Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

1.27 Poland Update on Monday 1st October

Conversions

-Religious Ideas finisher allow for conversion in territories
-Territories have a -2% conversion strength

:)

https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-25th-of-september-2018.1120483/&utm_source=twitter-owned&utm_medium=social-owned&utm_content=post&utm_campaign=eu_eu_20180925_pla_dd

Bedava ..
Sosyal ağlarda paylaş

Paradox ve DLc konusunda kızsam mı emin değilim.

DLC'ler ucuz. Her biri epey content getiriyor. Her DLC ile beraber baya free patchde gerliyor. Ama durmadan DLC' çıkmasıda garip. Bildiğin WoW subscriptipn gibi dlc alıyoruz.

Bu arada turn the tables yapayım dedim Cuba'yı colonize edip ayrıldım işte meksikayı felan aldım. Ama yani cidden tiksinç bir mekanik kolonizasyon.
Sosyal ağlarda paylaş

Dönüp dönüp aynı şeyi yazıyorum ama hem CK2 hem bu oyuna gelen dlcler oyunu zevksizleştirdi benim gözümde.
Hele son gelen yama, henüz oynamadım ama ne yaptıkları belli. Oyun sadece harita boyamaya döndü diye harita boyamayı zorlaştırdılar. Fakat zaten 2 yıldır gelen dlc'ler belli milletlere ciddi avantajlar verip onunla harita boyanması içindi. Ayrıca late game'de yayılmayı kolaylaştıran absolutism, disiplin gibi şeyler eklendi.
İçerik diye gelen şeylerin çoğu da oyunun durağan anlarında sağa sola tıklamanı gerektiren şeyler.

Oyunun iskeletini değiştirmeden kolonileşme, ticaret gibi asıl değişmesi gereken dinamikleri değiştirmek mümkün değil. Yeni oyun çıkarmaktansa dlc kakalamak daha kolay.

Yeni gelecek oyunu bekliyorum, Stellaris ve HOİ4 gibi o da kötü çıkarsa Paradox çok satan kötü oyunlar yapan firmaların arasında yerini alır.
Sosyal ağlarda paylaş

Promenader said:

Dlcler sokağa sıçan adamlara 50 kılıç puanı verip prusya olma imkanı tanıdığı için leş

ahah hayirdir, yeniceriler icin miydi bu ?

paradox hala aktif olan en iyi oyun sirketi olabilir, dinamikleri bazen bukseler de sonradan topluyorlar tepkiye gore, su religion degisiklikleri en barizi.

tatsiz olan patchlerin odaklandigi ulkeler biraz fazla boostlaniyor. su assimilate culture'a, inno bonus'a veya rusya'nin sibirya kolonizasyonu mekaniklerine bir sekilde ulasmak mumkun olmali.

ama boyle buyurdu johan =/
Sosyal ağlarda paylaş

Bu oyunun sorunu mid game ve late game. Büyüyen imparatorluklar için zerre bir zorluk yok. Dağılma riski yok, kaybetme riski yok. Faceroll harita boyuyorsun anlamsızca. Çıkardıkları hiç bir dlc mid ve late game'e yönelik bir şey yapmadı. Bölgesel salak salak dlcler. Bu oyunu 1600lü yıllara geldikten sonra oynadığımı hatırlamıyorum. Çok sıkıcılaşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Yeni gelecek oyunu bekliyorum, Stellaris ve HOİ4 gibi o da kötü çıkarsa Paradox çok satan kötü oyunlar yapan firmaların arasında yerini alır.

release'de boş oluyor oyunları adamların , bare bones

stellaris yeni dlc ile demlenmiş statüsne geçiçek mesela, adeta "Victoria in space" oluyor

nüfus ve ilgili mekanikler geliyor , her pop'un meslek ve ihtiyaçları fln olacak victoria'daki gibi. 4 gözle bekliyorum çıksın diye

ama imparator'un developer diary'lerini takip ediyorum, doğrusunu söyleyim heveslenemiyorum.
,tarz olarak eu4 gibi map painter ,
bir sürü anlamsız limit ve mekanik var tabletop oyunu gibi
bana öyle geldi yada bilmiyorum

