Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Potion Kullanımı

Qahlel

Öne çıkan mesajlar

Bi arkadaşımla potion kullanımı üzerine konuşuyorduk. Anlaşamadık. Forum kitlesinin fikrini alalım dedik.

said:
05 Temmuz 2012 Perşembe
12:54 - u.fuk: qahlel
12:55 - u.fuk: terada health potion mı var
12:55 - Qahlel: var
12:55 - u.fuk: löl
12:55 - u.fuk: başka sorum yok sayın hakim
12:56 - Qahlel: iyide
12:56 - Qahlel: nasıl bi soru bu
12:56 - u.fuk: bide sene 2012 yok gw de hala şu yok bu yok diyon
12:56 - Qahlel: nasıl cevap vercem
12:56 - u.fuk: health potion yok en azından
12:56 - Qahlel: pot var oyunda evet 35 çeşit diye mi
12:56 - u.fuk: parayı basıp gömemiyosun cana
12:57 - u.fuk: saçma abi
12:57 - Qahlel: gw2 de pot yok mu cidden
12:57 - Qahlel: komedi..
12:57 - u.fuk: health potion nedir
12:57 - u.fuk: yok abi
12:57 - u.fuk: skill var
12:57 - u.fuk: onu koyuyosun
12:57 - u.fuk: para boksa
12:57 - Qahlel: saçmala ufuk
12:57 - u.fuk: cana basıp
12:57 - Qahlel: mmo oynamıyorsun uzun süredir
12:57 - Qahlel: potsuz oyun olmaz
12:57 - Qahlel: saçma olmaması
12:57 - Qahlel: pvp açısından
12:57 - u.fuk: gayet olur
12:57 - u.fuk: mantıklısıda o
12:57 - Qahlel: potsuz mmo daha görmedim
13:00 - Qahlel: 12:59 - Qahlel: potsuz pvp olmaz
13:00 - Qahlel: çok vuran öldürür yoksa
13:00 - Qahlel: burst = kill olur
13:01 - u.fuk: olm işte gw de o ayarlı
13:01 - u.fuk: zaten pvp de
13:01 - u.fuk: one on one
13:01 - u.fuk: kaldığın bi yer yokki
13:01 - u.fuk: healer olur
13:02 - u.fuk: yada zaten karşındaki
13:02 - Qahlel: anlatamıyorum
13:02 - Qahlel: burst ile
13:02 - u.fuk: senden güçlü olamaz
13:02 - Qahlel: seni öldürünce adam
13:02 - Qahlel: potu ararsın
13:02 - Qahlel: pot onu dengeler
13:02 - Qahlel: genel mantık
13:02 - Qahlel: burst = kill olmasın diye
13:02 - u.fuk: saçma abi
13:02 - u.fuk: parası olan
13:02 - Qahlel: oyunlarda pot olur
13:02 - u.fuk: pota abanır
13:02 - Qahlel: ne parası aq
13:02 - u.fuk: o zamanda anlamı kalmaz
13:02 - Qahlel: craftlarsın
13:02 - Qahlel: mmonun amacı ne aq?
13:02 - u.fuk: zorunda mıyım abi ben oyunda pota bara yetiştirmeye
13:02 - u.fuk: karşımdaki
13:02 - u.fuk: adam benle aynı levelsa
13:02 - Qahlel: evet
13:02 - u.fuk: benzer özelliklerdeyse
13:02 - Qahlel: mmo'nun amacı o
13:03 - u.fuk: gerek yok pota felan
13:03 - u.fuk: hiç öyle bi amacı yok
13:03 - Qahlel: gear kascan item kascan
13:03 - u.fuk: pot kasmak mı amk mmo
13:03 - u.fuk: saçmalığa bak
13:03 - u.fuk: gelip bide bana
13:03 - Qahlel: pot bir parçaası
13:03 - u.fuk: sene oldu 2012 artık böyle böyle
13:03 - Qahlel: olm
13:03 - u.fuk: yeni şeyler var
13:03 - Qahlel: yoksa tf2 oynanır
13:03 - u.fuk: geri kalmışın sen
13:03 - u.fuk: diyosun
13:03 - u.fuk: bide sonra gelip
