Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

Zealotone said:

Mod olayının içinden çıkamadığım için başlayamadım..
NE yüklemeli etmeli hiçbir fikrim yok.
Vanilla çok mu bayar.?

Sadece grafik modlarını bile aratsam 44 sayfa off 8-)

http://www.tesgeneral.com/#!essential/cs1p

Vanilla baymayabilir. Bütün konsollar öyle oynuyor sonuçta. Fakat bir pc kullanıcısı olarak verdiğim linkte Essential mods başlığı altındakilerin çoğu düzgün bir oyun keyfi için gerekli.

Bunun dışında aynı sayfadaki nexus mod manager, skyrim script extender, boss ve wyre bash'ı da yükle. Bunlar ileride çok modun olduğu vakit düzenlemeni animasyonları düzgün çalıştırmanı falan sağlıyor.

Essentials kısmını aşarsan ve her şey düzgün kurulu hale geldikten sonra sitenin en üst barında skyrim guide kısmına bak. Orada modları özelliklerine göre sayfa sayfa ayırmış(grafikler bir yerde npcler bir yerde gibi). Canın neyi modlamak istiyorsa ilgili sayfayı aç, açıklamaları oku yükle. Bütün bu sitedeki modlar birbiriyle çalışacak uyumlu modlar arasından seçiliyor. O yüzden açıklamasında özellikle belirtilmediği sürece çakışma yaşamaman lazım.

ENB yüklemek biraz daha zor. Ama grafik modlarına falan bakmaya başladıktan sonra mutlaka neymiş diye bir göz at. Verdiğim sitenin yakın zamanda hazırlanmış bir enb bölümü de var.

Skyrim modlarıyla ilgili bilmen gereken temel bazı şeyler var.

1-) Genelde en stabil oyun tecrübesini birbiriyle çakışmayacağını bildiğin modları düzgün olarak yükledikten sonra yeni bir oyun başlatarak alırsın. Oyunun altyapısı çok kötü. Modçuların elinde olmayan sebeplerle bile oyunun göçmesi mümkün olabiliyor.

Bir mağarada yaratık keserken oyun göçtü mesela. Niye göçmüş diye açıp baktım. Oyun ben mağaradayken skyrim'in başkentindeki bir evin hizmetçisinin scriptini çağırmaya çalışıp başaramamış ve kapanmış. O verdiğim sayfadaki unoffical patchler oyunun kendi içindeki manyaklıkları kontrol altına alıyor.

2-) Oyunu kökünden değiştirmeyen modları save'inin üzerine yüklemek mod açıklamasında aksi belirtilmediği sürece işe yarayabiliyor. Fakat bir mod yükledikten sonra yaptığın save'de o modun scriptleri bulunmaya başlıyor. Mevcut bulunan bir modu çıkarmak o save'i bozabilir. İşin kötüsü save'inin bozulduğunu anlamazsın. 20 level atlarsın. Milyon quest yaparsın. Sonra en kritik yerde scriptli bir modu silmiş olduğun için boşta kalan scriptler save'ini şişirir veya oyunu çökertir. Bunu çözmek için hiçbir şey yapamazsın. Mevcut bir oyundan mod çıkarma. İlla mod çıkaracaksan o modu yüklememiş halinle temiz bir save al. Modu dene, beğenmezsen o temiz save'e geri dön.

3-) Oyuna mod yüklerken managerla kur. Sonra boss'u çalıştır modları sıralasın. Sonra wyre bash'i aç. Mod listesinin içinde bashed patch diye yeni bir item olacak. Onu listenin en sonuna sürükle. Sağ tıklayıp rebuild patch de. Modların yüklediği itemların, scriptlerin vs.nin aynı isimli olması durumunda skyrim en son yüklediğin modunkini alıyor ve diğer çakışan modlarınkini siliyor. Bashed patch çakışan itemların silinmeyip bütün modların isim çakışmasından dolayı sorun çıkarmamasını sağlıyor. O yüzden çok mod yükleyeceksen bu basamak önemli.

Bu işlemler bittikten sonra skyrim script extender'ın exe'siyle oyuna girebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kısım grafik modunun düzgün çalışması için yüklenmemesi gerekiyor. Bir kısım modun yanına yükleyebiliyorsun ama elde edebileceğin en iyi görüntüyü sağlamamış oluyorsun.

Bunların yanında belki bir kısım mod için bethestanın grafik pakedi gerekebilir. Yükleyeceğin modların açıklamasına bakman daha iyi olur. Ama genellikle yüklemeyin deniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

official hd pack'i yüklemeyin diye birşey yok, bir zararı olmaz. zaten texture packlerde çalışmama durumu olmaz, script yok sonuçta, en son hangi texture'ı yüklediysen onu kullanır oyun. zaten ben oynarken modçuların hd texture pack'lerinde dlc mapleri yoktu, o yüzden official hd texture pack gerekiyordu yoksa dlc maplerinde texturelar bok gibi oluyordu. ilk onu yükleyip üstüne mod texture packlerini yüklemiştim ben. ama ben oynayalı 2 yıl falan geçti update gelmiş olabilir, gerek kalmamış olabilir official hd pack'i yüklemeye.

