Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sivas davası zaman aşımından düştü!!!!

tinu

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar, boşuna zamanınızı tüketmeyin burada.

Artık benim bu ülkede demokrasiden ve demokratik siyasetten hiçbir umudum yoktur. Bu şakirtler, forum trolleri vb. de çok iyi biliyor neyin ne olduğunu.

Herkes yemleniyor bir samanlıktan o nedenle kimseyi ikna da edebilecek değilsiniz.
Artık Türkiye öyle bir noktaya gelmiştir ki lafın sözün değeri kalmamıştır.

Artık kimsenin "olağan ve demokratik" yollarla birşeyler öğreneceğine, fikir değiştirebilecek kadar namuslu olabileceğine de inanmıyorum. Yani siz ne derseniz deyin, isterseniz şu troll gibi rezil olsun yine aynı şeyi tekrarlamaya devam edecek çünkü bu insanlar için şeref, haklılık, adalet, insanlık ve namus gibi kavramlar yok. Bu insanlar için çıkar ve güç var, ve bunu elde etmek için de hiçbir kimseyi ya da fikri tanımazlar.

Hadi size bol güreşler, dediğim gibi vakit öldürmeyin, hazırlanın, Türkiye'de demokrasinin pek bir zamanı kalmadı.

Bir de, imkanı olan gitsin yurtdışına kurtarsın kendini.

/lanet mode off.
Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdisida farkli degil aslinda

4 sene yonetim icin uzun, projeler icin cok kisa bir zaman donemi, isin icinde yeniden secilmeme korkusu varken zaten yapilari itibari ile oportunist olan siyasetciler kisa donemli halkin gozunu boyiyan ama uzun donemde yikici pek cok karar aliyorlar, uzun donemli projelerin sonu baskalarina kalir korkusu onlari buna iten nedenlerden biri daha, ankara- istanbul metrolarinin projeler ne zaman yapildi, sorsan herkes bu iltidar yapti bilir ama, gap gene oyle bir proje oldu vizyonsuzluk gercek potansiyelini bitirdi

Demokrasilerin paradoxudur bu

2 senede pek cok kiymetli hocaya sorma sansi buldum bu soruyu, siyaset bilimcilerin yaklasimi sanirim kafama en yatkin olani geldi

Secilmis ile atanmis arasindaki denge ile gucler ayriliginin tam islemesi

Belediyecilik zihniyeti ile ulke yonetilmiyor, uzun donemli donusumsel projelerin ideolojiden ve gunluk siyasetten arindirilarak atanmislar tarafindan gerceklestirilmesi lazim, guc degisiminde secilmis iktidarinda hukumetinde daha onceden uzlasiya varilmis bu projeleri gunluk siyasete malzeme yapmaktan kacinicak olgunlukta olmasi lazim

Ozellikle demokrasiye gecisin ulkeleri bos vitese attigini dusunursek en cok kalkinmakta olan ulkelerin buna ihtiyaci var

Ama bakinca kalkinmakta olan ulkeler zaten demokrasinin oturmadigi, yapisal sorunlarin ve yasal bosluklarin oldugu ulkeler ki buda bizi kalkinmakta olan ulkelerin paradoxu ile sermaye birikiminin parodoxuna goturur

Otokratik tek adam yonetimlerinin bu uzun donemli projelerin altindan kalkabildiginide cok fazla defa gorduk, demokrasi icin otokrasi gibi bir baska parodoxa goturuyor buda bizi

Meh
Sosyal ağlarda paylaş

4Ever said:

saplashaman said:

sağol canım gurur duyuyorum,500 kişi yüzünden 700 bin nüfuslu bir şehre bok atılmasına tahammül edemem kimse kusura bakmasın.

Sen o zaman orada olsaydın.
Görürdün o 500 kişiyi tüm şehir ayaklandı hikaye okumasınlar o günden beri sivasın merkezine ayak basmayız.

Bende sivaslıyım. Sivas/Şarkışla ama o lanet yerden nefret ediyorum.

Orada degildim ama oraya toplasan bin kisi anca sigar lan gordunmu o otelin onunu,bide sivasin merkezine ayak basmayiz demissinde kim basmio alevilermi?hala koskoca mahalleleri var.sana birsey diimmi tamamen tarafsiz bak,oradaki olay sivasda erdal inonunun atadigi validen gazi alarak sehri ele gecirecegini sanan koyu alevilerle,koyu islamcilarin meselesiydi.hic saga sola cekmeyin ,hersey sumen alti lan bh memlekette
Sosyal ağlarda paylaş