13:03 - u.fuk: pot savunuyon bana
13:03 - Qahlel: ufuk bi saçmalama allah aşkına
13:03 - u.fuk: olm pot olmazsa
13:03 - Qahlel: potsuz mmo oynicama tf2 oynarım
13:03 - u.fuk: daha dikkatli oynarsın
13:03 - Qahlel: bu konu burda kapanmıştır
13:03 - u.fuk: abaza gibi
13:03 - u.fuk: abanmazsın ön saflara
13:03 - u.fuk: arada arkaya çekilip
13:04 - Qahlel: uzatma
13:04 - u.fuk: canının dolmasını beklersin
13:04 - u.fuk: mana toplar
13:04 - Qahlel: bu tartışmayı
13:04 - Qahlel: kapandı
13:04 - u.fuk: tekrar dalarsın
13:04 - Qahlel: bitti
13:04 - Qahlel: bb
13:04 - u.fuk: gw2 potsuz
13:04 - u.fuk: oynıcan işte
13:04 - Qahlel: bi sus ufuk be
13:04 - Qahlel: oyunun her kötü yanını iyi diye anlatma
13:04 - Qahlel: potsuz pvp olmaz
13:04 - Qahlel: olamaz
13:04 - Qahlel: mantığa aykırı
13:04 - Qahlel: mmo yapısı içinde
13:04 - Qahlel: bu kadar basit
13:04 - u.fuk: potsuz pvp gw da bunca sene oldu
13:04 - Qahlel: potsuz olacak oyun fps olur
13:04 - u.fuk: gayette güzel
13:05 - Qahlel: gw o yüzden devasa başarılıydı (!?)
13:05 - u.fuk: gayet başarılıydı
13:05 - u.fuk: başarıdan kastın neki
13:05 - Qahlel: potsuz pvp olmaz
13:05 - u.fuk: en azından gw2 yi yapabilecek kadar başarılı olmuşlar
13:05 - u.fuk: batmamışlar
13:05 - Qahlel: strateji kalmaz
13:05 - u.fuk: yeni bi firma için
13:05 - Qahlel: çok vuran kazanır
13:05 - u.fuk: iyi bişey bu
13:05 - Qahlel: vs.
13:05 - u.fuk: olm algında mı sorun var
13:05 - u.fuk: çok vuran nedir
13:05 - Qahlel: ya dediğini bu konuda kabul etmicem
13:05 - u.fuk: knight online mı bu
13:05 - u.fuk: wow mu
13:05 - u.fuk: level kasıyolar ssanki
13:05 - u.fuk: yok öyle bişey
13:06 - Qahlel: dur dinle o zmn
13:06 - Qahlel: senin 30k canın var diyelim
13:06 - u.fuk: ee
13:06 - Qahlel: adam sana sen ona vuruyon
13:06 - Qahlel: çok vuran kazanır pot olmadan
13:06 - Qahlel: bu kadar basit
13:06 - Qahlel: pot scroll
13:06 - u.fuk: ne alaka abi
13:06 - Qahlel: taktiksel kullanılır
13:06 - u.fuk: rush yaparsın
13:06 - u.fuk: skill var onun için
13:06 - u.fuk: basar uzaklaşırsın
13:06 - Qahlel: anlatamıyorum
13:06 - Qahlel: fps targeting yok
13:06 - u.fuk: heal skilliyle basarsın
13:06 - Qahlel: tab targeting
13:06 - Qahlel: her zaman vuruyor adam sana
13:06 - Qahlel: sende vuruyorsun
13:06 - Qahlel: çok vuran kazanır
13:06 - Qahlel: pot ve scroll
13:06 - Qahlel: bunu dengeler
13:06 - Qahlel: vs.
13:07 - u.fuk: olm malmıyım neden öleceğim savaşta hımbıl gibi
13:07 - u.fuk: adama vurmaya devam edeyim
13:07 - u.fuk: taktk yaparım
13:07 - u.fuk: uzaklaş vur mantığıyla hareket ederim
13:07 - u.fuk: ayrıca one on one yokki
13:07 - u.fuk: neyin derdini yapıyosun
13:07 - Qahlel: adam da sana vurmaya devam etcek
13:07 - Qahlel: sen kaçarken o izlemicek herhal
13:07 - u.fuk: tamam abi o zaman şöye söyliyim
