Jump to content
sipeyskeyk

EU3 DW Byzantium Empire AAR / Imperium Et Libertas!

Öne çıkan mesajlar

§ 25 Tem 2012, 12:37
Bizans oynayasım geldi yine, divine wind de oynamamıştım. Çok başlarda değilim ama yazayım dedim AAR, zevkli olur. Oynarız falan.


Here we go.

Doğunun incisi, dünyanın merkezi; Constantinople. Konstantin'in şehri.

Yıl 1399

Constantinopolis

http://s16.postimage.org/fch1fa1x1/2012_07_25_00002.jpg

Bu şehir ki yüzlerce yıldır dimdik ayakta kalmış. Dünyanın her yerinden gelenler kiliselerine, ihtişamına hayran kalmış. Cennet zannedermiş bazıları bu şehri, evlerine gidip ailelerine, dostlarına anlatırlarmış saatlerce, öyle bir yermiş Konstantin'in şehri. Doğu'nun güneşi demişler Constantinopolis için, gerçekten de güneş gibi doğmuş bu şehir Anadolu'ya ve ötesine. Şimdi hüzün var şehirde.
İmparator utancından karışamaz olmuş halkın arasına. Ailesi , dostları Türkler tarafından katledilen insanların yüzüne bakamazmış çünkü. Hep kendini suçlar olmuş, yatağa düşmüş, bir deri bir kemik kalmış. Türkler şehrin çok yakınında köyleri talan ederken. İmparatorluğun kızları onlara cariye, ekinleri ordularına erzak olurken İmparator şehri seyredermiş yatağından hüzünlü gözlerle.

Mora yarımadasından haberler geliyormuş zaman zaman. Yardım çığlıkları, çaresizlik dolu mesajlar.

25 Aralık 1399

Uykuya dalmak üzereydi imparator Manuel Palaiologos o akşam. Bir rüya görmüştü tam da o sırada. Konstantin'in şehri yine parlıyor, Anadolu halkı mutlu, Bizans süvarileri dört nala gidiyor doğuya, yine ayakta Bizans. Aniden uyandı sonra, gülümsedi, gözlerini kapattı ve uyumuaya devam etti.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 25 Tem 2012, 12:38
Çok duygusal bir AAR olacak :(

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 25 Tem 2012, 13:04
Constantinopolis, 1407.

İmparator Manuel o rüyayı göreli 8 yıl olmuştu. Ertesi gün yatağından kalkmış, komutanlarını ve şehrin ileri gelenlerini toplamış ve şöyle haykırmıştı;

"Ya dışarı çıkıp savaşırız, ya da korkak araplar gibi Türkler'in surları aşmasını bekleriz!" Bu kıvılcım şehri harekete geçirmişti. Eli silah tutan her genç kılıcına sarıldı, şehrin her evinden bir evlat, bir koca çıktı dualar eşliğinde.

Epirus prensliği etkilendi ilk bu kıvılcımdan, Bizans'ın prensliğini ihlak etmesini istedi genç prens. Bu yolda Bizans'ın yanında olmak istiyordu kendisi ve halkı. Pek dikkat çekmedi bu ihlak. Aslında Bizans ile meşgul olacak hali yoktu Türklerin.

Yeni bir meşguliyetleri vardı, Timur.

Kimdi bu Timur? Orta Asya'nın dehşetiydi, kandı, ihtirastı, korkuydu. Timur'un ordusu acımasızdı. Geçtiği yerlerde önlerine geleni kılıçtan geçirirler taş üstünde taş koymazlardı.

Yeni hedefleri yükselen güç Osmanlı İmparatorluğuydu. 1402 yılında perişan etmişti Osmanlı ordusunu Timur. Ankara savaşından sonra Sultan esir alnımış, sirk hayvanları gibi kafesin içinde şehir şehir gezdirilmişti. Osmanlı halkı şaşkındı, korkmuştu.

İşte, Bizans için beklenen an gelmişti.

Bizans orduları önce Candar'a sonra Karaman'a girdiler. Yeniden Anadolu'ya ayak basmak coşku getirdi Konstantin'in şehrine. Ayinlerde İmparatordan Tanrının eli olarak bahsedilmeye başlandı. İmparator artık toparlanmıştı. Halkın arasında geziyordu, askerlere moral veriyordu.

Bizans yeniden yükselirken, Osmanlı için son başlamıştı. Kendilerine ait olmayanı zorla alan Türkler için bedel ödeme vaktiydi artık.

http://s7.postimage.org/4uaeiuqu3/1407.jpg

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Eyl 2014, 09:23
Türk'e kefen biçenin sonu yine korkunç olmuş ve hikaye yarıda kalmış.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
  • Yeni Oluştur...