throine "adamlar tek dava icin yasa mi degistirsin" derken neden hukumetin isine gelmeyen davalarin (bu dava, hizli tren, metrobus vb) zaman asimindan dusecek sekilde kilitlendigini ve ilerletilmedigini sorgulayacak zekaya sahip oldugunu varsayiyorum. bu sorgulamanin sonucunda elde ettigin icini rahatlatan sonuc neydi de olayi boyle temiz gordun bizimle paylasir misin? bizim de icimiz rahatlasin.
Sosyal ağlarda paylaş

ben diyorumki,bu davayı birileri 28 şubat sürecini başlatmak için maşa olarak kullandılar,ve eminim o karanlık odakların işin içinde parmağı değil kolu vardı.1000 senedir beraber yaşadıkları ve halkının önemli bir kısmı alevi olan bir şehirde birileri bu kardeşliği bozmak istemişler,en kolay tutuşacak yerde sivas olmuştur işte.

niye sivas?

alevi önderleri,halk ozanları v.s hep sivasdan çıkar,gidip köylerini gezin dolaşın,alevi ve sünni farketmez her köyden onlarca türkü,ezgi v.s çıkarırsınız.fakat 80 öncesi ve sonrasından itibaren ülkücü-solcu çatışmasının en yoğun yaşandığı şehirlerden biride sivastı ve halk geneli sünni olan kesim bu çatışmalardan bıktığı için ve islami refleksi kuvvetli olan erbakan çizgisine ister istemez kaydı.
Niye?

bana bir tane 93 öncesi refah partisinin böyle saçma sapan işlere karıştığının delilini gösteremezsiniz.sebebi ise daha çok apolitik gözükerek oy toplama derdine düşmeleriydi.

işte bence madımak olaylarından önce bu şehrin sosyolojisine,siyaset bilincine,v.s v.s bakmak gerekiyor diyorum ben ama iş işten geçmiş öyleyse bütün bir şehir halkı yanmalı kafası ne demekse 37 insanı diri diri yakan kafada aynıdır gözümde.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

ben diyorumki,bu davayı birileri 28 şubat sürecini başlatmak için maşa olarak kullandılar,ve eminim o karanlık odakların işin içinde parmağı değil kolu vardı.1000 senedir beraber yaşadıkları ve halkının önemli bir kısmı alevi olan bir şehirde birileri bu kardeşliği bozmak istemişler,en kolay tutuşacak yerde sivas olmuştur işte.

Şimdi sen ne diyorsun anladım. 1990a kadar herkes kardeş kardeş yaşıyordu sonradan mı oldu olaylar diyorsun?

Böyle diyorsan 1978 olaylarından falan haberin mi yok?

Bu memleketin doğusunda her zaman anlayış hıristiyana, museviye yer veririm ama aleviye yer vermem olmuştur. Hiç 1 tane okuduğum kitapta dinlediğim insanda bunun aksi bir söylem görmedim.

Bu kavga 20 yıllık kavga değil çok daha eski.

Hele önceki sayfalarda amaa sünnilere de baskı yapıldıı =/=/ yapmışsın ya çok güldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

bu mevzuda pir sultan abdal'dan tutunda günümüze kadar döne dolaşa geliyor.ha sünni islamın temsilcisi osmanlı o kadar yobaz ve o kadar kindarsa günümüz alevileri nasıl hala inançlarını muhafaza ediyor diye sorarlar adama ama konu iyice karmaşık bir hal alacak.

ayrıca okuduğum kitap dinlediğim insanlar diyorsun,anadolu'da eğer alevilere zulmedilmiş eskiden dersen ayıp edersin sadece,bizim köyümüzün yakınların da hala alevi köyü var,babamın en yakın arkadaşlarından bir kaçı alevi,şimdi babam camiye gidiyor 5 vakit diye alevilerden uzakmı duracak? veya komşumuz alevi burada onların çocukları bizde biz onlarda büyüdük zamanında.. şimdi onlar ne zarar görmüş ne olmuş yani,abi herşey siyaset kusura bakmayın,kimi de diyorki aziz nesinin şeytan ayetleri olayından dolayı zaten ölüm tehditleri alıyordu,pir sultan abdal gibi alim,evliya bir şahısın anma töreninde ne işi vardı o adamın?

bunu yazan bir adamın inandığı değerlere küfreden bir aziz nesinin ne işi vardı o törende ayrıca merak konusu

Açılın Kapılar Şaha Gidelim

Hızır paşa bizi berdar etmeden
Açılın kapılar şaha gidelim
Siyaset günleri gelip yetmeden

Gönül çıkmak ister, şahın köşküne
Can boyanmak ister, Ali müşküne
Pirim Ali on ik'imam aşkına

Her nereye gitsem, yolum dumandır
Bizi böyle kılan, ahd-ü amandır
Zincir boynum sıktı hayli zamandır

Yaz selleri gibi akar çağlarım
Hançer aldım, ciğerciğim dağlarım
Garip kaldım, şu arada ağlarım