13:07 - u.fuk: adamı bikaç skillinde knockdown ederim
13:08 - u.fuk: sonra skillerime göre
13:08 - u.fuk: 15 saniye felan
13:08 - u.fuk: artı 200 üzeri health ekleyen bi skill basarım
13:08 - u.fuk: indiririm herifi
13:08 - u.fuk: satrançtır bu
13:08 - u.fuk: ayrıca tonla kombinasyon var
13:08 - u.fuk: skillerde
13:08 - u.fuk: rune larda
13:08 - u.fuk: amorunu ona göre editlersin
13:08 - u.fuk: amale gibi
13:08 - u.fuk: ooo ölüyom
13:08 - u.fuk: du 5 5 5
13:08 - u.fuk: pot basayım diye
13:08 - u.fuk: klavyeyi çürütmezsin
13:09 - u.fuk: item wars değil ki bu pvp amk
13:09 - u.fuk: eşitlik üzerine kurulu
13:09 - u.fuk: akıl hastası bi herif
13:09 - u.fuk: oyun başladığından beri farm yapıp
13:09 - u.fuk: pot kasıyosa
13:09 - u.fuk: ben yenilmek zorundamıyım o adama pvp de
13:09 - u.fuk: kabiliyetsiz olmasına rağmen
13:09 - u.fuk: sırf fazla potu var diye
13:09 - u.fuk: böyle embesil bişey mi olur
13:09 - Qahlel: adam vakit harcamış charına
13:09 - Qahlel: sende harca
13:09 - Qahlel: mmonun amacı o
13:09 - Qahlel: karakteri kasma
13:09 - u.fuk: ulan chara bile harcamamış
13:09 - Qahlel: sen kasmassan karakteri
13:09 - Qahlel: benim suçum diil
13:10 - Qahlel: craft karakterin parçasıdır
13:10 - u.fuk: pot yok abi oyunda
13:10 - Qahlel: saçma
13:10 - u.fuk: senin oynayamamanda benim suçum değil
13:10 - u.fuk: adam gibi oynarsan indirirsin
13:10 - u.fuk: skilleri öğren
13:10 - u.fuk: skill blockları düzgün yap
13:10 - u.fuk: indir o zaman beni
13:10 - u.fuk: al bak buda karşı görüş
13:10 - Qahlel: ufuk
13:10 - Qahlel: bu mmo
13:10 - Qahlel: fps değil
13:10 - Qahlel: karıştırma
13:10 - u.fuk: farketmez
13:10 - Qahlel: dediğin şeyler fps'de geçerli olabilir
13:11 - u.fuk: belli bi kurala göre ilerlicek diye bişey yok
13:11 - Qahlel: mmo da char kasmak başka bişiy
13:11 - u.fuk: yok öyle bi kaide
13:11 - u.fuk: gw de
13:11 - Qahlel: mmo da var
13:11 - u.fuk: 10 senedir nerdeyse geçerli
13:11 - Qahlel: gerisi faso fiso
13:11 - u.fuk: gayette güzel işliyor
13:11 - Qahlel: darkhardware'e koyuyom bu chati
13:11 - u.fuk: tarkan gibi bi başına gitme
13:11 - u.fuk: pota felan ihtiyacın olmaz
13:11 - u.fuk: koy koy
13:11 - u.fuk: gelmişin kaç yaşına
13:11 - u.fuk: hala karakter kasıp
13:11 - Qahlel: olm
13:12 - Qahlel: tamam
13:12 - u.fuk: öne geçerim modundasın
13:12 - Qahlel: anlatamadım
13:12 - u.fuk: normalde senin savunman gerek bu sistemi
13:12 - Qahlel: alakasız
13:12 - Qahlel: mmo'da char kasılır
13:12 - u.fuk: engerek 13 yaşında sanki böyle 24 saat oyun başında char kasıyo
13:12 - Qahlel: benim charım ayrı durur
13:12 - u.fuk: git sat bari level 100 yapıp
13:12 - u.fuk: hayret bişey :D
13:12 - u.fuk: önce geldim herkesi öptüm
13:12 - u.fuk: mantığına karşıyım ben

