Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yelkenci patiler

Suark

Öne çıkan mesajlar

Evet geçen pazar itibariyle bir kursa katıldım, sanırım 3 tane daha olacak böyle ve inanılmaz keyif aldım.

Kalamıştan şöyle bir şeyle çıktık

http://photo.mondialbroker.net/brokers/5909/D/cav00052_79244.jpg

5 kişiydik, kaptan, onun çömezi ve 3 öğrenci biz.
Önce 1 saat anlatıldı olay, sonra marinadan çıktık işte adalara yöneldik.

İlk başta biraz karışık gelmişti, ama pratik yapınca oturur diye düşündüğümden pek takmadım, sonuçta denizcilik bu yani rocket science olmaması lazım.
Arka sağdan aldık rüzgarı, tırı mırı gidiyorduk. Yelkenle felan ilgilenmeye, işte neyi nası yaparız ona bakıyorum, bi yandan süper sessizliğin tadını çıkarıyorum.

Neyse sonra o tramola dedikleri aksiyon dolu dönüşü yaptık ve kalamışa dönmeye başladık.
Aksiyon dolu diyorum çünkü 2-3 kişi aynı anda çalışıyor falan böle bi senkron hareketler böle güzel bişe hehe heyecan dolu.

Nese sonra geri dönüo rüzgara karşı seyretmeye başladık ki, yağmur yağmaya karayel esmeye poyraz gelmeye işte yani benim gibi bi noob için sert rüzgar esmeye başladı ve dümeni bana verdi kaptan.

Dar bi açı, yatarak giden gemi surata çarpan dalgalar, enfessss.
sanırım müptelası olucam bunun,

var mı patide bununla uğraşan beraber tayfalık yapabileceğim birileri?Kiralar kiralar çıkarız, olmadı ben gelirim yanınızda ek olarak bulaşıkları falan yıkarım =).
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ilgiliyim ama daha başlamak kısmet olmadı. En azından bir adım atıp 1 ay evvel biraz okuyarak başladım. Eylül ayında bir kursa başlamak istiyorum. Kalamışta ki herhangi bir kursa katıldın mı ve onlarlamı çıktın? Yoksa özel bir tekne ile mi çıktınız?

Kitap olarak tavsiyede bulanabilirim şimdilik:

Aşağıdaki 2 kitap Sadun Boro'nın kendisi dünyayı yelkenli ile dolaşan ilk türk denizcisi ve bu işte en saygıdeğer kişidir. Daha benim o kitapları okumaya vaktim olmadı ama mutlaka okuyacağım bir ara.

"Yeni Dünya'ya Fora Yelken"
"Pupa Yelken"

Aşağıdaki kitapta Sadun Boro'dan yanlız bu ciltli bir kitap. TR'deki bütün koyların vs lokasyonları ve bilgilerinin yer aldığı bir kitap (geçen d&r baktıgımda 130-140 lıraydı). Bu daha ileride alınacak bir el altı kitabı.

"Vira Demir"

Aşağıdaki kitabı okudum ve bitirdim. 2004-2007 arası dünya turu yapan evli bir çiftin yolculuk sırasındaki hikayeleri. Kitabın akışı falan çok güzel ben 1 haftada bitirdim tavsiye ederim mutlaka. Yelken üzerine bilgi değilde daha çok bir gezi kitabı olarak okunacak bir kitap.

"Yol"

Aşağıdaki kitap yelkenli ve denizcilik ile A'dan Z'ye herşeyi bulabileceğin bir kitap. Zaten kursa yazılırsan veya yazıldıysan bunu sana vermişlerdir. Bunun üzerinden giderek amatör denizcilik sınavına girilip belge alınıyor. Herkesin elinin altında mutlaka bulunması gereken bir kitap

"Amatör Denizci El Kitabı" - Sezer Atmaca

Aşağıdakide yine yelkenli hakkında bilgiler içeren bir el altı kitabı ama Amatör Denizci El Kitabı alırsan pek ihtiyaç duymazsın aşağıdakine.

"Yelkenli Yatçılığa Başlarken" - Penny Haire (Çevirmen: Sezer Atmaca)
Sosyal ağlarda paylaş

kalamışta albatros yachting var, öle netten buldum onların teknesiyle çıktık.

