Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

ck3 ve vic3'ü maksimum heyecanla her dev diary'ı okuya okuya bekledikten sonra ikisini de batırmaları yüzünden artık beklemiyorum hiç bunu, geçen ay gördüm johan'ın postlarını ama 20 yıldır ilk defa hiç heyecanlandıramadı. güvenim yok artık, eu4'ün son hali de mekanik olarak düzgün olmakla beraber ai kesinlikle oynayamıyor. mp partileri için oyun yapıyorlar sanki, çıkarmadan hiçbir test yok "çocuk kadar oynayabiliyor mu bu ai" diye. düzgün yaparlarsa bakarım.

osmanlı gudik olsun da bizansçılar üzülmesin diye 1337 yapmışlar herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

Adi sani duyulmamis yerler yani. Koskoca Sivas, Konya gibi sehirler no name mahalleler arasinda kaybolup gitmis. Bugun bile bu kadar idari birim yok Turkiye haritasinda. Ne biliyim, gerek var mi yani Kibris'i bile 6 bolgeye ayirmaya. 1337 yilinda Kadikoy ne, Sile ne. Izmit taraflarini alan oralari da almis sayilsin yani ne olacak. 1 Nisan sakasi oldugunu umit ettim ama, 2-3 haftadir etrafta dolasiyor harita, ve de yalanlandigini goremedim.

Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand, 05.04.2024 19:43 tarihinde dedi ki:

Adi sani duyulmamis yerler yani. Koskoca Sivas, Konya gibi sehirler no name mahalleler arasinda kaybolup gitmis. Bugun bile bu kadar idari birim yok Turkiye haritasinda. Ne biliyim, gerek var mi yani Kibris'i bile 6 bolgeye ayirmaya. 1337 yilinda Kadikoy ne, Sile ne. Izmit taraflarini alan oralari da almis sayilsin yani ne olacak. 1 Nisan sakasi oldugunu umit ettim ama, 2-3 haftadir etrafta dolasiyor harita, ve de yalanlandigini goremedim.

Sanırım bunun sebebi Johan'ın en son Tinto Talks'da bahsettiği rural settlement-town-city sistemi.

"Not every location on the map is the same, especially not in a game of such scope as Project Caesar. By default, every ownable land location is a rural settlement, but there are two “upgrades” to it that can be done. First, you can find a town in a location, which allows you to increase the population capacity of the location and allows for a completely different set of buildings than a rural settlement. Finally, you can grant city rights to a town, which allows for even further advantages. Now you may wonder, why don’t I make every location into cities? Besides the cost and the population requirement, there is also the drawback that each of them tend to reduce your food production, while also adding more nobles, clergy and lots of burghers to your country."

https://forum.paradoxplaza.com/forum/developer-diary/tinto-talks-6-april-3rd-2024.1657435/

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu adamlar 20 yıldır high medieval’dan napoleonic’e bile geçişi bile beceremediler warfare’de ve şimdi levy’den standing’e geçmeyi de yapmaya çalışacaklar? o inf cav art kafasıyla olmaz artık o sistem 720kb floppy ile nuke triad işletmeye çalışmak gibi. altından kalkabilseler bile ai’ın oynayabileceğini sanmıyorum, muhtemelen 1600’lerde tırtlayan ai bu sefer 1500’lerde tırtlayacak. fantezi timelime olacak kesin 1800’lerde bizans ve altın ordu vs.

haritayı bu kadar bölme kısmı minor oynayanlar için sıkılıp bayılmasınlar diye herhalde. insanlar oturup palatinate filan oynar artık. savaşları 55 tane sağda solda gezen siege stackler şeklinden çıkarmazlarsa işkenceye dönüşebilir. hoi’yi de böyle böldüklerinden beri ben manuel kontrolü bıraktım yani olacak iş değil. ya da buraya da ai kontrolü getirecekler.

Sosyal ağlarda paylaş

Normalde paradox oyunları için söylediğim şey en az 1 yıl beklemektir ama bunu arttırıp en az 3 yıl beklenmeli diyorum.

Hearts of Iron 4 yıllar sonra su an gayet oynanabilir durumda özellikle bakmamız gereken seyler Keisserreich ve Old world blues gibi muhtesem modlara yürümek, devamlı update alan vanilla oyunu ezen ve tek kelimeyle lezizler.

Europe Universalis 4 bu 10 yıl sonunda lezzetli çipetpet moduna geldi, her ulkeyle farklı bi hissiyat yasanabiliyor, faction treeler eglenceli vs. bin tane şey var.

Stellaris bi yükleyeyim bi el atar cıkarım diyordum 4. kez bitiriyorum. Son derece keyifli Star Trek federasyon dan warhammer xenophopic imperial a dune dan stargate e kadar her turlu fantazinizi oksuyor. Ucuzken dlc leri topladıysanız yeme de yanında yat.

Imparator Rome, bunu da iyi beklettim yuzune bile bakmadım şimdi okudugum seyler guzel, resmen %40 tan %80 e cıktı positivitesi, stellaristen sonra buna gececeğim.

Victoria 3 en az 1 yılı daha var..en az.

Millenia en az 2 yıl.

Age of Wonder 4 en az 1.5 yıl.

Yeni cıkacak herhangi bir paradox oyunu, en az 3 yıl.

Sosyal ağlarda paylaş

@Dragonutopia Söylediğin bazı oyunlar için bu dediğine katılıyorum ama hepsi için değil.

Hearts of Iron 4'ü ilk çıktığı dönemde oynamaya vakit bulamadığım için yorum yapamıyorum.

Imperator Rome ilk çıktığında hiç beğenmemiştim, son hali ise gayet iyi.

Victoria 3 eksikleri olsa da IR kadar sıkıntılı değil, 6 Mayıs'ta gelecek Sphere of Influence dlcsi ile büyük ölçüde istediğim hale geleceğini düşünüyorum ama tabii görmek lazım.

Europa Universalis 4, Stellaris, Age of Wonders 4 ve Millenia'nın ise ilk çıktıkları hallerinden de keyif aldım. Elbette yapılan eklentilerle daha iyi hale geliyorlar ama bunların çıkışları da sıkıntılı değildi. Gerçi Millenia hakkındaki fikrim henüz fazla oynayamadığım için değişebilir ama sanmıyorum.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...