Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Uydunet Konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

On 29.11.2019 at 21:21, GONDARCENGIZ dedi ki:

abi bide şu modemde 2.4 ghz 5ghz olayı var, hangisini kullanmak lazım wifi için.

5ghz daha yuksek hizlidir. ancak range i daha dardir. bazi duvar tiplerini asamaz.  2.4ghz daha dusuk performanslidir, ama daha genis alana yayin yapar ve duvarlari daha iyi asar.  salondaki modemin yatak odasinda cekmemesi gibi olaylar 2.4ghz de daha azdir. 

atasehir in ilk etaplari gibi cok kalin beton duvarli evlerde 2.4ghz bile diger uctan cekmiyor. 5ghz in hic sansi yok.

yeni nesil modemler dual banddir. ikisini ayni anda aktive edebilirsin.

100mbit i asil download makinende ethernet ten kullanmani oneririm. hic ayar yapmadan 100mbit ten alabildigin kadarini almani saglayacaktir. 

Illa wireless kullanacaksan bilmen gereken bir sey var. Windows unun wireless baglandiginda verdigi network speed degeri dogru degildir.  Genelde driver in teorik degerini gosterir. ornegin 300mps hiz gosteriyorsa bu gercekten aldigin wireless hizin degildir, 50-90 arasinda bir yerlerde geziyor olma ihtimalin yuksektir, bu da 100mbit in altinda kaliyorsun demektir. Eger wireless da israr edeceksen ve 100mbit i verimli kullanmak istiyorsan sartlar sunlar:

1- 5ghz olan bandi download makinan kullanacak. o bilgisayar 2.4ghz olan kanali kullanmamali.

2- Burada en onemli faktor, modemin 11n olduguna gore wireless alici network kartin da 802.11n olmalidir. (makine eski olmadikca bunda sorunun olmamasi lazim. kullandigin kartin degerlerine internetten bak)

3- Ayrica WPA2/AES kullaniyor olmalisin ve WMM mutlaka aktif olmali.

4- Bazi routerlarda channel bonding gibi secenekler kullanabiliyorsun. ancak bunlari kullanabilmen icin modem sinyalinin dibinde olman gerekiyor. ayrica hem modemin hem wireless network kartinin bunu desteklemesi gerekecektir.

eger 5ghz kullanacaksan modem ve bilgisayar zaten birbirine cok yakin demektir. onun yerine cek bir uzun ethernet kablosu, gecir hali altindan kenarlardan vs, basagrin olmasin. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Mevcut Müşterilere Özel 100 Güldüren Kampanya - 24 Ay

500 gb duran kota - 121tl 

soyle bir sozlesmeye gectim...

bir de nordvpn ve butun vpn'ler engelli bende. sizde de oyle sanirim?

google cloud'a openvpn kurdum, onu da router'dan acip kapiyorum...

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 30.04.2020 at 00:08, Khiran dedi ki:

son zamanlarda yavaşlık yaşayan var mı hiç? twitch'te kasma oluyor, twitter'da görüntüler geç yükleniyor.

reqrypt ile deneyeyim dedim onu da hiç açmaz olmuş. 

Noolur noolmaz diye soyleyeyim ,uydunet ile alakasi yok ama ben vodafone fiber ile bile belirli saatlerden sonra stream izliyemiyorum twitch'de(Genellike saat 10'dan sonra)

MaxDamage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

benim uydunet,  twitchten yayın izlemek istediğimde istikrarlı bir şekilde 1-2 dakikada bir internetim gidiyor. 15 sn sonra geri geliyor falan. çok twitch izleyen biri olmadığım için fazla sallamadım ama nadiren açıyorum bi şeylere bkamak için, kanser olup çıkıyorum. bi kere telefon açtım, telefondaki şahıs twitchten haberdar değil falan. göya arıza kaydı açtı işte öyle yalandan, benim de sabrım yetmiyor artık he tamam tamam çözülmüştür diyip geçtim.

Sosyal ağlarda paylaş

53 dakika önce, MaxDamage dedi ki:

@Xenocide Diger sitelerde(Youtube,vimeo vs) gibi seylerde hic sorun yoktur diye tahmin ediyorum ? Suanda yazarken 1280x720p de bile gene kasmaya basladi. Saniye de 10 MB indirebiliyorum Steam'den ustune ustluk.

aynen başka hiçbi sitede sıkıntı yok. 

nadiren takip ettiğim oyunlar canlı yayın falan açıyolar bazı güncellemeleri tanıtmak için. onları izlemek istiyorum lakin sadece twitchte patlayıp patlayıp duruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

https://cloud.google.com/

surdan $300'lik ucretsiz deneme alin (gecse de charge etmiyor)

sonra sunu kurun  + macos/pc openvpn

kayit + kurulum => 5dk

oyunlarda da serverlarin cogu GCE'da oldugu icin pingi duzeltiyor bazi durumlarda.

profit

Spoiler

Pull up a terminal or SSH into the target server.

Logon as root

sudo -i

Download the installer script.

wget https://raw.githubusercontent.com/theonemule/simple-openvpn-server/master/openvpn.sh

Make the script executable

chmod +x openvpn.sh

Run the script.

./openvpn.sh [options]

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Size de sormak istiyorum. Bu karantina sürecine kadar hiçbir sıkıntım da yoktu.

Ankara'da Mart'tan beri her akşam 2 3 kez mini kesikler oluyordu. 3-5 sn sürüyor, oyundan attirmiyor ama tadımı kaciriyordu.

Dün anlamadığım şekilde bu olay yuksek ping'e evrildi. Oyun içinde ping'e bakıyorum 30ms gorunuyor, ama bana yansıyan 300ms civarı birseydi. Speedtest atiyorum sorun yok, oyunda kimsede yavaşlık yok. Sorunun neden olduğunu anlamadım.

Buna benzer sorunlar yaşayan var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...