Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Rome 2

Komutan

Öne çıkan mesajlar

Beklediğim haberi aldım sonunda. Şimdi beyler ben de iki kelam etmek istiyorum.

Öncelikle Empire'den sonrasını oynamadım. Yani Napoleon ve Shogun bilmem. O yüzden RTW, MTW 2 ve Empire üzerinden gideceğim yazımda.

Shogun'daki meele savaşları bilmediğim için söylüyorum. Charge olayı Medieval 2 gibi olmasın bir kere. Burada da birileri yazmıştı. Medieval baştan aşağı bug doluydu. Adamları charge ettiriyorsun ama bir bütün halinde etmiyorlar. Ön tarafta 10 tane adam savaşıyor arkadakiler salak salak hareketler yapıyor. Ya da atlar tam piyadeye girecekken birden duruyor vs.

Sonra olması gereken başka bir şeyse şehir olayı. Empire'da şehir işgal etmenin kalkması kabul edilebilir bir şey. O dönem şehirlerin iyice genişlemesi ve nüfusun artması nedeniyle savaşların şekli değişmişti. Ama sanırım sokak savaşları, şehrin surlarını ele geçirme olayı Shogun'da da kalkmış. İşte bu durum Rome 2'de de olursa iddia ediyorum oyun 5 para etmez. Sadece meydan savaşı cidden sıkar insanı.

Şehir demişken aklıma gelen bir başka şey de oyunun bize lejyon ruhunu yaşatması lazım. Lejyon kampları, ordugahları meşhurdur. İşte burada Medieval'dan örnek alınabilir. O oyunda tahta duvarlı ordugahları ele geçirebiliyorduk. Yani ilk oyundaki gibi bütün harita sadece şehirlerden oluşmasın. Tabi ki Medieval dönemindeki gibi şatolar da imkansız onu kabul etmek gerekir. Bir çözüm bulunsun işte.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum. Britanya'yı fethetmek o kadar kolay olmasın abi. Ne bir direniş ne bir savaş. Londinium'u alır almaz bütün ada senin oluyordu. Diğer kasabaların nüfusunun azlığı nedeniyle Britonlar tarihi gerçekçiliğe uygun olarak adanın kuzeyine çekilip direniş örgütleyemiyordu. Bütün ada gel beni işgal et diye önünde hazırca bekliyordu. Bu konunun üzerinde durmaları da çok iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ultra feamer, hatta phalangite oynarken haritada bir uçtan bir uca hat çekiyorum böyle. flanking yeme gibi bir olayın bahsi yok lol.

roma'yla oynarken de checkerboard yapıyorum, ileri geri rotasyon yapıyorum. moral dmg ile kimse kaçmıyor.

benim dediğim, bilgisayara karşı olan bir olay ama fazla güvenme bence boydan boya olayına hat uzayınca derinlik azalır ve charge açık oluyorsun

hem zaten step adamlarına karşı bu kadar uğraşmaya gerek yok, öne sradan bir piyade de olabilir ama başta iyi bir komutan lazım ilk saldırıda kaçmasınlar, arkaya okçular ve korunaklı bir mevzi, ben diğer sitep adamlarına karşı bunu kullanıyorum mesela

ama eb savaş sistemi ve birimler için dediklerine katılıyorum,

mesela bütün eb ve Roma Surrectum de var ermenileri abartı yapıyorlar, keza modu kim yapıyorsa kendi memleketini kayırıyor
Sosyal ağlarda paylaş

valla oyun yüklü değil şu an, modun girdisi çıktısı uğraştırmasa o kadar uğraşır yüklerdim de derinlik tehdit oluşturacak kadar azalmıyor. phalangite zaten önden ultimate ünite. hem defans hem attack açısından. köprüye tek mercenary'sini koyup bütün stack erittiğim oldu. sadece en sonlara doğru stamina bittiği için aradan yaklaşabilenler oluyordu lol.

uğraşacak birşey yok zaten, ai'ya karşı daima savunma savaşı yapıyorum. kaybetmemek için o bana saldırmak zorunda kalıyor. kovalamama da gerek yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Feamer said:

shogun 2 gibi sıçmazlarsa içine

Tam tersine, keske Shogun 2 kadar iyi yapabilseler.