Sosyal ağlarda paylaş

Potsuz pvp olmaz demek fazla sert bir söylem,

Birincisi gördüğümüz üzere gayet oluyor.

İkincisi bu oyunda herkesin utility heali var, nasıl potu sadece burst yiyen değil karşısındaki de basabiliyorsa burada da iki taraf da heal basabiliyor, bunu skilleşmiş pot olarak da değerlendirebilirsin. Sonuçta potların da cooldown u war healin da. Heal arttırma da var azaltma da.

Üçüncüsü; full burst bir adamın karşısında full protection/survival bir adam varsa ve kendi buildini en yüksek burst yapan classların anti classı olarak ayarladı ise (contidionları silme, karşısındake gönderme, thoughness vitality arttırma, crit yememe vs.) ortada yine iki tarafın da seçimlerine göre şekillenmiş bir pvp olur. Bu da pot a bağımlı değil.

Dördüncüsü hp pot yerine birsürü kullanım yeri ve amacı farklı özellikte pot ve benzeri consubable var oyunda.

Beşincisi gerçekte de heal potsuz pvp oluyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sonlara doğru sıkıldım okuyamadımda. Başlar hakkında yorum yapiyim. Çünkü anladığım kadarıyla sen Pot'suz oyun olmaz diyorsun arkadaşında olacağını iddia ediyor.

Tamamen kendi düşüncemdir ki :

Bu oyun senin kıyasladığın MMO'lardan biraz farklı. Oyun theorycraft üzerine gidiyor.

Ben biraz detaycı olduğum için (Oyunu zevk almaktan çok başarılı olmak üzerine oynuorum başarılı olmadığım sürecede oyunu oynamaktan zevk almıyorum) 3 Günlük beta weekend'in ortalama 1.5 gününü sadece Skill (weapon) - Trait - Item build üzerine geçirip geri kalan 1.5 günü oyun oynuyorum. Senin defansif - ofansif dengeni kurman gerekiyor. Hatta bazı build'ler içinde taktiksel olarak yanındaki arkadaşını yem etmen bile gerekebilir.

Düz mantık bakmayalım bir MMO'ya bu illa MMO olmak zorundada değil Dota'dada bu geçerli. Wow'dada bu geçerli. Sen 5 kişilik bir takım kimyası oluşturamazsan Dotayıda casual oynar başarılı olamazsın. 2 kişilik 3 kişilik bir takım oluşturmazsan ve yine kimyayı oluşturmadığın durumda Wow'dada hiç bir zaman Gladiator olamazsın Gladiator'ı geçtim 1400-1500 lerde takılıp buildine bok atarak wow'u bırakırsın.

Guild Wars 2 asla 1 kişilik bir düzenle oynayabileceğin bir oyun değil. (Tabi zaman harcayıp güzel bir solo battle ground buildi yapabilirsin) ama asla Hem zor ölüp hem çok iyi bir damage deal yapıp hem CC yapıp hem Supportlayamassın. Takım içinde bir rol dağılımı içine girmen gerekiyor. Sen Damage'ınıda - Healınıda - HPinide - Damage'ının türünüde (burn - condition - pure ve benzeri tonlarca şeyinide) kendi hazırlamış olduğun buildle ayarlıyorsun.

Hatta mevcut burdaki birkaç guild'ta buna dahil olmak üzere aslında WvWvW 'u düşünerek hata yapıyorlar önüne gelen herkesi alarak. Sebebide şu : Senin kalabalık bir savaş içinde bile oyun mekaniklerinden dolayı. Fazla insan sayısına değil daha efektif bir topluluğa ihtiyacın olacak (10 kişi 300 kişiyi alırsın demiyorum yanlış anlaşılmasın) ama doğru seçilmiş 10 kişiyle 70-80 kişiye karşı efektif olabilir hatta alan kullanımı ile zaman alsada onları kontrol altında tutabilirsin. Dediğim gibi oyun mekanikleri hakkında biraz daha kafa yorarsanız sizde hak vereceksiniz.

Oyunun hatası aslında fazla kafa yorman gerekmesi. Buda casual oyuncuların zaman içinde dökülmesine sebep olacaktır. unutmayalımki WoW'un başarısının sebebi casual - competetive her tür kitleye imkan tanımasıydı.

Sonuç olarak sığ bakıyorsun bence biraz olaya. Büyük Resmi görmen gerekiyor. Bir virtual reality'de ne olmak istediğine karar vermeden (karar vermeden yanlış tabir oldu bilmeden diyelim) o oyun içinde yer alabilirsin ama yerinde sayarsın.

Bu yüzden, Ben oluşturacağım toplulukta özenli olarak daha ince eleyip sık dökerek. Klavye bilgisinden, Beynine kadar güvendiğim insanlara rol vereceğim. Gerekirse oluşum international olur Türk bir topluluk olmaz ama hedefine daha çabuk ulaşmanı sağlar. Ukalalık gibi görünmesin ama mmo konusunda özgüvenim tam. WvWvW'de bile senin yapman gereken büyük bir topluluğun içindeki 5-10 kişilik ufak grupların yaptıklarıyla getirmek başarıyı. 50 kişi girsende o organizasyona onu 10'a bölmen gerekiyor.

Neyse çok detaya girip asıl konudan biraz uzaklaştım. Ama hepsi bağlantılı emin olabilirsin.