şimdi kurstan sonra kiralamak gerekicek, var 3-5 arkadaş hatta 1 tanesi kaptan.
sorun zaten kaptan bulmakta =).

kitap okumanın pek bi faydası olur mu bilmiyorum kaptanlık vs dışında. hehe ben daha yelkeni nası ayarlıcamı kestiremiorm :p.

Yok mu patide yav kaptan? kiralayalım çıkalım beraber
Sosyal ağlarda paylaş

Kitap okuma keyfıne zaten ha veya ben kendı teknemı alıcam ileride dıyorsan ıste o zaman kıtapları yalayıp yutman lazım zira herhangi bir arıza olupta denızın ortasında kalırsan haelpP! sansın yok :)

Kıralama ısı bıraz sıkıntı, daha dogrusu fıyatları cok ucuk uygun bulursan burayada yazarsan sevınırız :)
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

kitap okumanın pek bi faydası olur mu bilmiyorum kaptanlık vs dışında. hehe ben daha yelkeni nası ayarlıcamı kestiremiorm :p.

Sostizm'di galiba, o akademisyen bir şey bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam alakalı bir konuda, yat kaptanlığıyla ilgili bir topic vardı oradan hatırlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Suark said:

Abi biraz da karada bunun navigasyon, yelken teorisi, meteoroloji gibi derslerini görseniz de güzel olacak.

Nette bulduklarınız genelde 1 saat teorik 15 saat pratik falan yapıp sizi çekiyor güzel de, bunun amatör denizcilik ehliyeti, kısa mesafe telsiz operatörlüğü falan var .

Bence teoriye de önem verin. Amatör denizcinin el kitabı var tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 yıl sonra ...
Pratik yelken eğitimini alanlar varsa, hangi okullardan aldılar? önerecekleri var mı?

https://www.grupanya.com/istanbul-avrupa/lds/atlantis-yatcilik-egitim/adwords-t-deal-2-atlantis-yatcilik-egitim?rcsfx=pratik%20%2Byelken%20%2Be%C4%9Fitimi&gclid=CNTfto2s6MsCFSco0wodvHoEdQ

Şöyle birşey var. Baya indirimli. Yeterli olur mu acaba bu?
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

Pratik yelken eğitimini alanlar varsa, hangi okullardan aldılar? önerecekleri var mı?

https://www.grupanya.com/istanbul-avrupa/lds/atlantis-yatcilik-egitim/adwords-t-deal-2-atlantis-yatcilik-egitim?rcsfx=pratik%20%2Byelken%20%2Be%C4%9Fitimi&gclid=CNTfto2s6MsCFSco0wodvHoEdQ

Fiyatına göre baya iyi ama temel eğitimi tamamlamış olman gerekiyor yazıyor. Ha içeriğinde temelle çok bir farklılık yok, ben pratik eğitim görünce mil kazanma ya da 2* eğitimi sandım balon basmacalı, adamları ikna edip bunu alabilirsin temeli almadan çünkü o yazılan orsa apaz manevralar falan hepsi zaten temel eğitim.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

barbu said:

Fiyatına göre baya iyi ama temel eğitimi tamamlamış olman gerekiyor yazıyor. Ha içeriğinde temelle çok bir farklılık yok, ben pratik eğitim görünce mil kazanma ya da 2* eğitimi sandım balon basmacalı, adamları ikna edip bunu alabilirsin temeli almadan çünkü o yazılan orsa apaz manevralar falan hepsi zaten temel eğitim.

Peki benim derdim biraz da yaz bitmeden kendi başıma çıkabilmek. toplam eğitim yeterli mi, yetersiz mi? Gerekirse zaman ayırıp, kendim çıkabileceğim şekilde eğitimlerimi tamamlamak istiyorum. Hani buna 1 ay ayırıp, sonra yetersiz kalırsa zaman kaybı olur diye sordum.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

madcow said:

barbu said:

Peki benim derdim biraz da yaz bitmeden kendi başıma çıkabilmek. toplam eğitim yeterli mi, yetersiz mi? Gerekirse zaman ayırıp, kendim çıkabileceğim şekilde eğitimlerimi tamamlamak istiyorum. Hani buna 1 ay ayırıp, sonra yetersiz kalırsa zaman kaybı olur diye sordum.
abi ilk önce laser ile basla ve bi kaç temel işine yarıyan gemici bağı öğren.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...