BENCE paradox'un "beyler artık yeter,halka inmemiz lazım" diyip en accesable yapacağı,en ortak paydaya hitap eden oyun geliyor gümbür gümbür =)

hoi4'te yaptığından böyle fersah fersah ötesinde dumb-down mı dersin streamline mı dersin, öyle bişi işte

beklentileri çok tutma bence
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Dönüp dönüp aynı şeyi yazıyorum ama hem CK2 hem bu oyuna gelen dlcler oyunu zevksizleştirdi benim gözümde.
Hele son gelen yama, henüz oynamadım ama ne yaptıkları belli. Oyun sadece harita boyamaya döndü diye harita boyamayı zorlaştırdılar. Fakat zaten 2 yıldır gelen dlc'ler belli milletlere ciddi avantajlar verip onunla harita boyanması içindi. Ayrıca late game'de yayılmayı kolaylaştıran absolutism, disiplin gibi şeyler eklendi.
İçerik diye gelen şeylerin çoğu da oyunun durağan anlarında sağa sola tıklamanı gerektiren şeyler.

Oyunun iskeletini değiştirmeden kolonileşme, ticaret gibi asıl değişmesi gereken dinamikleri değiştirmek mümkün değil. Yeni oyun çıkarmaktansa dlc kakalamak daha kolay.

Herşeye tamamda HOI 4 kötü demek ayıp lan baya iyi oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada harita boyamak sıkıcı olmasa aslında haz verici bir şey de örneğin dünyanın yarısı seninken SAVOY'u vassalize edemezsin cunku warscoredan büyük demesi sacma. En azından toprakların büyüdükçe warscoreları düşmeli toprakların vassal mekanikleri kolaylaşmalı.
Bu arada EU4 su anda oynamaya baslayan için tamamen bir kaos. Base gameden başlamadıysan mekanikleri öğrenmek bir çile. Her yerde sayılar her yerde istatistikler var.
Sosyal ağlarda paylaş

HOİ4 arcade olarak tasarlanmış paradox standartlarında. Hadi bunu kabul ettik diyelim, ki benim hoşuma gitmedi bu tercih.
2. dünya savaşı oyunu yapmışsın, oyun adeta 1. dünya savaşı gibi, cepheler kuruluyor birbirine vuruyor. Spearhead dlc'yle geliyor, benzin dlc'yle gelecek. Bunlar komik şeyler.

Bu arada yanlış anlaşılmasın, HOİ4'ü birkaç yüz saat oynadım. Çin'le wc yaptım en son hatta. Ama oyun eksik.
Çıkışta para vermek istemediğinden HOİ4 çıktığında ne zamandır kasamadığım HOİ3'ü alıp oynamıştım. Tüm o bozukluklarına ve micromanagement kasışına rağmen HOİ4'den daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Bir oyunda ikmal hattı kırık, onu düzeltmek yerine ikmal hattı kavramını ortadan kaldırmışlar. Zaten yukarıda da yazdım, 2. dünya savaşı oyununa yarma ve çevreleme koymadan oyun çıkarıyorlar, sonra dlc'yle yarım yamalak getiriyorlar. Bu oyunu çıktığı gibi almak enayi yerine konmak bence.

Enayi yerine koyma yeni stratejisi Paradox'un. CK2, bence en iyi oyunları. Çıktığı gibi gayet iyi bir oyundu, eksiği de yoktu. Viking dlc'si ile zirveye çıktı. Ondan sonra gelen dlc'ler oyunun zevkini azalttıkça azalttı. İçerik ekledik dedikleri, pişmiş aşa su katmak.

Oyunun türü itibariyle zor bir noktada olduklarını kabul ediyorum, mikroya mı abanacaksın, arcade'e mi kaçacaksın, oyun dar bir kitleye mi hitap edecek vs. Bunlar kolay şeyler değil, kabul ediyorum. Ama zaten iddiam kötü oyun yapıldığı, ancak iyi bir oyun tasarımıyla bunları aşabilirsin. Burada bunlar endüstriye döndü, şirketi beslemek için sürekli bir şeyler çıkması lazım. İyi oyun yapalımla çelişiyor bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Way of life'a iyi demen oyuna çok farklı yerlerden baktığımız gösteriyor. CK2 büyük ölçüde istediğin gibi bir karakteri başa getirmek üzerine kurulu.
Way of life'la istediğin yöne kafadan çekebiliyorsun. Oyunu kolaylaştıran bir dlc. Derinliği göremedim ben, bonusu alıyorsun, ona göre de bazı event'lar oluyor.

Çok satan kötü oyunlar tabirini bilinçli olarak kullandım. Bu oyunlar çok sattığına göre hevesle bekleyen birileri olacak tabii ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...