Pot'a ihtiyacın yok çünkü :

- Senin zaten kullanmak zorunda olduğun bir heal skillin var

- Oyun senin kendi hayatını koruman gereken bir oyundan ziyade herkesin yanındaki insanın hayatını koruması gereken bir oyun. dediğim gibi Büyük resimden bakman gerekiyor.(bir örnek veriyim seneler önce Ultima Online içinde bulunduğumuz oluşuma yeni üye alımı esnasında sorduğum soru şuydu. Senin HP Full, Yanındaki Arkadaşının HP %15, Arkadaşının karşısındakinin HP %30. 10 v 10 durumdasın ve bu sahneyle karşı karşıyasın, Ne Cast edersin : a) Corp Por, b) In Vas Mani. Ne demek istediğimi anladıysan yeterli zaten)

- Pot'un sana anında verdiği katkıyı uzun vadede daha efektif olacak donelerin mevcut (hepsi yaptığın takım ve kişisel buildinin içinde)

- Kusura bakma ama konuşmandaki bir mmo'ya bakış açındaki saçmalığı gördüğüm için bence zaten oynama oyunu bu yüzden pot ihtiyacında kalksın ortadan.
Sosyal ağlarda paylaş

bu sohbetin ilerleyen dakikalarında guild wars da potsuz pvp de gayet dengeli ve adil bi şekilde oynamamızın sebebinin ilk 2 ayda oyunda pot olmadığını görüp oyunu bırakan pro. oyuncuların yerine gelen nooblar yüzünden olduğuna kadar verdi qahlel arkadaşımız ^_^

bide işin ilginci sene 2012 olmuş trade de biraz yenilik vs. diye veryansın eden arkadaşımız teradaki trade sistemini çok beğenmiş ama nedense sene 2012 olmasına rağmen halen potsuz olmaz, pot konusunda bir yenilikte olamaz düşüncesinde

ilginç tabii, bana göre pot kadar gereksiz birşey yok.. pot için farm mı kasıyım, yoksa sınırlı skillerimi nasıl daha etkili kullanabilirim diye kafamı yorayım yada takım oyununa mı ağırlık vereyim ben 2. şıkkı seçmeyi tercih ederim..
Sosyal ağlarda paylaş

darkhardware de ne yanit verdiler merak ettim. acaba burdakiler gibi yanit aldinda ondanmi burayada koydun? :P

saka bi yana, zaten mmo veya mmorpg terim olarak potlara endeksli bir kavram degil, o baglamda terimin ozellestirilmesini cok anlamli bulmadim sahsen.

her oyunun kendi icinde kendi dinamikleri olabilir, bu da kimine mantikli kimine sacma gelebilir.

ama benim dikkatimi ceken gw yi basarili bulmuyor olusun, cok ilginc geldi bu bana. Basari kavraminin ne oldugunu bilemiyorum ama, sanirim Arenanet in mali tablolari, var olan aktif player sayisi, on siparis vermis olan player sayisi, adina basilmis kitaplar, ise alinmis dunyaca unlu kendi alanlarinda uzman calisanlarin ortaya cikardigi eserler (kitaplar vs) konularindan herhangi bir tanesinin alt kirilimlarini incelediginde,

ciktigi 2005 yilindan gw2 nin duyuruldugu doneme kadar kendi alaninda yer alan tum rakiplerinin, inovasyon, gelisim ve ilerleme anlaminda onunu acmis, yenilikler getirmis, oncu lider bir oyunun, donemi gectikten sonra da buyume ve ilerleme konusunda emin ve basarili adimlar atmis bir firmanin, yeterince basarili olmamasindan soz edemeyiz.

bu noktada zevk, renk soz konusu olmamali, istatistiki olarak gercekler goz onune alinmalidir bence.

son olarak; potsuz pvp cok guzel olur, gw bir takim oyunudur, pot a ihtiyacin yoktur ama yukarida belirtildigi gibi cok iyi player arkadaslarina ihtiyacin coktur. ;)

bu oyunun kendi dinamigidir, herhangi bir sinifa sokmakda cok dogru gelmiyor bana, pot a gore bu mmo dur bu degildir diye.
Sosyal ağlarda paylaş

başlarda yaptığım ironi yanlış anlaşılmış. gw2'de pot olmaması kötü birşey demedim. ironiydi o. ama açıklayım konuşmayı:

ana yazının ilk baştaki kısmı tera ile alakalı. tera'daki klaslar dps-healer-tank kutsal üçlüsü üzerine kurulmuş. kısacası dpsler kendini healer gibi healliyemiyor. dolayısı ile pvp'de pot kullanılması gerekiyor. yoksa burst = kill oluyor. ki zaten bu mantık tüm pvp için geçerlidir. pvp'de kişilerin kendini healleme özelliği olmazsa pvp dengesi olmaz. bunun nedeni en yüksek burstlü klas herkesi keseceğinden herkes tek klasa yoğunlaşır.

