Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

Bu arada bir iki comment yazayım. Phillippine Tiger oyunu öğrenmek isteyen her mid tier oyuncunun yapabilecğei dümdüz bir achi. Missionlarla 20 senede topraklarını 5 katına cıkardıktan sonra dünyanın en standart eu4 oynunu oynuyorsun. tek hatam su oldu bence kesinlikle exploration+expansionla gerek yok. Sırf expo ile çok rahat yeterli colonizasyonu yapmak mumkun.

Ha ben expo expa ile baslıp expayı sildim sonra oda bir metod.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Merhaba, oyunum orijinaldir EU4 oynarken FPS genellikle 30 FPS'in altında, RTX3060 laptop ekran kartım 10.nesil Intel işlemcim var. Gerekirse detayları yazarım.

Tespit ettiğim sıkıntı ise şu, örneğin masa NVIDIA yer paylaşımı açıldığında GPU saat frekansı ve bellek frekansı en düşükte çalışır, oyunlarda ise oyunun grafik ihtiyacına göre sistem kendini düzenler. EU4'te ise oyun sanki hiç GPU ihtiyacı yokmuş gibi düşük GPU saat frekansı ve bellek saat frekansı ile çalışıyor.
GPU gücü ve GPU voltajı da oldukça düşük. NVIDIA denetim ayarlarından, bu oyun için yüksek performans kriterini seçtim, GPU saat frekansı 1445 MHz bellek saat frekansı 6000 MHz'e çıktı ancak GPU gücü 25-30 watts arası gidip geliyor.
Normal bir oyunda GPU saat frekansı 1800-1900 arası olurken bellek saat frekansı 7000MHz GPU gücü 90-125 watts arası oluyor.
Ne yaptıysam çözemedim önerisi olanları dinlemek isterim.
Teşekkürler.

Sosyal ağlarda paylaş

EU4 te ekran kartı neredeyse önemsiz

3 farklı ekran kartı ile oynadım etki görmedim.

SSD tüm oyunu değiştirdi. 

Ayrıca RAM ve işlemci

EU4 genelde dizüstüler ile sorunu olduğunu yıllardır okuyorum

Senin alete uygun bir alet ile oynayan EU4 oyuncusu ne yapmış bulman gerek.

FPS ye oyun oynarken asla bakmadığımdan EU4 te son oyunumu açtım baktım

Yıl 1720 50 gibi fps. 
Sen başta 30 görüyorsan ilerde çok sorun olur.

Sosyal ağlarda paylaş

gpu önemsiz. Asıl işlemci önemli ama onda da bildiğim kadarıyla hesaplamaları genelde tek çekirdek üzerinden yapıyor haliyle işlemci tipine göre bu ciddi sıkıntı çıkartabilir.

ssd oyunun açılış kısmında ve ironman oynuyorsan, oyun her ay sonunda save alıyor buralarda fayda sağlar.

Mod filan var mı bir de? meiou and taxes filan oynayamıyorum ben de çok ağırlaşıyor oyun. 

Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci i7-10750 kötü bir işlemci değil ama neden performans sağlamıyor anlamadım. Tek çekirdek olayından ötürü olabilir. Görev yöneticisinden öncelik arttırma, nvidia denetim masası performans arttırma bir işe yaramadı. Oyun hernekadar 30 fps gözüksede %99 fps 15 civarı, oynamak pek keyif vermiyor açıkcası. Modsuz ve normal oyun oynuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...