Benzememesi gereken tek bir ornek verilecekse, Empire gibi yapmasinlar.

empire hiç girmiyorum zaten, kabul de etmiyorum varlığını.

shogun 2 taktik savaşları hariç benim için çok iyi bir oyun ama artık japonyada geçmesindenmidir, yoksa başka nedenlerden midir yaptığım savaşlardan hiç haz etmedim.

benim için totalwar oyunun ilk 15-20 turn de imkansız savaşları kazanarak ilerlemek ve sonrasında ekonomi kasıp zevkine takılmak şeklindeydi

şöyle bir durum benim şikayet etiğim: zoruluk sondan bir önceki ikisi de

bir taraftan asker yapacaksın ve bina geliştireceksin ki samurai sınıfına geçesin ve savaşlar zevkli olsun, ama yapay zeka bir taraflarından öyle bir ordu çıkartıyor ki mecbur asugari basman lazım, en ne var bunda diyeceksiniz, şu var,

1 tam bayrak asugari ordum deneyim kazandığı zaman, yanına da bir bayrak yancı asugari koyduğum zaman oto da rahat kazanıyor

e hal böyle olunca da samuari yapmama gerek kalmıyor, onun yerine parayı tarla, yol, market, teahouse falan yatırıyorum para kazanıyorum, sonra kazandığım paralar ile samurai yapıyorum, ama o zamanda savaşmanın bir zevki kalmıyor benim için

ha başta yapsam samurailer hem pahalı hemde unkkepleri çok fazla shizimatu katan samurai bile olsa, onun yerine 3 asugari yapıp besleye biliyorsun ki, katan tek başına anca 1,5 asugari alabilyor bu zorlukta sonrada 4-5 turn yatması lazım

böyle olmasın demek istediğim

ha birde şu var zorluk artınca rakip bilgisayarın eşit adamlarının über güçlenmesi, shogunda iyice boku çıkmış:

kale savumasına samurai archer koyuyorum, mevziden ok atıyor, yerdeki asugari archer benim samuraiyi daha fazla kayıp yaptırıyor

keza tam tersi yerdeki samurai archer savumada ki asugariye galip gelemiyor

kanatan cevirme yapamıyorum, adamlarda bi telaş kaçma havası

bunlar kabaca benim şikayetlerim,

çoluk çocuğa oyun yapmasınlar
Sosyal ağlarda paylaş

ya auto-battle yapmıyorum ben asla, öyle house rule koymadan bu oyunların hepsi bir şekilde aşılıyor yani zorlanmadan. 100 peasant rebel bile gelse manual yapıyorum hep. haliyle auto-battle'da ezen kombolar iş görmüyor, illa düzgün ordu yapmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

shogunda oluyor, bende yapmazdım oto, bir adam bile ölse ah vah eden bi adam olarak, min. kayıpla oynamaya çalışıyorum, ama olmuyor malesef shogunda adam basan kazanıyor, taktik de yanıyor işin garibi

rise of samurai meselesine hiç girmiyorum mesela orada tamamen bu şekilde zaten elit adamlar 3-5 tane üstüne geliyor 50-60 tane düz adam eee yat, fall of samurai çok daha dengeli bir oyun ama daha zevkli ondan feyz alırlar inşallah
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bide shogunda oyun okadar ekşın başlıyoki daha dur bi samurai yapıyım bilmemne yapıyım yok zaman bırakmıyolar full basıyosun ashigaru.Hadi ortalara doğru dengeli bi ordu yaptın.Sen sadece tek generalin kullanabiliceği kadar upkeep edebilirken Oda clanı gidip 5 full ashigaru generaliyle iniyo kafana.Kes kes bitmiyoki senin ordu eninde sonunda zayıf kalıyo.(legendry zorluktan bağsediyorum)Hayır tamam güzel ashigaru basın anasını satıyımda arayada bi iki değişik ünite koyun yau.Ve ayıptır sölemesi oyunu aynı taktikle full ashigaru basarak oynadım Oda ile ve oynadığım en kolay senaryo olmuştu.

