Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Excel ile İlgili Bir Kaç Soru

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Selamlar

Excel de hazırladığım bir dosya ile ilgili bir iki sorunum var. Bir türlü cevap bulamadım. Belki doğru şekilde arayamadım ama.
Burdan bilenler var mı acaba?

İlk sorunum şu:
Bir excel tablom var. Örnekle açıklamak gerekirse, A sütununda ürün ismi B sütununda fiyatlar var. Fiyatlar farklı dövizlerde. O yüzden de her ürünün fiyatının bulunduğu hücre farklı olarak formatlanmış. Yani ürün döviz birimi format cell / currency seçilerek yapılmış. Ben burada bir C sütunu açmak ve döviz işaretlerini oraya aktarmak istiyorum. Rakam ayrı bir hücrede döviz işareti yanındaki hücrede olsun isteiyorum.

İkinci sorunum ise şu:
Diyelim ki ayırdım. Bu noktada D1 hücresine şöyle bir tanım verebilir miyim. Nasıl?
C1 Hücresinde Eğer $ yazıyorsa D1'e "1" yaz, Eğer £ yazıyorsa D1'e "2" yaz, Eğer € yazıyorsa D1'e "3" yaz
Tabii bu noktada şöyle de bakabiliriz. 1. ve 2. soruyu birleştirebiliriz.
B1 hücresindeki Currency Symbol ya da Cell Format $ ise D1'e "1" yaz, Eğer £ ise D1'e "2" yaz, Eğer € ise D1'e "3" yaz.
İki türlüsü de olabilir. İkisi de olursa olursa daha iyi olur tabii de ;)

Üçüncü sorunum ise:
İki ayrı excel tablo söz konusu. Bu iki tabloyu VLOOKUP fonksyonu ile birbiriyle eşleştiriyorum. Ürünlerin fiyatlarını başka tabloya aktarıyorum. Fakat orda da aynı sorun var. Sadece rakamları alabiliyorum. Hücrelerin formatlarını da aktarım yapamıyorum, bu yüzden de döviz birimlerini bilemiyorum. Onları nasıl aktarabilirim.

Bunları nasıl yapabilirim. Var mı yardım edebilecek?

Edit:
Excel version 2003 ve İngilizce
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...