Ilgın ılgın eser seher yelleri
Yare selam eylen urum erleri
Bize peyik geldi, şah bülbülleri

PİR SULTAN'ım eydür mürvetli şah'ım
Yaram baş verdi, sızlar ciğergahım
Arşa direk direk olmuştur ahım
Açılın kapılar şaha gidelim..
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

throine "adamlar tek dava icin yasa mi degistirsin" derken neden hukumetin isine gelmeyen davalarin (bu dava, hizli tren, metrobus vb) zaman asimindan dusecek sekilde kilitlendigini ve ilerletilmedigini sorgulayacak zekaya sahip oldugunu varsayiyorum. bu sorgulamanin sonucunda elde ettigin icini rahatlatan sonuc neydi de olayi boyle temiz gordun bizimle paylasir misin? bizim de icimiz rahatlasin.

Böyle bişey dendiyse yılın en şuursuz lafına aday. RTE'nin ve yancılarının ağzında sakız oldu zaten "Yasa değil mi yaparız" ve türevi laflar. Ki yapıyorlar. Ulan bi heykeli yıktırmak için bile yasal sürece müdahale ediyor bu adamlar, bu kadar da saf olunmasın lütfen.

Ama tabi Avukatlar listesine bakınca böyle bir şey olmayacağını, haklı bile olsa, görüyoruz. İşlerine gelince referandum paketini kabul ettirmek için çocukları korumak ve kadınları korumakla ilgili içi boş maddeler ekliyorlar. Ama gerçekten insan hakları adına bir şey yapmaya gelince, özellikle de işlenen suçun dinsel bir yönü varsa, kıllarını kıpırdatmıyorlar. Bunlarını hepsini görmezden gelip bu yorumu yapabiliyorsan süper kafalar.
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar çok seviyorsunuz etiketlerle yaşamayı...

yok şuralıyım buralıyım, aleviyim, müslümanım, hümanistim, ateistim, emperyalistim, nudistim, anti militaristim vs.

neyin kavgası ake b.k mu var...

yok ya insanlar hakkaten beyinsiz, bunlar için din de gerekir, diktatör de kırbaç da güdülmek de...
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

Orada degildim ama oraya toplasan bin kisi anca sigar lan gordunmu o otelin onunu,bide sivasin merkezine ayak basmayiz demissinde kim basmio alevilermi?hala koskoca mahalleleri var.sana birsey diimmi tamamen tarafsiz bak,oradaki olay sivasda erdal inonunun atadigi validen gazi alarak sehri ele gecirecegini sanan koyu alevilerle,koyu islamcilarin meselesiydi.hic saga sola cekmeyin ,hersey sumen alti lan bh memlekette

Orada olmadığın çok belli çünkü şehirde ayaklanma sadece otel önünde değildi. Konser salonlarında insanlar mahsur kaldı. Ben ve annem konser salonunda kaldık. Abimde o otelin içindeydi.

Olaylara tarafsız bakmak ne demek ya orada ne olursa erdal inönü bilmem her kimse ilgilendirmez bana kimse ORADA NEDEN 37 KİŞİNİN YANDIĞINI YADA YANACAK NE YAPTIKLARINI mantıklı bir yolla anlatamaz.

Sence bunun bir açıklaması bir sebebi olabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Güneri Civaoğlu'nun yazısından alıntı,uzundu kısalttım.

Düşünün... Olaylar bir gün önce dağıtılan “Kâfirleri Sivas’ta istemiyoruz” bildirisinin ardından 500 kişinin camide toplanmasıyla başlıyor.
Camiden çıkarak bir gösteri yürüyüşü başlatıyorlar.
Güvenlik güçleri etkin olsa hemen dağıtılırlar.
Tekbir getirerek ilerleyen kalabalık büyüyerek önce vilayeti, sonra kültür merkezini taşlıyor. Engel yok.
Nihayet sanatçıların ve aydınların kaldığı Madımak Oteli’ni kuşatıyorlar, tek sıralı polislerden oluşan zayıf bir barikat...
Tekbir getiren, slogan atan kalabalık, saatler ilerledikçe 6 bin kişiyi bulur. Otel ateşe verilir.
Aziz Nesin, valiyle, Ankara’daki yetkililerle telefonla konuşur, “can güvenliği” ister.
Sadece vaat.
Asker, saatler sonra gelir ama kalabalıktan geçerek otel önüne varamaz.
Tam bir korku filmi... İnanılır gibi değil.
Oyunda her biri gerçek söylemler olan telsiz konuşmaları, telefon konuşmaları, otelin içindeki aydınların durumu saat ve dakika verilerek anlatılır.
Bir havalandırma boşluğundan yandaki binaya geçerek kurtulabilenlerin hem orada hem nakledildikleri hastanede hiç ses çıkarmamaları istenir. Işıklar söndürülür, devletin güvenlik güçlerinin yapabildiği budur.
Galiba asıl korkulan, kalabalığın, Alevi mahallesini basması ve yeni bir Kahramanmaraş katliamı olasılığıymış.
Ürpererek düşünüyorum da... Bu bir basiret bağlanması olmalı... Eğer öyle değilse yoksa Madımak Oteli o gözü dönmüş kalabalığı oyalamak için mi kullanıldı sorusu içimi kemiriyor.