gw2'de pot yerine heal skill var. bu başka bir konu. ama ben orda arkadaşla tartışırken arkadaşın argümanı: "pot kasmak zaman gerektirir. ben pot kasmaya vakit harcamak istemiyorum. dolayısıyla oyunda olmaması lazım" iken benim dediğim "pot pvp'yi dengeler."

not: benim de hatam var. toplamda 2 ayrı konu içiçe geçmiş. bir daha yazıyı okumak istemeyenler için özetleyim:

1) dps-tank-heal üçlüsünün olduğu oyunlarda potsuz pvp olmaz. pot burst'u dengeler.
VS
pot kasmak istemiyorum. çok vakit alıyor. pot almamam gerekir. dolayısıyla oyunda pot olmamalı.

2) karakterin gear ve armor kasması mmo'da esastır. karaktere ayırılan vakit ile o karakter "özel" çıkar. diğerlerinden ayrılır.
VS
vakti çok olan adamlarla benim rekabet etmem mümkün değil. dolayısıyla gear sadece kozmetik olmalı. çok etki etmemeli.[/color]

not: sayın trollerin dikkatine, nayt & knayt & knite adlı oyunu görmüşlüğüm bile yoktur. mmo tecrübeme gelince (oyun başına 500 toplam saatten fazla olanlar sadece): aion, swtor, rift, tera, age of conan ve swg. bikaç 100 saate wow var ama 500 saatten azdır.

@ufuk

hala anlatamıyorum. orda dediğim o değildi. sen, gw'de 2 sene sonra bile başlayan adam 2 senelik oyuncularla rahat rahat sorunsuz pvp'ye girebiliyordu dedin. ben de gw başarısız bir oyundur (wow'a klasla) dolayısıyla bu argüman geçersizdir, çünkü elin n00bu 2 senelik charlarla hemen aşık atabiliyorsa o oyun mmo olmaz hiçbir pro oyuncuda oynamaz dedim.

2. olarak tera ile gw2 arasında bir tartışmaya girmiyorum. mekanikleri a'dan z'ye farklı 2 oyundan bahsediyorsun. bu tartışmaya girmek sadece fanboylara bırakılır kanımca. uçakla tank karşılaştırılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk mesajda zahmet edilip de zamanlar falan silinmemiş, adam gibi bir formata getirilmemiş. Keşke siz de zahmet edip cevap vermeseydiniz.

Betayı oynayıp da pot yok diye oyunun eksik olduğunu düşünen varsa yanından koşarak uzaklaşmak lazım zaten.

Grast said:

- Oyun senin kendi hayatını koruman gereken bir oyundan ziyade herkesin yanındaki insanın hayatını koruması gereken bir oyun. dediğim gibi Büyük resimden bakman gerekiyor.(bir örnek veriyim seneler önce Ultima Online içinde bulunduğumuz oluşuma yeni üye alımı esnasında sorduğum soru şuydu. Senin HP Full, Yanındaki Arkadaşının HP %15, Arkadaşının karşısındakinin HP %30. 10 v 10 durumdasın ve bu sahneyle karşı karşıyasın, Ne Cast edersin : a) Corp Por, b) In Vas Mani. Ne demek istediğimi anladıysan yeterli zaten)

Amaç olarak çok güzel de soruş şekli biraz düz mantık değil mi sence?
Sosyal ağlarda paylaş

@Myshkin

ilk mesajı bilerek temizlememiştim. bunun amacı "editörlük" yaparken context'ten çıkmamak içindi. tabi o an için geçerliydi. bugünden baktığımda direkt argümanları yazsam daha anlaşılır olacağı belli.

gw2'nin son 2 betasına da girdim. oyunda 50 saaten fazla vakit geçirdim. lütfen gerizekalı gibi hala "betaya girseydin heal skilli olduğunu bilirdin" tarzı mesajlarla gelmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Qahlel said:

ben de gw başarısız bir oyundur (wow'a klasla) dolayısıyla bu argüman geçersizdir, çünkü elin n00bu 2 senelik charlarla hemen aşık atabiliyorsa o oyun mmo olmaz hiçbir pro oyuncuda oynamaz dedim.

Qahlel said:

Qahlel: mmonun amacı ne aq?

