Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Başlangıç için yay tavsiyesi? (okçuluk)

Meov

Öne çıkan mesajlar

şimdi, öncelikle söliyim. okculuk diyince öle ok atmak cok sornaki bi olay. sıfırdan baslıyan adamın 2-3 ay adam gib ikondisyon calısması lazım, belki 2. yoksa 3. ayda 19 metre atarsın muhtemelen.

sonucta bi yere gidip bi pistte atıcaksın eğer ok atmak gibi bir niyetin varsa, gittiğin yerin bir kocu bi hocası vardır zaten sana bişeyler önerirler.

yok ben alıcak egzersiz olarak kullanıcam hergün 200 kez yay cekicem diyosan. sonucta adam gibi teknik için yine bi hocadan destek alman lazım. en azından omuzunu kolunun ağrıtmaman için.

ARGADASIM ONERICEKMISIN ONERMIYCEKMISN!!! diyosan w&w evolution II bulabilirsen kullanabilirsin, ucuz temiz sağlam cok ağır değil, güzel bir riser. ama bulamazsın tahminen, bu günlerde w&w sebestian flute öneriyolar.

limpleri riser'a ve kol boyuna göre alıckasın zaten, hoş riser'ıda bouuna göre alıcaksın.

okları yine kol boyna göre alıcaksın. alaminium al cömez halinle bayılma paraları carbon'a.

nişanhag önemli evet bilmiyorum hiç iyisi nedir kötüsü nedir.

http://www.ebay.co.uk/itm/Hoyt-Axis-L-H-Recurve-Bow-Riser-inc-arrow-rest-clicker-/180914586197?pt=UK_Archery&hash=item2a1f598255

biride sunu bidlesin alsın bana hediye olarak.
ay durun almayın leftymiş.
Sosyal ağlarda paylaş

aha bilen insan!

teşekkür ederim yorum için.

decathlonda bir yay var arkadaşa aldık bugün güzel gibi hoşumada gitti initech 2 diye bir yay geologic diye bir markanın mı ne, da right handed olmasına rağmen şlu oku koyduğumuz yuva gövdenin sol tarafında o bir sıkıntı çıkarır mı alıştıktan sonra ondanda alabilirim.

kursa bir dahaki dönem gidicem işte odtüde flm
Sosyal ağlarda paylaş

bende onu dedim işte ne dedim ben ^^

ters geldi o hedenin solda olması insan oku koyarken zorlanıyor biraz ama alışırım.

şu linkteki oku alsam mı almasam mı bilemiyorum işte fiyatı diğerleriyle kıyaslanınca baya iyi görünüyor kullandımda rahat ama isabetli bir atış yapabilmiş değilim :D
Sosyal ağlarda paylaş

okculuk denmis geldim..

;)

karimla beraber lisansli okcuyuz birader biz.

reklamlardan sonra, detayli sorularini yardir hocam yanitlayalim.

nizangah sorulmus mesela, sokup diger tarafa takilabilinir o.
eger moduler degilse o yayi almayin.

ben makarali kullanirim, karim olimpik kullanir mesela.
senin niyetin nedir? olimpik mi, makaralimi istiyorsun?

makaralilar henuz olimpiyatlara yeni yeni kabul edilme arifesinde o yuzden kararinda etkili olabilir.

baslangic icin bile olsa, iyi yay kesinlikle decathlon dan falan alinmamali..

eger olimpik alacaksan winwin, ucuz kore mali, kalitelidir.
makara veya olimpik farketmez, bende para cok, en kalitelisi diyosan, yay in markasi hoyt dur arkadas.. gerisi yalan.

Cuce nin dedigi dogru, ilk 1 ay kafadan her antreman 100 yay cekme seklinde kondisyon kasacaksin ki, o uyduruk 22 librelik kiris i elinde 10 saniye stabil tutabilir hale gelecen ;)

sen merak ettigini sor, ben yanitliyim kardes, boyle cok yuzeysel oldu.. konuyu da tam okumadim ama, hani okudukca editlerim bu postu..

Sol omuzdan sakatlanip biraktigim Turkiye sampiyonasini 18. olmustum, o gun bugundur ok atmiyorum ama, federasyonda falan tanidiklar var. Okculuk cok yanlis ogrenebilecegin bir spor, Ankara da falan adam gibi birilerini bulabilirim sana diye dusunuyorum.

edit: o yay a simdi baktim, berbat bir yay o.. sakin almayin..
baslangic yayinda metal hic bir parca olmamalidir. mumkun mertebe sert ahsap malzemeden olmalidir ki, sizin kondisyonunuzu gelistirirken, hedef yeteneginizi arttirsin.
(tuyo edit i : eger bir yay 500tl den ucuzsa, almadan once iki kere dusun, full ahsap degilse.)

aliminyum ok konusuna katiliyorum. ama ok almana da gerek yok. antreman yaptigin yerde bulursun. eger bir kursa gidersen yay da bulursun. okculukda yapilan en buyuk hata kursa gitmeden gaza gelip yay almaktir. ben yaptim icimde patladi ordan biliyorum ;).

ha birde, kondisyonu kendim yapicam dersen, cok basit. git bi eczaneye, fizik tedavi bandi al, lastik bir bant bu, orta sert al. gunde 100 kere en az, cek birak.

eger once kursa gidersen durus, nizam, hepsini duzgun ogrenir bu kondisyon antremaninda uygularsan da dogru sekilde oturtursun.

yanlis ogrenmeye cok musait demistim ya, al sana bir ornek, o web sitesinde gosterdigin yay in resimlerinde baba kizina yanlis ogretiyor atisi. o sekilde hic bir halt vuramazsin ;)

son olarak, makaraliyla av a falan da gittim ben, o tarz sorularin olursa onlari da yanitlariz ;)
Sosyal ağlarda paylaş

tavsiye yaylari da ekleyeyim ayip olmasin..

baslangic icin en iyi marka samick.

http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=910
bu kallavi olani.. cok guzel yay.. temiz..

buda temiz baslangic yayi
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=262

buda ileride sahip olman gereken parcalarin ikisi sadece
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=883
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=881
bunlara kiris, nisangah, agirlik, parmaklik, kolkoruma, gogus kaplamasi, sadak, ufak bir caki (ok baslarini duzeltmek icin falan kullancaksin), minik bir havlu, vs gibi aksesuarlar gelicek..

ortalama masrafin 3-4k yi bulucak, nasil super dimi :D
biraz daha gecebilir, aksesuar ve malzeme seciminle.

makarali dersen, euro uctugu icin, ortalama 6k civarina cikarsin :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Benyaptım daah önce, hobi olarak yapılabilir bir şey. Bu dedikleriniz garip geldi ama. Gerçi ben klasik, ortaçağ tipi longbow ile yaptım,ilk bir kaç denemeden sonra da 15-20 metre uzaktaki hedefi 12'den olmasa da 2'den-3'ten filan vurmuştum.

Yay dediğin budur; git bir ormana, tavşanlar üzerinde öğren işte. Hem yersin vurabilirsen.

http://www.ebay.com/itm/2012-Greatree-Archery-Vendetta-longbow-60-50-RH-finish-blem-/380442720759?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58942739f7
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...