yalnız mod texture'larının official hd texture pack'i override edebilmesi için, skyrim.ini dosyasını açıp, belirli kısmı şu şekilde değiştirmeniz lazım.

sResourceArchiveList=Skyrim - Misc.bsa, Skyrim - Shaders.bsa, Skyrim - Textures.bsa, HighResTexturePack01.bsa, HighResTexturePack02.bsa, Skyrim - Interface.bsa, Skyrim - Animations.bsa, Skyrim - Meshes.bsa, Skyrim - Sounds.bsa

daha sonra launcher'da high res pack esp'leri uncheck edin.

redeagle'in 2.maddede bahsettiği kısımlara dikkat edin. ama boss programını kullanma, load order'ı titizlikle kendin yapman lazım. zamanında 300+ esp/esm ile crashsiz oynuyordum. sorting'i boss'a bıraksam fena olurdu. ama çözemediğim bir sebepten save'im şişmişti, 15 sn'de bir 3-4 sn'lik lock-uplar yaşıyordum. eski save'e geçmek zorunda kalıp 70 saat kaybetmiştim sonra oyunu bıraktım zaten. scriptli modlar sakat o yüzden biraz. bashed patch benim zamanımda yoktu, fallout'ta kullanıyordum çok yararlı birşeydir.

birde bir yerde crash yersen onlarca mod yüklediysen hepsini direk kaldırmana gerek yok, espleri uncheck edip, oyuna girip aynı senaryoyu tekrarla, crash'e hangi modun sebep olduğunu bulabiliyorsun böyle. mod yüklerken kesinlikle açıklama kısmını okuyun. ha ENB modding'in en basit şeyi falan birde :P
Sosyal ağlarda paylaş

Soimyr said:

skyrim age chartımız söyle

vanilla skyrim = yeni doğan

skyre = 6 yaşında kız cocugu

requiem = 14 yaşında oğlan çocuğu.

işin kötüsü vanilla skyrim o kadar vasat bir oyun ki (rpg olarak) requiemle bile bir rpg oyunu olarak 14 yaşında oğlan çocuğu moduna anca geliyor.

bu arada makinan ne kadar iyi ve nasıl bir skyrim tecrübesi arıyorsun ona göre mod tavsiye edebilirim ^^

daha önce ilaçlı falan oturup bitirdim vanilla olarak, ama summer sale ile goty alınca baştan başlayayım dedim.

notebookla oynuyorum, grafiğe abanmayacak oynanışı düzenleyecek neler önerirsiniz lordum?
Sosyal ağlarda paylaş

stimpak said:

Soimyr said:

işin kötüsü vanilla skyrim o kadar vasat bir oyun ki (rpg olarak) requiemle bile bir rpg oyunu olarak 14 yaşında oğlan çocuğu moduna anca geliyor.

bu arada makinan ne kadar iyi ve nasıl bir skyrim tecrübesi arıyorsun ona göre mod tavsiye edebilirim ^^

daha önce ilaçlı falan oturup bitirdim vanilla olarak, ama summer sale ile goty alınca baştan başlayayım dedim.

notebookla oynuyorum, grafiğe abanmayacak oynanışı düzenleyecek neler önerirsiniz lordum?

ruhunu tanımlayan yaş ve cinsiyeti tanımlarsan yardımcı olabilirim. (ie: nasıl bir skyrim deneyimi arıyorsun)
Sosyal ağlarda paylaş

Soimyr said:

stimpak said:

Soimyr said:

ruhunu tanımlayan yaş ve cinsiyeti tanımlarsan yardımcı olabilirim. (ie: nasıl bir skyrim deneyimi arıyorsun)

sneak + archery enchant gimp karakterle bitirdim, ama bir de conjurer / destro magele bitireyim istiyorum. Enchant /craft yine kasabilirim, kasmayabilirim de emin değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler araya gireyim bi :D

Yaklaşık 10gb mod kurdum, oyun muazzam bir hal aldı. Lakin bir sıkıntım var, mageler büyü yardırdığında, su gibi ateş ya da buz saldığında, oyun kitleniyor. Tekrar aynı yere geldiğimde bir şey yok.

Grafik kaldırmıyor pc patlıyor falan değil mevzu. Deadly Dragons modu kurulu, öyle dragon savaşları yaptım ki gözümün gördüğü her yer yanıyor, gökten alev topları falan düşüyordu. Alet gayet stabil.

Kapalı veya açık farketmez mage'ler mana bitene kadar ki bittiğini görmeden büyü yaptıklarında oyun kitleniyor.

Bu mevzu ile alakalı bir mod kurmadım neden böyle oluyor anlamıyorum.

Gece gece sitemimi yazmak istedim buraya.
Sosyal ağlarda paylaş

Mod'a Sub et yeterli direk indiriyor. Launcher'ı açınca da guncelleme varmı diye kontrol ediyor. Görsel için çok fazla değişken mod var. Zevkine uygun olanları seçsen yeterli.

Workshopta arkadaşlarının kullandıklarını görebiliyorsun oradan bak işte :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...