VE ANKARA
OLAYDAN sonra bakınız Ankara’da neler söylenmiş... Yorumsuz yansıtıyorum...
Cumhurbaşkanı Demirel:
“Fevkalade hassas bir konu. Gerekli önlem alındı. Emniyet güçleriyle, devlet güçleriyle halk karşı karşıya getirilmemelidir. Ona gayret ediliyor.”
Başbakan Çiller:
“Sivas’ta üzücü bazı olaylar olmuştur. Devlet oradadır. Bütün güvenlik güçlerimiz oradadır. Otelin etrafını saran vatandaşlarımıza hiçbir biçimde zarar gelmemiştir. Dolayısıyla onlardan ölen ve yaralanan da yoktur. Dolayısıyla olay, bir otelin yakılması ve içinde olanların ölmesiyle ortaya çıkmıştır. Tahrike kapılacak bir durum yoktur.”
ANAP Genel Başkanı Yılmaz:
“Bu işi bu kadar abartmayın. Bu ülkede bir futbol maçında bile bu kadar çok insan ölüyor.”’
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Sivas Katliami'nda hayatini kaybedenlerin listesini de wikipedia'dan alintilayip suraya ekleyelim:

Hayatını kaybedenler

Şenlik Katılımcıları

Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı
Muhibe Akarsu - 35 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi
Gülender Akça - 25 yaşında
Metin Altıok - 52 yaşında, şair, yazar, felsefeci
Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı
Sehergül Ateş - 30 yaşında
Behçet Sefa Aysan - 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı - 35 yaşında
Asım Bezirci - 66 yaşında araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır - 18 yaşında
Serpil Canik - 19 yaşında
Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı, üç telli curanın son ustası
Carina Cuanna Thuijs - 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan - 19 yaşında
Hasret Gültekin - 23 yaşında şair, sanatçı
Murat Gündüz - 22 yaşında
Gülsüm Karababa -22 yaşında
Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair
Emin Buğdaycı -18 yaşında şair.
Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya - 12 yaşında
Menekşe Kaya - 15 yaşında
Handan Metin - 20 yaşında
Sait Metin - 23 yaşında
Huriye Özkan - 22 yaşında
Yeşim Özkan - 20 yaşında
Ahmet Özyurt - 21 yaşında
Nurcan Şahin - 18 yaşında
Özlem Şahin - 17 yaşında
Asuman Sivri - 16 yaşında
Yasemin Sivri - 19 yaşında
Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk - 22 yaşında

Otel çalışanları

Ahmet Öztürk - 21 yaşında
Kenan Yılmaz - 21 yaşında

Göstericiler

Ahmet Alan
Hakan Türkgil
Sosyal ağlarda paylaş

bu ülkenin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğuna inanmak istiyorum ama pek inanamıyorum. bazı siyasi oluşumların çeşitli alanlarda etkili olduğu gibi bir izlenim edinmemek elde değil ve bu sağcı, solcu, dinci, ateist değil sadece herkes etki ediyor. sistemi temizlemek lazım yeni yasalarla falan ama çok zor zira bunu yapacak irade ve toplumsal destek yok. siyasi yazılar yazmaktan kaçınıyorum hep ama gidişat dünya genelinde hiç iyi değil. ülkemiz de gayet kötü durumda. kendini geliştiremeyen, sistemini düzgün çalıştıramayan, 27 kişinin yanarak ölmesini "inancı ne olursa olsun" haklı gören, hasır altı eden insanlar olduğu ve olmasını geçtim bu ülkede yetişebildiği sürece bizden hiçbir şey olmaz. hele hele bunları din adına yapanlar dini ne kadar iyi biliyorlar din neden bu adamlara böyle çarpık bir şekilde öğretiliyor anlamak mümkün değil. ben de bir şeyler okuyorum ama insanı öldürmeyi geçtim kalp kırmayı bile istememe sebep olan şeyler bu insanları neden birer canavara dönüştürüyor... bunun kaynaklar yüzünden olduğunu düşünmüyorum birileri dini de kullanmaya çalışıyor. eğitim sadece okuldaki alanda değil aileden sosyal hayattan hep bozuk veriliyor. yazık, çok daha kötü günler göreceğiz ne üzücü. :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...