Qahlel: evet

Qahlel: mmo'nun amacı o

Qahlel: gear kascan item kascan

Bildiğin cehalet işte. Daha da millet dalaga geçince rage'e girme yani hiç. Heal skilli var falan diye belirtmemiz normal yani.
Sosyal ağlarda paylaş

massively multiplayer online çok sayıda insanın birarada oynadığını belirtmek için kullanılır sadece. Bu insanlar pvp bile yapmak zorunda değil. sosyal içerikli bir oyundur insanlar sadece sosyalleşir muhabbet eder veya oyunda balık tutuluyordur isteyen oyunu sadece balık tutup satarak oynar. İsteyen gider pvp yapar isteyen pve yapar, mmo bütün bunları kapsar.

PVP veya PVE yapıyorsan da bu illa gear-set dizeceksin daha iyi item kovalayacakın anlamına gelmez. Genel olarak öyledir evet ama herkes öyle yapmak zorunda değil. Kaldı ki GW2'de de adece sPVP de direk lvl max'a geitiriliyor ve istediğin itemlar önüne seriliyor, genel pvp'de kendi itemlarınla oynuyorsun doğal olarak uzun zamanalr harcayıp kendine bir şekilde iyi itemlar bulman gerekir iyi bir karakter yapabilmek için.

Pro kelimesi de bir oyunu sponsor alabilecek, buişten para kazanabilecek kadar iyiyse onun için söylenen bir kelimedir. Genel olarak e-spor dallarında hatta tamamında e-spor sayılabilecek oyunlarda firmalar oyunculara sponsor olduğu için kendine pro diyorsan competitive bir oynuyor olman lazım. Bu da tam olarak GW2 deki sPVP'ye denk gelmektir.

Yani kendine pro diyen varsa kursun buildini; takımını GW2de gelsin sPVP'ye, item ve lvl farkı olmadan sadece yetenek ve zekayla koysun üstünlüğünü ortaya.

Sabah akşam ağzı açık şekilde mob farmlayıp, ben proyum zazazaza diye gezenlere bu nedenle Knight bebesi diyoruz.

Ha bir de başarılı olmak iyi bir oyun olmak değil de çok oynayanı olmak, daha iyi marketing anlamına geliyorsa evet wow çok başarılı bir oyun. Ama başırılı olmak ortaya iyi ve kaliteli bir oyun olmak anlamına geliyorsa wow dan iyi olan yığınla oyun var, gw'ın ilk oyununu az oynadığım için tam karşılaştırma yapamam ama onun dışında yığınla oyun sayarım.

Guild Wars 2'yi en farklı kılan şey çoğunlukla yeni dinamikler ortaya koyması. Dolayısıyla diğer oyunlardaki kafayla guild wars2'yi eleştirirsen diğer 123123123 kişi gibi sen de saçma bir şey yapmış olursun. Guild Wars2'de dinamikler potsuz şekilde tasarlanmışsa öyledir, kalıp da önceden oynadığın oyunda pot var diyen erde pot demenin anlamı yok veya aynı şekilde niye binek yok demenin anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

@Myshkin

1) GW, WOW'dan başarısız bir oyundur. GW2 yazmıyorum. GW diyorum. Bunun tartışılması bile abesle iştigal.

2) MMO'nun amacı konusuna gelince. Seni kelebekler ve çiçeklerle dolu dünyalara davet ediyorum. Armor & Item kasmak amaç değil nasıl bir iddiadır bilemiyorum. Mantığını da çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Qahlel said:

@Myshkin

1) GW, WOW'dan başarısız bir oyundur. GW2 yazmıyorum. GW diyorum. Bunun tartışılması bile abesle iştigal.

2) MMO'nun amacı konusuna gelince. Seni kelebekler ve çiçeklerle dolu dünyalara davet ediyorum. Armor & Item kasmak amaç değil nasıl bir iddiadır bilemiyorum. Mantığını da çözemedim.

Seni vizyonunu genişletmeye veya farklı açılar ile olaya bakmaya davet ediyorum.

Yoğun çalışan, evli olan, çoluğu çocuğu olan, bilgisayar başında umutsuzca günde 10 saat oyun oynayarak hayataını geçirmek istemeyen o kadar kişi varki, bu insanlara "casual" bir oyun hayatı sunmak çok önemli.

Wow'u hiç sevemedim, başarılı olacak oyun istiyorsan en basitinden PvP olarak 14 yıl öncesi çıkan Dark Age of Camelot bile daha iyiydi Wow'dan bana göre. Wow bir pazarlama başarısı ve bana göre MMO hayatını merak eden genç nüfusun oynadığı bir oyundu (ilk zamanlar rogue side based skillerini bile doğru yerde değilsen doğru yere geç vs. gibi uyarı vererek seni yönlendiriyordu ki bana göre çok komikti).

