Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Ben de sevmem vahşi kapitalizmi ama o Türkiyenin Semih Cumhuriyeti olmasından kaynaklanıyor. Avrupada Amerikada sorumluların bir tarafından kan getiriyor olurlardı şimdi. Ha sütler yine kalitesiz olabilir o ayrı ama bozuk olmazdı tahminimce sdf

Buradakiler de göyya müslüman bir de hehe. Eğer cehennem varsa, adamların rezervasyonu var cehennemin en güzel köşesinden bence sdf

Sparkcaster said:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/577368_449988791694929_100000514377013_1741121_1666268376_n.jpg
teşekkürler ben teknolojisizliği tercih ederim
Sosyal ağlarda paylaş

Teknolojik gelişme ve bilgi üretiminden bahsediyorken; Türkiye özelinde yüksek öğretime ulaşım ve gelir dağılımı arasında ki ilişkiyi gösteren tablo:

şimdi bu tabloya bakarak en azından Türkiye üzerinden kapitalizm de rekabet öncesi bir fırsat eşitliğinden ya da bilgi üretim potansiyelinin tüm topluma yayıldığından bahsedebilir miyiz? En üst gelir grubundakiler hariç diğer kesimlerin bilgi üretim sürecinden büyük oranda dışlanması teknolojik gelişme potansiyelinin boşa harcanması değil midir?

Sosyal ağlarda paylaş

feaverrond said:

Teknolojik gelişme ve bilgi üretiminden bahsediyorken; Türkiye özelinde yüksek öğretime ulaşım ve gelir dağılımı arasında ki ilişkiyi gösteren tablo:

şimdi bu tabloya bakarak en azından Türkiye üzerinden kapitalizm de rekabet öncesi bir fırsat eşitliğinden ya da bilgi üretim potansiyelinin tüm topluma yayıldığından bahsedebilir miyiz? En üst gelir grubundakiler hariç diğer kesimlerin bilgi üretim sürecinden büyük oranda dışlanması teknolojik gelişme potansiyelinin boşa harcanması değil midir?

Semih üniversitelerini hesaba katmayın bi zahmet:P
Oralardan çıkan adamın hayatında üniversite görmemiş adamdan pek farkı yok zaten.

Doğru düzgün üniversiteler kıstas alınsa belki en düşük kesimde pek değişim olmaz ama orta ve üst gelir diliminde gayet dengeli olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
1 günlük hatay ziyaretim eski bir sözümü bana tekrar hatırlattı bende buraya yazayım dedim, zira zamanında atlamışım:

Komünizm, yolda önünde yürüyen kadın gibidir, arkasından endamına bakarsın için gider, hızlı hızlı yetişip yüzüne bakmak istersin, yetişip bakarsın ama hayal kırıklığına uğrarsın...
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/577368_449988791694929_100000514377013_1741121_1666268376_n.jpg
teşekkürler ben teknolojisizliği tercih ederim

acaba sscb'de halk bırak bedava sütü, parasıyla marketten temel gıda maddelerini istediği gibi alabiliyormuydu?

bu kadar fanatik siyasi geçmişi olan ülkelerde halk, komünizmden yılmış, bıkmış, sistemi yıkmak-değiştirmek zorunda kalmış. demek ki hayatın şartları, kalın kitaplardaki süslü laflardan farklı işliyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

benim şahsi görüşüm:

Komünizm, insanları vasıfsızlaştırıp sıradanlaştırarak harekete geçme güçlerini elinden alan en büyük sömürü düzeniydi.

Yani düşünsenize bütün dünya rus komünizmine girmiş ve herkes işçi ama aslında laf olsun diye çalışan insan topluluğu, buluş ve yenikler bitmiş, koyun gibi, baştakiler ne derse onu yapan başka bir şey yapmaya gücü yetmeyen, yetemeyen insanlar.

bence hiç hoş değil, düşünmeden yaşamak.

eyvallah
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında devlet, 40 yıl boyunca takunyacılık yerine komünistliği seçseydi en azından , egitim seviyesi yuksek , yobaz olmayan , din sömürüsünden kurtulmuş bir toplum olurduk.
Suan hem fakir, hem cahil, yobaz, kafası calısmayan , seyhin, hacı-hocanın sozunden cıkmayan, hala 2000 yillik adetlerini surduren bir halk var.

Hem kapitalizmin hem de komunizmin tum olumsuz yanlarini almiza ragmen , olumlu etkilerini genel toplum uzerinde goremiyoruz bir turlu(ayfon 5 in kisa surede tr ye gelmesini saymszsak sdfds).Dogru duzgun egitim , saglik sistemi yok , kamuda calisanlarin maaslari saka gibi.Emeklilik ayni sekilde zulum.
50 yildir en tepedeki sayili kisiler kapitalizminin ekmegini yiyip 77 sulalesine yeticek kadar servet yaptilar.Bugun artik iyice kacti ipin ucu

Ayrica rusyadan ayrilan dogu blogu ulkeleri suan o kadar fakir ki halkin cogunlugu komunist sistemi istiyor .Sanki tr zamaninda cok dogru bir yonetim sekli benimsemis de ulkenin durumu ve toplumun refahi , egitim durumu vs. cok iyiymis gibi , iyi ki gecmiste komunizm ile yonetilmemisiz diyen tipler var hala.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...