kadar rahat değil ve masraflı. O yüzden son bir kaç yıldır yabancı bayraklı tekne sayısı oldukça azaldı, Türk Bayrağı'na büyük miktarda geçiş oldu.

Ama bir şekilde Avrupa ülkesinde vatandaşlığı olan, veya ek masrafları göze alıp Delaware'da şirket kuran yabancı bayrak kullanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, xaty dedi ki:

Devam etmiyor, o ara Türk Bayrağı'na geçişe kolaylık yapmışlardı ama şimdi 2. el tekneyi geçiremiyorsun veya çok masraflı oluyor. Sıfır tekne alırsan da vergi vs veriyorsun zaten. Bildiğim kadarıyla artık yabancı bayraklı olarak TR'de uzun süre barınmak da eskisi kadar rahat değil ve masraflı. O yüzden son bir kaç yıldır yabancı bayraklı tekne sayısı oldukça azaldı, Türk Bayrağı'na büyük miktarda geçiş oldu.

Ama bir şekilde Avrupa ülkesinde vatandaşlığı olan, veya ek masrafları göze alıp Delaware'da şirket kuran yabancı bayrak kullanıyor.

Biz o ara gecirmistik. Eger dediğin gibi su an kalktıysa otomatikman su an Turk Bayrakli teknelerin fiyatı arttı.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, bLackcha0s dedi ki:

yelken kaptanı olunca kiralayıp gezebiliyor muyuz? ? Alamayacağım için... 

Evet. İstanbul dışında kaptansız kiralayabilirsin. Belki bir iki tanıdık veya referans sorabilirler ya da biliyor musun diye kontrol edebilirler. Gidip zarar verme diye. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...