Herkesin umarsızca Molten Core için (oyunu ilk zamanlar denediğim için eskilerden örnek veriyorum) 40 kişi toplayıp bir adet mor item almak için içeride 5 saat kalacak zamanı maalesef yok. Bana da şu saşma geliyor, ben belki oyun bilgisi ve beceri olarak karşıdaki adamdan daha iyiyim ama sırf üstümde mavi itemlar var diye mor item'lı adamdan dayak yiyorum, sırf WoW değil hangi oyun gününün 15 saatini bilgisayar başında geçiren adamlara hizmet ediyorsa ben şahsım adına oynamayı tercih etmiyorum çünkü o oyunda bana zevk alma şansı zaman kıtlığımdan dolayı tanınmıyor demek oluyor bu, GW2'de o adama göre de benim gibi "casual" lara görede birşeyler var ve artık PvP sahnesinde eşit olduğumu bilmek beni mutlu ediyor.

Bana göre MMO Myshkin'in yazdığı şeylerin birçoğu, heryeri gezmek, keşfetmek, PvP'ye istediğimde girmek, PvE yapmak ve yeni arkadaşlar edinmek (MMO hayatımda yurtdışından arkadaşım olan ve görüştüğüm birçok insan var.) Hayat oyunda kör kütük birşeyleri kasmak değil, aslında çok farklı amaçlara da hizmet ediyor..

Herhangi bir oyunu savunmak amacında değilim sadece düşüncelerimi örnekleyerek yazmak istedim, yanlış yerlere çekilmemesini rica ederim.

Sevgiler, saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Qahlel said:

@Myshkin

armor ve item kasmak amaciyla mmo mu oynanir?

en populer wowda bile item kasmak arac. amac degil. pve yapiyosan daha zor contente ulasmak icin amac, pvpde daha guclu olmak icin amac.

ki bu bile biktiriyo insanlari, ozellikle casual pvp yapanlari. pvp yapabilmek icin honor farm yap, haftada en az x sayida arena yap vs.

sen itemi amac olarak goruyosan gercekten birak diablo oyna.
Sosyal ağlarda paylaş

@afterdeep

casual bir oyun peşinde değilim. işim pc başında ve günde 30 saat çalışmam gerekmiyor. bir oyun oynarken istediğim kadar vakit ayırabiliyorum. ayırdığım vaktin "değmiş olmasını" istiyorum. ama dediğinizi anlıyorum. kastettiğim bir itemi almak için 5 saatlik zindanı sonsuza kadar farmlamak değil. ama ben 200 saat pvp yapıp üstüme aldığım bikaç parça item yeni başlayan birindekine göre minnacık azıcık farklı ise o item gereksizdir diyorum.

wow'u bende sevemedim. zaten wow için iyi veya güzel demedim. başarılı dedim. gw'de wow açısından başarısızdır. dediğim sadece bu. bakış açım max oyuncu sayısı (satış) ve devam eden oyuncu sayısı (sub).

mmo'da keşif, gezmek vs. kısmına gelince... bunları yapacak vakit de var. ama mmo'yu oynama amacım şu haritaya bakıyım, şurdaki manzara ne güzelmiş, burdaki moblar ne ilginçmiş gibi şeyler asla olmayacak. benim için geçirdiğim vakitte karakterimi "unique" yapmakla beraber üstünü başını dizmek önem arz eden kısım.

aynen saygılar.

@samaella

diablo mmo değil.

@marty

saatlerce farmlamaktan bahsetmiyorum. elbette armor vs amaçtır. ancak bu araçlar "yol"u teşkil eder. mmo'da gittiğin bu yol vardığın hedef kadar önemlidir benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

yani diyorsun ki, oyunla ilgili bilgisi olmayan, oyun oynama kabiliyeti olmayan biri bile pve de aynı kıvamdaki arkadaşlarıyla sabahtan akşama kadar item, para, pul, armor peşinde koşturup, potlarıda cebine zulalayıp gelip pvp de beni indirebilir ve hakkıdır öyle mi?

bende diyorumki bunun yerine biraz beynine oksijen gitse ve hangi classa karşı hangi skillimi kullanmsam kısıtlı skill hakkımı nasıl iyi değerlendirsem, battle da labada lubada en önde mala bağlayıp mouse1 i çürütmek yerine biraz savaş alanında taktiksel olarak konumlansam yeri gelince takımla birlikte ileri gidip duruma göre geri çekilsem. takım arkadaşlarımla uyumlu bi şekilde hareket etsem onlara ihtiyaç duysam v.s.

ama ne gerek var canım aç bir pot, serinliği hisset, harekete geç!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...