Edit:Ha bide şunu unuttum allyları azcık daha şerefli yapsınlar ya nolur.Sevgili Japonlar bukadar şerefsiz olamaz biriyle ally yapınca du bakalım nezaman binicek tepeme diye bekliyodum
Sosyal ağlarda paylaş

1 günde 8 sayfa ne konuştunuz olm lol

Neyse ben en çok savaştan sonra yenilmesine rağmen kaçan ve 3-5 turn takip etmek tekrar tekrar yenmek zorunda kaldığımız cücük ordulara uyuz oluyorum, umarım onu düzeltirler, 15-20 kişi kalınca bi zahmet ya tutsak olsunlar ya kaçıp dağlara/köylere/dost devlete falan saklansınlar

Bi de orman-dağ geçidi gibi yerlerde küçük barbar ordularıylan çok daha etkili pusu imkanları olsa ve ileri karakollar/sınır boylarındaki küçük kaleler sık sık saldırıya uğrasa merkezden takviye beklense falan güzel olur cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

BlackSheep said:

Ya bide işin garibi shogunda kaçan olmasın diye savaş bitince devam ettiriyodum ama genede bisürü adam tüyüyodu ettirmeyip end battle yapınca hepsi ölüyodu adamların nası mekanik anlamadım

e yorulma diye işte. Sam'in dediği gibi belli bi sayıın altına düşenler dağılıyo direk, yok o sayının üstüne klacabilenlerde generalin command'ine göre bir ihtimalle kurtuluyo.

continue battle demek ya kesin sahtter edebiliğin bi ünite varas veya general falan yakabiliceksen anlamlı.

bide ai'ın generalleri standart atlı gibi kullanamsını düğzeltsinler artık. napeleonda adam gibi kullnıyolardı shogunda yine bozdular.
Sosyal ağlarda paylaş

yanı ıste adam gıbı bır lojistik sistemide oturturlarsa oyuna, o zaman aynı üniteden 14 tane 4 support 2 cavalary bayıklığıda gecer.

hafif atylı yaparsın velitesleri bilmemneleri lojistik konusunda daha az dertli yaparsın raiding partyler olur.

her unite lejon'un düzgün kaliteli hoplite'ın, cataphract'ın benzer elit ünitelerin sehirlerde onları karsılıycak limitliycek bi altyapı gerekmesini sağlarsın. cesit cesit ordular olur etrafta işte. miss gibi.

su agentlara koydukları sınırı neden imbazor elit üniteye koymuyolar anlamıyom zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Slitherine nin spartan ı gibi de olabilir aslında

öbür türlü ordu yapmanın kaybetmenin hiç bir manası kalmıyor, paranda varsa 1000 lerce adamla geziyorsun, kaybedince yenisini yapabiliyorsun, savaşmanın, yaptığın savaşın bir manasının olmasının önüne geçiyor bu durum.

atinadan gemilere adamları doldurup marsilya ya göndermenin bir maliyeti bir zorluğu olmalı ki orada yapacağın savaşa daha motive olabilesin, ve kazancında ona göre olmalı, kaybında,
Sosyal ağlarda paylaş

işte ya manpower gibi bir olay olmalı ya da training süresi uzamalı, böyle ordusu dağılıp hemen bir yılda yeni ordu çıkarabilen sadece roma filan vardı o dönemde ki tekrar tekrar felaketlerin kıyısından o sayede dönebildiler. herkes yapabilse hiçbir devlet yıkılmazdı heh.

yeni oyundan en çok istediğim şeylerden biri de ilk rtw gibi modlanabilir olması, umarım o toplantı sadece göstermelik değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...